ACORD CADRU DE DE FURNIZARE AVÂND CA OBIECT: „PACHETE DE ALIMENTE NEPERISABILE
Autoritate contractantă: Organizatia Umanitara CONCORDIA
„ACORD CADRU DE DE FURNIZARE AVÂND CA OBIECT: „PACHETE DE ALIMENTE NEPERISABILE” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria HoReCa, pentru Sector 1, județul București, de către Organizatia Umanitara CONCORDIA. Bugetul estimat este Max: RON 336,705.12. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 16 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Organizația Umanitară CONCORDIA implementează proiectul cu titlul „Împreună pentru Copii și Familie: Servicii comunitare pentru sprijinirea copiilor din județul Prahova” în parteneriat cu COMUNA PROVITA DE SUS și ADMINISTRATIA SERVICIILOR SOCIALE COMUNITARE PLOIEȘTI.
Obiectul procedurii este încheierea unui Acordul Cadru și a contractelor subsecvente pentru furnizarea a minimum 392 și maximum 504 pachete cu alimente neperisabile, având un conținut standardizat de aproximativ 34 de produse alimentare uzuale, livrate eșalonat în 4 tranșe, la 3 locații situate în județul Prahova, până la data de 30.11.2027.
Valoarea estimată a acordului-cadru a fost determinată în conformitate cu art. 12 din Legea nr. 98/2016. Valoarea estimată a acordului-cadru este valoarea maximă estimată a tuturor contractelor subsecvente anticipate pe întreaga sa durată.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 5 zile.
Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 3-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. La solicitarile de clarificari venite dupa termenul limita indicat mai sus, autoritatea contractanta își rezerva
dreptul de a nu formula raspuns.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertantii/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/ subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca la art 164, art 165, art 167 din Legea 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/tertii sustinatori/subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum:
- certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat etc. ) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate ”, potrivit art. 165 alin. 3 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare;
- cazierul judiciar al op. ec. și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului op. ec., sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- după caz, doc. prin care se demonstrează faptul ca op.ec. poate beneficia de derogările prev. la art.166 alin. (2), art.167 alin. (2), art.171 Lg.98/2016;
- alte doc. edificatoare, după caz.
- pentru pers. juridice straine, in conf. cu art.168 alin.1 Lg 98/2016, va fi acceptat ca fiind suficient si relevant pentru demonstrarea faptului că ofertantul/candidatul nu se încadrează în una dintre situaţiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167, orice document considerat edificator, din acest punct de vedere, emis în ţara de origine sau în ţara în care ofertantul /candidatul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autorităţi competente din ţara respectivă. In cazul in care in tara de origine sau in tara in care este stabilit ofert./candidatul nu se emit doc. de natura celor mentionate anterior sau respectivele doc. nu vizeaza toate sit. prev. la art. 164, 165 si 167 se va accepta o Declaratie pe propria raspundere, sau, daca in tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la Declaratia pe propria raspundere, o declaratie autentica data in fata unui notar, a unei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente in acest sens. Documentele justificative vor fi reale/actuale la data prezentarii acestora
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertantii/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/ subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca la art 164, art 165, art 167 din Legea 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/tertii sustinatori/subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum:
- certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat etc. ) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate ”, potrivit art. 165 alin. 3 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare;
- cazierul judiciar al op. ec. și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului op. ec., sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- după caz, doc. prin care se demonstrează faptul ca op.ec. poate beneficia de derogările prev. la art.166 alin. (2), art.167 alin. (2), art.171 Lg.98/2016;
- alte doc. edificatoare, după caz.
- pentru pers. juridice straine, in conf. cu art.168 alin.1 Lg 98/2016, va fi acceptat ca fiind suficient si relevant pentru demonstrarea faptului că ofertantul/candidatul nu se încadrează în una dintre situaţiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167, orice document considerat edificator, din acest punct de vedere, emis în ţara de origine sau în ţara în care ofertantul /candidatul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autorităţi competente din ţara respectivă. In cazul in care in tara de origine sau in tara in care este stabilit ofert./candidatul nu se emit doc. de natura celor mentionate anterior sau respectivele doc. nu vizeaza toate sit. prev. la art. 164, 165 si 167 se va accepta o Declaratie pe propria raspundere, sau, daca in tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la Declaratia pe propria raspundere, o declaratie autentica data in fata unui notar, a unei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente in acest sens. Documentele justificative vor fi reale/actuale la data prezentarii acestora
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertantii/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/ subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca la art 164, art 165, art 167 din Legea 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/tertii sustinatori/subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum:
- certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat etc. ) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate ”, potrivit art. 165 alin. 3 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare;
- cazierul judiciar al op. ec. și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului op. ec., sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- după caz, doc. prin care se demonstrează faptul ca op.ec. poate beneficia de derogările prev. la art.166 alin. (2), art.167 alin. (2), art.171 Lg.98/2016;
- alte doc. edificatoare, după caz.
