Achiziție păcură ușoară cu conţinut de sulf de maxim 1%
Autoritate contractantă: SC TERMICA BRAD SA
„Achiziție păcură ușoară cu conţinut de sulf de maxim 1%” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Energie & Apă, pentru Brad, județul Hunedoara, de către SC TERMICA BRAD SA. Bugetul estimat este Max: RON 6,332,500.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 05 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Obiectul contractului constă în livrarea contității de 1700 de tone de păcură ușoară cu conținut de sulf de maxim 1%, cu caracteristicile fizico-chimice prevăzute în caietul de sarcini, la locurile de livrare Depozitul CT Gurabarza din localitatea Crișcior, strada Uzinei, nr. 1, județ Hunedoara, pentru perioada 15 ianuarie 2027 - 31 martie 2027.
Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este 20 de zile.
Condiții referitoare la contract
Este de 25000 lei și trebuie să fie irevocabilă, necondiţionată şi se constituie prin virament bancar sau prin instrumente de garantare emise în condiţiile legii astfel:
(i) scrisori de garanţie emise de instituţii de credit bancare din România sau din alt stat;
(ii) asigurări de garanţii emise fie de societăţi de asigurare care deţin autorizaţii de funcţionare emise în România sau într-un alt stat membru al UE şi/sau care sunt înscrise în registrele publicate pe site-ul ASF, după caz; fie de societăţi de asigurare din state terţe prin sucursale autorizate în România de către ASF; Instrumentele de garantare se transmit în SEAP împreună cu oferta şi celelalte documente ale acesteia și copie ordin de plata sau orice alta dovada a platii, cel mai târziu la data şi ora-limită de depunere a ofertelor.Instituțiile de credit din România vor fi interpretate,„in stricto sensu”, conform art. 3 din OUG 99/2006 privind instituțiile de credit și adecvarea capitalului, cu modificările și completările ulterioare. Valabilitatea garantiei de participare va fi egala cu perioada de valabilitate a ofertei. Se va transmite originalul instrumentului de garantare, prin postă, până la data depunerii ofertei (data poștei), la sediul societății.
Este de 0,5% din prețul contractului și trebuie să fie irevocabilă, necondiţionată şi se constituie prin virament bancar sau instrumente de garantare emise în condiţiile legii astfel:
(i) scrisori de garanţie emise de instituţii de credit bancare din România sau din alt stat;
(ii) asigurări de garanţii emise fie de societăţi de asigurare care deţin autorizaţii de funcţionare emise în România sau într-un alt stat membru al UE şi/sau care sunt înscrise în registrele publicate pe site-ul ASF, după caz;
fie de societăţi de asigurare din state terţe prin sucursale autorizate în România de către ASF;
Se va constitui garanția de bună execuţie și prin reţineri succesive de 5% din valoarea fiecărei facturi.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
„Declaratie privind neîncadrarea in situatiile prevazute la art. 73 din Legea 99/2016, formular nr. 1; Persoanele care detin functii de conducere in cadrul autoritatii contractante sunt DINES NICOLAE– director si BORDEA MARIANA– contabil sef, iar persoanele care pot influenta documentatia de atribuire sunt NIȚA FLORICA ADINA economist , DINEȘ CALIN GHEORGHE - inginer șef, PODARU VASILE-ADMINISTRATOR PUBLIC MUN BRAD si ȘIPOȘ IULIA MARIA - Inginer economist , LUCA ARIAN GHEORGHE - Inginer sisteme termoenergetice. se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor.”
Faliment
„Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 177,178,180 din legea 99/2016. Ofertantul va prezenta cazierul judiciar al operatorului economic al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere. Certificate de atestare fiscala cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat, etc.) valabile la momentul prezentării pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată. Documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art.179 alin 2, art.180 alin 2 si art. 184 din Legea 99/2016. Documentele justificative urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I.”
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Înregistrare într-un registru profesional relevant
„Se va prezenta autorizatia de antrepozit fiscal cu mențiunea numărului, a emitentului și a termenului de valabilitate al acesteia. Se va indica in DUAE numărul, emitentul și termenul de valabilitate al autorizației de antrepozit fiscal. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor;”
Înregistrare într-un registru comercial
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezindenta, sa
reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul
ca are capacitatea profesionala de realiza activitatile care fac obiectul contractului se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile
aferente situatiei lor. Documente justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE , respectiv certificat
constatator emis de ONRC sau in cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise in tara de rezidenta, urmeaza sa fie
prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la
finalizarea evaluarii ofertelor.
Cifra de afaceri medie specifică
Cifra de afaceri medie pentru cel mult ultimele trei exercitii financiare disponibile, respectiv 2023-2025, in functie de data infiintarii sau inceperii activitatii operatorului economic, in masura in care informatiile privind cifrele de afaceri sunt disponibile. Cifra de afaceri medie trebuie să fie de minim 3.160.000 lei Completare DUAE cu mențiunea cifrei de afaceri pentru fiecare din ultimele trei exercitii financiare disponibile, respectiv 2023-2025 Documente justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmeaza sa fie prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documente justificative pentru indeplinirea celor asumate sunt bilanturile contabile pentru anii 2023-2025, sau orice alte documente suport/ justificative prin care operatorii economici isi pot demonstra situația financiară conform art. 164 din L99/2016.
Pentru contractele de achiziție de bunuri: executarea de livrări de tipul specificat
Măsuri de management al mediului
Certificate emise de organisme independente cu privire la sistemele sau standardele de management de mediu
Lista principalelor livrari de produse efectuate in cursul unei perioade care acopera cel mult ultimii 3 ani, cu indicarea valorilor, datelor si a beneficiarilor publici sau privati, pentru o cantitate cumulata de cel putin 1000 de tone produse petroliere Completare DUAE cu indicarea cantităților livrate, a valorilor, datelor si a beneficiarilor publici sau privati Documente justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmeaza sa fie prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documentele justificative pentru indeplinirea celor asumate sunt orice documente sau contracte care atesta indeplinirea cerintei.
Autorizatie de mediu pentru transport produse petroliere, conform OUG nr. 195/2005 privind protectia mediului si HG nr. 1175/2007 pentru aprobarea Normelor de efectuare a activitatii de transport rutier de marfuri periculoase in Romania cat si conform art. 5 al Directivei 94/55/CE privind apropierea legislatiilor statelor membre privind transportul rutier de marfuri periculoase, pentru ofertantii straini Pana la data limita de depunere a ofertelor se completeaza DUAE, cu indicarea numărului și emitentului autorizației de mediu, urmand ca la solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe primul loc sa prezinte documente justificative
Dovada implementarii sistemului de management al calitatii conform SR EN ISO 9001 sau echivalent pentru comercializare produse petroliere prin prezentarea unor certificate emise de organisme de certificare acreditate sau alte probe/dovezi. Completare DUAE cu indicarea numărului, emitentului și termenului de valabilitate al certificatelor deținute. Documente justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmeaza sa fie prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul
obţinut la factorii de evaluare, în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, entitatea
contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai
mică.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 6,332,500.00
- Termen limită
- 05 octombrie 2026 (34 zile rămase)
- Locație
- Brad, Hunedoara
- CPV
- 09135000-4 - Păcură
- Categorie
- Energie & Apă
- Publicată pe
- 01 septembrie 2026
- Număr anunț
- CN1095969
- Tip procedură
- Licitatie deschisa
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 01 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.