Achiziționare sistem automatizat de pre îmbarcare pasageri (pre boarding) 2 bucăți pentru fluxuri de pasageri terminal T2 - Plecări
Autoritate contractantă: AEROPORTUL ARAD SA
„Achiziționare sistem automatizat de pre îmbarcare pasageri (pre boarding) 2 bucăți pentru fluxuri de pasageri terminal T2 - Plecări” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Instalații & Reparații, pentru Arad, județul Arad, de către AEROPORTUL ARAD SA. Bugetul estimat este Max: RON 343,000.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 07 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Achiziționare sistem automatizat de pre îmbarcare pasageri (pre boarding) 2 bucăți pentru fluxuri de pasageri terminal T2 - Plecări
În contextul relocării zborurilor de pe TSR/Luna noiembrie 2026/perioada 02-22.11.2026, pentru buna desfășurare a activităților pe linie de securitate aeronautică pentru perioada menționată este necesară achiziționarea unui Sistem automatizat de control acces pre boarding.
Sistemul automatizat de pre boarding va permite controlul automat și bidirecțional al fluxurilor de persoane prin intermediul unor porți rapide de acces, cu validarea dreptului de trecere prin:
- coduri dc bare;
- carduri dc proximitate/contactless;
- alte mijloace de identificare compatibile cu soluția ofertată.
Sistemul va fi livrat complet funcțional, incluzând toate echipamentele, componentele mecanice și electronice, controlerele, cititoarele, afișajele, sursele de alimentare, software-ul, cablurile locale, accesoriile de montaj, licențele și serviciile necesare funcționării în configurația solicitată.
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 6 zile
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a-3-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Condiții referitoare la contract
Cuantumul garanției de participare este de 1% din valoarea estimata a contractului de achizitie, respectiv 3430 lei, fara TVA.
Garanţia de participare trebuie să fie irevocabilă, necondiţionată şi se constituie prin:
a)virament bancar;
b)instrumente de garantare emise în condiţiile legii, astfel:
(i)scrisori de garanţie emise de instituţii de credit bancare din România sau din alt stat;
(ii)scrisori de garanţie emise de instituţii financiare nebancare din România sau din alt stat pentru achiziţiile de lucrari a căror valoare estimată este mai mică sau egală cu 40.000.000 lei fără TVA;
(iii)asigurări de garanţii emise:
- fie de societăţi de asigurare care deţin autorizaţii de funcţionare emise în România sau într-un alt stat membru al UE şi/sau care sunt înscrise în registrele publicate pe site-ul ASF, după caz;
- fie de societăţi de asigurare din state terţe prin sucursale autorizate în România de către ASF;
Se va dep in cont RO25BRDE020SV50605410200 - BRD.
Perioada de valabilitate a garanției de participare este de cel puțin 6 luni de la data limită de depunere a ofertelor.
Executantul se obligă să constituie garanţia de bună execuţie a contractului în cuantum 2% din valoarea fără TVA a contractului de achizitie publica.
Se vor respecta disp. art. 9 din Modelul de contract pus la dispozitie de catre autoritatea contractanta.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
In vederea aplicarii prevederilor cuprinse la art. 51, alin. 2 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, autoritatea contractanta solicita operatorilor economici participanti sa indice in cadrul ofertei faptul ca la elaborarea acesteia au tinut cont de obligatiile relevante din domeniile mediului, social si al relatiilor de munca.
Se va completa DUAE in conformitate cu art. 193, alin. 1 din Legea nr. 98/2016 de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (ofertanti, asociati, subcontractanti, terti sustinatori) cu informatiile aferente situatiei privind neincadrarea in prevederile art. 167 din Legea nr. 98/2016. Documentele suport vor fi prezentate de catre ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire. Documentele suport includ, dar nu se limiteaza la: caziere judiciare, certificate de atestare fiscala si/sau alte documente justificative sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
In vederea aplicarii prevederilor cuprinse la art. 51, alin. 2 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, autoritatea contractanta solicita operatorilor economici participanti sa indice in cadrul ofertei faptul ca la elaborarea acesteia au tinut cont de obligatiile relevante din domeniile mediului, social si al relatiilor de munca.
