BizzLink
Se încarcă...

AHE Racaciuni. Remediere subtraversare contracanal dig mal drept (proiectare si executie)

Autoritate contractantă: SPEEH HIDROELECTRICA SA

„AHE Racaciuni. Remediere subtraversare contracanal dig mal drept (proiectare si executie)” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Sector 1, județul București, de către SPEEH HIDROELECTRICA SA. Bugetul estimat este Max: RON 2,391,390.58. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 06 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Se va elabora Proiect tehnic + DDE si se vor executa lucrari la AHE Racaciuni. Remediere subtraversare contracanal dig mal drept, conform Caiet de Sarcini nr. 32583.5/27.05.2026.
Entitatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari – in a 11-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Se va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici in termenul limita de 20 zile enuntat anterior.

Condiții referitoare la contract

Cuantum garanția de participare (GP): 23.900,00 Lei sau echivalent. GP trebuie să fie irevocabilă și cu o valabilitate cel puțin egală cu perioada de valabilitate a ofertei prevăzută la secțiunea IV.2.6.
Dacă GP este depusă în altă monedă, cursul de schimb utilizat este cel publicat de BNR la data publicării anunțului de participare în SEAP.
Mod de constituire – cf. art. 164 alin. (4) din Legea nr. 99/2016:
• Prin virament bancar în contul entității contractante: Hidroelectrica SA - SH Bistrita Piatra Neamt, cont nr.RO40BRDE280SV02364272800 deschis la BRD-GSG Suc.Neamt,, CIF RO13267213
• Prin instrument de garanție emis în condițiile legii (scrisoare de garanție bancară sau alt instrument echivalent)
GP se transmite în SEAP împreună cu oferta, cel mai târziu la data și ora-limită de depunere a ofertelor. Plata GP se execută neconditionat, la prima cerere a beneficiarului.
Contractantul va constitui o garanție de bună execuție (GBE) în cuantum de 10% din valoarea fără TVA a contractului.
Modalitate de constituire: cf. art. 164 alin. (4) din Legea nr. 99/2016 și art. 46 din HG nr. 394/2016.
In cazul constituirii GBE prin virament bancar, aceasta se va plati în contul Hidroelectrica SA Sucursala „Bistrita” Piatra Neamt, deschis la BRD-GSG Suc.Neamt, nr.RO40BRDE280SV02364272800, CIF RO13267213
Emitenții eligibili de instrumente de garanție acceptați de Hidroelectrica se regăsesc pe website-ul entității contractante.

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa Documentul Unic de Achiziții European (DUAE) – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă, in masura cunostintelor sale, si-a incalcat obligatiile in domeniul legislatiei mediului astfel cum sunt mentionate in scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include orice documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016).

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă, in masura cunostintelor sale, si-a incalcat obligatiile in domeniul legislatiei muncii astfel cum sunt mentionate in scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include orice documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016).

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă, in masura cunostintelor sale, si-a incalcat obligatiile in domeniul legislatiei sociale astfel cum sunt mentionate in scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include orice documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016).

Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă nu a incheiat cu alti operatori economici acorduri care au ca obiect denaturarea concurentei. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include hotărâri judecătorești, decizii ale autorităților competente, declarații sau documente echivalente pentru operatorii economici străini, orice alte documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016).

Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă are cunostinta de vreun conflict de interese, astfel cum se precizeaza in legislatia nationala, anuntul relevant sau documentele achizitiei, care decurge din participarea sa la procedura de achizitii publice.
Notă:
- Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, terţul susţinător nu trebuie să se încadreze în situaţiile prevăzute la art. 72 şi 73 din Legea nr. 99/2016.
- Persoanele cu funcţii de decizie în cadrul entităţii contractante cu privire la organizarea, derularea şi finalizarea procedurii de atribuire, sunt cele menționate la cap. VI.3 din prezenta Instructiuni catre ofertanti, respectiv :
1. Iulius-Dan PLAVETI - Presedinte Directorat
2. Bogdan Nicolae BADEA - Membru Directorat
3. Radu Ioan CONSTANTIN – Membru Directorat
4. Ianas RADOI – Membru Directorat
5. Marian FETITA – Manager Departament Contabilitate
6. Ion MONCEA – Manager Departament Juridic
7. Constantin VIRJE - Manager Departament Mentenanta si Constructii Hidrotehnice
8. Silvia Achilina SOLOGIUC - Manager Departament Achizitii
9. Sorin Gheorghe BOGATONIU- Sef Serviciu Achizitii Executiv
10. Marian-Viorel DINCĂ - Sef Serviciul Contracte Executiv
11. Vasile STAHIE – Manager SH Bistrita
12. Dana BACIU – Sef Birou Achizitii SH Bistrita
13. Loredana MAXIM – Consilier Juridic SH Bistrita
14. Roxana-Dorina BARBU - Economist, Biroul Achizitii, SH Bistrita
15. Dan Alexandru PIPIRIGEANU NECHITA - Sef Serviciu Constructii Hidrotehnice SH Bistrita
16. Constantin Sabin RAICU – Inginer, Serviciul Constructii Hidrotehnice SH Bistrita
17. Florin RARUTA-DASCALESCU – Economist, Biroul Achizitii SH Bistrita
18. Ioan TIGANICI - Inginer, Serviciul Constructii Hidrotehnice SH Bistrita
19. Daniela ANTON – Inginer, Serviciul Constructii Hidrotehnice SH Bistrita
Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include declarații privind conflictul de interese, documente privind structura acționariatului/reprezentării și alte documente edificatoare, orice alte documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016).

Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă acesta sau o intreprindere care are legaturi cu acesta a oferit consultanta entitatii contractante sau a participat in orice alt mod la pregatirea procedurii de achizitii. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include declarații privind conflictul de interese, declarații, contracte, documente privind raporturile cu entitatea contractantă, orice alte documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016)

Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă s-a aflat intr-o situatie in care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile in legatura cu respectivul contract anterior. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include documente constatatoare, hotărâri judecătorești, decizii ale autorităților competente, declarații, orice alte documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016)

Activitățile economice sunt suspendate
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă activitatile economice ale acestuia sunt suspendate. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include certificat constatator emis de ONRC sau registrul profesional, documente emise de instanțe judecătorești sau autorități competente, extrase din registre publice sau documente echivalente pentru operatorii economici străini, orice alte documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016).

Faliment
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă este in stare de faliment. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include certificat constatator emis de ONRC sau registrul profesional, documente emise de instanțe judecătorești sau autorități competente, extrase din registre publice sau documente echivalente pentru operatorii economici străini, orice alte documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016).

Insolvență
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă este in situatie de insolventa sau de lichidare. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include certificat constatator emis de ONRC sau registrul profesional, documente emise de instanțe judecătorești sau autorități co...

Informații suplimentare

1) Departajarea ofertelor cu punctaje egale:
În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare, în ordinea descrescătoare a ponderilor (prețul ofertei având ponderea cea mai mare). Dacă egalitatea se menține, entitatea contractantă va solicita noi propuneri financiare prin intermediul SEAP, câștigătoare fiind oferta cu prețul cel mai mic.
2) Oferte comune / asocieri:
În cazul depunerii unei oferte comune, fiecare operator economic asociat va completa un DUAE și va depune Acordul de asociere. Cerințele privind capacitatea tehnică și economico-financiară se consideră îndeplinite prin luarea în considerare a resurselor tuturor membrilor grupului.
3) Clarificări privind clauzele contractuale:
Dacă un operator economic consideră că anumite clauze contractuale îi sunt defavorabile, poate solicita clarificări/modificări ale acestora până la termenul-limită prevăzut la Secțiunile I.3 și II.1.4. Entitatea contractantă nu va accepta nicio modificare a clauzelor contractuale solicitată după depunerea ofertelor.
4) Dreptul de verificare al entității contractante:
Entitatea contractantă își rezervă dreptul de a verifica, oricând pe parcursul procedurii, exactitatea informațiilor și dovezilor furnizate de ofertanți.
5) Solicitări de clarificări:
Solicitările de clarificări referitoare la documentația de atribuire se vor transmite exclusiv în SEAP, la Secțiunea "Întrebări", obligatoriu în limba română. Solicitările transmise în altă limbă vor fi reformulate în română și retransmise în SEAP.
6) Operatori economici eligibili să participe:
Conform OUG nr. 25/2021, pot participa la proceduri de atribuire operatorii economici stabiliți în:
• State membre ale Uniunii Europene
• State membre ale Spațiului Economic European (SEE)
• Țări terțe care au ratificat Acordul privind Achizițiile Publice al OMC (AAP)
• Țări terțe în proces de aderare la UE
• Alte țări terțe semnatare ale unor acorduri internaționale prin care UE acordă acces liber la piața achizițiilor publice
Lista țărilor eligibile, aprobată prin Ordinul ANAP nr. 549/2021, este disponibilă la adresa: http://anap.gov.ro. Entitatea contractantă exclude din procedură orice operator economic stabilit într-o țară care nu se regăsește în lista respectivă.
7) Persoanele cu funcții de decizie din cadrul entității contractante:

