Dezvoltare sistem procesare si stocare prin achizitie echipamente de calcul si stocare necesare implementarii unui SISTEM AVANSAT DE ANALIZA, PROGNOZA SI RAPORTARE (ADVANCED ANALYTICS)
Autoritate contractantă: DISTRIBUTIE ENERGIE OLTENIA S.A.
„Dezvoltare sistem procesare si stocare prin achizitie echipamente de calcul si stocare necesare implementarii unui SISTEM AVANSAT DE ANALIZA, PROGNOZA SI RAPORTARE (ADVANCED ANALYTICS)” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria IT & Software, pentru Craiova, județul Dolj, de către DISTRIBUTIE ENERGIE OLTENIA S.A.. Bugetul estimat este Max: RON 25,231,170.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 05 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Obiectul Contractului este achizitia de Dezvoltare sistem procesare si stocare prin achizitie echipamente de calcul si stocare necesare implementarii unui SISTEM AVANSAT DE ANALIZA, PROGNOZA SI RAPORTARE (ADVANCED ANALYTICS).
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a solicitarilor de participare: 17 zile. Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a solicitărilor de participare.
Condiții referitoare la contract
Cuantumul garanției de participare: 49.800,00 Euro (echivalent 261.888,24 lei). Cursul valutar BNR la care s-a realizat echivalenta EURO/RON din 27.08.2026 este 5,2588 LEI/EURO. Perioada de valabilitate a garanției de participare:este cel puțin egala cu perioada de valabilitate a ofertei,respectiv 180 zile raportate la termenul limita de depunere a ofertelor.Garanția de participare se va depune de către ofertant în etapa de depunere a ofertei.În cazul participării în comun la procedura de atribuire, garanția de participare trebuie constituită în numele asocierii și să menționeze că acoperă în mod solidar toți membrii grupului de operatori economici. Garanția de participare se constituie prin modalitatile prevazute la art 164 alin 4 din Legea 99/2016 Informatii suplimentare referitoare la garantia de participare se regasesc in sect. IV.4.3.
Cuantumul garanției de bună execuție reprezintă 10% din prețul (fără TVA) al contractului și se va constitui în conformitate cu prevederile art. 45-47 din H.G. nr. 394/2016, precum si art. 164 alin (3) și (4) , art. 164^2 din Legea 99/2016. Garantia de buna executie se constituie de catre Contractant în termen de maxim 5 zile lucrătoare de la semnarea contractului de ambele părți. Termenul de constituire poate fi prelungit cu 15 zile de la data semnării contractului la solicitarea justificată si intemeiata a contractantului. Informatii suplimentare se regasesc in sect. VI.3.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Neincadrarea operatorilor economici si a asociatilor daca e cazul, si daca exista, tertului/tertilor sustinator/sustinatori si/sau subcontractantului/subcontractantilor, in prevederile art. 73 din Legea privind achizitiile sectoriale nr. 99/2016.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Persoanele ce detin functii de decizie în cadrul entitatii contractante sunt:
Membru al Directoratului - COO - Dr. Ing. Ion Eugen Butoarca, Membru al Directoratului - Dragos Mihail Barbulescu, Director Financiar Strategic - Zorel-Cristinel Tita, Director Directia Strategie si Dezvoltare Active - Miron Alba, Director Directia Achizitii si Logistica - Membru comisie de evaluare cu drept de vot - Mariana Neatu-Breciuga, Manager Departament Achizitii - Viorel Catana, Manager Achizitii Produse - Madalina Elena Luica, Manager ICT Operational - Presedinte al comisiei de evaluare cu drept de vot - Radu Mihai Sanda, Specialist Achizitii - Membru comisie de evaluare cu drept de vot - Margareta-Melinda Udrea.
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Activitățile economice sunt suspendate
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Faliment
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Insolvență
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Active administrate de lichidator
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Documentele justificative prin care se demonstreaza indeplinirea tuturor criteriilor de calificare si selectie in conformitate cu informatiile cuprinse in DUAE, vor fi solicitate tuturor candidatilor selectati inainte de transmiterea invitatiei pentru etapa a doua a procedurii de atribuire,dupa cum urmeaza:
a) Cazierul judiciar al operatorului economic (si daca exista, tertului/tertilor sustinator/sustinatori si/sau subcontractantului/ subcontractantilor) si al persoanelor care, potrivit Certificatului constatator emis de Oficiul National Registrul Comerțului, figureazã la nivelul formularului drept persoane fizice si/sau juridice împuternicite. În cazul operatorilor economici nerezidenți, se solicita documente similare cu cele de mai sus, pe baza datelor înscrise în documentele suport depuse de aceștia, insotite de traducerea autorizata in limba romana. Documentele trebuie sa fie valabile la data depunerii acestora.
b) Certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (bugetul de stat si bugetul local), valabile la momentul prezentarii acestora, pentru sediul social, in conformitate cu prevederile legale in vigoare in Romania sau in tara in care este stabilit. Se vor prezenta de catre operatorul economic (si daca exista, terti/terti sustinator/sustinatori si/sau subcontractant/subcontractanti).
