BizzLink
Se încarcă...

Amenajare spații pentru echipe de intervenții – COR MT/JT Oradea – Punct de lucru Ştei, loc. Ştei, str. 13 Septembrie, nr. 4, Jud. Bihor

Autoritate contractantă: DISTRIBUȚIE ENERGIE ELECTRICĂ ROMANIA S.A.

„Amenajare spații pentru echipe de intervenții – COR MT/JT Oradea – Punct de lucru Ştei, loc. Ştei, str. 13 Septembrie, nr. 4, Jud. Bihor” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Cluj-Napoca, județul Cluj, de către DISTRIBUȚIE ENERGIE ELECTRICĂ ROMANIA S.A.. Bugetul estimat este Max: RON 255,798.22. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 16 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Încheierea unui contract de execuție lucrări aferent sucursalei Oradea, având ca obiect: Amenajare spații pentru echipe de intervenții – COR MT/JT Oradea – Punct de lucru Ştei, loc. Ştei, str. 13 Septembrie, nr. 4, Jud. Bihor, conform documentației de atribuire și caietului de sarcini.
Lucrările necesare a se executa sunt descrise în cadrul avizului CTE nr. 62/31/17 din 30.04.2026 si Caietului de sarcini.
Durata contractului va fi de: 3 luni execuție
Pentru calculul valorii estimate a achiziției de 255.798,22 lei fără TVA, au fost luate în calcul următoarele capitole și subcapitole din devizul general aprobat:
4. Cheltuieli pentru investiția de bază
4.1 Construcții și instalații 210.248,22
4.3 Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj
4.3.1.1 [0006.1] Lista echipamente 45.550,00
Conform proiect DTN-3-DTP-26-159,
Valorile sunt calculate în lei fără TVA, conform devizului general din documentație.
Ofertele se vor încadra în valoarea estimată mai sus menţionată.
Plata se va face prin ordin de plată, în termen de 120 de zile de la data comunicării facturii la Entitatea contractantă. Data comunicării facturii se consideră data la care Executantul a transmis, pe adresa de e-mail a responsabilului de contract, indexul de incărcare al facturii in SPV. În situația în care factura transmisă trebuie corectată, termenul de plată curge de la data comunicării pe adresa de e-mail a responsabilului de contract, a indexului de incărcare al facturii fiscale corecte in SPV.

Nota: Numǎrul de zile pȃnǎ la care potențialii ofertanți pot solicita clarificǎri referitoare la documentația de atribuire, ȋnainte de data limitǎ de depunere a ofertei este 10. Entitatea contractanta va raspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informațiilor suplimentare în a 7-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.

Condiții referitoare la contract

Valoarea garantiei de participare este de 2.550,00 lei. GP se constituie ȋn conformitate cu prevederile art 164 alin. (4) din Legea nr. 99/2016 cu modificǎrile și completǎrile ulterioare, iar restituirea se va face conform prevederilor art. 164 ^1 din Legea nr. 99/2016 cu modificǎrile și completǎrile ulterioare. Pentru cei care doresc sa depuna garantia prin ordin de plata Contul este: RO39 RNCB 0053 0168 9603 1899 deschis la BCR. Dovada constituirii GP trebuie sa fie prezentata cel mai tarziu la termenul limita de depunere a ofertelor. In cazul constituirii garantiei de participare prin Polita de asigurare se va prezenta si copie dupa documentul prin care s-a facut plata contravalorii Politei de asigurare. Ofertele care nu sunt însotite de dovada constituirii garantiei de participare vor fi respinse conf art 71 din HG 394/2016. Perioada de valabilitate a GP este de 4 luni de la termenul limita de primire a ofertelor.
Cuantumul garanției de bună execuție a contractului de achiziție este de 10% din valoarea de atribuire a contractului, stabilită conform art. 164 alin. (3) din Legea nr. 99/2016 revizuită.
Modalitatea de constituire a garanției de buna execuție se realizează in conformitate cu prevederile art. 164 alin. (4) din Legea 99/2016 actualizată.
Pentru cei care doresc să depună garanția prin virament bancar/ordin de plată contul este: Cont RO91 RNCB 0205 0099 7734 0253 deschis la BCR.
Garanția de bună execuție se constituie în termen de 5 zile lucrătoare de la data semnării contractului sectorial. Acest termen poate fi prelungit la solicitarea justificată a contractantului, fără a depăși 15 zile de la data semnării contractului sectorial.
Entitatea contractanta are dreptul de a emite pretenții asupra garanției de buna execuție, oricând pe parcursul îndeplinirii contractului, în limita prejudiciului creat, în cazul în care contractantul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contract.

