BizzLink
Se încarcă...

Achizitionare medicamente - 5 loturi

Autoritate contractantă: Spitalul Orasenesc Lipova

„Achizitionare medicamente - 5 loturi” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Sănătate & Wellness, pentru Orș. Lipova, județul Arad, de către Spitalul Orasenesc Lipova. Bugetul estimat este Max: RON 353,804.80. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 14 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

In baza contractului ce se doreste a fi atribuit se va asigura furnizarea medicamentelor in cantitatile precizate in Caietul de sarcini-centralizatoarele de produse. Valoarea estimata este 176.902,40 lei la care adauga TVA, pana la 31.12.2026.
Iar 353.804,80 lei la care se adauga TVA, reprezinta valoarea maxima a achizitiei inclusiv valoarea furnizarii medicamentelor pe perioada prelungirii prin act aditional pana la 30.04.2027.
Conform obligatiei prevazute la art. 165 alin 1, lit. b din Normele Metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achizitie/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice, suplimentarea cantitatilor este conditionata de existenta resurselor financiare alocate cu aceasta destinatie.
Mentionam ca valoarea minima a intervalului prezentat la punctul II.2.1. reprezinta valoarea estimata a procedurii in functie de care se vor elabora ofertele. Durata contractului poate fi prelungita conform prevederilor art. 165 alin. 1, lit. d din Normele Metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achizitie/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 2-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor conform OUG 107/2017.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 4

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile de excludere prevazute de Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile de excludere prevazute de Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile de excludere prevazute de Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile de excludere prevazute de Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Operatorul economic(ofertant/lider/asociat/subcontractant/tert sustinator) trebuie să nu fie într-o situație de conflict de interese și/sau concurență neloială.
Modalitatea de îndeplinire și aplicabilitate în cadrul procedurii:
Operatorul economic (ofertant/lider/asociat/subcontractant/tert sustinator) va completa și prezenta formularul DUAE care confirmă ca operatorul economic nu se află în niciuna din situatiile prevazute la art.59 si art.60 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice.
Persoanele cu funcții de decizie în cadrul autorității contractante în ceea ce privește organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt prezentate în declaratia conducătorului autorității contractante, parte a dosarului achiziției publice și sunt urmatoarele:
Nr. crt Nume si prenume Functia ocupata/ detinuta/ Calitatea in procedura
1 Dodon Adrian Ovidiu - manager
2 Sas Gabriel - director medical
3 Onete Marioara Daniela - director financiar
4 Pop Ana Loredana - asistent coordonator
5 Stoleru Loredana - farmacist - presedinte a comisiei de evaluare
6 Jichita Lavinia - consilier cu atributii achizitii - membra a comisiei de evaluare
7 Sarbu Vlad - medic laborator - membru al comisiei de evaluare
8 Fanata Pavel Florin - medic - membru de rezerva al comisiei de evaluare
9 Nichitescu-Prodaniuc Oana-Raluca reprezentant legal societate furnizoare de servicii auxiliare

În cazul în care oferta este depusă de o asociere, fiecare asociat va prezenta documentele sus menționate.
De asemenea, aceste documente trebuie prezentate și de către fiecare subcontractant/terț sustinător declarat prin oferta.
În situația în care operatorul economic (ofertant/ofertant asociat/subcontractant/terț susținător) se află într-una din situațiile prevăzute de art.60 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice, acesta va fi exclus de la procedura de atribuire, oferta fiind respinsă.
Declaratia privind evitarea conflictului de interese va fi depusa la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în urma clasamentului intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Odata cu depunerea DUAE, ofertantii vor prezenta angajamentul tertului sustinator(impreuna cu documentele anexe la angajament, transmise acestora de catre tert/terti sustinatori din care sa rezulte modul efectiv in care se materializeaza sustinerea acestuia/acestora), acordul de asociere si acordul de subcontractare. Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a solicita legalizarea asocierii in cazul in care oferta comuna va fi declarata Castigatoare.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Operatorul economic(ofertant/lider/asociat/subcontractant/tert sustinator) trebuie să nu fie într-o situație de conflict de interese și/sau concurență neloială.
Modalitatea de îndeplinire și aplicabilitate în cadrul procedurii:
Operatorul economic (ofertant/lider/asociat/subcontractant/tert sustinator) va completa și prezenta formularul DUAE care confirmă ca operatorul economic nu se află în niciuna din situatiile prevazute la art.59 si art.60 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice.
Persoanele cu funcții de decizie în cadrul autorității contractante în ceea ce privește organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt prezentate în declaratia conducătorului autorității contractante, parte a dosarului achiziției publice și sunt urmatoarele:
Nr. crt Nume si prenume Functia ocupata/ detinuta/ Calitatea in procedura
1 Dodon Adrian Ovidiu - manager
2 Sas Gabriel - director medical
3 Onete Marioara Daniela - director financiar
4 Pop Ana Loredana - asistent coordonator
5 Stoleru Loredana - farmacist - presedinte a comisiei de evaluare
6 Jichita Lavinia - consilier cu atributii achizitii - membra a comisiei de evaluare
7 Sarbu Vlad - medic laborator - membru al comisiei de evaluare
8 Fanata Pavel Florin - medic - membru de rezerva al comisiei de evaluare
9 Nichitescu-Prodaniuc Oana-Raluca reprezentant legal societate furnizoare de servicii auxiliare

