Achizitie autoutilitară/autobasculantă 3,5 t, cabină dublă, benă basculabilă trilaterală, PTO și capacitate de tractare remorcă frânată de minimum 3,5 t
Autoritate contractantă: Directia Administrare Piete, Targuri si Oboare Vaslui
„Achizitie autoutilitară/autobasculantă 3,5 t, cabină dublă, benă basculabilă trilaterală, PTO și capacitate de tractare remorcă frânată de minimum 3,5 t” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Transport & Mutări, pentru Vaslui, județul Vaslui, de către Directia Administrare Piete, Targuri si Oboare Vaslui. Bugetul estimat este Max: RON 250,000.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 21 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Furnizare 1 autoutilitară/autobasculantă nouă, categoria N1, MTMA maximum 3.500 kg, cabină dublă, cu benă basculabilă hidraulică trilaterală, destinată activităților operative ale Direcției Administrare Piețe, Târguri și Oboare Vaslui.
Vehiculul va avea tracțiune spate, roți duble pe puntea spate, benă basculabilă trilaterală cu lungime utilă interioară de minimum 3.500 mm, sistem hidraulic de basculare acționat prin priză de putere (PTO) și capacitate de tractare a unei remorci frânate de minimum 3.500 kg, conform cerințelor Caietului de sarcini.
Vehiculul va fi livrat complet carosat, omologat și pregătit pentru exploatare.
CPV: 34134200-7 – Camioane basculante.
Cantitate: 1 buc.
Valoare estimată: 250.000 lei fără TVA.
Condiții referitoare la contract
Contract de furnizare.
Prețul ofertat va fi ferm, exprimat în lei (RON), fără TVA, cu evidențierea distinctă a TVA și a valorii totale inclusiv TVA.
Prețul ofertat va include toate costurile necesare furnizării unui vehicul complet funcțional și omologat: șasiu, cabină dublă, carosare, benă basculabilă trilaterală, instalație hidraulică și priză de putere (PTO), dispozitiv de remorcare și instalație electrică aferentă, transport, omologare, CIV, documentație, accesorii și instruirea personalului.
Prețul este ferm pe întreaga durată a contractului și nu va fi recalculat în funcție de evoluția cursului valutar.
Termen de livrare: maximum 120 de zile calendaristice de la data intrării în vigoare a contractului, fără a depăși data de 15.12.2026.
În cazul în care intervalul dintre data intrării în vigoare a contractului și data de 15.12.2026 este mai mic de 120 de zile, data de 15.12.2026 reprezintă termenul-limită obligatoriu de livrare.
Locul livrării: sediul DAPTO Vaslui, str. Decebal nr. 30, municipiul Vaslui, sau alt punct din municipiul Vaslui comunicat în scris de beneficiar.
Plata se efectuează prin ordin de plată, în lei, în termen de maximum 30 de zile de la recepția fără obiecțiuni a vehiculului și înregistrarea facturii conforme, transmisă prin sistemul RO e-Factura.
Nu se acordă avans.
Condiții de participare
Pot participa operatori economici legal constituiți, care au dreptul de a comercializa/furniza produsele ce fac obiectul prezentei achiziții.
Oferta va cuprinde:
– Formularul de ofertă completat și semnat;
– propunerea financiară, exprimată în lei fără TVA, cu TVA evidențiat distinct și valoarea totală cu TVA;
– propunerea tehnică și tabelul de conformitate completat pentru toate cerințele Caietului de sarcini;
– fișele tehnice/documentele oficiale ale producătorului pentru șasiu și vehicul;
– documentația tehnică privind suprastructura/bena basculabilă;
– documente din care rezultă caracteristicile sistemului PTO și ale instalației hidraulice;
– documente din care rezultă capacitatea de tractare a unei remorci frânate de minimum 3.500 kg;
– desen/fișă tehnică a benei din care să rezulte dimensiunile utile solicitate;
– informațiile privind garanția vehiculului, suprastructurii și instalației hidraulice, service-ul și termenul de livrare.
Pentru fiecare cerință tehnică ofertantul va indica valoarea sau caracteristica exactă ofertată și documentul în care aceasta poate fi verificată. Nu sunt acceptate exclusiv răspunsuri generale de tip „DA”, „conform” sau „se respectă”.
Vehiculul ofertat trebuie să îndeplinească integral cerințele minime și obligatorii prevăzute în Caietul de sarcini.
Autoritatea contractantă își rezervă dreptul de a solicita clarificări și documente justificative pentru verificarea informațiilor prezentate în ofertă.
Criterii de atribuire
Prețul cel mai scăzut dintre ofertele declarate conforme din punct de vedere tehnic și comercial.
Vor fi evaluate financiar numai ofertele care îndeplinesc integral cerințele minime și obligatorii din Caietul de sarcini.
O ofertă care nu îndeplinește una sau mai multe dintre cerințele tehnice minime obligatorii va fi considerată neconformă.
Oferta câștigătoare va fi oferta conformă cu prețul total fără TVA cel mai scăzut.
Informații suplimentare
Achiziția se realizează prin achiziție directă, în temeiul art. 7 alin. (5) din Legea nr. 98/2016.
Valoarea estimată a achiziției este de 250.000 lei fără TVA.
Având în vedere că valoarea estimată este mai mare de 200.000 lei fără TVA, autoritatea contractantă publică prezentul anunț în SEAP în conformitate cu art. 7 alin. (7) lit. a) din Legea nr. 98/2016.
Documentele achiziției: Caiet de sarcini, Solicitare de ofertă, Formular de ofertă și model de contract.
Oferta va avea o valabilitate de minimum 90 de zile de la termenul-limită de depunere a ofertelor.
Eventualele solicitări de clarificări se vor transmite prin mijloacele indicate în anunț. Autoritatea contractantă poate solicita clarificări privind documentele depuse, fără modificarea elementelor esențiale ale ofertei.
Prețul ofertat va fi ferm în RON și va include toate costurile necesare livrării vehiculului complet, carosat, omologat și pregătit pentru exploatare.
Autoritatea contractantă își rezervă dreptul de a nu finaliza achiziția în situația în care ofertele conforme depășesc valoarea estimată/creditele bugetare aprobate sau nu sunt îndeplinite condițiile legale necesare încheierii contractului.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 250,000.00
- Termen limită
- 21 septembrie 2026 (19 zile rămase)
- Locație
- Vaslui, Vaslui
- CPV
- 34134200-7 - Camioane basculante
- Categorie
- Transport & Mutări
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- ADV1546499
- Tip procedură
- Achizitii directe
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.