Pentru sediile secundare/punctele de lucru, mentionate in Certificatul constatator emis de Oficiul National Registrul Comerțului, se va depune o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate. Se va prezenta de catre operatorul economic (si daca exista, terti/terti sustinator/sustinatori si/sau subcontractant/ subcontractanti);
c) Dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic (si daca exista, tertul/tertii sustinator/sustinatori si/sau subcontractantul/subcontractantii) poate/pot beneficia de derogarile prevazute la art. 179 alin. 2, art. 180 alin. 2, art. 184 din Legea privind achizitiile sectoriale nr.99/2016;
d) Alte documente edificatoare dupa caz;
e) Pentru operatorul economic (si daca exista, tertul/tertii sustinator/sustinatori si/sau subcontractantul/subcontractantii), persoana/persoane juridica/juridice straina/straine se accepta orice documente considerate edificatoare în tara de origine sau în tara în care acesta/acestia este/sunt stabilit/stabiliti, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autoritati competente din tara respectiva, insotite de traducerea autorizata in limba romana.
Pentru toate documentele emise in alta limba decat cea romana se impune prezentarea lor insotita de traducerea autorizata in limba romana.
Concordat
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Abaterea profesională gravă
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE.
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Înregistrare într-un registru comercial
Operatorii economici trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului sectorial.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: completarea DUAE in Partea IV: Criterii de selecție- lit A: CAPACITATEA DE A CORESPUNDE CERINȚELOR- pct.1 -sectiune pe care operatorii economici participanti la procedura de atribuire trebuie sa o completeze cu informatiile aferente situatiei lor.
Documentele justificative prin care se demonstreaza indeplinirea tuturor criteriilor de calificare si selectie in conformitate cu informatiile cuprinse in DUAE, vor fi solicitate tuturor candidatilor selectati inainte de transmiterea invitatiei pentru etapa a doua a procedurii de atribuire, dupa cum urmeaza:
-Persoanele juridice romane: Certificat Constatator emis de Oficiul Registrului Comertului. Informatiile cuprinse in Certificatul Constatator trebuie sa fie reale/actuale la data prezentarii.
Din Certificatul Constatator trebuie sa rezulte obiectul de activitate al respectivului operator economic care trebuie sa aiba corespondenta cu obiectul supus prezentei achizitii.
Certificatul Constatator emis de Oficiul Registrului Comertului se va prezenta de catre operatorul economic (si daca exista, subcontractantul/subcontractantii).
-Persoanele juridice straine: Documente edificatoare, insotite de traducerea autorizata in limba romana, care sa dovedeasca forma de inregistrare ca persoana juridica si, dupa caz, de atestare ori apartenenta din punct de vedere profesional, in conformitate cu prevederile legale din tara in care operatorul economic este rezident. Informatiile cuprinse in documentele prezentate trebuie sa fie reale/actuale la data prezentarii. Din acestea trebuie sa rezulte ca obiectul de activitate al operatorul economic este similar cu obiectul supus prezentei achizitii.
Pentru toate documentele emise in alta limba decat cea romana se impune prezentarea lor insotita de traducerea autorizata in limba romana.
Cifră de afaceri medie anuală
Cerinta 1: Cifra de afaceri medie anuală pentru ultimele 3 exerciții financiare încheiate (2023, 2024, 2025), trebuie să fie de minim: 3.000.000,00 Euro.
Pentru echivalenta se va tine cont de cursul mediu anual Euro/alta valuta comunicat de BNR.
Modalitate prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Se va completa DUAE in Partea IV –Criterii de selectie lit. B: Situatia economica si financiara-de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor.
Documentele justificative prin care se demonstreaza indeplinirea tuturor criteriilor de calificare si selectie in conformitate cu informatiile cuprinse in DUAE vor fi solicitate tuturor condidatilor selectati inainte de transmiterea invitatiei pentru etapa a doua a procedurii de atribuire dupa cum urmeaza:
- bilanțuri contabile sau extrase de bilanț, rapoarte de audit financiar sau alte documente emise de organisme specializate care confirmă nivelul cifrei de afaceri înscris în DUAE si prin intermediul carora sa demonstreze indeplinirea cerintelor minime solicitate.
