Achizitie,,ANSAMBLU TUB CUPOLA RX CU SISTEM DE RACIRE INTEGRAT PENTRU COMPUTER TOMOGRAF FUJIFILM – FCT SPEEDIA"
Autoritate contractantă: Spitalul Judetean de Urgenta Tulcea
„Achizitie,,ANSAMBLU TUB CUPOLA RX CU SISTEM DE RACIRE INTEGRAT PENTRU COMPUTER TOMOGRAF FUJIFILM – FCT SPEEDIA"” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Instalații & Reparații, pentru Tulcea, județul Tulcea, de către Spitalul Judetean de Urgenta Tulcea. Bugetul estimat este Max: RON 1,029,600.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 14 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Autoritatea contractantă intentioneaza sa achiziţioneze „ ANSAMBLU TUB CUPOLA RX CU SISTEM DE RACIRE INTEGRAT PENTRU COMPUTER TOMOGRAF FUJIFILM – FCT SPEEDIA pentru restabilirea functionarii echimapentului computer tomograf, care deserveste sectiile spitalului.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii au obligatia respectarii prevederilor art. 51 din Legea nr. 98/2016.
Modalitatea de indeplinire: se va completa DUAE de catre ofertanti (inclusiv de catre asociati/subcontractanti/terti sustinatori)
participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantii clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Aceste documente pot fi: Declaratie pe proprie raspundere prin care operatorul economic declara faptul ca la elaborarea ofertei a tinut cont de obligatiile relevante din domeniile mediului, social si al relatiilor de munca, in conformitate cu dispozitiile art.51 din Legea nr. 98/2016, si ca le va respecta pe toata durata de indeplinire a acordului-cadru – completare Formularul nr. 3 Informatii detaliate privind reglementarile in vigoare la nivel national privind conditiile de munca si protectia muncii, securitatii si sanatatii in munca se pot obtine de la Inspectia Muncii sau de pe site-ul www.anpm.ro si www.mmuncii.ro.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii au obligatia respectarii prevederilor art. 51 din Legea nr. 98/2016.
Modalitatea de indeplinire: se va completa DUAE de catre ofertanti (inclusiv de catre asociati/subcontractanti/terti sustinatori)
participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantii clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Aceste documente pot fi: Declaratie pe proprie raspundere prin care operatorul economic declara faptul ca la elaborarea ofertei a tinut cont de obligatiile relevante din domeniile mediului, social si al relatiilor de munca, in conformitate cu dispozitiile art.51 din Legea nr. 98/2016, si ca le va respecta pe toata durata de indeplinire a acordului-cadru – completare Formularul nr. 3 Informatii detaliate privind reglementarile in vigoare la nivel national privind conditiile de munca si protectia muncii, securitatii si sanatatii in munca se pot obtine de la Inspectia Muncii sau de pe site-ul www.anpm.ro si www.mmuncii.ro.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii au obligatia respectarii prevederilor art. 51 din Legea nr. 98/2016.
Modalitatea de indeplinire: se va completa DUAE de catre ofertanti (inclusiv de catre asociati/subcontractanti/terti sustinatori)
participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantii clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Aceste documente pot fi: Declaratie pe proprie raspundere prin care operatorul economic declara faptul ca la elaborarea ofertei a tinut cont de obligatiile relevante din domeniile mediului, social si al relatiilor de munca, in conformitate cu dispozitiile art.51 din Legea nr. 98/2016, si ca le va respecta pe toata durata de indeplinire a acordului-cadru – completare Formularul nr. 3 Informatii detaliate privind reglementarile in vigoare la nivel national privind conditiile de munca si protectia muncii, securitatii si sanatatii in munca se pot obtine de la Inspectia Muncii sau de pe site-ul www.anpm.ro si www.mmuncii.ro.
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertantul va preciza daca are incheiate acorduri cu alti op ec care vizeaza denaturarea concurentei, astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 59 si art. 60 din Legea nr. 98/2016.
Persoanele cu funcție de decizie din cadrul autorității/entității contractante cu privire la organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt:
- Nastasescu Tudor-Ion – Manager al Spitalului Judetean de Urgenta Tulcea;
- Budin Constantin - Director medical;
- Ilie Daniel - Director ingrijiri;
- Gheba Victoria - Director Administrativ;
- Dan Mirela - Director Financiar Contabil;
- Manole Valentin - Sef.Serviciu Juridic – Runos.
