Contract de furnizare mobilier medical pentru obiectivul ”CONSTRUIRE ȘI DOTARE PAVILION DESTINAT ÎNGRIJIRILOR PALIATIVE LA SPITALUL DE PNEUMOFTIZIOLOGIE BACĂU”, conform contractului de finanțare DG PS nr. 127878 / 31.10.2025, cod SMIS 344275.
Autoritate contractantă: Spitalul de Pneumoftiziologie Bacau
„Contract de furnizare mobilier medical pentru obiectivul ”CONSTRUIRE ȘI DOTARE PAVILION DESTINAT ÎNGRIJIRILOR PALIATIVE LA SPITALUL DE PNEUMOFTIZIOLOGIE BACĂU”, conform contractului de finanțare DG PS nr. 127878 / 31.10.2025, cod SMIS 344275.” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Sănătate & Wellness, pentru Bacău, județul Bacău, de către Spitalul de Pneumoftiziologie Bacau. Bugetul estimat este Max: RON 312,152.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 08 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Furnizare bunuri/dotări (cheltuieli neeligibile) – mobilier de spital. Dotările propuse prin proiect sunt: 34 buc pat electric spital cu 3 functii și 32 buc noptiere pat spital cu măsuță pliabilă.
Referitor la inovarea din punctul de vedere al stării de bine pentru pacienți / aparținători, solicitantul SPB oferă detalii suficiente care să permită evaluarea modului în care spațiile care vor fi utilizate de pacienți și / sau aparținători (ex. cabinete/ holuri/ săli de așteptare, etc.), asigurând elemente care promovează starea de bine, astfel: oferirea unui mediu prietenos, modern cu finisaje antibacteriene / antiseptic, de ultimă generație; asigurarea unui cabinet psihologic individual în care pacientul / aparținătorul poate discuta cu psihologul într-un cadru intim; crearea unor spații de relaxare - sală meloterapie / aromaterapie, spațiu socializare, etc; accesibilitatea spațiilor prin instalarea unui ascensor hidraulic pentru pacienti - 3 statii; asigurarea unui Sistem de apelare asistenta medical pentru pacienți; prin crearea unui număr de 32 de paturi destinat îngrijirilor paliative se reduce lista de așteptare; crearea unui acces sporit la servicii de îngrijire paliative a persoanelor sărace şi celor din zonele cu acces redus; asigurarea unor dotări noi și moderne; toate saloanele au grup sanitar propriu.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Operatorul economic NU si-a încalcat obligatiile în domeniul legislatiei mediului, astfel cum sunt mentionate în scopul acestei achizitii publice în legislatia nationala, în anunțul relevant sau în documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii NU trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. În cazul în care exista incertitudini în ceea ce priveste existenta sau inexistenta unei situatii de excludere, AC are dreptul de a solicita în mod direct informatii de la autoritatile competente straine. În cazul în care în tara de origine sau în tara în care este stabilit ofertantul nu se emit documentede natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizeaza toate situatiile prev la art.167, AC are obligatia de a accepta o declaratie pe propria raspundere sau, daca în tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la declaratia pe propria raspundere, o declaratie data în fata unei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente înacest sens.
1. Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pt asociat / tert sustinator / subcontractat) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila.
2. Se vor depune odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz. În cazul în care ofertant demonstreaza îndeplinirea criteriilor referitoare la situaţia economică şi financiară ori privind capacitatea tehnică şi profesională bazându-se pe capacităţile altor entităţi, invocând, după caz, susţinerea unui terţ, DUAE, împreună cu angajamentul de susţinere, trebuie să fie completat separat şi de către terţul/terţii susţinător pe a căror capacitate se bazează.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Operatorul economic NU si-a Incalcat obligatiile în domeniul legislatiei muncii, astfel cum sunt mentionate în scopul acestei achizitii publice în legislatia nationala, în anuntul relevant sau în documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii NU trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. În cazul în care exista incertitudini în ceea ce priveste existenta sau inexistenta unei situatii de excludere, AC are dreptul de a solicita în mod direct informatii de la autoritatile competente straine. În cazul în care în tara de origine sau în tara în care este stabilit ofertantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizeaza toate situatiile prev la art.167, AC are obligatia de a accepta o declaratie pe propria raspundere sau, daca în tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la declaratia pe propria raspundere, o declaratie data în fataunei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente în acest sens.
1. Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pt asociat / tert sustinator / subcontractat) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila.
2. Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente : angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz. În cazul în care ofertant demonstrează îndeplinirea criteriilor referitoare la situaţia economică şi financiară ori privind capacitatea tehnică şi profesională bazându-se pe capacităţile altor entităţi, invocând, după caz, susţinerea unui terţ, DUAE, împreună cu angajamentul de susţinere, trebuie să fie completat separat şi de către terţul/terţii susţinător pe a căror capacitate se bazează.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic NU si-a încalcat obligatiile în domeniul legislatiei sociale, astfel cum sunt mentionate în scopul acestei achizitii publice în legislatia nationala, în anuntul relevant sau în documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii NU trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. În cazul în care exista incertitudini în ceeace priveste existenta sau inexistenta unei situatii de excludere, AC are dreptul de a solicita în mod direct informatii de la autoritatile competente straine. În cazul în care în tara de origine sau în tara în care este stabilit ofertantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizeaza toate situatiile prev la art.167, AC are obligatia de a accepta o declaratie pe propria raspundere sau, daca în tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la declaratia pe propria raspundere, o declaratie data în fata unei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente înacest sens.
1. Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pt asociat / tert sustinator / subcontractat) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila.
2. Se vor depune odata cu DUAE urmat documente: angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz. În cazul în care ofertantul demonstreaza îndeplinirea criteriilor referitoare la situaţia economică şi financiară ori privind capacitatea tehnică şi profesională bazându-se pe capacităţile altor entităţi, invocând, după caz, susţinerea unui terţ, DUAE, împreună cu angajamentul de susţinere, trebuie să fie completat separat şi de către terţul/terţii susţinător pe a căror capacitate se bazează.
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Operatorul economic NU a incheiat acorduri/intelegeri cu alti operatori economici pentru a denatura concurenta. Daca este cazul, a se vedea definitiile din legislatia nationala, din anuntul relevant sau din documentele achizitiei. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii NU trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. În cazul în care exista incertitudini în ceea ce priveste existenta sau inexistenta unei situatii de excludere, AC are dreptul de a solicita în mod direct info de la autoritatile competente straine. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor dupa aplicarea criteriului de atribuire.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Operatorul economic NU are cunostinta de vreun conflict de interese, astfel cum se precizeaza in legislatia nationala, anuntul relevant sau documentele achizitiei, care decurge din participarea sa la procedura de achizitii publice. Declaratie privind neincadrarea in prevederile art. 59 si 60 din Lg 98/2016. Operatorul economic (lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) va completa cerinta corespunzatoare in DUAE din documentația de atribuire. Incadrarea in situatia prevazuta la art. 59 si 60 din Lg 98/2016 atrage excluderea ofertantului din procedura aplicata pt atrib contractului de achizitie publică.
Persoanele care detin functii de decizie din cadrul AC in ceea ce priveste organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire sunt :
- Manager, Paraianu MĂDĂLIN
- Director financiar contabil Alina UNGUREANU
- Manager de proiect: Valeriu Eugen ROTARU
Cerinta trebuie indeplinita si de asociati/terti sustinatori/subcontractanti daca acestia exista.
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Operatorul economic sau o Intreprindere care are legaturi cu acesta NU a oferit consultanta autoritatii contractante sau entitatii contractante sau a participat în orice alt mod la pregatirea procedurii de achizitii publice. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii NU trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. În cazul în care exista incertitudini în ceea ce priveste existenta sau inexistenta unei situatii de excludere, AC are dreptul de a solicita în mod direct informatii de la autoritatile competente straine. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor dupa aplicarea criteriului de atribuire.
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Operatorul economic NU s-a aflat într-o situatie in care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii NU trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. În cazul în care exista incertitudini în ceea ce priveste existenta sau inexistenta unei situatii de excludere, AC are dreptul de a solicita în mod direct informatii de la autoritatile competente straine. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor dupa aplicarea criteriului de atribuire.
Activitățile economice sunt suspendate
Activitatile economice ale operatorului economic NU sunt suspendate. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii NU trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute laart. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. În cazul în care exista incertitudini în ceea ce priveste existenta sau inexistenta unei situatii de excludere, AC are dreptul de a solicita în mod direct informatii de la autoritatile competente straine. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAEurmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat peprimul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Faliment
Operatorul economic NU este In stare de faliment. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii NU trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. În cazul în care exista incertitudini în ceeace priveste existenta sau inexistenta unei situatii de excludere, AC are dreptul de a solicita în mod direct informatii de la autoritatile competente straine. În cazul în care în tara de origine sau în tara în care este stabilit ofertantul nu se emit documente de natura celor prevazute mai sus sau respectivele documente nu vizeaza toate situatiile prevazute la art.167, AC are obligatia de a accepta o declaratie pe propria raspundere sau, daca în tara respectivanu exista prevederi legale referitoare la declaratia pe propria raspundere, o declaratie data în fata unei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente îna cest sens.
1. Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pt asociat / tert sustinator / subcontractat) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila.
2. Se v...
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Nota privind livrarea produselor: Livrarea produselor se va realiza cu cel mult două luni înainte de termenul limită de implementare a proiectului, respectiv 31.10.2028, respectiv 31.08.2028, pe bază de comandă fermă emisă de către autoritatea contractantă. Nu se acceptă livrări de produse înainte de acest termen, autoritatea contractantă neavând posibilitatea de depozitare a acestor produse. În acest sens, fiecare operator economic participant la procedură va emite o declarație pe propria răspundere prin care își asumă acest termen de livrare. Lipsa acestui document va conduce automat la declararea ofertei ca necoformă, neacceptându-se completerea aceasteia.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 312,152.00
- Termen limită
- 08 septembrie 2026 (8 zile rămase)
- Locație
- Bacău, Bacău
- CPV
- 33192120-9 - Paturi de spital
- Categorie
- Sănătate & Wellness
- Publicată pe
- 31 august 2026
- Număr anunț
- SCN1179314
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 31 august 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.