Contract de furnizare 2(două) bucăţi ascensoare la sediul A.J.F.P Neamţ
Autoritate contractantă: Directia Generala Regionala a Finantelor Publice Iasi
„Contract de furnizare 2(două) bucăţi ascensoare la sediul A.J.F.P Neamţ” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Instalații & Reparații, pentru Iași, județul Iași, de către Directia Generala Regionala a Finantelor Publice Iasi. Bugetul estimat este Max: RON 280,991.74. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 14 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Procedura se va finaliza prin încheierea unui contract de Furnizare 2(două) bucăţi ascensoare pentru sediul A.J.F.P. Neamţ ((inclusiv demontarea ascensoarelor existente şi a instalaţiilor aferente acestora, montarea noilor ascensoare, punerea în funcţiune, autorizarea I.S.C.I.R, instruirea personalului şi întreţinerea pentru perioada garanţiei).
Numarul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 6. Autoritatea contractanta va raspunde , in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare cu 3 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Autoritatea contractantă solicită operatorului economic participant (ofertant unic, lider, asociat, tert susţinător, subcontractant) să indice în cadrul ofertei faptul că la elaborarea acesteia au ţinut cont de obligaţiile relevante din domeniile mediului, social şi al relaţiilor de muncă, potrivit art. 51 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, prin completarea și depunerea Formularului Declaraţie privind respectarea legislaţiei de mediu, în domeniul social şi al relaţiilor de muncă.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Autoritatea contractantă solicită operatorului economic participant (ofertant unic, lider, asociat, tert susţinător, subcontractant) să indice în cadrul ofertei faptul că la elaborarea acesteia au ţinut cont de obligaţiile relevante din domeniile mediului, social şi al relaţiilor de muncă, potrivit art. 51 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, prin completarea și depunerea Formularului- Declaraţie privind respectarea legislaţiei de mediu, în domeniul social şi al relaţiilor de muncă.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Autoritatea contractantă solicită operatorului economic participant (ofertant unic, lider, asociat, tert susţinător, subcontractant) să indice în cadrul ofertei faptul că la elaborarea acesteia au ţinut cont de obligaţiile relevante din domeniile mediului, social şi al relaţiilor de muncă, potrivit art. 51 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, prin completarea și depunerea Formularului - Declaraţie privind respectarea legislaţiei de mediu, în domeniul social şi al relaţiilor de muncă.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
3.2 Motive de excludere privind conflictul de interese sau abateri profesionale grave. Un Operator Economic care participă la procedură nu trebuie să se afle în situații pentru care există probabilitatea să fie generatoare de conflict de interese. Pe parcursul derulării procedurii de atribuire, Autoritatea Contractantă ia toate măsurile necesare pentru a preveni, identifica şi remedia situaţiile de conflict de interese, în scopul evitării denaturării concurenţei şi al asigurării tratamentului egal pentru toţi Operatorii Economici. Conform art. 167, alin. 1, litera e) din Legea nr. 98/2016 Autoritatea Contractantă exclude din procedura de atribuire orice Operator Economic, atunci când o situație de conflict de interese nu poate fi remediată în mod efectiv prin alte măsuri mai puțin severe.Persoanele cu funcţie de decizie din cadrul autoritatii contractante cu privire la organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire sunt:- Doru-Viorel ALUPOAEI - Director general;
- Doina NAUM - Director Executiv Colectare;- Iulia Raluca MIHAI - Director executiv Servicii Interne;- Alina Veronica GRECU - Şef Serviciu Financiar, Buget si Salarizare;- Sterica CHIRVASUTA - Şef Serviciu Contabilitate- Gabriela COZMEI - Şef Serviciu Juridic- Anca Brînză - Şef Serviciu Administrativ, Investitii si Achizitii- Vlad Andrei TIBUCANU - Expert II, Serviciu Administrativ, Investitii si Achizitii- Carmen Cristina TĂLPIG - Șef Serviciu Achizitii Publice- Claudiu Constantin DUMITRAȘ - Consilier achizitii publice, Serviciul Achizitii Publice- Valentina GRIGORE - Consilier achizitii publice, Serviciul Achizitii Publice- Anca CHELARU - Consilier achizitii publice, Serviciul Achizitii Publice- Bianca Elena ŢIU - Consilier achizitii publice, Serviciul Achizitii Publice- Verginica SABAIDUC - Consilier achizitii publice, Serviciul Achizitii Publice- Claudia BURA - Consilier achizitii