Pentru toate documentele emise in alta limba decat cea romana se impune prezentarea lor insotita de traducerea autorizata in limba romana.
Pentru contractele de achiziție de bunuri: executarea de livrări de tipul specificat
Proporția de subcontractare
Certificate emise de organisme independente cu privire la standardele de asigurare a calității
Se solicita candidatului/ofertantului sa demonstreze ca a livrat produse similare cu cele care fac obiectul prezentei achizitii, în cursul unei perioade care acoperă cel mult ultimii 3 ani cu o valoare cumulata egala sau mai mare decat 3.000.000,00 Euro (fara TVA).
Ultimii 3 ani se calculeaza prin raportare la termenul limita de depunere a solicitarilor de participare, inclusiv DUAE. Nivelul solicitat pentru experienta similara poate fi indeplinit din unul sau mai multe contracte.
In cazul în care entitatea contractantă este nevoită, indiferent de motive, să procedeze la decalarea termenului-limită stabilit pentru depunerea candidaturilor, publicând în acest sens o erată, limita inferioară a perioadei de 3 ani se extinde cu perioada de timp aferentă decalării, urmând a fi considerată îndeplinită cerinţa pentru toţi operatorii care au prezentat dovada finalizării contractului de experienţă similară în intervalul de timp nou rezultat.
Pentru contractele exprimate in alta valuta, la calculul echivalentei se va aplica cursul mediu anual Euro/alta valuta comunicat de BNR.
Se va prezenta DUAE - la nivel DUAE-Partea IV: Criterii de selecție-lit. C: CAPACITATEA TEHNICĂ ȘI PROFESIONALĂ trebuie precizate minim urmatoarele informatii pentru fiecare contract invocat ca experienta similara: numarul si data contractului, obiectul contractului, valoarea contractului, valoarea produselor similare livrate, data de inceput, data de sfarsit, beneficiarul. Informatiile prezentate se vor raporta doar la ultimii 3 ani - prin raportare la termenul limita de depunere a solicitarilor de participare.
Documentele justificative care probeazã îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE: Documentele prin care operatorii economici pot îndeplini cerinţa privind experienţa similară sunt următoarele, fără a se limita la, enumerarea nefiind cumulativă:
- certificate de predare-primire;
- recomandări;
- procese-verbale de recepţie;
- certificări de bună execuţie;
- certificate constatatoare.
Din documentele prezentate pentru dovedirea cerintei privind experienta similara trebuie sa re...
Informații suplimentare
Candidatii /ofertantii vor transmite documentele de participare/justificative/oferta in format electronic - semnate cu semnatura electronica extinsa, bazatã pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat, la adresa de mail: melinda.udrea@distributieoltenia.ro. Dimensiunea atasamentelor trebuie sa fie de maxim 30 MB, iar arhivele sa NU fie in format zip (pentru formatul zip fiind conditionari impuse de sistemele de securitate IT). In subiectul mailului, ofertantul va mentiona denumirea procedurii, data deschiderii ofertelor, denumirea ofertantului.
Pana la data si ora de depunere a candidaturilor, prevazute in anuntul de participare, se vor depune la adresa de email specificata mai sus solicitarea de participare inclusiv DUAE, acord de subcontractare (daca este cazul), acord de asociere (daca este cazul), angajament privind sustinerea (daca este cazul). În cazul subcontractarii, se va depune acordul de subcontractare, si DUAE al subcontractantului. În cazul asocierii, se va depune acordul de asociere, si propriul DUAE de catre fiecare membru al asocierii. Se va completa DUAE in Partea II –Informatii referitoare la operatorul economic-lit. A: „Informatii privind operatorul economic“-la Forma de participare -de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. In cazul in care candidatul apeleaza la sustinerea unui tert, se va depune angajamentul tertului sustinator si propriul DUAE. Se va completa DUAE in Partea II –Informatii referitoare la operatorul economic-lit. C-„Informatii privind utilizarea capacitatii altor entitati“. În cazul în care operatorul economic își demonstrează situația economică și financiară și/sau capacitatea tehnică și/sau profesională invocând și susținerea acordată de către unul sau mai mulți terți, atunci operatorul economic va prezenta entitatii contractante, impreuna cu angajamentul în acest sens din partea terțului/terților, măsurile luate pentru a avea acces în orice moment la resursele necesare. Totodata, in acest caz, odată cu documentele solicitate anterior, ofertantul/candidatul are obligația să prezinte documente transmise acestuia de către terț/terții susținători, din care să rezulte modul efectiv prin care terțul/terții susținător(i) va/vor asigura îndeplinirea propriului angajament de susținere, documente care se vor constitui anexe la respectivul angajament.
