Achiziţie publică de execuţie lucrări privind realizarea obiectivului de investiţii "Recompartimentare şi realizare supantă spaţiu A.J.F.P. IAŞI"
Autoritate contractantă: Directia Generala Regionala a Finantelor Publice Iasi
„Achiziţie publică de execuţie lucrări privind realizarea obiectivului de investiţii "Recompartimentare şi realizare supantă spaţiu A.J.F.P. IAŞI"” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Iași, județul Iași, de către Directia Generala Regionala a Finantelor Publice Iasi. Bugetul estimat este Max: RON 3,170,784.74. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 21 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Obiectivul principal al contractului îl reprezintă execuţia de lucrări pentru obiectivul de investiții “Recompartimentare şi realizare supantă spaţiu A.J.F.P.Iaşi ”, cu respectarea legislaţiei în vigoare şi a regulamentelor comunitare. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 9 zile. Autoritatea contractanta stabileste ca termenul limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare este cu 6 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.164,165 si 167 din Legea nr. 98/2016 și trebuie să confirme că nu se află în niciuna din situațiile de excludere menționate la art. 59-60 din Legea nr. 98/2016. Operatorul economic participant (ofertant unic,lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) are obligatia completarii si prezentarii initiale a DUAE ca prima dovada a neîncadrarii în situatiile de excludere si a îndeplinirii cerintelor de capacitate (se va consulta Ghidul de utilizare DUAE elaborat de ANAP disponibil la adresa www.anap.gov.ro, Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE în procedurile desfășurate exclusiv prin mijloace electronice din 08/04/2019 si Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE integrat in SEAP din 02/07/2019). In condițiile art. 20 alin. (7) din HG nr. 395/2016, în cazul în care există discrepanțe între informațiile prevăzute în DUAE şi cele prevăzute în fișa de date, prevalează informațiile din fișa de date, DUAE urmând a fi revizuit corespunzător. Precizari:
1.La momentul depunerii ofertelor, operatorii economici vor încarca DUAE - Documentul Unic de Achizitie European, urmand ca celelalte documente sa fie solicitate numai ofertantului clasat pe primul loc în urma finalizarii analizei ofertelor.
2.Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pentru asociat/tert sustinator, subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila.
3.Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv în care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.164,165 si 167 din Legea nr. 98/2016 și trebuie să confirme că nu se află în niciuna din situațiile de excludere menționate la art. 59-60 din Legea nr. 98/2016. Operatorul economic participant (ofertant unic,lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) are obligatia completarii si prezentarii initiale a DUAE ca prima dovada a neîncadrarii în situatiile de excludere si a îndeplinirii cerintelor de capacitate (se va consulta Ghidul de utilizare DUAE elaborat de ANAP disponibil la adresa www.anap.gov.ro, Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE în procedurile desfășurate exclusiv prin mijloace electronice din 08/04/2019 si Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE integrat in SEAP din 02/07/2019). In condițiile art. 20 alin. (7) din HG nr. 395/2016, în cazul în care există discrepanțe între informațiile prevăzute în DUAE şi cele prevăzute în fișa de date, prevalează informațiile din fișa de date, DUAE urmând a fi revizuit corespunzător. Precizari:
1.La momentul depunerii ofertelor, operatorii economici vor încarca DUAE - Documentul Unic de Achizitie European, urmand ca celelalte documente sa fie solicitate numai ofertantului clasat pe primul loc în urma finalizarii analizei ofertelor.
2.Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pentru asociat/tert sustinator, subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila.
3.Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv în care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.164,165 si167 din Legea nr. 98/2016 și trebuie să confirme că nu se află în niciuna din situațiile de excludere menționate la art. 59-60 din Legea nr. 98/2016. Operatorul economic participant (ofertant unic,lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) are obligatia completarii si prezentarii initiale a DUAE ca prima dovada a neîncadrarii în situatiile de excludere si a îndeplinirii cerintelor de capacitate (se va consulta Ghidul de utilizare DUAE elaborat de ANAP disponibil la adresa www.anap.gov.ro, Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE în procedurile desfășurate exclusiv prin mijloace electronice din 08/04/2019 si Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE integrat in SEAP din 02/07/2019). In condițiile art. 20 alin. (7) din HG nr. 395/2016, în cazul în care există discrepanțe între informațiile prevăzute în DUAE şi cele prevăzute în fișa de date, prevalează informațiile din fișa de date, DUAE urmând a fi revizuit corespunzător. Precizari:
1.La momentul depunerii ofertelor, operatorii economici vor încarca DUAE - Documentul Unic de Achizitie European, urmand ca celelalte documente sa fie solicitate numai ofertantului clasat pe primul loc în urma finalizarii analizei ofertelor.
2.Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pentru asociat/tert sustinator, subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila.
