BizzLink
Se încarcă...

Dotarea cu echipamente a Serviciului de gospodărire comunală și întreținere drumuri al comunei Budești, județul Bistrița-Năsăud

Autoritate contractantă: Comuna Budesti

„Dotarea cu echipamente a Serviciului de gospodărire comunală și întreținere drumuri al comunei Budești, județul Bistrița-Năsăud” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Transport & Mutări, pentru Budești, județul Bistrița-Năsăud, de către Comuna Budesti. Bugetul estimat este Max: RON 391,434.24. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 18 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Se va achizitiona un dumper și tocător crengi și resturi vegetale pentru erviciului de gospodărire comunală și întreținere drumuri al comunei Budești.
Valoarea estimata a contractului este 391.434,24 lei, fara TVA.
NOTA :
Potrivit prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016, modificata si completata prin OUG nr. 107/2017, autoritatea contractanta stabileste 1 termen - limita in care va asigura raspunsul clar si complet la solicitarile de clarificare/informatii suplimentare ale ofertantilor astfel:
- In cazul in care solicitarea de clarificare/informatii suplimentare este incarcata în SICAP în cadrul termenului-limita de 10 zile înainte de data limita pentru depunerea ofertelor conform Sectiunii I.1) din Fisa de date, autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari înainte de data limita de depunere a ofertelor cu 3 zile.

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei mediului? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale"

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei muncii? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei sociale? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale"

Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Operatorul economic se face vinovat de incheierea cu alti operatori economici a unor acorduri care vizeaza denaturarea concurentei?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".

Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Operatorul economic are cunostinta de vreun conflict de interese, astfel cum se precizeaza In legislatia nationala, anuntul relevant sau documentele achizitiei, care decurge din participarea sa la procedura de achizitii publice?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".
Persoanele cu functie de decizie din cadrul autoritatii contractante, cu privire la organizarea, derularea si finaliziarea procedurii de atribuire sunt:
Codrea Vasile– Primar, Filip Marin– Viceprimar, Hedeș Ioan- Secretar general UAT, Buzan Maria- Consilier superior, Faur Maria- Referent superior, Rusu Valer- Consilier personal
Consilieri locali: Halastaon Alexandru, Hedeș Irina, Bălaș Teofil, Moldovan Sebastian-Dumitru, Arieșan Alin-Aurelian, Macarie Ioan-Iosif, Mărginean Dinu, Michi Alin, Dorhoi Carmen-Mioara, Chereji Mirela
Experti cooptati: Bodnariu Simona-Anca, Stoica Corina-Andreea.
Ofertanţii nu trebuie să se regăsească în situaţiile prevăzute la art. 164, 165, 167 din Legea nr.98/2016
Modalitatea de indeplinire:
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante doar ofertantului clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor sunt:
- certificate de atestare fiscala cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării; Conform prevederilor alin (3) al art. 165 din Legea nr. 98/2016, “Pentru respectarea prevederilor alin. (2), în etapa prevăzută la art. 196 alin. (2), operatorul economic prezintă pentru sediul principal documente din care să reiasă neîncadrarea în prevederile art. 165 alin. (1), iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate."
- cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- după caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizițiile publice;
- alte documente edificatoare, după caz.
În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art.164, 165 și 167, autoritatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens.

Nota: facem precizarea ca prin Ordonanța Guvernului nr. 3/2021 pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul achizițiilor publice publicată în Monitorul Oficial nr. 821 din 27 august 2021 s-a completat art. 165 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice, dupa cum urmează:”6. La articolul 165, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
"(3) Pentru respectarea prevederilor alin. (2), în etapa prevăzută la art. 196 alin. (2), operatorul economic prezintă pentru sediul principal documente din care să reiasă neîncadrarea în prevederile art. 165 alin. (1), iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate."

Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Operatorul economic sau o Intreprindere care are legaturi cu acesta a oferit consultanta autoritatii contractante sau entitatii contractante sau a participat In orice alt mod la pregatirea procedurii de achizitii publice?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".

Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Operatorul economic s-a aflat Intr-o situatie In care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior Incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile In legatura cu respectivul contract anterior?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".

Activitățile economice sunt suspendate
Activitatile economice ale operatorului economic sunt suspendate?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".

Faliment
Operatorul economic este In stare de faliment?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".

Insolvență
Operatorul economic este In situatie de insolventa sau de lichidare?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".

Active administrate de lichidator
Activele operatorului economic sunt administrate de un lichidator sau de o instanta?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".

Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Operatorul economic se afla Intr-o situatie similara, cum ar fi falimentul, care rezulta dintr-o procedura similara din legislatiile sau reglementarile nationale?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".

Concordat
Operatorul economic este In concordat preventiv?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".

