Achizitie reactivi
Autoritate contractantă: Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii Brasov
„Achizitie reactivi” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Sănătate & Wellness, pentru Brașov, județul Brașov, de către Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii Brasov. Bugetul estimat este Max: RON 1,909,231.50. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 02 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Achizitie de reactivi , conform caiet de sarcini
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Pentru loturile: 1,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,2,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,3,30,31,32,33,34,35,4,5,6,7,8,9
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertanţii, terţii susţinători şi subcontractanţii nu trebuie să se regăsească în situaţiile prevăzute la art. 59-60 din Legea nr.98/2016 – Se va completa Formularul nr. 8 din Formulare-furnizare.Persoanele cu functie de decizie in cadrul Spitalului Clinic de Urgenta pentru Copii Brasov sunt:dr. Octavian Dumitras - manager, Dr. Hardea Dragan Larisa Vasilica - director medical, Ec. Anica Bojte - director financiar contabil, Sef Serv.Adm.-Aprovizionare – Ec. Monica Sabadusi.
Pentru loturile: 1,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,2,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,3,30,31,32,33,34,35,4,5,6,7,8,9
Abaterea profesională gravă
Ofertanţii, terţii susţinători şi subcontractanţii nu trebuie să se regăsească în situaţiile prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016. Se va completa Formularul nr. 9 din Formulare-furnizare. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinţei: se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terţi şi subcontractanţi) cu informaţiile aferente situaţiei lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorităţii contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Aceste documente pot fi:
• certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante, cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuţiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) la momentul prezentării;
• cazierul judiciar al operatorului economic şi al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic sau al celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, aşa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv;
• după caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice;
• alte documente edificatoare, după caz.
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Pentru loturile: 1,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,2,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,3,30,31,32,33,34,35,4,5,6,7,8,9
Înregistrare într-un registru comercial
Operatorii economici ce depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condiţiile legii din ţara de rezidenţă, să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situaţiile de anulare a constituirii, precum şi faptul că are capacitatea profesională de a realiza activităţile care fac obiectul contractului. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinţei: se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire cu informaţiile aferente situaţiei lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau, în cazul ofertanţilor străini, documente echivalente emise în ţara de rezidenţă, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorităţii contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Loturile: 1,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,2,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,3,30,31,32,33,34,35,4,5,6,7,8,9
Pentru contractele de achiziție de bunuri: executarea de livrări de tipul specificat Pentru loturile:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
Loturile: 1,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,2,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,3,30,31,32,33,34,35,4,5,6,7,8,9
Certificate emise de organisme independente cu privire la standardele de asigurare a calității Pentru loturile:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
Justificare cerinte minime privind capacitatea tehnica: in vederea demonstrarii credibilitatii si capacitatii tehnice a ofertantului se solicita o lista a principalelor livrari de produse similare efectuate in ultimii 3 ani, calculati retroactiv fata de termenul limita de depunere al ofertei, din care sa rezulte ca a furnizat produse similare, a caror valoare cumulata a fost cel putin egala cu valoarea estimata a contractului subsecvent: pentru lotul 1 – 42,482.50 de lei, pentru lotul 2 – 4,715.00 de lei, pentru lotul 3 - 245.00 lei, pentru lotul 4 – 1,130.00 de lei, pentru lotul 5 – 6,000.00 de lei, pentru lotul 6 – 3,785.00 de lei, pentru lotul 7 – 965.00 de lei, pentru lotul 8 – 2,275.00 de lei, pentru lotul 9 – 4,250.00 de lei, pentru lotul 10 – 4,500.00 de lei, pentru lotul 11 – 890.00 de lei, pentru lotul 12 – 18,950.00 de lei, pentru lotul 13 – 121,000.00 de lei, pentru lotul 14 – 91,400.00 de lei, pentru lotul 15 – 24,171.50 de lei, pentru lotul 16 – 19,500.00 de lei, pentru lotul 17 – 5,900.00 de lei, pentru lotul 18 – 9,825.00 de lei, pentru lotul 19 – 12,200.00 de lei, pentru lotul 20 – 9,450.00 de lei, pentru lotul 21 – 4,800.00 de lei, pentru lotul 22 – 215,895.00 de lei, pentru lotul 23 – 2,280.00 de lei, pentru lotul 24 – 32,635.00 de lei, pentru lotul 25 – 5,480.00 de lei, pentru lotul 26 – 4,000.00 de lei, pentru lotul 27 – 8,700.00 de lei, pentru lotul 28 – 285.00 de lei, pentru lotul 29 – 76,565.00 de lei, pentru lotul 30 – 6,935.25 de lei, pentru lotul 31 – 32,913.00 de lei, pentru lotul 32 – 150,000.00 de lei, pentru lotul 33 – 18,076.00 de lei, pentru lotul 34 – 3,700.00 de lei, pentru lotul 35 – 8,717.50 de lei., insotita de certificate/documente care atesta masurile implementate de operatorul economic prin care se garanteaza trasabilitatea produselor pe lantul de aprovizionare.
- Certificate privind cursuri autorizate de producator efectuate pe analizorul pentru care se ofera produse si suport
- Certificat CE pentru produsele oferite
- Certificat emis de producatorul aparatului privind originalitatea consumabilelor ofertate.
- Certificat ISO pentru producator
- Certificat ISO pentru furnizor pentru suport profesional si service
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 1,909,231.50
- Termen limită
- 02 octombrie 2026 (32 zile rămase)
- Locație
- Brașov, Brașov
- CPV
- 33696500-0 - Reactivi de laborator
- Categorie
- Sănătate & Wellness
- Publicată pe
- 31 august 2026
- Număr anunț
- CN1095930
- Tip procedură
- Licitatie deschisa
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 31 august 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.