Execuţia Lucrărilor pentru „Construire corp clădire clasele V-VIII Liceul Teoretic ”Gheorghe Lazăr” Pecica”, finanţat prin Programul Regional Vest 2021-2027, Cod Smis 345192, Contract de finanţare Nr. 482/ 03.06.2026
Autoritate contractantă: ORASUL PECICA
„Execuţia Lucrărilor pentru „Construire corp clădire clasele V-VIII Liceul Teoretic ”Gheorghe Lazăr” Pecica”, finanţat prin Programul Regional Vest 2021-2027, Cod Smis 345192, Contract de finanţare Nr. 482/ 03.06.2026” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Orș. Pecica, județul Arad, de către ORASUL PECICA. Bugetul estimat este Max: RON 9,141,620.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 23 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Prin prezenta procedură se are în vedere achiziţionarea categoriilor de lucrări prevăzute în Devizele generale al investiţiei, stabilite ca soluţii tehnice, în conformitate cu cele mai sus menţionate, după cum urmează:
Lucrări de construire corp clădire conform parte de arhitectură şi rezistenţă;
Finisaje şi culori – Faţade;
Accesorii şi elemente de terasă;
Trotuar de gardă;
Tâmplărie exterioară;
Glafuri exterioare şi interioare;
Tâmplărie interioară;
Compartimentări interioare;
Finisaje pereţi – interior;
Plafoane şi instalaţii;
Pardoseli.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Cerința:
Ofertanții participanți la procedură vor face dov.neîncadrării în situațiile prev. la art.60 din Lnr.98/2016.
În vd.dovedirii neîncadrării ofertantului în situația unui conflict de interese se comunică lista persoanelor cu funcție de decizie din cadrul AC în ceea ce priv.org.,derularea și finalizarea procedurii de atribuire:
1. Corina Cheveresan Consilier achizitii publice/Presedinte Comisie de ev. cu drept de vot
2. Loredana Bianca Bonca Consilier Juridic/Membru Comisie de ev.
3. Renata Elisabeta MICLE Consilier Compartiment Management de proiect/ Membru Comisie de ev.
4. Erika MOLNAR Consilier Compartiment Management de proiect/ Membru Comisie de ev.
5. Claudiu CHIRA Inspector Compartiment Investitii/Membru comisie ev.
6. Maria Elena BARATH Consilier achiziţii publice/ Membru supleant Comisie de ev.
7. Munteanu Violeta - Consilier Juridic/Membru supleant Comisie de ev.
8. Dan PATAS Consilier Compartiment Management de proiect/ Membru supleant Comisie de ev.
9. Daniel Ioan GRAB Consilier/ Membru supleant Comisie de ev.
10. Elisabeta DRAGOŞ Sef Serviciu SFCB Orasul Pecica/ Membru supleant Comisie de ev.
11. Petru ANTAL Primarul Orasului Pecica
12. Consilieri locali: Ciprian-Nicolae BAGUT, Ioan BLEHUIU, Alin-Eugen BORA, Ovidia BOZOKI, Anca-Emanuela CHEVEREŞAN, Vasile CHIFOR, Adrian CSILLAG, Marinela DANICSKO, Cosmin-Ştefan FARAGO, Maria IACOB, Claudiu Ioan IUGA, Emeric KOCSIK, Ioan LELIK, Sergiu-Bogdan MOLDOVAN, Attila TOTH, Barna TOTH, Radu-Cosmin TOTOI, Daniel-Alexandru ZAHARIA
Mod de dovedire:
În ceea ce privește modalitatea de îndeplinire a cerinței de calificare precizăm că ofertanții vor trebui să completeze DUAE privind neîncadrarea în motivele de excludere prev la art. 60 din L. 98/2016.
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Activitățile economice sunt suspendate
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Faliment
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Insolvență
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Active administrate de lichidator
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Concordat
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Abaterea profesională gravă
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Ofertanţii participanţi la procedură vor declara că nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 59, 60, 164, 165 şi 167 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Operatorii economici vor depune la momentul depunerii ofertelor declaratia privind neincadrarea lor in motivele de excludere prevazute la art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind inexistenta conflictului de interese cu raportare la factorii decizionali comunicati de autoritatea contractanta.
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Înregistrare într-un registru comercial
Cerinta 1:
Ofertanţii participanţi la procedură trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condiţiile legii din ţara de rezidenţă, să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situaţiile de anulare a constituirii precum şi faptul că are capacitatea profesionala de a realiza activităţile care fac obiectul contractului şi obiectul contractului trebuie sa aibă corespondent în codul CAEN din certificatul constatator emis de ONRC. Informaţiile cuprinse în certificatul constatator trebuie să fie reale/actuale la momentul prezentării acestuia ca urmare a solicitării transmise de catre autoritatea contractantă în conf. cu prevederile art. 196 din Legea nr. 98/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Iniţial, la momentul depunerii ofertei, operatorii economici participanţi vor trebui să declare/confirme prin DUAE îndeplinirea cerinţei de calificare urmând ca raportat la prevederile art. 196 din Legea nr. 98/2016 autoritatea contractantă să solicite ofertantului clasat pe primul loc în ierarhia intermediară în urma finalizării evaluării ofertelor şi a aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative actualizate prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare şi selecţie, în conformitate cu informaţiile cuprinse în DUAE, respectiv un certificat constatator emis de Oficiul Registrului Comerțului, care va cuprinde inclusiv activitatea autorizată corespunzătoare/relevantă obiectului procedurii. În cazul unei asocieri certificatul va fi prezentat de fiecare asociat în parte. Dovada autorizării reiese din mențiunea cuprinsă în certificatul ORC la pct. “Sedii și/sau activități autorizate”, respectiv identificarea la acest punct a codului CAEN autorizat.
Cerinta 2:
Ofertanţii străini participanţi la procedură trebuie să fie legal înregistraţi şi trebuie să desfăşoare activitatea economică corespunzătoare/relevantă în raport cu obiectul procedurii (sau echivalentul acesteia raportat la ţara în care îşi desfăşoară activitatea).
Modalitatea de îndeplinire:
În ceea ce priveste modalitatea de îndeplinire a cerinței de calificare, inițial se va completa Documentul unic de achiziție European (DUAE) cu indicația globală de îndeplinire a cerințelor de calificare, urmând ca raportat la prevederile art. 196 din Legea 98/2016 la solicitarea autorității contractante, să se completeze și atașeze de către ofertantul clasat pe primul loc în ierarhia intermediară urmare a finalizării evaluării ofertelor, copii după documentele care dovedesc o formă de înregistrare, atestare ori apartenență din punct de vedere profesional, emise de autoritățile competente din țar...
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 9,141,620.00
- Termen limită
- 23 septembrie 2026 (22 zile rămase)
- Locație
- Orș. Pecica, Arad
- CPV
- 45214200-2 - Lucrări de construcții de instituții școlare
- Categorie
- Renovări & Construcții
- Publicată pe
- 01 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179358
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Lucrari
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 01 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.