În cazul în care oferta este depusă de o asociere, fiecare asociat va prezenta documentele sus menționate.
De asemenea, aceste documente trebuie prezentate și de către fiecare subcontractant/terț sustinător declarat prin oferta.
În situația în care operatorul economic (ofertant/ofertant asociat/subcontractant/terț susținător) se află într-una din situațiile prevăzute de art.60 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice, acesta va fi exclus de la procedura de atribuire, oferta fiind respinsă.
Declaratia privind evitarea conflictului de interese va fi depusa la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în urma clasamentului intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Odata cu depunerea DUAE, ofertantii vor prezenta angajamentul tertului sustinator(impreuna cu documentele anexe la angajament, transmise acestora de catre tert/terti sustinatori din care sa rezulte modul efectiv in care se materializeaza sustinerea acestuia/acestora), acordul de asociere si acordul de subcontractare. Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a solicita legalizarea asocierii in cazul in care oferta comuna va fi declarata Castigatoare.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile de excludere prevazute de Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Activitățile economice sunt suspendate
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile de excludere prevazute de Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Faliment
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile de excludere prevazute de Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Insolvență
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile de excludere prevazute de Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Active administrate de lichidator
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile de excludere prevazute de Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile de excludere prevazute de Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Concordat
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile de excludere prevazute de Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Abaterea profesională gravă
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile de excludere prevazute de Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor.

Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile de excludere prevazute de Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terti si subcontractanti) cu informatiile aferente situatiei lor.


Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Pentru loturile: 1,2,3,4,5
Înregistrare într-un registru comercial
Operatorii economici ce depun ofertă trebuie să dovedească...

Informații suplimentare

Ofertele care nu vor fi prezentate in conformitate cu modalitatile solicitate in FISA de Date, inclusiv in ceea ce priveste pct. IV.4.3 vor fi declarate neconforme.
1. Daca se depun doua sau mai multe oferte cu pret egal si totodata cel mai mic pret din totalul ofertelor depuse, departajarea ofertelor (cu pret egal si clasate pe primul loc) se va face prin depunerea de catre ofertantii aflati in aceasta situatie a unor noi propuneri financiare.
2. Pentru demonstrarea indeplinirii criteriilor de calificare si selectie, ofertantul are dreptul sa prezinte initial doar DUAE, semnata de reprezentantul sau legal, prin care confirma ca indeplineste cerintele de calificare astfel cum sunt solicitate in Documentatia de Atribuire.
Prezenta mentiune nu se poate extrapola la clarificarile solicitate de Autoritatea Contractanta in vederea explicitarii documentelor depuse.
3. Oferta Operatorilor Economici care nu vor respecta cerintele documentatiei de atribuire va fi declarata inacceptabila in temeiul prevederilor art. 137 alin. 2 lit. b din Normele Metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achizitie publica/acordului cadru din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice ,,a fost depusa de un ofertant care nu îndeplineste una sau mai multe dintre criteriile de calificare stabilite în documentatia de atribuire sau nu a completat DUAE în conformitate cu criteriile stabilite de autoritatea contractanta”.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent".

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 353,804.80
Termen limită
14 septembrie 2026 (15 zile rămase)
Locație
Orș. Lipova, Arad
CPV
33690000-3 - Diverse medicamente
Categorie
Sănătate & Wellness
Publicată pe
31 august 2026
Număr anunț
SCN1179268
Tip procedură
Procedura simplificata
Tip contract
Furnizare
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 31 august 2026

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.