BizzLink
Se încarcă...

Execuție a lucrărilor pentru obiectivul „ Amenajare și dotare infrastructură transport public local în orașul Întorsura Buzăului, județul Covasna”

Autoritate contractantă: Orasul Intorsura Buzaului (Consiliul Local - Primaria orasului Intorsura Buzaului)

„Execuție a lucrărilor pentru obiectivul „ Amenajare și dotare infrastructură transport public local în orașul Întorsura Buzăului, județul Covasna”” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Orș. Întorsura Buzăului, județul Covasna, de către Orasul Intorsura Buzaului (Consiliul Local - Primaria orasului Intorsura Buzaului). Bugetul estimat este Max: RON 7,474,920.58. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 23 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Valoarea estimata a contractului de achiziție publica de lucrări pentru investiția :
Execuție a lucrărilor pentru obiectivul „ Amenajare și dotare infrastructură transport public local în orașul Întorsura Buzăului, județul Covasna”, este de 7,474,920.58 lei fără TVA, din care:
• Cheltuieli pentru investiția de baza, exclusiv dotări : 4,852,092.39 lei fără TVA;
• Amenajarea terenului/demolare 152,484.8 lei fără TVA;
• Montaj utilaje, echipamente tehnologice si funcționale 63,106.64 lei fără TVA
• Utilaje, echipamente tehnologice si funcționale care necesita montaj 1,141,750.5 lei fără TVA;
• Dotări 781,242.91 lei fără TVA;
• Active necorporale 381,120 lei fără TVA;
• Organizare de șantier: 103,123.34 lei fără TVA

Autoritățile locale doresc să dezvolte transportul public printr-un program de investiții ce cuprinde si următoarele :

 realizarea depoului (autobaza) pentru transportul public si dotarea acestuia cu echipamentele specifice activității
 realizarea unui sistem de monitorizare video CCTV, în intersecții și pe traseele de transport public
 sistem de e-ticketing .

Finanțarea este asigurata prin contract 785/11.06.2026, cod SMIS 355601, Programul "Regiunea Centru 2021-2027" Prioritatea 4 - O REGIUNE CU MOBILITATE URBANĂ DURABILA. Acțiunea 4.2 - Dezvoltarea mobilității urbane durabile in Orașele Regiunii Centru (inclusiv Zone Funcționale Urbane).

Notă: În calculul valorii estimate nu au fost incluse cheltuieli diverse și neprevăzute.

Numărul de zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 9. Autoritatea contractanta va răspunde la solicitările de clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor cu 6 zile conf. art.161 alin (2) din Lege 98/2016

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Operatorul economic nu și-a încălcat obligațiile în domeniul legislației mediului

a) Situația personala a candidatului sau ofertantului

Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea acestei cerințe si următoarelor : se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul preliminar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Aceste documente sunt:
•certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante, cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) la momentul prezentării;
•cazierul judiciar si fiscal al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
•după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizițiile publice; alte documente edificatoare, după caz

Ofertantul/ofertantul asociat/subcontractantul/terțul susținător nu trebuie sa se afle in niciuna dintre situațiile prevăzute la art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea 98/2016

In aplicarea dispozițiilor art. 196 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, Autoritatea contractantă poate solicita candidaților/ofertanților să depună toate sau o parte dintre documentele justificative ca dovadă a informațiilor cuprinse în DUAE, în orice moment pe durata desfășurării unei proceduri de atribuire, dacă acest lucru este necesar pentru a asigura desfășurarea corespunzătoare a procedurii. Documentele solicitate vor trebui depuse de către candidați/ofertanți, sub sancțiunea excluderii, în termen de cel mult 5 zile lucrătoare de la primirea solicitării din partea autorității contractante, cu posibilitatea de prelungire cu maximum 5 zile lucrătoare, la solicitarea motivată a candidatului/ofertantului respectiv.

Ofertanții (lider asociere, asociați), terții susținători si subcontractanții vor prezenta odată cu DUAE, Declarația pe propria răspundere privind neîncadrarea în situațiile potențial generatoare de conflict de interese, așa cum sunt definite la art. 59 si 60 din Legea nr. 98/2016. respectiv probarea împrejurării ca până cel mai târziu la data si ora limita de depunere a ofertelor indicat anunțul de participare, aceștia nu se afla in situație de conflict de interese cu următoarele persoane care dețin funcții de decizie în cadrul autorității contractante: RAUL URDA - PRIMAR -POPICA SILVIU- VICEPRIMAR -MARIA MAGDALENA GAITAN - SECRETAR GENERAL - LAVINIA BOIAN- SEF BIROU STRATEGII, PROGRAME PROIECTE, INVESTITII, TEHNIC - CONSTANTIN BOCIRNEA - CONSILIER A.P. – OLARU ELENA MAURA - CONSILIER A.P. - PIRII IOANA GABRIELA - CONSILIER DIRECTIA ECONOMICA - ENE IULIAN PETRICA - ADMINISTRATOR PUBLIC. NICOLAE NASTOVICI - reprezentant al furnizorului de servicii de achiziție .