Se va completa DUAE in conformitate cu art. 193, alin. 1 din Legea nr. 98/2016 de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (ofertanti, asociati, subcontractanti, terti sustinatori) cu informatiile aferente situatiei privind neincadrarea in prevederile art. 167 din Legea nr. 98/2016. Documentele suport vor fi prezentate de catre ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire. Documentele suport includ, dar nu se limiteaza la: caziere judiciare, certificate de atestare fiscala si/sau alte documente justificative sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
In vederea aplicarii prevederilor cuprinse la art. 51, alin. 2 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, autoritatea contractanta solicita operatorilor economici participanti sa indice in cadrul ofertei faptul ca la elaborarea acesteia au tinut cont de obligatiile relevante din domeniile mediului, social si al relatiilor de munca.
Se va completa DUAE in conformitate cu art. 193, alin. 1 din Legea nr. 98/2016 de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (ofertanti, asociati, subcontractanti, terti sustinatori) cu informatiile aferente situatiei privind neincadrarea in prevederile art. 167 din Legea nr. 98/2016. Documentele suport vor fi prezentate de catre ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire. Documentele suport includ, dar nu se limiteaza la: caziere judiciare, certificate de atestare fiscala si/sau alte documente justificative sau alte documente echivalente emise de autoritatile competente din tara in care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentarii.
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertanții participanți la procedură vor declara că nu se încadrează în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, respectiv vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere precizate mai sus.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertanții participanți la procedură vor face dovada neîncadrării în situațiile prevăzute la art. 73 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale.
În vederea dovedirii neîncadrării ofertantului în situația unui conflict de interese se comunică în cele ce urmează lista persoanelor cu funcție de decizie din cadrul entității contractante, în ceea ce privește organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire:
1. Barbonta Claudia - Asistent director/Președinte Comisie de evaluare fara drept de vot
2. Popescu Dana Cornelia - Sef compartiment Investitii/Membru in Comisie de evaluare
3. Guler Ioan - Inginer Șef/Membru in Comisie de evaluare
4. Popescu Paul Ionut - Director operational/Membru in Comisie de evaluare
5. Sabău Viorel Flaviu - Compartiment Mentenanţă Aerodrom/ Membru supleant in Comisie de evaluare.
6. Balta Florin - Sef serviciu energetic/Membru supleant in comisia de evaluare
7. Moșneag Ovidiu Vasile - Director General
8. Toma Cosmina Anisia - Contabil Șef
9. Bahrin Timea Haynalka - Economist
10. Tamas Simona - Consultant achiziții publice/expert extern cooptat
11. Tamas Silviu - Reprezentant legal al furnizorului de servicii auxiliare
12. Andea -Simeon Laurentiu Aurelian - Consilier judetean
13. Balint Andrada-Roxana - Consilier judetean
14. Bîlcea Ovidiu Sergiu - Vicepresedinte Consiliu Județean Arad
15. Blaga Bogdan Marius - Consilier județean
16. Bonca Ovidiu Florin - Consilier judetean
17. Bozga Doru - Consilier județean
18. Bulbuc Ionel - Consilier judetean
19. Cătana Vasile Valer - Consilier judetean
20. Craivan Camelia Eugenia - Consilier judetean
21. Crisan Corina Anka - Consilier județean
22. Crisan Denis Cristian - Consilier judetean
23. Dragos Lucia - Consilier judetean
24. Galis Florin - Consilier judetean
25. Ghita Adrian Eugen - Consilier judetean
26. Giurgiu Diana Ioana - Consilier judetean
27. Igret Alina Mariana - Consilier judetean
28. Lazea Amelia - Consilier judetean
29. Marinache George Iulian - Consilier judetean
30. Moț Petru - Consilier judetean
31. Pero Tamaș Carol - Vicepresedinte Consiliu Județean Arad
32. Popa Garofita - Consilier județean
33. Remetan Florin - Consilier județean
34. Săbău Gheorghe - Consilier judetean
35. Serac Corina Maria - Consilier judetean
36. Simon Adrian Laurentiu - Consilier judetean
37. Stan Simona Lucia - Consilier județean
38. Tripa Florin Dan - Consilier judetean
39. Ulici Ion - Consilier județean
40. Vasii Nicolae - Consilier județean
41. Velicu Gabriela Stancuta - Consilier județean
42. Vartaci Lili Cristina - Consilier județean
43. Zagoni Szabo Andrei - Consilier județean
44. Gheorghina Ribovici - Director executiv Consiliu Județean Arad
45. Liliana Turjuc - Director executiv adjunct Consiliul Județean Arad
46. Buda Dan Florin - Președinte Consiliul de Administrație
47. Vidac Mile - Membru Consiliul de Administrație
48. Vekas Melania Andreea - Membru Consiliul de Administrație
Mod de dovedire:
Prin completarea DUAE ofertantul face dovada neîncadrării în situațiile prevăzute la art. 73 din L. 99/2016 (același lucru se aplică inclusiv subcontr. și/sau terțul susț.)