3.Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv în care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Operatorii economici participanți la procedură (ofertanți individuali/asociați/subcontractanți/terți susținători) nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 59 si 60 din Secțiunea a 4-a Reguli de evitare a conflictului de interese a Legii nr. 98/2016. În vederea stabilirii existenței/inexistenței conflictului de interese operatorilor economici prin raportare la persoanele cu funcții de decizie din cadrul autorității contractante, se va prezenta lista acestora:
- Doru-Viorel ALUPOAEI - Director general;
- Doina NAUM - Director Executiv Colectare;
- Iulia Raluca MIHAI - Director executiv Servicii Interne;
- Alina Veronica GRECU - Şef Serviciu Financiar, Buget si Salarizare;
- Sterica CHIRVASUTA - Şef Serviciu Contabilitate
- Gabriela COZMEI - Şef Serviciu Juridic
- Anca Brînză - Şef Serviciu Administrativ, Investitii si Achizitii
- Vlad Andrei TIBUCANU - Expert II, Serviciu Administrativ, Investitii si Achizitii
- Carmen Cristina TĂLPIG - Șef Serviciu Achizitii Publice
- Claudiu Constantin DUMITRAȘ - Consilier achizitii publice, Serviciul Achizitii Publice
- Valentina GRIGORE - Consilier achizitii publice, Serviciul Achizitii Publice
- Anca CHELARU - Consilier achizitii publice, Serviciul Achizitii Publice
- Bianca Elena ŢIU - Consilier achizitii publice, Serviciul Achizitii Publice
- Verginica SABAIDUC - Consilier achizitii publice, Serviciul Achizitii Publice
- Claudia BURA - Consilier achizitii publice, Serviciul Achizitii Publice.
Operatorul economic participant (ofertant unic,lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) are obligatia completarii si prezentarii initiale a DUAE ca prima dovada a neîncadrarii în situatiile de excludere si a îndeplinirii cerintelor de capacitate (se va consulta Ghidul de utilizare DUAE elaborat de ANAP disponibil la adresa www.anap.gov.ro, Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE în procedurile desfășurate exclusiv prin mijloace electronice din 08/04/2019 si Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE integrat in SEAP din 02/07/2019). In condițiile art. 20 alin. (7) din HG nr. 395/2016, în cazul în care există discrepanțe între informațiile prevăzute în DUAE şi cele prevăzute în fișa de date, prevalează informațiile din fișa de date, DUAE urmând a fi revizuit corespunzător. Precizari:
1.La momentul depunerii ofertelor, operatorii economici vor încarca DUAE - Documentul Unic de Achizitie European, urmand ca celelalte documente sa fie solicitate numai ofertantului clasat pe primul loc în urma finalizarii analizei ofertelor.
2.Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pentru asociat/tert sustinator, subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila.
3.Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv în care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz.
Faliment
Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.164,165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 și trebuie să confirme că nu se află în niciuna din situațiile de excludere menționate la art. 59-60 din Legea nr. 98/2016.Operatorul economic participant (ofertant unic,lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) are obligatia completarii si prezentarii initiale a DUAE ca prima dovada a neîncadrarii în situatiile de excludere si a îndeplinirii cerintelor de capacitate (se va consulta Ghidul de utilizare DUAE elaborat de ANAP disponibil la adresa www.anap.gov.ro, Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE în procedurile desfășurate exclusiv prin mijloace electronice din 08/04/2019 si Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE integrat in SEAP din 02/07/2019). In condițiile art. 20 alin. (7) din HG nr. 395/2016, în cazul în care există discrepanțe între informațiile prevăzute în DUAE şi cele prevăzute în fișa de date, prevalează informațiile din fișa de date, DUAE urmând a fi revizuit corespunzător. Precizari:
1.La momentul depunerii ofertelor, operatorii economici vor încarca DUAE - Documentul Unic de Achizitie European, urmand ca celelalte documente sa fie solicitate numai ofertantului clasat pe primul loc în urma finalizarii analizei ofertelor.
2.Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pentru asociat/tert sustinator, subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila.
3.Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv în care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz.
Insolvență
Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 164,165 si 167 din Legea nr. 98/2016 șitrebuie să confirme că nu se află în niciuna din situațiile de excludere menționate la art. 59-60 din Legea nr. 98/2016.Operatorul economic participant (ofertant unic,lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) are obligatia completarii si prezentarii initiale a DUAE ca prima dovada a neîncadrarii în situatiile de excludere si a îndeplinirii cerintelor de capacitate (se va consulta Ghidul de utilizare DUAE elaborat de ANAP disponibil la adresa www.anap.gov.ro, Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE în procedurile desfășurate exclusiv prin mijloace electronice din 08/04/2019 si Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE integrat in SEAP din 02/07/2019). In condițiile art. 20 alin. (7) din HG nr. 395/2016, în cazul în care există discrepanțe între informațiile prevăzute în DUAE şi cele prevăzute în fișa de date, prevalează informațiile din fișa de date, DUAE urmând a fi revizuit corespunzător. Precizari:
1.La momentul depunerii ofertelor, operatorii economici vor încarca DUAE - Documentul Unic de Achizitie European, urmand ca celelalte documente sa fie solicitate numai ofertantului clasat pe primul loc în urma finalizarii analizei ofertelor.
2.Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pentru asociat/tert sustinator, subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila.
3.Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv în care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz.
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 164,165 si 167 din Legea nr. 98/2016 și trebuie să confirme...
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 3,170,784.74
- Termen limită
- 21 septembrie 2026 (19 zile rămase)
- Locație
- Iași, Iași
- CPV
- 45453100-8 - Lucrări de renovare
- Categorie
- Renovări & Construcții
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179445
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Lucrari
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
Renovări & Construcții în Iași
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.