Dragaj de intretinere in porturile maritime
Autoritate contractantă: COMPANIA NATIONALA "ADMINISTRATIA PORTURILOR MARITIME" SA CONSTANTA
„Dragaj de intretinere in porturile maritime” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Constanța, județul Constanța, de către COMPANIA NATIONALA "ADMINISTRATIA PORTURILOR MARITIME" SA CONSTANTA. Bugetul estimat este Max: RON 6,000,000.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 18 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Entitatea contractantă dorește să achiziționeze lucrări de “Dragaj de întreținere în porturile maritime”, conform Caietului de sarcini 32003/ 20.08.2026.
Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 9
Termenul în care entitatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări sau informatii suplimentare în legătură cu documentatia de atribuire este a 6- a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub).
La solicitările adresate dupa acest termen entitatea contractantă nu va răspunde
Continuare info GP: Instrumentul de garantare trebuie să prevadă că garanția de participare este irevocabilă și că plata garanției de participare se va executa necondiționat, respectiv la prima cerere a beneficiarului, pe baza declarației acestuia cu privire la culpa persoanei garantate, fără nicio excepție.
Situațiile de reținere a garanției de participare sunt prevăzute de art. 43 din HG 394/2016 și trebuie menționate toate în instrumentul de garantare. Entitatea contractantă are dreptul de a reține garanția, potrivit art.43 din HG nr.394/2016.
Entitatea contractanta poate solicita extinderea perioadei de valabilitate a ofertei. În cazul în care ofertantul extinde perioada de valabilitate a ofertei, perioada de valabilitate a garanției de participare va fi prelungită corespunzător.
În cazul în care garanția de participare se constituie prin virament bancar (ordin de plată), se va utiliza următorul cont:
- IBAN RO83BRDE140SV06373001400 deschis la B.R.D.;
- IBAN RO26BTRL01401202693122XX deschis la Banca Transilvania.
Dovada constituirii garanției trebuie sa fie prezentata in SEAP (semnata cu semnătura electronica extinsa a reprezentantului legal/împuternicit) cel mai târziu la data si ora-limita de depunere a ofertelor (garanția emisa in alta limba va fi însoțita de traducere autorizata in limba romana). Echivalenta pentru o garanție depusa in alta moneda decât in LEI, se va face la cursul mediu anual în lei/valută comunicat de BNR.
In cazul depunerii de oferte in asociere, garanția de participare trebuie constituita in numele asocierii si se menționează ca acoperă in mod solidar toți membrii grupului de operatori economici.
Continuare info GBE: Garanția de buna execuție va fi constituita în termen de 5 zile lucrătoare de la semnarea contractului sectorial. Acest termen poate fi prelungit la solicitarea justificată a Contractantului, fără a depăşi 15 zile de la data semnării contractului sectorial/contractului subsecvent, după caz, conform art. 45 alin. (3) din HG nr. 394/2016 și va deveni anexa la contract.
Indiferent de forma de constituire a garanției de bună execuție, aceasta trebuie să fie irevocabila și va prevedea în mod clar și fără echivoc că plata garanției de bună execuție se va efectua necondiționat, respectiv la prima cerere a Entității contractante, pe baza declarației acestuia cu privire la culpa persoanei garantate, fără nicio excepție.
Entitatea contractantă are dreptul de a emite pretenții asupra garanției de bună execuție, oricând pe parcursul îndeplinirii contractului sectorial, în limita prejudiciului creat, în cazul în care Contractantul nu își îndeplinește din culpa sa obligațiile asumate prin contract, conform art. 47 din HG nr. 394/2016.
Entitatea contractanta are obligația de a elibera/ restitui garanția de bună execuție, conform prev. art.164^2 din Legea nr. 99/2016.
Condiții referitoare la contract
1. Cuantumul garantiei de participare 60.000,00 lei
2. Perioada de valabilitate a garanției pentru participare: 6 luni de la termenul limită de primire a ofertelor.
3. Modalitatea de constituire a garanției de participare: în conformitate cu art. 164 alin. (2) si alin. (4) din Legea 99/2016, cu modificările si completările ulterioare.
