Execuție de lucrări pentru obiectivul de investiții „Dotarea, modernizarea și digitalizarea Școlii Gimnaziale «Dr. Aurel Vlad», Orăștie, județul Hunedoara, pentru stimularea creșterii și accesibilității la educație” (cod proiect/SMIS 358138).
Autoritate contractantă: Municipiul Orastie
„Execuție de lucrări pentru obiectivul de investiții „Dotarea, modernizarea și digitalizarea Școlii Gimnaziale «Dr. Aurel Vlad», Orăștie, județul Hunedoara, pentru stimularea creșterii și accesibilității la educație” (cod proiect/SMIS 358138).” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Orăștie, județul Hunedoara, de către Municipiul Orastie. Bugetul estimat este Max: RON 2,082,160.03. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 21 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Achiziția are ca obiect execuția lucrărilor de construcții, instalații și amenajări necesare realizării obiectivului de investiții, la Școala Gimnazială „Dr. Aurel Vlad” din municipiul Orăștie, str. Luminii nr. 10, județul Hunedoara. Lucrările vizează clădirea școlii și clădirea sălii de sport, cu o suprafață construită desfășurată totală de 4.392,20 mp (școala — 3.058,40 mp; sala de sport — 1.333,80 mp).
Categoria de importanță a construcției: „C” — construcție cu importanță normală. Clasa de importanță: III. Grad de rezistență la foc: II.
Imobilul NU este monument istoric clasat. Acesta se află exclusiv în zona de protecție a ansamblului urban strada Luminii, înscris în Lista monumentelor istorice — cod LMI: HD-II-a-B-03375. Regimul a fost stabilit prin Avizul Direcției Județene pentru Cultură Hunedoara nr. 50/ZP/07.11.2025, care a stat la baza emiterii Autorizației de construire nr. 91/23.12.2025. În consecință, art. 24 alin. (2) și art. 36 alin. (1) lit. h) din Legea nr. 422/2001 — care impun executarea intervențiilor asupra monumentelor istorice exclusiv prin persoane atestate — NU sunt incidente, iar autoritatea contractantă NU solicită atestarea operatorului economic sau a personalului de către Ministerul Culturii. Executantul are însă obligația de a respecta integral condițiile impuse prin avizul menționat.
Lucrările cuprind, în principal:
• înlocuirea integrală a învelitorii — desfacerea învelitorii existente din țiglă ceramică (circa 1.616 mp), execuția învelitorii din tablă fălțuită (circa 601 mp) și din țiglă ceramică (circa 1.015 mp), dolii, coame, parazăpezi, jgheaburi (circa 150 m) și burlane (circa 218 m);
• refacerea integrală a instalației termice — demontarea a circa 203 corpuri de încălzire și a conductelor existente, execuția noii instalații de distribuție, montarea corpurilor de încălzire cu reglaj termostatat, racordarea la distribuitorul-colector de agent termic existent (regim 55/45 °C), probe și punere în funcțiune. Punctul termic existent se păstrează integral; furnizarea și montajul de cazane, arzătoare, echipamente sub presiune sau rețele termice exterioare nu fac obiectul contractului;
• modernizarea sălii de mese/cantinei și a grupurilor sanitare și vestiarelor — desfaceri, placaje din faianță, șape autonivelante, pardoseli din gresie ceramică, tencuieli, gletuiri, zugrăveli și vopsitorii;
• lucrări de arhitectură interioară la sala de sport, inclusiv înlocuirea tâmplăriei exterioare;
• amenajarea unui teren de sport — infrastructura platformei (desfaceri, straturi de fundație, betoane armate, rosturi), strat de uzură din tartan (circa 1.012 mp), marcaje, 2 porți de fotbal, împrejmuire cu stâlpi metalici și circa 195 de panouri din plasă bordurată;
• organizarea de șantier.
Lucrările se execută cu respectarea principiului DNSH („Do No Significant Harm”), în condițiile asumate prin contractul de finanțare.
