Acord -cadru de furnizare -Alimente hrană deținuți - Legume și rădăcinoase de toamnă 2026-2027
Autoritate contractantă: PENITENCIARUL BOTOSANI
„Acord -cadru de furnizare -Alimente hrană deținuți - Legume și rădăcinoase de toamnă 2026-2027” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Grădinărit & Spații Verzi, pentru Botoșani, județul Botoșani, de către PENITENCIARUL BOTOSANI. Bugetul estimat este Max: RON 445,178.18. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 05 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Acord -cadru de furnizare -Alimente hrană deținuți - Legume și rădăcinoase de toamnă fac parte din categoria alimente hrană deținuți necesare pentru asigurarea normelor de hrană ale persoanelor private de libertate.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 19 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor, astfel încât operatorii economici să beneficieze de cele 10 zile prevăzute de art. 161 din Legea nr. 98/2016 în vederea întocmirii ofertei în conformitate cu cerințele suplimentare introduse prin răspunsul la clarificări/informații suplimentare.
Contractele subsecvente se vor atribui operatorilor economici care sunt semnatari ai acordului cadru, conform art 117 alin (1) din Legea 98/2016 privind achizitiile publice.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr. 98/2016.
Declaratie pe proprie raspundere conform careia sunt respectate obligatiile in domeniul legislatiei mediului, muncii si sociale
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Declaratie pe proprie raspundere conform careia sunt respectate obligatiile in domeniul legislatiei mediului, muncii si sociale.
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr. 98/2016.
Declaratie pe proprie raspundere conform careia sunt respectate obligatiile in domeniul legislatiei mediului, muncii si sociale
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Activitățile economice sunt suspendate
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Faliment
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Insolvență
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Active administrate de lichidator
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Concordat
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Abaterea profesională gravă
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Pentru loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Înregistrare într-un registru comercial
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Autoritatea contractanta solicita potrivit art.196 din Legea nr.98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, ofertantul/ofertantii clasat pe primul loc pentru fiecare lot in parte, dupa aplicarea criteriului de atribuire sa prezinte urmatoarele documente justificative actualizate, prin care sa demonstreze indeplinirea tuturor criteriilor de calificare, in conformitate cu informatiile cuprinse in DUAE: Certificatul constatator eliberat de Registrul Comertului de pe lângă Tribunalul Teritorial.
Modalitatea de îndeplinire: completare DUAE , urmând ca documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc pentru fiecare lot in parte, dupa aplicarea criteriului de atribuire. Detalii cu privire la întocmirea DUAE veți regăsi, după autentificarea în sistem, în secțiunea „Informații DUAE” – Ghid de completare DUAE. DUAE va fi completat in conformitate cu Notificarea privind utilizarea DUAE în procedurile desfășurate exclusiv prin mijloace electronice, publicata pe site-ul ANAP in data de 08/04/2019 si Notificarea privind utilizarea DUAE integrat in SEAP din 02/07/2019 si Notificarea privind utilizarea DUAE integrat in SEAP din 02/07/2019. Documentele prezentate în alta limba decât româna vor fi însotite de traducerea autorizata în limba română.
Loturile: 1,10,2,3,4,5,6,7,8,9
Pentru contractele de achiziție de bunuri: executarea de livrări de tipul specificat Pentru loturile:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
1.Cerinta: Pentru calificare, autoritatea contractanta solicita dovada principalelor livrari efectuate in ultimii 3 ani până la data limită de depunere a ofertelor, cu indicarea valorilor, datelor și a beneficiarilor publici sau privați. Ofertantul va completa in DUAE o lista a principalelor livrari de produse efectuate in cursul unei perioade care acopera cel mult ultimii 3 ani, cu indicarea valorilor, datelor si a beneficiarilor publici sau privati, în valoare cumulată de cel puțin la nivelul unui contract s-au mai multe contracte.
Cerinta se raporteaza la valoarea celui mai mare contract subsecvent pentru fiecare lot conform valorilor contractelor subsecvente:
lot 1 – 102548.64 lei,
lot 2 – 7512.67 lei,
lot 3 – 3214.91 lei,
lot 4 – 12308.73 lei,
lot 5 – 11789.60 lei,
lot 6 – 4714.55 lei,
lot 7 – 8201.20 lei,
lot 8 – 3763.62 lei,
lot 9 – 30612.40 lei,
lot 10 – 71059.75 lei.
Prin produse de tipul specificat (similare) se face referire la produse din gama produselor Alimente destinante hrănirii persoanelor - LEGUME PROASPETE / RADACINOASE, utilizate în același scop ca produsele care fac obiectul prezentei proceduri respectiv Alimente de bază în asigurarea normelor de hrană, conform prevederilor legale, fiind permise si livrări de produse similare sau superioare din aceeași gama, conform art. 180 alin (1) din Legea 98/2016 si art. 107 alin (2) lit. f din HG 395/2016, la nivelul unui contract sau mai multe.