DUAE se completează direct in SICAP . Instrucțiunile de completare se găsesc in SICAP pe https://sicap-prod.e-licitatie.ro

Nota 1: Reprezintă o situație potențial generatoare de conflict de interese participarea in procesul de verificare/evaluare a ofertelor a unei persoane care este sot/soție, ruda sau afin, pana la gradul al doilea inclusiv, cu persoane care fac parte din consiliul de administrație/organul de conducere sau de supervizare a ofertantului individual/ ofertantului asociat/ subcontractantului / terțului susținător.
Nota 2: Reprezintă o situație potențial generatoare de conflict de interese participarea in procesul de verificare/evaluare a ofertelor a unei persoane despre care se constata sau cu privire la care exista indicii rezonabile/ informatii concrete ca poate avea, direct ori indirect, un interes personal, financiar, economic sau de alta natura, ori se afla intr-o alta situatie de natura sa ii afecteze independenta si imparțialitatea pe parcursul procesului de evaluare.
Nota 3: In situatia in care, ca urmare a clarificărilor solicitate ofertantului cu privire la o situatie potential generatoare de conflict de interese, autoritatea contractanta stabileste ca exista un conflict de interese, autoritatea contractanta va adopta masurile necesare pentru eliminarea circumstanțelor care au generat conflictul de interese, dispunand masuri cum ar fi inlocuirea persoanelor responsabile cu evaluarea ofertelor, atunci cand le este afectata imparțialitatea, acolo unde este posibil, sau eliminarea ofertantului/candidatului aflat in relatie cu persoanele cu functii de decizie din cadrul autoritatii contractante.
Nota 4: In vederea demonstrării faptului ca nu se încadrează in una dintre situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167 din Legea 98/2016, ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire va prezenta anterior atribuirii contractului, la solicitarea Autoritatii Contractante, orice document edificator in tara de origine sau in tara in care ofertantul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autoritati competente din tara respectiva conform art. 168 alin (1) din Legea 98/2016, atat pentru oferantul unic/ofertantul asociat, cat si pentru tertii sustinatori si subcontractantii declaratii in oferta.
Nota 5: In cazul in care exista incertitudini in ceea ce priveste existenta sau inexistenta unei situatii de excludere, autoritatea contractanta are dreptul de a solicita in mod direct informatii de la autoritatile competente.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Operatorul economic nu și-a încălcat obligațiile în domeniul legislației muncii "

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic nu și-a încălcat obligațiile în domeniul legislației sociale "

Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Operatorul economic nu a încheiat acorduri cu alți operatori economici în scopul denaturării concurenței

Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Operatorul economic nu are cunoștință de vreun conflict de interese, astfel cum se precizează în legislația națională, anunțul de participare sau documentele achiziției, care decurge din participarea sa la procedura de achiziții publice

Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Operatorul economic sau o întreprindere care are legături cu acesta nu a oferit consultanță autorității contractante și nici nu a participat în orice alt mod la pregătirea procedurii de achiziții publice

Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Operatorul economic nu s-a aflat într-o situație în care un contract de achiziții publice anterior, un contract anterior încheiat cu o entitate contractantă sau un contract de concesiune anterior să fi fost reziliat anticipat sau să fi fost impuse daune-interese sau alte sancțiuni comparabile în legătură cu respectivul contract anterior

Activitățile economice sunt suspendate
Activitățile economice ale operatorului economic nu sunt suspendate

Faliment
Operatorul economic nu este în stare de faliment

Insolvență
Operatorul economic nu este în stare situație de insolvență sau de lichidare

Active administrate de lichidator
Activele operatorului economic nu sunt administrate de un lichidator sau de o instanță

Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Operatorul economic nu se află într-o situație similară, cum ar fi falimentul, care rezultă dintr-o procedură similară din legislația sau reglementările naționale

Concordat
Operatorul economic nu este în concordat preventiv

Abaterea profesională gravă
Operatorul economic nu se face vinovat de o abatere profesională gravă

Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Operatorul economic confirmă că:
a) nu s-a făcut grav vinovat de declarații false la furnizarea informațiilor necesare pentru verificarea absenței motivelor de excludere,
b) nu a ascuns astfel de informații,
c) a fost în măsură să furnizeze, fără întârziere, documentele justificative solicitate de autoritatea contractantă sau de entitatea contractantă, și
d) nu a încercat să influențeze în mod nepermis procesul decizional al autorității contractante sau entității contractante, nu a încercat să obțină informații confidențiale care i-ar putea conferi avantaje necuvenite în cadrul procedurii de achiziții publice sau nu a furnizat din neglijență informații false care pot avea o influență semnificativă asupra deciziilor privind excluderea și atribuirea


Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Înregistrare într-un registru comercial
Ofertanții trebuie sa dovedească forma de înregistrare in conformitate cu cerintele legale din tara in care sunt stabiliti; trebuie sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului.
Modalitate de indeplinire: Ofertantii (lider asociere, asociati), tertii sustinatori si subcontractantii, dupa caz, vor completa DUAE, urmand ca documentul justificativ, respectiv certificatul constatator emis de ONRC sau, documentul echivalent emis in tara de rezidenta pentru ofertantii straini, sa fie prezentat doar la la solicitarea autoritatii contractante, de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire. Informatiile cuprinse in acesta sa fie reale/actuale la momentul prezentarii conf.art.196 alin.2 din Legea nr.98/2016. Ofertantii straini vor prezenta si traducerea autorizata.

Referințe despre lucrări specificate
Referințe despre livrări specificate
Referințe despre lucrări specificate
Referințe despre lucrări specificate
Proporția subcontractării

a.Ofertantul trebuie sa fi executat lucrari similare (lucrări de construire si/sau de reabilitare şi/sau de consolidare şi/sau de modernizare si/sau de reparații capitale de hale sau al unei infrastructuri similare din punctul de vedere al complexității si/sau utilitatii) în ultimii 5 ani în valoare de cel putin 4,600,000,00 lei, valoare care se poate demonstra prin însumarea valorilor lucrarilor executate la nivelul a maxim 5 contracte.
Modalitatea de îndeplinire
1 Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile ce descriu nivelul lor de experiență, prin raportare la contractele prestate în trecut, corespunzător cerințelor autorității contractante.
Următoarele documente justificative care probează îndeplinirea cerinței vor fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire: certificări de buna execuție/documente, certificate constatatoare/recomandări/procese verbale de recepție prin care sa se precizeze cel puțin următoarele aspecte: denumirea obiectivului, beneficiarul, valoarea si perioada prestărilor, cu sau fără TVA, mențiunea daca acestea au fost efectuate în conformitate cu normele profesionale din domeniu. În cazul depunerii unei oferte comune, DUAE va fi completat de către fiecare operator economic în parte.

Ultimii 5/3 ani se calculează retroactiv de la data-limită a depunerii ofertelor iar în cazul decalării termenului de depunere al ofertelor, perioada pentru care se solicită experiența similară se va extinde cores...

Informații suplimentare

Informatii privind tertul sustinator
Capacitatea tehnica si/sau profesionala a ofertantului poate fi sustinuta pentru îndeplinirea contractului de catre o alta persoana, indiferent de natura relatiilor juridice existente intre ofertant si persoana respectiva, în conditiile prevazute de art. 182, 183 si 185 din legea 98/2016.Ofertantul poate să se bazeze pe capacitatea terțului susținător doar atunci când acesta va desfășura efectiv lucrările sau serviciile în legătură cu care sunt necesare respectivele calificări .Persoana care asigura sustinerea tehnica si profesionala nu trebuie sa se afle în situatia care determina excluderea din procedura de atribuire, conform prevederilor art. 164,165 si 167 si art. 60 din legea 98/2016
Modalitatea de indeplinire
Capacitatea tehnica si/sau profesionala a operatorului economic poate fi sustinuta în conformitate cu art.182 din Legea nr.98/2016.
În DUAE completat de ofertant se vor include si informatiile cu privire la existenta unei sustineri de terta parte, precum si celelalte aspecte solicitate prin formatul standard al DUAE.
Tertul/tertii sustinatori vor completa DUAE cu informatii privind nivelul lor de experienta, prin raportare la contractele de servicii/lucrări derulate în trecut, corespunzator sustinerii acordate.
Se solicita tuturor ofertantilor ca odata cu depunerea DUAE sa prezinte angajamentul tertului sustinator (Formular nr. 4), prin care se dovedeste ca ofertantul va avea acces în orice moment la sustinerea tertului (impreuna cu documente anexe la angajament, transmise acestora de catre tert/tertii sustinatori, din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia/acestora), acordul de asociere (Formular nr. 3) si acordul de subcontractare (daca este cazul).
Persoana care asigura sustinerea tehnica si profesionala nu trebuie sa se afle în situatia care determina excluderea din procedura de atribuire, conform prevederilor art.164,165 si 167 si art. 59, 60. Documentele justificative care probeaza cele asumate in angajamente/ acorduri vor fi solicitate doar ofertantului clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire. Asociatii si Tertii sustinatori trebuie sa fie inrolati in SICAP