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de indeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de indeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de indeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de indeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertanții, asociatii, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.73 din Legea nr. 99/2016.
Modalitate de indeplinire: Toți operatorii economici participanți la procedură (ofertant, asociat, subcontractant și terț susținător) vor completa și depune formularul DUAE.
Persoanele cu funcții de decizie din cadrul DEER SA privind organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt:
DIRECTOR GENERAL DEER SA – MIHAELA RODICA SUCIU,
DIRECTOR DIVIZIA FINANCIARĂ – ANAMARIA CRISTINA ANDRO,
DIRECTOR DIRECȚIE AFACERI CORPORATIVE – PAUL CRISTIAN NEGREA,
DIRECTOR DIRECȚIE CONFORMITATE – NICOLETA GHERMAN
MANAGER DEPARTAMENT ACHIZIȚII – CRISTIAN DUMITRU DINE,
MANAGER DEPARTAMENT SSM – GEORGETA NEGREA
DIRECTOR SUCURSALA ORADEA – FLAVIUS NICOLAE BITEA,
ȘEF SERVICIU OPERAȚIUNI ACHIZIȚII – LELIA BIANCA GRASIN.

Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.180 din Legea nr. 99/2016.
Modalitate de indeplinire:
Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.

Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de indeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Activitățile economice sunt suspendate
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sunt:
Certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat, etc) valabile la momentul prezentarii.
Dacă există se vor prezenta astfel de certificate și pentru terți susținători, asociați sau subcontractanți. Operatorul economic va prezenta pentru sediul principal documente din care să reiasă neîncadrarea prevederilor art. 178 alin (1), iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe proprie răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate.
După caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute de Art. 179 alin. 2, art. 180 alin. 2 si art. 184 din Legea 99/2016. Dacă există se vor prezenta astfel de certificate și pentru terți susținători, asociați sau subcontractanți.
Modalitate de indeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Faliment
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de indeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Insolvență
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sunt:
Certificatul constatator emis de ONRC, valabil la data prezentării acestuia;
Cazierul judiciar al operatorului economic (inclusiv terți susținători, asociați sau subcontractanți) și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv;
Modalitate de indeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Active administrate de lichidator
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sunt: Certificatul constatator emis de ONRC, valabil la data prezentării acestuia;
Modalitate de indeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sunt:
Certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat, etc) valabile la momentul prezentarii.
Dacă există se vor prezenta astfel de certificate și pentru terți susținători, asociați sau subcontractanți. Operatorul economic va prezenta pentru sediul principal documente din care să reiasă neîncadrarea prevederilor art. 178 alin (1), iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe proprie răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate.
După caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute de Art. 179 alin. 2, art. 180 alin. 2 si art. 184 din Legea 99/2016. Dacă există se vor prezenta astfel de certificate și pentru terți susținători, asociați sau subcontractanți.
Modalitate de indeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Concordat
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sunt: Certificatul constatator emis de ONRC, valabil la data prezentării acestuia;
Modalitate de indeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Abaterea profesională gravă
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de indeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de indeplinire: Se va comple...