In cazul în care operatorul economic va depune ofertă pentru mai multe loturi, cerința se va evalua raportându-se la lotul cu valoarea cea mai mare valoarea a contractului subsecvent la care participa. Se va completa DUAE, urmand ca documentele justificative, respectiv certificate/documente emise de catre o autoritate sau clientul beneficiar, să fie prezentate doar la solicitarea autoritatii contractante de către ofertantul clasat pe primul loc pentru fiecare lot in parte, in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. SE ACCEPTA DOAR DOCUMENTE CONSTATATOARE/CERTIFICATE/ PROCESE VERBALE/Documente SIMILARE care sa ateste indeplinirea livrarilor/contractelor care se regasesc in cele declarate in DUAE.
Nota:
1. In cazul in care mai multi operatori economici participa in comun la procedura de atribuire, indeplinirea criteriilor privind capacitatea tehnica si profesionala se demonstreaza prin luarea in considerare a resurselor tuturor membrilor grupului, iar autoritatea contractanta solicita ca acestia sa raspunda in mod solidar pentru executarea contractului de achizitie publica/acordului cadru.
2. Dacă este aplicabil, ofertanții includ informațiile cu privire la subcontractanți în DUAE.
În cazul în care ofertantul utilizează capacitățile subcontractantului/ subcontractanților pentru a îndeplini criteriile de calificare, se va prezenta câte un formular DUAE separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractanți, completat și semnat în mod corespunzător de către fiecare dintre aceștia.
Subcontractanții precizează în DUAE informațiile aferente criteriilor de calificare pe care le îndeplinește menționând numărul și data contractului/acordului de subcontractare pentru partea propusă pentru subcontractare.
Dacă prin subcontractant nu se îndeplinește o cerință de calificare, atunci acesta va prezenta DUAE doar în scopul demonstrării neîncadrării în motivele de excludere.
Operatorul economic clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile va face dovada îndeplinirii cerințelor de calificare prin subcontractanți prin prezentarea de documente justificative ale acestora, la solicitarea autorității contractante.
Autoritatea contractantă poate respinge subcontractantul propus dacă acesta nu îndeplinește cerințele de calificare privind capacitatea și solicită ofertantului o singură dată – înlocuirea acestuia și prezentarea unui alt subcontractant.
Informații suplimentare
Modalitatea de departajare a ofertelor cu punctaj egal/prețuri egale:
Clasamentul se va intocmi in ordinea descrescatoare a punctajului total al ofertelor, calculat conform algoritmului descris mai sus. In cazul in care, dupa aplicarea criteriului de atribuire, doua sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc cu punctaje egale, clasamentul se va intocmi in functie de factorul de evaluare Pret (componenta financiara). Daca 2 sau mai multe oferte au punctaj egal si pret egal, clasamentul se va intocmi in functie de factorul de evaluare Lantul de aprovizionare. In situatia in care egalitatea se mentine, comisia de evaluare va solicita ofertantilor o noua propunere financiara in SEAP, caz in care clasamentul se va intocmi in functie de noile propuneri financiare. Pentru vizualizarea documentatiei de atribuire încarcate în SEAP, operatorii economici trebuie să aibă un program necesar vizualizarii fişierelor semnate electronic (site-urile furnizorilor de semnătură electronică).
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”
Reguli de comunicare şi transmitere a datelor: - Solicitarile de clarificări referitorare la prezenta documentaţie de atribuire, se vor adresa în mod exclusiv în SEAP la Secţiunea Intrebări din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice, iar răspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP la Secţiunea Documentaţie,clarificări şi decizii din cadrul anunţului de participare, autoritatea contractantă urmând să nu dea curs solicitărilor adresate prin altă modalitate de comunicare decât cea stabilită în conformitate cu prevederile art. 150 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice. - Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar şi complet la orice solicitare de clarificări sau informaţii suplimentare, în conformitate cu prevederile art. 160 alin.(2) din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice. - Pentru comunicările ulterioare depunerii ofertelor: comisia de evaluare va transmite solicitările de clarificare în legatură cu oferta prin utilizarea facilităţilor tehnice disponibile în SEAP (Secţiunea “Solicitǎri de clarificǎri/ Intrebări”). - Operatorii economici vor transmite răspunsurile la clarificări şi eventualele documente solicitate pe parcursul evaluării ofertelor prin intermediul SEAP (Secţiunea “Solicitǎri de clarificǎri/ Intrebări”), în format electronic, semnate cu semnatură electronică. - Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/ candidaturilor este de 19 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări sau informaţiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de depunere a ofertelor.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 445,178.18
- Termen limită
- 05 octombrie 2026 (32 zile rămase)
- Locație
- Botoșani, Botoșani
- CPV
- 03221100-7 - Rădăcinoase și tuberculi
- Categorie
- Grădinărit & Spații Verzi
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- CN1096097
- Tip procedură
- Licitatie deschisa
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
Grădinărit & Spații Verzi în Botoșani
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.