Alte Informații suplimentare
Departajarea ofertelor se va face exclusiv în funcție de preț: oferta cu prețul cel mai mic dintre acestea fiind desemnata câștigătoare. În cazul în care ofertele clasate pe primul loc au preturi egale, in vederea departajării, autoritatea contractanta va solicita transmiterea unor noi oferte financiare.
Instrucțiuni privind completarea DUAE sunt disponibile la adresa www.e-licitatie.ro); operatorii economici vor completa in SEAP pana la data limita de depunere a ofertelor DUAE, urmând ca entitatea contractanta sa solicite doar ofertantului clasat pe primul loc, după aplicarea criteriului de atribuire, prezentarea documentelor suport;
Toate comunicările intre ofertanți si entitatea contractanta se vor face EXCLUSIV, on-line; Pentru a putea solicita clarificări operatorii economici au obligația sa se înregistreze în Sistemul Electronic al Achizițiilor Publice (SEAP), conform Legii nr.98/2016 .
Solicitările de clarificări ale potențialilor ofertanți se vor adresa in mod exclusiv in SEAP la secțiunea „Întrebări” iar răspunsurile la acestea vor fi publicate in SEAP, atât la Sectiunea "Întrebări" cat si la Sectiunea „Documentație si Clarificări”.
Comisia de evaluare va transmite solicitările de clarificări privind ofertele depuse, in SEAP la Sectiunea „Întrebări”. Operatorii economici vor transmite răspunsurile la clarificările si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluării ofertelor prin intermediul SEAP (Sectiunea „Întrebări”), sub forma unuia sau a mai multor documente/fișiere distincte semnate cu semnătură electronica;
Neîncărcarea Propunerii Tehnice si/sau a Propunerii Financiare, documente care fac parte integranta din oferta, conduce la respingerea ofertei.
Ofertanții vor respecta modelele de formulare din documentația de atribuire;
Comisia de evaluare va analiza si verifica fiecare oferta din punct de vedere al elementelor tehnice propuse, iar ulterior din punct de vedere al aspectelor financiare pe care le implica.
În urma finalizării fiecăreia dintre fazele de verificare prevăzute mai sus, autoritatea contractanta va introduce în SEAP rezultatul admis/respins, si va deschide în SEAP sesiunea pentru prezentarea documentelor suport aferente DUAE depuse de ofertantul de pe primul loc în clasamentul preliminar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor, acordând un termen de răspuns.
Autoritatea contractantă are obligația de a transmite ofertantului declarat câștigător o comunicare privind acceptarea ofertei sale, prin care își manifestă acordul de a încheia contractul de achiziție publică/acordul-cadru. Autoritatea contractantă informează fiecare candidat/ ofertant cu privire la deciziile luate în ceea ce privește rezultatul selecției, rezultatul procedurii, respectiv atribuirea/ încheierea contractului de achiziție publică/acordului-cadru sau admiterea într-un sistem dinamic de achiziții, inclusiv cu privire la motivele care stau la baza oricărei decizii de a nu atribui un contract, de a nu încheia un acord-cadru, de a nu implementa un sistem dinamic de achiziții ori de a relua procedura de atribuire, cât mai curând posibil, dar nu mai târziu de 3 zile de la emiterea deciziilor respective.

Cerințele tehnice definite la nivelul anunțului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producător, la mărci, brevete, tipuri, la o origine sau la o producție/metoda specifica de fabricație/prestare/execuție, vor fi înțelese ca fiind însoțite de mențiunea ”sau echivalent”.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 7,474,920.58
Termen limită
23 septembrie 2026 (21 zile rămase)
Locație
Orș. Întorsura Buzăului, Covasna
CPV
45213352-5 - Lucrări de construcții de depouri de service
Categorie
Renovări & Construcții
Publicată pe
02 septembrie 2026
Număr anunț
SCN1179408
Tip procedură
Procedura simplificata
Tip contract
Lucrari
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 02 septembrie 2026

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.