- pentru pers. juridice straine, in conf. cu art.168 alin.1 Lg 98/2016, va fi acceptat ca fiind suficient si relevant pentru demonstrarea faptului că ofertantul/candidatul nu se încadrează în una dintre situaţiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167, orice document considerat edificator, din acest punct de vedere, emis în ţara de origine sau în ţara în care ofertantul /candidatul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autorităţi competente din ţara respectivă. In cazul in care in tara de origine sau in tara in care este stabilit ofert./candidatul nu se emit doc. de natura celor mentionate anterior sau respectivele doc. nu vizeaza toate sit. prev. la art. 164, 165 si 167 se va accepta o Declaratie pe propria raspundere, sau, daca in tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la Declaratia pe propria raspundere, o declaratie autentica data in fata unui notar, a unei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente in acest sens. Documentele justificative vor fi reale/actuale la data prezentarii acestora
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertantii/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/ subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca la art 164, art 165, art 167 din Legea 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/tertii sustinatori/subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum:
- certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat etc. ) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate ”, potrivit art. 165 alin. 3 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare;
- cazierul judiciar al op. ec. și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului op. ec., sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- după caz, doc. prin care se demonstrează faptul ca op.ec. poate beneficia de derogările prev. la art.166 alin. (2), art.167 alin. (2), art.171 Lg.98/2016;
- alte doc. edificatoare, după caz.
- pentru pers. juridice straine, in conf. cu art.168 alin.1 Lg 98/2016, va fi acceptat ca fiind suficient si relevant pentru demonstrarea faptului că ofertantul/candidatul nu se încadrează în una dintre situaţiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167, orice document considerat edificator, din acest punct de vedere, emis în ţara de origine sau în ţara în care ofertantul /candidatul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autorităţi competente din ţara respectivă. In cazul in care in tara de origine sau in tara in care este stabilit ofert./candidatul nu se emit doc. de natura celor mentionate anterior sau respectivele doc. nu vizeaza toate sit. prev. la art. 164, 165 si 167 se va accepta o Declaratie pe propria raspundere, sau, daca in tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la Declaratia pe propria raspundere, o declaratie autentica data in fata unui notar, a unei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente in acest sens. Documentele justificative vor fi reale/actuale la data prezentarii acestora
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
B) Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții NU trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice Ca prima dovada a neincadrarii in situatiile de excludere în situațiile prevăzute la art. 60 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice, ofertantul completeaza si prezinta ȋn DUAE: Persoanele care detin functii de
decizie in cadrul autoritatii contractante, sunt urmatoarele:
Certan Olivia-Diana , director executiv
Trandafir Cornelia, director economic
Hajnalka Focze, manager proiect
C) Având în vedere prevederile Regulamentului (UE) 2021/241 a Parlamentului European și a Consiliului și obligațiile impuse de art. 22 privind protejarea intereselor financiare ale Uniunii, statele membre, în calitate de beneficiari sau de debitori de fonduri în cadrul mecanismului, iau toate măsurile adecvate pentru a proteja interesele financiare ale Uniunii și pentru a se asigura că utilizarea fondurilor în legătură cu măsurile sprijinite de mecanism respectă normele aplicabile din dreptul Uniunii și din dreptul intern, în special în ce privește prevenirea, depistarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de i...
Informații suplimentare
Departajarea ofertelor cu punctaje egale
În cazul în care două sau mai multe oferte obțin același punctaj total, departajarea se face în ordinea descrescătoare a ponderilor factorilor de evaluare, respectiv: prețul ofertei, numărul produselor certificate ecologic, utilizarea de ambalaje reciclate și termenul de valabilitate rămas la data livrării. Dacă egalitatea se menține, Achizitorul solicită ofertanților aflați la egalitate o nouă propunere financiară, oferta câștigătoare fiind cea cu prețul cel mai scăzut
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 336,705.12
- Termen limită
- 16 septembrie 2026 (13 zile rămase)
- Locație
- Sector 1, București
- CPV
- 15800000-6 - Diverse produse alimentare
- Categorie
- HoReCa
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179461
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.