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertanții participanți la procedură vor face dovada neîncadrării în situațiile prevăzute la art. 73 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, respectiv vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere prevăzute la art. 72 și 73 din Legea nr. 99/2016.
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertanții participanți la procedură vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere de la procedură, respectiv dacă s-au aflat într-o situație în care un contract de achiziții publice anterior, un contract anterior încheiat cu o entitate contractantă sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sancțiuni comparabile în legătură cu respectivul contract anterior, prin depunerea certificatelor constatatoare negative, dacă este cazul, potrivit art. 180, lit. g) din Legea nr. 99/2016.
Activitățile economice sunt suspendate
Ofertanții participanți la procedură vor declara că nu se încadrează în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, respectiv vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere precizate mai sus, sau dacă este cazul să depună Certificatul constatator pentru insolvență emis de Registrul Comerțului, care să ateste starea societății.
Faliment
Ofertanții participanți la procedură vor declara că nu se încadrează în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, respectiv vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere precizate mai sus, sau dacă este cazul să depună Certificatul constatator pentru insolvență emis de Registrul Comerțului, care să ateste starea societății.
Insolvență
Ofertanții participanți la procedură vor declara că nu se încadrează în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, respectiv vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere precizate mai sus, sau dacă este cazul să depună Certificatul constatator pentru insolvență emis de Registrul Comerțului, care să ateste starea societății.
Active administrate de lichidator
Ofertanții participanți la procedură vor declara că nu se încadrează în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, respectiv vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere precizate mai sus, sau dacă este cazul să depună Certificatul constatator pentru insolvență emis de Registrul Comerțului, care să ateste starea societății.
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertanții participanți la procedură vor declara că nu se încadrează în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, respectiv vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere precizate mai sus, sau dacă este cazul să depună Certificatul constatator pentru insolvență emis de Registrul Comerțului, care să ateste starea societății.
Concordat
Ofertanții participanți la procedură vor declara că nu se încadrează în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, respectiv vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere precizate mai sus, sau dacă este cazul să depună Certificatul constatator pentru insolvență emis de Registrul Comerțului, care să ateste starea societății.
Abaterea profesională gravă
Ofertanții participanți la procedură vor declara că nu se încadrează în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, respectiv vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere precizate mai sus, urmând ca raportat la prevederile art. 205 din Legea nr. 99/2016 entitatea contractantă să solicite ofertantului clasat pe primul loc în ierarhia intermediară urmare a finalizării evaluării ofertelor să prezinte:
- cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere și de supraveghere al respectivului operator economic și a celor care au putere de reprezentare, de decizie și de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv (sau după caz documente echivalente pentru operatorii străini), în termen de valabilitate la momentul prezentării
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Ofertanții participanți la procedură vor declara că nu se încadrează în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, respectiv vor trebui să declare/confirme prin DUAE neîncadrarea lor în motivele de excludere p...
Informații suplimentare
1). Reguli de comunicare și transmitere a datelor:
Solicitările de clarificări referitoare la prezenta documentație de atribuire, se vor adresa în mod exclusiv în SICAP la Secțiunea Întrebări din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice, iar răspunsurile la acestea vor fi publicate în SICAP, atât la Secțiunea Întrebări cât și la Secțiunea Documentație, clarificări și decizii din cadrul anunțului de participare, entitatea contractantă urmând să nu dea curs solicitărilor adresate prin altă modalitate de comunicare decât cea stabilită în conformitate cu prevederile art. 78 alin. (1) din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale.
Pentru transmiterea solicitărilor de clarificări privind documentația de atribuire, operatorii economici se vor înregistra în SICAP (www.elicitatie.ro) ca operator economic și ca participant la procedura de atribuire.