Abaterea profesională gravă
Operatorul economic se face vinovat de o abatere profesionala grava? Daca este cazul, a se vedea definitiile din legislatia nationala.
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".

Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Operatorul economic s-a aflat într-una dintre situațiile următoare: a) Nu s-a făcut grav vinovat de declarații false la furnizarea informațiilor necesare pentru verificarea absenței motivelor de excludere sau a îndeplinirii criteriilor de selecție, b) a ascuns astfel de informații, c) nu a fost în măsură să furnizeze, fără întârziere, documentele justificative solicitate de autoritatea contractantă sau de entitatea contractantă, și d) a încercat să influențeze în mod nepermis procesul decizional al autorității contractante sau entității contractante, să obțină informații confidențiale care i-ar putea conferi avantaje necuvenite în cadrul procedurii de achiziții publice sau că a furnizat din neglijență informații false care pot avea o influență semnificativă asupra deciziilor privind excluderea, selecția și atribuirea?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".


Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Înregistrare într-un registru comercial
Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică.
Modalitatea de indeplinire:
Operatorii economici vor completa Partea IV din DUAE selectand DA sau NU, fiind activata optiunea “indicaţia globală pentru toate criteriile de selecţie”
Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea Autorității/entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.

Informații suplimentare

Interacțiunea cu ofertanții, respectiv procesul de evaluare a ofertelor se va desfășura după următoarele reguli:
Pentru vizualizarea documentației de atribuire încarcate în SICAP, operatorii economici trebuie sa aibă un program necesar vizualizarii fișierelor semnate electronic (site-urile furnizorilor de semnatură electronică).
Reguli de comunicare și transmitere a datelor: solicitările de clarificări referitorare la prezenta documentație de atribuire se vor adresa în mod exclusiv în SICAP la Secțiunea ”Întrebari” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice, iar raspunsurile la acestea vor fi publicate în SICAP la Sectiunea ”Documentatie, clarificări și decizii” din cadrul anunțului de participare simplificat.
Pentru transmiterea solicitarilor de clarificări privind documentația de atribuire, operatorii economici se vor înregistra în SICAP (www.e-licitatie.ro) ca operator economic conform prevederilor art.5 alin.(1) din H.G. nr.395/2016 și vor transmite solicitările avand în vedere termenele de răspuns ale autorității contractante prevăzute la art.160-161 din Legea nr.98/2016 precum și cele de la art. 103 (2) din HG 395/2016. Pentru comunicările ulterioare depunerii ofertelor: comisia de evaluare va transmite solicitările de clarificare în legatura cu oferta prin utilizarea facilităților tehnice disponibile în SICAP (Secțiunea “Întrebari”).
Comisia de evaluare va analiza DUAE în corelație cu cerințele stabilite prin fișa de date a achiziției.
Comisia de evaluare va analiza și verifica fiecare ofertă din punct de vedere al elementelor tehnice propuse, iar ulterior din punct de vedere al aspectelor financiare pe care le implică.

Operatorii economici vor transmite răspunsurile la clarificari și eventualele documente solicitate pe parcursul evaluării ofertelor prin intermediul SICAP (Sectiunea “Întrebari”), în format electronic, semnate cu semnatură electronică, conform Legii nr. 455/2001.
Operatorii economici vor respecta modelul de contract de achiziţie publică de produse – formularul nr. 8.
Autoritatea contractantă informează fiecare ofertant cu privire la deciziile luate în ceea ce priveşte rezultatul procedurii, respectiv atribuirea/încheierea contractului de achiziţie publică, inclusiv cu privire la motivele care stau la baza oricărei decizii de a nu atribui contractul, ori de a relua procedura de atribuire, cât mai curând posibil, dar nu mai târziu de 3 zile de la emiterea deciziilor respective.

În cazul în care există mai multe oferte cu prețuri egale clasate pe primul loc se procedează astfel:
• - departajarea se va face exclusiv în funcție de preț și nu prin cuantificarea altor elemente de natură tehnică sau alte avantaje care rezultă din modul de îndeplinire a contractului de către operatorii economici
• - în vederea departajării ofertelor, autoritatea contractantă va solicita depunerea unor noi propuneri financiare îmbunatățite iar operatorii economici vor transmite răspunsul lor în plic închis (până la crearea facilității tehnice de recriptare noi oferte prin SICAP) caz în care contractul va fi atribuit ofertantului care a prezentat prețul cel mai scăzut.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 391,434.24
Termen limită
18 septembrie 2026 (17 zile rămase)
Locație
Budești, Bistrița-Năsăud
CPV
34142300-7 - Autobasculante
Categorie
Transport & Mutări
Publicată pe
01 septembrie 2026
Număr anunț
SCN1179356
Tip procedură
Procedura simplificata
Tip contract
Furnizare
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 01 septembrie 2026

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.