continuare info GP la sect II.1.4 Descrierea succinta a contractului sau a achizitiei/achizitiilor
Cuantumul garanţiei de bună execuţie: 10% din valoarea contractului fără TVA;
Garanţia de bună execuţie trebuie să fie irevocabilă, necondiţionată şi se constituie prin:
a) virament bancar;
b) instrumente de garantare emise în condiţiile legii astfel:
i. scrisori de garanţie emise de instituţii de credit bancare din România sau din alt stat;
ii. asigurări de garanţii emise:
fie de societăţi de asigurare care deţin autorizaţii de funcţionare emise în România sau într-un alt stat membru al Uniunii Europene şi/sau care sunt înscrise în registrele publicate pe site-ul Autorităţii de Supraveghere Financiară, după caz;
fie de societăţi de asigurare din state terţe prin sucursale autorizate în România de către Autoritatea de Supraveghere Financiară;
c) prin depunerea la casierie a unor sume în numerar dacă valoarea este mai mică de 5.000 lei;
d) prin reţineri succesive din sumele datorate pentru facturi parţiale;
e) prin combinarea a două sau mai multe dintre modalităţile de constituire prevăzute la lit. a)-c).
continuare info GBE la sect II.1.4 Descrierea succinta a contractului sau a achizitiei/achizitiilor
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Cerinta 1:
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători, subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.177, 178 si 180 din Legea nr.99/2016.
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători, subcontractanții au obligația completării și prezentării inițiale a DUAE ca primă dovadă a neîncadrării în situațiile de excludere și a îndeplinirii cerințelor de capacitate (se va consulta Notificarea ANAP referitoare la utilizarea Documentului Unic de Achiziții European (DUAE), regăsită pe următorul link: http://anap.gov.ro/web/wp-content/uploads/2019/07/Notificare-referitoare-la-utilizarea-DUAE-integrat-in-SEAP.pdf.
Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi prezentate de către ofertantul clasat pe locul I după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile la solicitarea entității contractante.
Aceste documente pot fi:
• certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuții lor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal.
• pentru sediile secundare/ punctele de lucru înscrise în Certificatul constatator emis de ONRC, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor datorate la bugetul general consolidat.
• cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control, valabile la data prezentării. În cadrul acestuia, așa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
• după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 179 alin. (2), art. 180 alin. (2), art. 184 din Legea 99/2016 privind achizițiile sectoriale;
• alte documente edificatoare, după caz.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Cerinta 1:
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători, subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.177, 178 si 180 din Legea nr.99/2016.
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători, subcontractanții au obligația completării și prezentării inițiale a DUAE ca primă dovadă a neîncadrării în situațiile de excludere și a îndeplinirii cerințelor de capacitate (se va consulta Notificarea ANAP referitoare la utilizarea Documentului Unic de Achiziții European (DUAE), regăsită pe următorul link: http://anap.gov.ro/web/wp-content/uploads/2019/07/Notificare-referitoare-la-utilizarea-DUAE-integrat-in-SEAP.pdf.
Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi prezentate de către ofertantul clasat pe locul I după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile la solicitarea entității contractante.
Aceste documente pot fi:
• certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuții lor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal.
• pentru sediile secundare/ punctele de lucru înscrise în Certificatul constatator emis de ONRC, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor datorate la bugetul general consolidat.
• cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control, valabile la data prezentării. În cadrul acestuia, așa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
• după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 179 alin. (2), art. 180 alin. (2), art. 184 din Legea 99/2016 privind achizițiile sectoriale;
• alte documente edificatoare, după caz.
Note:
• Operatorul economic poate aduce orice alte documente edificatoare care probeaza indeplinirea celor asumate prin DUAE.
• Dupa caz, documente prin care Operatorul economic demonstreaza faptul că poate beneficia de derogarile prevazute la art.179 alin.(2), art.180 alin.(2) art.184 din Legea nr.99/2016.
• In cazul în care în țara de origine sau în țara în care este stabilit operatorul economic, nu se emit documente de tipul celor solicitate sau acestea nu vizează toate situațiile cuprinse la art.177, 178 şi 180 din Legea nr.99/2016, se accepta orice document considerat edificator emis de autoritatile competente din tara respectiva. In cazul ofertantilor persoane juridice/fizice straine, documentele vor fi transmise in limba in care au fost emise, însoțite de o traducere autorizată a acestora în limba română.
• Potențialii Ofertanți, rezidenți în Uniunea Europeană și în țările din Spațiul Economic European (SEE), pot utiliza site-ul web al Comisiei Europene disponibil la următoarea adresă: https://ec.europa.eu/tools/ecertis/search pentru a identifica documentele care urmează să fie prezentate ca documente justificative (dacă acestea sunt disponibile în țara respectivă).
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Cerinta 1:
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători, subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.177, 178 si 180 din Legea nr.99/2016.