Pentru comunicările ulterioare depunerii ofertelor: Comisia de evaluare va transmite solicitările de clarificare în legătură cu oferta prin utilizarea facilităților tehnice disponibile în SICAP (Secțiunea „Întrebări").
Operatorii economici vor transmite răspunsurile la clarificări și eventualele documente solicitate pe parcursul evaluării ofertelor prin intermediul SICAP.
2). Cerințele tehnice definite la nivelul anunțului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producător, la mărci, brevete, tipuri, la o origine sau la o producție/metodă specifică de fabricație/prestare/execuție, vor fi înțelese ca fiind însoțite de mențiunea „sau echivalent".
Completare pentru Secțiunea III.1.1.a) Situația personală a candidatului sau ofertantului
Informații și formalități necesare pentru evaluarea respectării cerințelor menționate:
1.) Cerința:
Ofertanții participanți la procedură vor declara că nu se încadrează în situațiile prevăzute la art. 72, 177, 178 și 180 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale.
Nota1: Se solicită atât ofertantului asociat cât și terțului susținător sau subcontractantului.
Nota2: Dacă terțul/terții, subcontractantul/subcontractanții se încadrează în unul dintre motivele de excludere prevăzute la art. 177, 178 și 180, entitatea contractantă solicită, o singură dată, ca operatorul economic să înlocuiască terțul/terții susținător/susținători, respectiv subcontractantul/subcontractanții.
1.) Mod de dovedire:
La data limită de depunere a ofertelor se va completa formularul DUAE cu privire la neîncadrarea în situațiile prevăzute la art. 177, 178 și 180 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale. Având în vedere prevederile art. 205 din Legea nr. 99/2016, după aplicarea criteriului de atribuire, se vor completa și atașa de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar în urma finalizării evaluării ofertelor următoarele:
- certificatul de cazier judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere și de supraveghere al acestuia și al celor care au putere de reprezentare, de decizie și de control în cadrul acestuia așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ORC/actul constitutiv sau după caz documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 179, alin. 2, art. 180, alin. 2, art. 184 din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale;
- documente eliberate de autoritățile legale competente, valabile la momentul prezentării acestora, care să ateste faptul că ofertantul nu are datorii restante la momentul prezentării acestora, respectiv că și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor și taxelor către bugetul general consolidat, precum și taxele locale (sau acte echivalente pentru operatorii străini). Prin excepție, un operator economic nu este exclus din procedura de atribuire atunci când cuantumul impozitelor, taxelor și contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate și restante este mai mic de 10.000 lei. (conf. art. 179, alin. 2 din Legea nr. 99/2016).
Pentru dovedirea îndeplinirii obligațiilor de plată a taxelor și impozitelor la bugetele locale în etapa prevăzută la art. 205, alin. (2) din Legea nr. 99/2016 (etapa de verificare a documentelor de calificare actualizate), ofertanții cărora li s-au solicitat documentele de calificare actualizate vor prezenta pentru sediul principal documente din care să reiasă neîncadrarea lor în prevederile art. 178, alin. (1), iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate.
În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 178, entitatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens.
3. Dată fiind urgența identificată respectiv relocarea zborurilor de pe TSR/luna noiembrie 2026/perioada 02-22.11.2026 și necesitatea achiziționării si instalării sistemului automatizat de pre îmbarcare pasageri (pre boarding) 2 bucăți pentru fluxuri de pasageri terminal T2 – Plecări, în vederea desfășurării activităților pe linie de securitate aeronautică în cadrul Aeroportului Arad, entitatea contractantă a decis să se prevaleze de prevederile art. 126, alin. 5, lit. b din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale: ”Conform alin. (4) lit. a) şi fără a aduce atingere dispoziţiilor alin. (3), perioada minimă între data transmiterii anunţului de participare la procedura simplificată şi data-limită de depunere a ofertelor este de cel puţin: b) 6 zile, în cazul în care se are în vedere atribuirea unui contract de achiziţie publică de produse de complexitate redusă;”
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 343,000.00
- Termen limită
- 07 septembrie 2026 (7 zile rămase)
- Locație
- Arad, Arad
- CPV
- 42961100-1 - Sisteme de control al accesului
- Categorie
- Instalații & Reparații
- Publicată pe
- 31 august 2026
- Număr anunț
- SCN1179305
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 31 august 2026
Instalații & Reparații în Arad
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.