Achiziția autovehicul electric 100%
Autoritate contractantă: Directia Administrare Piete, Targuri si Oboare Vaslui
„Achiziția autovehicul electric 100%” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Transport & Mutări, pentru Vaslui, județul Vaslui, de către Directia Administrare Piete, Targuri si Oboare Vaslui. Bugetul estimat este Max: RON 95,000.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 21 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Furnizare 1 autovehicul nou, cu propulsie 100% electrică (BEV), categoria M1, destinat activității operative a Compartimentului Parcări din cadrul Direcției Administrare Piețe, Târguri și Oboare Vaslui.
Vehiculul va fi utilizat pentru deplasările operative zilnice, verificarea și administrarea parcărilor cu plată și transportul/utilizarea echipamentelor aferente activității de control.
Caracteristicile tehnice minime, dotările, condițiile de garanție, service, livrare și recepție sunt prevăzute în Caietul de sarcini anexat.
CPV: 34144900-7 – Vehicule electrice.
Cantitate: 1 buc.
Valoare estimată: 95.000 lei fără TVA.
Condiții referitoare la contract
Contract de furnizare.
Prețul ofertat va fi ferm, exprimat în lei (RON), fără TVA, cu evidențierea distinctă a TVA și a valorii totale inclusiv TVA și va include toate cheltuielile necesare furnizării produsului: transport, pregătire pentru livrare, documentație de omologare, accesorii și instruirea de bază.
În conformitate cu art. 5 alin. (8) din O.G. nr. 80/2001, prețul total al autoturismului, inclusiv TVA, nu poate depăși contravaloarea în lei a sumei de 23.000 euro inclusiv TVA, calculată la cursul BNR din data inițierii achiziției.
Termen de livrare: maximum 90 de zile calendaristice de la intrarea în vigoare a contractului, fără a depăși data de 15.12.2026.
Locul livrării: sediul DAPTO Vaslui, str. Decebal nr. 30, municipiul Vaslui, sau alt punct din municipiu comunicat în scris de beneficiar.
Plata se efectuează prin ordin de plată, în lei, în termen de maximum 30 de zile de la recepția fără obiecțiuni și înregistrarea facturii conforme, transmisă prin RO e-Factura.
Nu se acordă avans.
Condiții de participare
Pot participa operatori economici legal constituiți, care au dreptul de a comercializa/furniza produsele care fac obiectul achiziției.
Oferta va cuprinde:
– Formularul de ofertă completat și semnat;
– propunerea financiară, exprimată în lei fără TVA, cu TVA evidențiat distinct;
– propunerea tehnică și tabelul de conformitate completat pentru toate cerințele Caietului de sarcini;
– fișe tehnice/broșuri/documente oficiale ale producătorului din care rezultă caracteristicile ofertate;
– informațiile privind garanția vehiculului și a bateriei, service-ul și termenul de livrare.
Pentru fiecare cerință tehnică se va indica caracteristica exactă ofertată. Nu sunt acceptate exclusiv formulări generale de tip „DA”, „conform caietului de sarcini” sau „se respectă”.
Autoritatea contractantă poate solicita clarificări și documente justificative pentru verificarea informațiilor prezentate în ofertă.
Criterii de atribuire
Prețul cel mai scăzut dintre ofertele declarate conforme tehnic și comercial.
Vor fi luate în considerare numai ofertele care îndeplinesc integral cerințele minime și obligatorii din Caietul de sarcini și condițiile comerciale ale achiziției.
Ofertele cu caracteristici tehnice inferioare cerințelor minime sau care depășesc plafonul legal aplicabil autoturismului vor fi considerate neconforme.
Informații suplimentare
Achiziția este achiziție directă, conform art. 7 alin. (5) din Legea nr. 98/2016.
Valoarea estimată este de 95.000 lei fără TVA.
Documentele achiziției: Caiet de sarcini, Solicitare de ofertă, Formular de ofertă și model de contract.
Oferta va avea o valabilitate de minimum 60 de zile de la termenul-limită pentru depunere.
Eventualele solicitări de clarificări se vor transmite prin mijloacele indicate în prezentul anunț. Răspunsurile autorității contractante vor fi comunicate în mod nediscriminatoriu operatorilor economici interesați.
Autoritatea contractantă își rezervă dreptul de a solicita clarificări privind documentele ofertei, fără modificarea elementelor esențiale ale acesteia.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 95,000.00
- Termen limită
- 21 septembrie 2026 (19 zile rămase)
- Locație
- Vaslui, Vaslui
- CPV
- 34144900-7 - Vehicule electrice
- Categorie
- Transport & Mutări
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- ADV1546488
- Tip procedură
- Achizitii directe
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.