1. Iulius-Dan PLAVETI - Presedinte Directorat
2. Bogdan Nicolae BADEA - Membru Directorat
3. Radu Ioan CONSTANTIN – Membru Directorat
4. Ianas RADOI – Membru Directorat
5. Marian FETITA – Manager Departament Contabilitate
6. Ion MONCEA – Manager Departament Juridic
7. Constantin VIRJE - Manager Departament Mentenanta si Constructii Hidrotehnice
8. Silvia Achilina SOLOGIUC - Manager Departament Achizitii
9. Sorin Gheorghe BOGATONIU- Sef Serviciu Achizitii Executiv
10. Marian-Viorel DINCĂ - Sef Serviciul Contracte Executiv
11. Vasile STAHIE – Manager SH Bistrita
12. Dana BACIU – Sef Birou Achizitii SH Bistrita
13. Loredana MAXIM – Consilier Juridic SH Bistrita
14. Roxana-Dorina BARBU - Economist, Biroul Achizitii, SH Bistrita
15. Dan Alexandru PIPIRIGEANU NECHITA - Sef Serviciu Constructii Hidrotehnice SH Bistrita
16. Constantin Sabin RAICU – Inginer, Serviciul Constructii Hidrotehnice SH Bistrita
17. Florin RARUTA-DASCALESCU – Economist, Biroul Achizitii SH Bistrita
18. Ioan TIGANICI - Inginer, Serviciul Constructii Hidrotehnice SH Bistrita
19. Daniela ANTON – Inginer, Serviciul Constructii Hidrotehnice SH Bistrita

Înainte de atribuirea contractului, dupa stabilirirea ofertantului clasat pe primul loc in urma aplicarii criteriului de atribuire, entitatea contractantă va solicita acestuia să prezinte documente justificative actualizate prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare şi selecţie, în conformitate cu informaţiile cuprinse în DUAE. Acestea se vor depune in SEAP semnate cu semnatura electronica extinsa.
Aceste documente sunt :
1) Pentru demonstrarea neîncadrării în situația prevăzută la art. 178 din Legea nr. 99/2016 privind plata impozitelor si taxelor locale: certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate (în conformitate cu art. 178 alin. (3) din Legea nr. 99/2016);
2) Pentru situatiile prevazute la art. 177 din Legea nr. 99/2016, privind condamnarile penale: cazierul judiciar al opetratorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/act constitutiv;
3) dupa caz documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art.179 alin.2, art.180, alin.2, art.184 din Legea 99/2016;
4) orice alte documente relevante in sustinerea cerintei.
5) In cazul operatorilor economici străini, se acceptă documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care aceștia sunt stabiliți. În cazul în care în țara de origine sau în țara în care este stabilit operatorul economic nu se emit astfel de documente sau acestea nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 177, art. 178 și art. 180 din Legea nr. 99/2016, se acceptă o declarație pe propria răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare ori a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens. Nedepunerea acestor documente, la solicitarea achizitorului, in totalitatea lor si in termenul stabilit atrage respingerea ofertei.
Odată cu completarea și depunerea formularul DUAE se va depune în sectiunea “Documente de calificare” și o Declaratie privind partea/partile din oferta -propunerea tehnica si financiara si alte documente - care au caracter confidential.

9) Vizitare amplasament:
Hidroelectrica S.A. va asigura accesul ofertanților, înainte de depunerea ofertelor, la informațiile necesare pentru întocmirea ofertelor, în condițiile prevăzute de regulile interne privind accesul la amplasament.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 2,391,390.58
Termen limită
06 octombrie 2026 (36 zile rămase)
Locație
Sector 1, București
CPV
45000000-7 - Lucrări de construcții
Categorie
Renovări & Construcții
Publicată pe
31 august 2026
Număr anunț
CN1095979
Tip procedură
Licitatie deschisa
Tip contract
Lucrari
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 31 august 2026

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.