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători, subcontractanții au obligația completării și prezentării inițiale a DUAE ca primă dovadă a neîncadrării în situațiile de excludere și a îndeplinirii cerințelor de capacitate (se va consulta Notificarea ANAP referitoare la utilizarea Documentului Unic de Achiziții European (DUAE), regăsită pe următorul link: http://anap.gov.ro/web/wp-content/uploads/2019/07/Notificare-referitoare-la-utilizarea-DUAE-integrat-in-SEAP.pdf.
Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi prezentate de către ofertantul clasat pe locul I după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile la solicitarea entității contractante.
Aceste documente pot fi:
• certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuții lor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal.
• pentru sediile secundare/ punctele de lucru înscrise în Certificatul constatator emis de ONRC, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor datorate la bugetul general consolidat.
• cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control, valabile la data prezentării. În cadrul acestuia, așa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
• după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 179 alin. (2), art. 180 alin. (2), art. 184 din Legea 99/2016 privind achizițiile sectoriale;
• alte documente edificatoare, după caz.
Note:
• Operatorul economic poate aduce orice alte documente edificatoare care probeaza indeplinirea celor asumate prin DUAE.
• Dupa caz, documente prin care Operatorul economic demonstreaza faptul că poate beneficia de derogarile prevazute la art.179 alin.(2), art.180 alin.(2) art.184 din Legea nr.99/2016.
• In cazul în care în țara de origine sau în țara în care este stabilit operatorul economic, nu se emit documente de tipul celor solicitate sau acestea nu vizează toate situațiile cuprinse la art.177, 178 şi 180 din Legea nr.99/2016, se accepta orice document considerat edificator emis de autoritatile competente din tara respectiva. In cazul ofertantilor persoane juridice/fizice straine, documentele vor fi transmise in limba in care au fost emise, însoțite de o traducere autorizată a acestora în limba română.
• Potențialii Ofertanți, rezidenți în Uniunea Europeană și în țările din Spațiul Economic European (SEE), pot utiliza site-ul web al Comisiei Europene disponibil la următoarea adresă: https://ec.europa.eu/tools/ecertis/search pentru a identifica documentele care urmează să fie prezentate ca documente justificative (dacă acestea sunt disponibile în țara respectivă).
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Cerinta 1:
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători, subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.177, 178 si 180 din Legea nr.99/2016.
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători, subcontractanții au obligația completării și prezentării inițiale a DUAE ca primă dovadă a neîncadrării în situațiile de excludere și a îndeplinirii cerințelor de capacitate (se va consulta Notificarea ANAP referitoare la utilizarea Documentului Unic de Achiziții European (DUAE), regăsită pe următorul link: http://anap.gov.ro/web/wp-content/uploads/2019/07/Notificare-referitoare-la-utilizarea-DUAE-integrat-in-SEAP.pdf.
Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi prezentate de către ofertantul clasat pe locul I după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile la solicitarea entității contractante.
Aceste documente pot fi:
• certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuții lor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal.
• pentru sediile secundare/ punctele de lucru înscrise în Certificatul constatator emis de ONRC, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor datorate la bugetul general consolidat.
• cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control, valabile la data prezentării. În cadrul acestuia, așa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
• după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 179 alin. (2), art. 180 alin. (2), art. 184 din Legea 99/2016 privind achizițiile sectoriale;
• alte documente edificatoare, după caz.
Note:
• Operatorul economic poate aduce orice alte documente edificatoare care probeaza indeplinirea celor asumate prin DUAE.
• Dupa caz, documente prin care Operatorul economic demonstreaza faptul că poate beneficia de derogarile prevazute la art.179 alin.(2), art.180 alin.(2) art.184 din Legea nr.99/2016.
• In cazul în care în țara de origine sau în țara în care este stabilit operatorul eco...
Informații suplimentare
VI.3) INFORMAŢII suplimentare (după caz)
Cerințele tehnice definite la nivelul anunțului de participare, Caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producător, la mărci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metodă specifică de fabricație/prestare/execuție, vor fi întelese ca fiind insoțite de mențiunea ”sau echivalent”.
1. Pentru a putea participa la prezenta procedura, operatorii economici interesati vor fi inregistrati in SEAP si vor achita, dupa caz, taxele necesare stipulate pe www.e-licitatie.ro. Operatorii economici care descarcă prezenta documentație de atribuire direct din atașamentul anunțului de participare publicat in SEAP au obligatia de a urmări, în SEAP, la rubrica "Documente si clarificări", atașarea diverselor comunicări făcute de către E. Contractantă urmare a unor solicitări de clarificare cerute de unii potențiali ofertanți.