Componența valorii estimate ( lei fără TVA):
Cheltuieli pentru realizarea lucrărilor de construcții și instalații — activitate de bază 1.460.785,93
Cheltuieli cu măsurile conexe activității de bază (teren de sport și reabilitare bucătărie) 604.042,60
Cheltuieli pentru organizarea de șantier 17.331,50
TOTAL 2.082.160,03
Termenul până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este de 10 zile înainte de data-limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 6-a zi inclusiv, înainte de data-limită de depunere a ofertelor. Solicitările de clarificări vor fi transmise în format editabil.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Se va completa DUAE, conform art.193, alin.(1) din Legea nr. 98/2016, sub sancțiunea prevederilor art. 137, alin.(2), lit. b) din H.G. nr. 395/2016, prin marcarea modului de îndeplinire prin DA/NU;
Nota 1: DUAE trebuie completat și depus de următoarele categorii de operatori economic: ofertanți unici, ofertanți asociați (în cazul asocierilor), subcontractanți, terți-susținători
Nota 2: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului aflat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016 și art. 132, alin. (2) din HG 395/2016.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Se va completa DUAE, conform art.193, alin.(1) din Legea nr. 98/2016, sub sancțiunea prevederilor art. 137, alin.(2), lit. b) din H.G. nr. 395/2016, prin marcarea modului de îndeplinire prin DA/NU;
Nota 1: DUAE trebuie completat și depus de următoarele categorii de operatori economic: ofertanți unici, ofertanți asociați (în cazul asocierilor), subcontractanți, terți-susținători
Nota 2: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului aflat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016 și art. 132, alin. (2) din HG 395/2016.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Se va completa DUAE, conform art.193, alin.(1) din Legea nr. 98/2016, sub sancțiunea prevederilor art. 137, alin.(2), lit. b) din H.G. nr. 395/2016, prin marcarea modului de îndeplinire prin DA/NU;
Nota 1: DUAE trebuie completat și depus de următoarele categorii de operatori economic: ofertanți unici, ofertanți asociați (în cazul asocierilor), subcontractanți, terți-susținători
Nota 2: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului aflat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016 și art. 132, alin. (2) din HG 395/2016.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Se va completa DUAE, conform art.193, alin.(1) din Legea nr. 98/2016, sub sancțiunea prevederilor art. 137, alin.(2), lit. b) din H.G. nr. 395/2016, prin marcarea modului de îndeplinire prin DA/NU;
Nota 1: DUAE trebuie completat și depus de următoarele categorii de operatori economic: ofertanți unici, ofertanți asociați (în cazul asocierilor), subcontractanți, terți-susținători
Nota 2: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului aflat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016 și art. 132, alin. (2) din HG 395/2016.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Se va completa DUAE, conform art.193, alin.(1) din Legea nr. 98/2016, sub sancțiunea prevederilor art. 137, alin.(2), lit. b) din H.G. nr. 395/2016, prin marcarea modului de îndeplinire prin DA/NU;
Nota 1: DUAE trebuie completat și depus de următoarele categorii de operatori economic: ofertanți unici, ofertanți asociați (în cazul asocierilor), subcontractanți, terți-susținători
Nota 2: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului aflat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016 și art. 132, alin. (2) din HG 395/2016.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Se va completa DUAE, conform art.193, alin.(1) din Legea nr. 98/2016, sub sancțiunea prevederilor art. 137, alin.(2), lit. b) din H.G. nr. 395/2016, prin marcarea modului de îndeplinire prin DA/NU;
Nota 1: DUAE trebuie completat și depus de următoarele categorii de operatori economic: ofertanți unici, ofertanți asociați (în cazul asocierilor), subcontractanți, terți-susținători
Nota 2: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului aflat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016 și art. 132, alin. (2) din HG 395/2016.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Se va completa DUAE, conform art.193, alin.(1) din Legea nr. 98/2016, sub sancțiunea prevederilor art. 137, alin.(2), lit. b) din H.G. nr. 395/2016, prin marcarea modului de îndeplinire prin DA/NU;
Nota 1: DUAE trebuie completat și depus de următoarele categorii de operatori economic: ofertanți unici, ofertanți asociați (în cazul asocierilor), subcontractanți, terți-susținători
Nota 2: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului aflat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016 și art. 132, alin. (2) din HG 395/2016.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Activitățile economice sunt suspendate
Se va completa DUAE, conform art.193, alin.(1) din Legea nr. 98/2016, sub sancțiunea prevederilor art. 137, alin.(2), lit. b) din H.G. nr. 395/2016, prin marcarea modului de îndeplinire prin DA/NU;
Nota 1: DUAE trebuie completat și depus de următoarele categorii de operatori economic: ofertanți unici, ofertanți asociați (în cazul asocierilor), subcontractanți, terți-susținători
Nota 2: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului aflat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016 și art. 132, alin. (2) din HG 395/2016.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Faliment
Se va completa DUAE, conform art.193, alin.(1) din Legea nr. 98/2016, sub sancțiunea prevederilor art. 137, alin.(2), lit. b) din H.G. nr. 395/2016, prin marcarea modului de îndeplinire prin DA/NU;
Nota 1: DUAE trebuie completat și depus de următoarele categorii de operatori economic: ofertanți unici, ofertanți asociați (în cazul asocierilor), subcontractanți, terți-susținători
Nota 2: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului aflat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016 și art. 132, alin. (2) din HG 395/2016.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Insolvență
Se va completa DUAE, conform art.193, alin.(1) din Legea nr. 98/2016, sub sancțiunea prevederilor art. 137, alin.(2), lit. b) din H.G. nr. 395/2016, prin marcarea modului de îndeplinire prin DA/NU;
Nota 1: DUAE trebuie completat și depus de următoarele categorii de operatori economic: ofertanți unici, ofertanți asociați (în cazul asocierilor), subcontractanți, terți-susținători
Nota 2: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului aflat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016 și art. 132, alin. (2) din HG 395/2016.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Active administrate de lichidator
Se va completa DUAE, conform art.193, alin.(1) din Legea nr. 98/2016, sub sancțiunea prevederilor art. 137, alin.(2), lit. b) din H.G. nr. 395/2016, prin marcarea modului de îndeplinire prin DA/NU;
Nota 1: DUAE trebuie completat și depus de următoarele categorii de operatori economic: ofertanți unici, ofertanți asociați (în cazul asocierilor), subcontractanți, terți-susținători
Nota 2: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului aflat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016 și art. 132, alin. (2) din HG 395/2016.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Se va completa DUAE, conform art.193, alin.(1) din Legea nr. 98/2016, sub sancțiunea prevederilor art. 137, alin.(2), lit. b) din H.G. nr. 395/2016, prin marcarea modului de îndeplinire prin DA/NU;
Nota 1: DUAE trebuie completat și depus de următoarele categorii de operatori economic: ofertanți unici, ofertanți asociați (în cazul asocierilor), subcontractanți, terți-susținători
Nota 2: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi solicitate de către autoritatea contractantă doar ofertantului aflat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit în urma aplicării criteriului de atribuire, conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016 și art. 132, alin. (2) din HG 395/2016.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Concordat
Se va completa DUAE, conform art.193, alin.(1) din Legea nr. 98/2016, sub sancțiunea prevederilor...