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertantul va preciza daca este implicat direct sau indirect in pregatirea acestei proceduri de achizitie publica, astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
fertantul va preciza daca se afla intr-o situatie In care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior Incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile In legatura cu respectivul contract anterior, astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice, in legislatia nationala, in anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Activitățile economice sunt suspendate
Ofertantul va preciza daca activitatile economice ale operatorului economic sunt suspendate , astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Faliment
Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prevazute la art. 164, 165, 166, 167 din Legea nr.98/2016.
Cerinta 1: Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prevazute la art. 164, 165, 166, 167 din Legea nr.98/2016.
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, ce urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității/entității contractante, doar de către ofertantii clasati pe primele 3 locuri în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor sunt:
-Certificat de cazier fiscal al operatorului economic, certificate constatatoare privind plata impozitelor, texelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat) valabile la momentul prezentarii pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaratie pe propria raspundere privind indeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor, taxelor su contributiilor la bugetul de stat consolidat datorate, potrivit art. 165 alin. (3) din legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare;
-Cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
-după caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016;
-Alte documente edificatoare, după caz.;
În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art.164, 165 și 167 din Legea nr. 98/2016, autoritatea/entitatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentificată dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens, din România.
Potențialii Ofertanți, rezidenți în Uniunea Europeană și în țările din Spațiul Economic European (SEE), pot utiliza site-ul web al Comisiei Europene disponibil la următoarea adresă: https://ec.europa.eu/tools/ecertis/search pentru a identifica documentele care urmează să fie prezentate ca documente justificative (dacă acestea sunt disponibile în țara respectivă).
Insolvență
Ofertantul va preciza daca este in stare de insolventa sau lichidare, astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Active administrate de lichidator
Ofertantul va preciza daca activele operatorului economic sunt administrate de un lichidator sau de o instanta , astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertantul va preciza daca se afla intr-o situatie similara, cum ar fi falimentul, care rezulta dintr-o procedura similara din legislatiile sau reglementarile nationale, astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Concordat
Ofertantul va preciza daca este in stare de concordat preventiv, astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Abaterea profesională gravă
Ofertantul va preciza daca se face vinovat de o abatere profesionala grava, astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Operatorul economic v-a preciza daca s-a aflat într-una dintre situațiile următoare: a) Nu s-a făcut grav vinovat de declarații false la furnizarea informațiilor necesare pentru verificarea absenței motivelor de excludere sau a îndeplinirii criteriilor de selecție, b) a ascuns astfel de informații, c) nu a fost în măsură să furnizeze, fără întârziere, documentele justificative solicitate de autoritatea contractantă sau de entitatea contractantă, și d) a încercat să influențeze în mod nepermis procesul decizional al autorității contractante sau entității contractante, să obțină informații confidențiale care i-ar putea conferi avantaje necuvenite în cadrul procedurii de achiziții publice sau că a furnizat din neglijență informații false care pot avea o influență semnificativă asupra deciziilor privind excluderea, selecția și atribuirea, astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice, in legislatia nationala, in anuntul ...
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Modul de departajare a ofertelor:
In conformitate cu prevederile art. 139 alin. (3) din HG nr. 395/2016: „În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situația în care egalitatea se menține, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, și oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.
Conform art.60 alin.3 din HG 395/2016 cu modificarile si completarile ulterioare - "Toate documentele de fundamentare a valorii prevazute la alin. (2) se depun prin mijloace electronice, fiind încarcate intr-o sectiune dedicata a portalului S.E.A.P., iar continutul acestora este vizibil comisiei de evaluare dupa decriptarea propunerii financiare."
Procedura de atribuire aleasă:
Respectand prevederile legale a fost aleasa procedura de atribuire- LICITATIE DESCHISA cu reducerea termenelor de depunere a ofertelor in temeiul art.74 alin.(3) din Legea 98/2016 privind achizitiile publice cu modificarile si completarile ulterioare.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 1,029,600.00
- Termen limită
- 14 septembrie 2026 (14 zile rămase)
- Locație
- Tulcea, Tulcea
- CPV
- 31671200-2 - Tuburi catodice
- Categorie
- Instalații & Reparații
- Publicată pe
- 31 august 2026
- Număr anunț
- CN1095932
- Tip procedură
- Licitatie deschisa
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 31 august 2026
Instalații & Reparații în Tulcea
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.