2. Fișierele care vor fi încărcate în SEAP de către ofertanți, vor fi semnate cu semnatură electronică extinsă a reprezentantului legal/imputernicit (se va prezenta împuternicirea conform Formular nr. 9, dacă este cazul) al operatorului economic, în funcție de calitatea acestuia - asociat/terț..
3. Toate certificatele și documentele emise în altă limbă decât romană vor fi însoțite de traducerea autorizată a acestora în limba romană.
4. In cazul în care se depune contestație, dupa caz, se vor aplica prevederile Legii nr. 101/2016.
5. Reguli de comunicare și transmitere a datelor:
a. Solicitările de clarificari ale potențialilor ofertanți se vor adresa în mod exclusiv în SEAP prin acționarea butonului „Adaugă solicitare” din Sectiunea „Solicitări de clarificare/Intrebari” disponibilă din detaliul respectivei proceduri (daca este fără împărțire pe loturi) sau din detaliul lotului din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice, iar răspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP la Secțiunea ”Lista clarificări, notificări și decizii” din cadrul anuntului de participare, entitatea contractantă urmând să nu dea curs solicitarilor adresate prin alta modalitate de comunicare decat cea stabilita in conformitate cu prevederile art. 78 alin (1) din Legea 99/2016.
b. Pentru comunicările ulterioare depunerii ofertelor, comisia de evaluare va transmite solicitările de clarificare privind ofertele depuse, numai in SEAP la Secțiunea „Solicitări de clarificări/Intrebari”. Operatorii economici vor transmite răspunsurile la clarificari și eventualele documente solicitate pe parcursul evaluării ofertelor numai prin intermediul SEAP (Sectiunea „Solicitări de clarificări/Intrebari”), integral în secțiunea corespunzătoare respectivei solicitări, sub forma unuia sau a mai multor documente/fisiere distincte semnate cu semnatură electronică extinsă.
6. Departajarea ofertelor:
Entitatea contractantă are obligația de a stabili oferta câștigătoare pe baza criteriului de atrbuire precizat în documentația de atribuire.
În urma aplicării criteriului ”prețul cel mai scăzut”, clasamentul ofertelor clasamentul ofertelor se stabileşte prin ordonarea crescătoare a preţurilor respective, oferta câştigătoare fiind cea de pe primul loc, în conformitate cu art. 144 alin. (1) din HG 394/2016, cu modificările și completările ulterioare.
În cazul în care două sau mai multe oferte sunt situate pe primul loc, entitatea contractantă solicită ofertanţilor o nouă propunere financiară, iar contractul va fi atribuit ofertantului a cărui nouă propunere financiară are preţul cel mai scăzut, potrivit dispozițiilor art 144 alin. (2) din HG 394/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Nota 1: Inainte de atribuirea contractului, E. Contractanta solicita ofertantului clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire sa prezinte documente justificative actualizate prin care sa demonstreze indeplinirea tuturor criteriilor de calificare si selecţie, in conformitate cu informaţiile cuprinse in DUAE.
Nota 2: In situatia in care ofertantul clasat pe primul loc nu demonstreaza in mod corespunzator indeplinirea integrala a tuturor criteriilor de calificare, E. contractanta solicita ofertantului clasat pe locul urmator sa depuna toate documentele justificative ca dovada a informatiilor cuprinse in DUAE, in scopul verificarii indeplinirii criteriilor de calificare.
Note Sect III.1.1 a):
• Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/tert susținător/subcontractant) atrage respingerea ofertei ca inacceptabilă.
• Angajamentul ferm al terțului susținător, și/sau acordul de asociere, după caz, trebuie să fie prezentate la termenul limită de depunere a ofertelor odată cu DUAE.
• • Documentele justificative care probează cele asumate prin Acordul/urile de asociere și/sau Angajamentul/le de susținere, Acordul/le de subcontractare, după caz, vor fi prezentate de ofertantul clasat pe locul I după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile la solicitarea E.C
Informatii privind Oferta comuna (asocierea, dacă există) In cazul depunerii unei oferte comune, fiecare operator economic membru al asocierii va prezenta DUAE în care vor include informatiile cu privire la modul de îndeplinire a cerințelor de capacitate economică și financiară și/sau capacitatea tehnică și profesională, precum și Acordul de asociere, conform Formular nr. 2, semnat de către toți membrii asocierii, însoțit de informații despre asociere conform Anexa la Formularul nr. 2 semnată de cătrte liderul împuternicit al asocierii, din Secțiunea „Formulare" din Documentația de atribuire.
• Documentele justificative actualizate prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare şi selecţie, în conformitate cu informaţiile cuprinse în DUAE, vor fi prezentate doar de catre ofertantul clasat pe locul I, după aplicarea criteriului de atribuire.