Informații suplimentare
Interacțiunea cu ofertanții, respectiv procesul de evaluare a ofertelor, se va desfășura după următoarele reguli: pentru vizualizarea documentației de atribuire încărcate în SEAP, operatorii economici trebuie să aibă un program necesar vizualizării fișierelor semnate electronic. Reguli de comunicare și transmitere a datelor: solicitările de clarificări referitoare la prezenta documentație de atribuire se vor adresa în mod exclusiv în SEAP, la secțiunea „Întrebări” din cadrul procedurii de atribuire, iar răspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP la secțiunea „Documentație, clarificări și decizii”.
Pentru comunicările ulterioare depunerii ofertelor, comisia de evaluare va transmite solicitările de clarificare în legătură cu oferta prin utilizarea facilităților tehnice disponibile în SEAP. Operatorii economici vor transmite răspunsurile la clarificări și eventualele documente solicitate pe parcursul evaluării ofertelor prin intermediul SEAP, în format electronic, semnate cu semnătură electronică extinsă.
În cazul în care se constată că ofertele clasate pe primul loc au punctaje egale, autoritatea contractantă va aplica regulile de departajare prevăzute la pct. II.2.5.
Autoritatea contractantă are dreptul de a anula procedura de atribuire în situațiile prevăzute la art. 212 și 213 din Legea nr. 98/2016. În cazul anulării, autoritatea contractantă comunică în scris tuturor participanților, în cel mult 3 zile de la data anulării, motivul care a determinat decizia de anulare, precum și încetarea obligațiilor asumate de ofertanți prin depunerea ofertelor, potrivit art. 146 alin. (1) din H.G. nr. 395/2016.
Reguli privind clarificările solicitate în etapa de evaluare, potrivit art. 134 și art. 135 din H.G. nr. 395/2016:
1. termenul-limită de răspuns se stabilește de comisia de evaluare la nivel de zile lucrătoare, fără a fi precizată o oră anume, în funcție de volumul și complexitatea clarificărilor solicitate (art. 134 alin. (1) și (3));
2. netransmiterea răspunsului în termen sau transmiterea unor clarificări/completări neconcludente atrage respingerea ofertei ca inacceptabilă (art. 134 alin. (5));
3. modificarea, prin răspuns, a conținutului propunerii tehnice sau financiare atrage respingerea ofertei ca inacceptabilă (art. 134 alin. (6)); prin excepție, oferta rămâne admisibilă dacă modificările se încadrează în categoria viciilor de formă sau reprezintă corectări ale unor abateri tehnice minore care nu ar fi condus la modificarea clasamentului (art. 134 alin. (7));
4. nu constituie abatere tehnică minoră, între altele, omisiunea a cărei cuantificare teoretică în valoare monetară depășește 1% din prețul total al ofertei, cea care ar schimba clasamentul ofertanților sau cea care ar presupune o diminuare calitativă față de oferta inițială (art. 134 alin. (9));
5. erorile aritmetice se corectează prin refacerea calculelor, inclusiv a prețului total al ofertei; dezacordul ofertantului cu îndreptarea erorilor aritmetice atrage respingerea ofertei ca inacceptabilă (art. 134 alin. (10) și (11));
6. viciile de formă — erori sau omisiuni a căror corectare este susținută neechivoc de alte informații existente inițial în ofertă și care nu produc un avantaj incorect — se corectează la solicitarea comisiei; dezacordul ofertantului atrage respingerea ofertei ca inacceptabilă (art. 135).
”Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
ATENTIE!!! Informatiile complete se regasesc in documentul de completare ,,Instructiuni pentru ofertanti ( Fisa de date a achizitiei) ” semnat electronic cu semnatura electronica extinsa pdf.p7m
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 2,082,160.03
- Termen limită
- 21 septembrie 2026 (20 zile rămase)
- Locație
- Orăștie, Hunedoara
- CPV
- 45214200-2 - Lucrări de construcții de instituții școlare
- Categorie
- Renovări & Construcții
- Publicată pe
- 01 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179333
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Lucrari
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 01 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.