Documentele justificative prin care se demonstreaza indeplinirea tuturor criteriilor de calificare si selectie in conformitate cu informatiile cuprinse in DUAE, vor fi solicitate tuturor candidatilor selectati inainte de transmiterea invitatiei pentru etapa a doua a procedurii de atribuire. Ofertele tehnico-financiare vor fi solicitate ulterior de catre entitatea contractanta si numai candidatilor calificati.
Entitatea contractanta nu doreste limitarea participantilor. Toti candidatii calificati vor fi invitati in etapa a doua a procedurii de negociere, etapa in care vor fi depuse propunerile tehnice si financiare initiale.
Pentru documentele emise in alta limba decat cea romana se impune prezentarea lor insotita de traducerea autorizata in limba romana.
Daca se constata ca ofertele clasate pe primul loc au punctaje egale, dupa depunerea ofertelor finale si a evaluarii acestora prin aplicarea criteriului de atribuire si a factorilor de evaluare, entitatea contractanta, va face departajarea avand in vedere punctajul obtinut la factorii de evaluare in ordinea descrescatoare a ponderilor acestora. In situatia in care egalitatea se mentine, entitatea contractanta are dreptul sa solicite noi propuneri financiare si oferta castigatoare va fi desemnata cea cu propunerea financiara cea mai mica. Preturile vor fi calculate cu maxim doua zecimale.
Perioada minima pe parcursul careia ofertantul trebuie sa isi mentina oferta: 180 de zile de la data limita stabilita pentru depunere a ofertelor.
Dovada constituirii garantiei de participare trebuie sa fie prezentata pana la data si ora limita de depunere a ofertelor (tehnica si financiara).
Orice posibil ofertant are dreptul de a solicita clarificari despre elementele cuprinse in prezenta documentatie. Modificarea/ completarea Clauzelor contractuale obligatorii (Obiectul si pretul contractului, Durata contractului, Documentele contractului, Obligatiile principale ale partilor, Sanctiuni pentru nerespectarea culpabila a obligatiilor) poate fi solicitata de catre posibilii ofertanti, motivat , doar in perioada clarificarilor referitoare la documentatia de atribuire asa cum este prevazuta la sectiunea I.3). Entitatea contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit in sectiunea I.3. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a solicitarilor de participare: 17 zile. Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de data depunerii solicitărilor de participare.
Contractantul are obligaria de a constitui garantia de buna executie, reprezentând 10% din preţul contractului (fără TVA). Garanţia de bună execuţie se constituie de către Contractant, în termen de maxim 5 zile lucrătoare de la semnarea contractului, termenul putand fi prelungit până la maxim 15 zile, in conditiile respectarii art.164 , 164^2 din Legea nr 99/2016, printr-una din următoarele modalităţi:
a) virament bancar;
b) instrumente de garantare emise în condiţiile legii astfel:
(i) scrisori de garanţie emise de instituţii de credit bancare din România sau din alt stat;
(ii) scrisori de garanţie emise de instituţii financiare nebancare din România sau din alt stat pentru achiziţiile de lucrări a căror valoare estimată este mai mică sau egală cu 40.000.000 lei fără TVA şi respectiv pentru achiziţiile de produse sau servicii a căror valoare estimată este mai mică sau egală cu 7.000.000 lei fără TVA;
(iii) asigurări de garanţii emise:
- fie de societăţi de asigurare care deţin autorizaţii de funcţionare emise în România sau într-un alt stat membru al Uniunii Europene şi/sau care sunt înscrise în registrele publicate pe site-ul Autorităţii de Supraveghere Financiară, după caz;
- fie de societăţi de asigurare din state terţe prin sucursale autorizate în România de către Autoritatea de Supraveghere Financiară;
c) reţineri succesive din sumele datorate pentru facturi parţiale, în cazul garanţiei de bună execuţie;
d) combinarea a două sau mai multe dintre modalităţile de constituire prevăzute la lit. a)-b).
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent".
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 25,231,170.00
- Termen limită
- 05 octombrie 2026 (32 zile rămase)
- Locație
- Craiova, Dolj
- CPV
- 48820000-2 - Servere
- Categorie
- IT & Software
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- CN1096049
- Tip procedură
- Procedura competitiva cu negociere
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.