Asociații vor fi solidar și individual responsabili pentru execuția contractului în conformitate cu termenii acestuia. Liderul asocierii este răspunzător în nume propriu și în numele asocierii pentru îndeplinirea contractului. Contractele încheiate între liderul asocierii și asociați vor deveni anexe la contractul încheiat între E. contractantă și acesta.
Informatii privind tertul/tertii sustinator/sustinatori (dacă există). Ofertantul va completa DUAE cu informațiile cu privire la existența unei susțineri de terță parte, inclusiv măsurile avute în vedere de acesta pentru a accesa în orice moment resursele necesare, la care se atasează DUAE și Angajamentul ferm ale terțului susținător, însoțit de Anexa la Angajamentul ferm, din care trebuie să rezulte modul efectiv în care terțul sustinător/ terții sustinători vor asigura îndeplinirea angajamentului, conform Formular nr. 4, din Sectiunea „Formulare" din Documentația de atribuire, semnat de către reprezentantul legal/imputernicit al ofertantului/ de reprezentanții legali ai tuturor membrilor asocierii și terțul susținător, însotit de documentele solicitate prin Angajament, anexe la Formular.
Ofertantul va prezenta odată cu DUAE Angajamentul de susținere însoțit de documente, care se vor constitui ca anexe la respectivul angajament, din care să rezulte modul efectiv prin care terțul sustinător va asigura îndeplinirea propriului angajament.
Notă:
In scopul verificării îndeplinirii cerințelor de calificare, entitatea contractantă poate solicita terțului sustinător, oricând pe parcursul procesului de evaluare, documente și informații suplimentare în legatură cu angajamentul dat sau cu documentele prezentate (art.56 din HG 394/2016).
Daca tertul/terții nu îndeplinește/îndeplinesc criteriile relevante privind capacitatea sau se încadrează în unul dintre motivele de excludere prevazute la art. 177,178, 180 entitatea contractantă va solicita, o singură dată, ca operatorul economic să înlocuiască terțul/terții sustinător/ sustinători fără ca acest aspect să aducă atingere principiului tratamentului egal prevazut la art. 2 alin. (2) lit.b din Legea nr. 99/2016.
Instrucțiuni privind notificarea rezultatului procedurii
Entitatea contractantă va informa operatorii economici implicați în procedura de atribuire despre deciziile referitoare, la rezultatul procedurii de atribuire a contractului de achiziție publică/sectorială, ori după caz, la anularea procedurii de atribuire și eventuala inițiere ulterioară a unei noi proceduri, în scris și cât mai curând posibil, dar nu mai târziu de 3 zile lucrătoare de la emiterea acestora.
În cadrul comunicării, entitatea contractantă va informa ofertantul câștigător cu privire la acceptarea ofertei/ofertelor prezentate.
Entitatea contractantă va informa ofertanții care au fost respinși sau a căror ofertă nu a fost declarată câștigătoare asupra motivelor care au stat la baza deciziei respective, după cum urmează:
i. pentru fiecare ofertă respinsă, motivele concrete care au stat la baza deciziei de respingere, detaliindu-se argumentele în temeiul cărora oferta a fost considerată inacceptabilă, neadecvată și/sau neconformă, îndeosebi elementele ofertei care nu au corespuns cerințelor de funcționare și performanță prevăzute în caietul de sarcini;
ii. fiecărui ofertant care a prezentat o ofertă acceptabilă și conformă, prin urmare admisibilă, dar care nu a fost declarată câștigătoare, caracteristicile și avantajele relative ale ofertei câștigătoare în raport cu oferta sa, numele ofertantului căruia urmează să i se atribuie contractul de achiziție publică/sectorială
iii. fiecărui operator economic dintre cei prevăzuți la pct. i) - ii), data-limită până la care au dreptul de a depune contestație.
Entitatea contractantă are dreptul de a nu comunica anumite informații numai în situația în care divulgarea acestora:
- ar conduce la neaplicarea unei prevederi legale, ar constitui un obstacol în aplicarea unei prevederi legale sau ar fi contrară interesului public
- ar prejudicia interesele comerciale legitime ale operatorilor economici, publici sau privați, sau ar prejudicia concurență loială dintre aceștia
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 6,000,000.00
- Termen limită
- 18 septembrie 2026 (15 zile rămase)
- Locație
- Constanța, Constanța
- CPV
- 45252124-3 - Lucrări de dragare și de pompare
- Categorie
- Renovări & Construcții
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179467
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Lucrari
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
Renovări & Construcții în Constanța
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.