Informații suplimentare

1.Durata de executie este cea impusa de autoritatea contractanta prin documentatia de atribuire din considerente de eficienta a utilizarii fondurilor;
2. Pentru clauzele modelului de contract se pot depune amendamente odata cu depunerea solicitarilor de clarificari, in timpul acordat pentru depunerea acestora; Amendamentele depuse ulterior datei limita de depunere a solicitarilor de clarificari sau depuse in cadrul ofertei nu vor mai fi luate in considerare; Ca si conditie de acceptare a ofertei, se va prezenta la depunerea ofertei o declaratie de acceptare a contractului sau contractul semnat insusit la varianta finala a acestuia conform clarificarilor.
3. Ofertantul nu are dreptul de a retrage oferta sau/si documentele care o insotesc, în perioada de valabilitate a acesteia, sub sanctiunea pierderii garantiei de participare constituita;
4. Entitatea Contractanta are dreptul de a solicita ofertantilor, in circumstante exceptionale, inainte de expirarea perioadei de valabilitate a ofertei, prelungirea acestei perioade. Ofertantul are obligatia de a comunica Entitatii Contractante daca este sau nu este de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei. Ofertantul care nu este de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei se considera ca si-a retras oferta, fara ca acest fapt sa atraga pierderea garantiei de participare.
5. DUAE va fi configurat de către entitatea contractantă direct în SEAP la definirea documentației de atribuire. SEAP va genera automat fișierul în format .xml. Raspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participa la procedura vor fi completate in SEAP in mod direct, dupa autentificare, de catre fiecare participant; Pentru cazurile în care ofertantul este o asociere de operatori economici sau pentru cazurile în care ofertantul are subcontractanți sau terți susținători, fiecare operator economic se va autentifica în sistem și va accesa procedura de atribuire de interes în vederea completării DUAE în calitatea în care a fost inclus în respectiva procedură (asociat, subcontractant, terț susținător).
6. Solicitarile de clarificari ale potentialilor ofertanti se vor adresa in mod exclusiv in SEAP la Sectiunea ”Intrebari” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice iar raspunsurile la acestea vor fi publicate in SEAP, la Sectiunea ”Documentatie si Clarificari” din cadrul anuntului de participare, entitatea contractanta urmand sa nu dea curs solicitarilor adresate prin alta modalitate de comunicare decat cea stabilita in conformitate cu prevederile art. 78 alin. (1) din Legea nr.99/2016 pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor. Comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare privind ofertele depuse, in SEAP la Sectiunea “Intrebari”. Operatorii economici vor transmite raspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SEAP (Sectiunea “Intrebari”), integral in sectiunea corespunzatoare respectivei solicitari, sub forma unuia sau a mai multor documente/fisiere distincte semnate cu semnatura electronica.
7. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, pentru departajare, entitatea contractanta (prin intermediul SEAP la Sectiunea “Solicitari de clarificari/Intrebari”) va solicita reofertarea, prin prezentarea unei noi propuneri financiare. Noua propunere financiara va fi depusa doar si numai in urma solicitarii entitatii contractante.
8. In cazul unei asocieri desemnate castigatoare a procedurii, aceasta se va legaliza la notariat pana la semnarea contractului.
9.Toate documentele se vor încărca în secțiunea corespunzătoare din platforma SEAP, semnate cu semnătură electronică extinsa, emisa de un furnizor de certificare autorizat, pe baza unui certificat valabil in momentul semnării, in caz contrar oferta putând fi respinsӑ ca inacceptabilӑ în baza art. 143, alin.2, lit. j din HG nr.394/2016 cu modificările şi completările ulterioare.
10. Pentru îndeplinirea obligației referitoare la modul de transmitere a DUAE de către operatorii economici participanți la procedurile de atribuire, aceștia vor completa direct în SEAP, în secțiunea dedicată a procedurii de interes, formularul DUAE configurat de autoritatea contractantă. DUAE, astfel completat, va putea fi vizualizat și analizat de către entitatea contractanta în secțiunea dedicată acestuia. Pentru cazurile în care ofertantul este o asociere de operatori economici sau pentru cazurile în care ofertantul are subcontractanți sau terți susținători, fiecare operator economic se va autentifica în sistem și va accesa procedura de atribuire de interes în vederea completării DUAE în calitatea în care a fost inclus în respectiva procedură (asociat, subcontractant și/sau terț susținător).
11. In conformitate cu prevederile art.205 alin (1) din Legea 99/2016 actualizata, Entitatea contractantă poate solicita ofertanţilor să depună toate sau o parte dintre documentele justificative ca dovadă a informaţiilor cuprinse în DUAE, în orice moment pe durata desfăşurării unei proceduri de atribuire, dacă acest lucru este necesar pentru a asigura desfăşurarea corespunzătoare a procedurii.
12. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 255,798.22
Termen limită
16 septembrie 2026 (16 zile rămase)
Locație
Cluj-Napoca, Cluj
CPV
45453000-7 - Lucrări de reparații generale și de renovare
Categorie
Renovări & Construcții
Publicată pe
01 septembrie 2026
Număr anunț
SCN1179324
Tip procedură
Procedura simplificata
Tip contract
Lucrari
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 01 septembrie 2026

Renovări & Construcții în Cluj-Napoca

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.