publice, Serviciul Achizitii PubliceModalitate de indeplinire:Operatorul economic participant (ofertant unic,lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) are obligatia completarii si prezentarii initiale a DUAE ca prima dovada a neîncadrarii în situatiile de excludere si a îndeplinirii cerintelor de capacitate (se va consulta Ghidul de utilizare DUAE elaborat de ANAP disponibil la adresa www.anap.gov.ro, Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE în procedurile desfășurate exclusiv prin mijloace electronice din 08/04/2019 si Notificarea ANAP privind utilizarea DUAE integrat in SEAP din 02/07/2019).In condițiile art. 20 alin. (7) din HG nr. 395/2016, în cazul în care există discrepanțe între informațiile prevăzute în DUAE şi cele prevăzute în fișa de date, prevalează informațiile din fișa de date, DUAE urmând a fi revizuit corespunzător.
Faliment
3.1 Motive de excludere privind insolvența / lichidarea
Operatorii Economici împotriva cărora au fost deschise proceduri de insolvență nu vor fi excluși din procedura de atribuire dacă Autoritatea Contractantă, în baza documentelor/informațiilor transmise de către Operatorul Economic, poate determina că acesta are capacitatea de a îndeplini obligațiile contractuale, în condițiile în care Operatorul Economic se află:
1. fie în faza de observație și a adoptat măsurile necesare și fezabile pentru continuarea sustenabilă a activității curente,
2. fie în faza de reorganizare judiciară, cu respectarea integrală a graficului de implementare a planului de reorganizare aprobat de instanță.
Insolvență
3.1 Motive de excludere privind insolvența / lichidarea
Operatorii Economici împotriva cărora au fost deschise proceduri de insolvență nu vor fi excluși din procedura de atribuire dacă Autoritatea Contractantă, în baza documentelor/informațiilor transmise de către Operatorul Economic, poate determina că acesta are capacitatea de a îndeplini obligațiile contractuale, în condițiile în care Operatorul Economic se află:
1. fie în faza de observație și a adoptat măsurile necesare și fezabile pentru continuarea sustenabilă a activității curente,
2. fie în faza de reorganizare judiciară, cu respectarea integrală a graficului de implementare a planului de reorganizare aprobat de instanță.
Abaterea profesională gravă
3.2 Motive de excludere privind conflictul de interese sau abateri profesionale grave.
Un Operator Economic care participă la procedură nu trebuie să se afle în situații pentru care există probabilitatea să fie generatoare de conflict de interese. Pe parcursul derulării procedurii de atribuire, Autoritatea Contractantă ia toate măsurile necesare pentru a preveni, identifica şi remedia situaţiile de conflict de interese, în scopul evitării denaturării concurenţei şi al asigurării tratamentului egal pentru toţi Operatorii Economici. Conform art. 167, alin. 1, litera e) din Legea nr. 98/2016 Autoritatea Contractantă exclude din procedura de atribuire orice Operator Economic, atunci când o situație de conflict de interese nu poate fi remediată în mod efectiv prin alte măsuri mai puțin severe.
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Înregistrare într-un registru comercial
Operatorii economici care depun oferta trebuie sa dovedească o forma de înregistrare in condițiile legii din țara de rezidență, să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se afla in niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului de achiziție publică.Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței:Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC din care sa rezulte cel puțin informațiile legate de structura acționarilor, reprezentanților legali, obiectul de activitate, sau in cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. În cazul ofertanţilor (persoane fizice sau juridice) de altă naționalitate decât cea română, documentele vor fi depuse în limba in care au fost emise, însoțite de o traducere autorizată a acestora în limba română. Toate documentele vor avea, pe lângă semnătura, menționat în clar numele întreg al persoanei semnatare. Nu se vor folosi prescurtări. Daca există incertitudini referitoare la situația unui operator economic, autoritatea contractantă are dreptul să solicite informații direct de la autoritățile competente.Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți și/sau terți susținători care completează informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct.Obiectul contractului de achizitie publica trebuie sa aiba corespondent in codul CAEN din Certificatul Constatator emis de ONRC. Informatiile din certificatul constatator trebuie sa fie REALE/VALIDE LA DATA PREZENTARII ACESTUIA.
Pentru contractele de achiziție de bunuri: executarea de livrări de tipul specificat
Cerinţa 6 - Ofertanţii trebuie să demonstreze că în ultimii 3 ani (calculaţi până la data limită de depunere a ofertelor) au furnizat produse similare la nivelul unui număr de contracte lăsat la latitudinea operatorilor economici. Prin produse similare, autoritatea contractantă întelege o minimă exprienţă în furnizare de produse de aceeaşi natură şi complexitate, respectiv furnizare ascensoare.Lista principalelor produse similare furnizate în ultimii 3 ani. Ofertantul trebuie să facă dovada că a furnizat produse similare în ultimii 3 ani în valoare cumulată de minim 280.991,74 lei fără TVA la nivelul a maximum 3(trei)contracte. Prin produse similare se întelege: furnizare, demontare, montare/instalare, punere în funcțiune ascensoare şi instruire personal. Ofertantul va prezenta lista principalelor produse similare furnizate din ultimii 3 ani care să conţină valori, perioade de livrare, beneficiari, chiar daca acestia au fost autorităţi contractante sau clienţi privaţi, pentru contractele invocate ca experiență similară. Ultimii 3 ani se calculează prin raportare la termenul limită de depunere a ofertelor. Cu privire la modul de calcul al perioadei de 3 (trei) ani, în situația în care se decalează termenul de depunere al ofertelor, se va extinde corespunzător (cu zilele de decalare) și perioada aferentă experienței similare.Se va completa DUAE, în SEAP, de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire cu informaţiile aferente situaţiei lor, după autentificare în sistem, ţinând cont de prevederile art.193 alin. (6) din Legea nr.98/2016, cu modificările ulterioare. Astfel, operatorii economici vor răspunde în cadrul formularului DUAE prin Da sau Nu cu privire la îndeplinirea tuturor cerinţelor de calificare (indicaţie globală pentru toate criteriile de selecţie). Demonstrarea/confirmarea faptului că produsele au fost furnizate se realizează prin prezentarea unor certificate/documente emise sau contrasemnate de către o autoritate contractantă sau de către clientul beneficiar/copii după contracte sau părţi relevante/procese verbale de receptie/etc, în copii lizibile cu mentiunea „conform cu originalul” doar de către ofertantul clasat pe locul 1, în urma aplicării criteriului de atribuire la finalizarea evaluării ofertelor. În cazul în care, beneficiarul este un client privat sau operatorul economic nu are posibilitatea obţinerii unei certificări/confirmări din partea acestuia, demonstrarea cerinţei autorităţii contractante se realizează printr-o declaraţie pe proprie răspundere a operatorului economic clasat pe locul I în urma aplicării criteriului de atribuire la finalizarea evaluării ofertelor. La calculul echivalenţei se va aplica cursul mediu anual lei-valuta comunicat de BNR pentru anul respectiv. Ofertanţii care trebuie să efectueze conversia altor monede decât euro vor utiliza ratele de schimb medii anuale stabilite de către BCE. Pentru certificarea valorilor se pot prezenta ca documente justificative şi facturile emise de către operatorul economic, în copie lizibilă cu menţiune...
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. Această procedura reprezintă o reluare a anuntului SCN1177022/02.07.2026.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 280,991.74
- Termen limită
- 14 septembrie 2026 (12 zile rămase)
- Locație
- Iași, Iași
- CPV
- 42416100-6 - Ascensoare
- Categorie
- Instalații & Reparații
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179444
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
Instalații & Reparații în Iași
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.