BizzLink
Se încarcă...

Execuție Lucrări aferente obiectivului de investiții ,,AMENAJARE PARC URBAN DE RECREERE-ZONA VEST, ORAS MURFATLAR, JUDETUL CONSTANTA‘’

Autoritate contractantă: Orasul Murfatlar

„Execuție Lucrări aferente obiectivului de investiții ,,AMENAJARE PARC URBAN DE RECREERE-ZONA VEST, ORAS MURFATLAR, JUDETUL CONSTANTA‘’” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Orș. Murfatlar, județul Constanța, de către Orasul Murfatlar. Bugetul estimat este Max: RON 8,751,761.65. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 21 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Prezenta documentație are ca scop îmbunătățirea infrastructurii publice de recreere si spatii verzi, pentru proiectul: AMENAJARE PARC URBAN DE RECREERE-ZONA VEST, ORAS MURFATLAR, JUDETUL CONSTANTA.

Investitia are ca scop regenerarea urbana in zona si punerea in valoare a terenului abandonat prin amenajarea unui spatiu de recreere precum si valorificarea potentialului peisager, social si cultural al acestuia.
Investiția contribuie la eforturile administrației locale de creștere e conomică a zonei, de îmbunătățire a condițiilor de viață și atragerea tinerilor catre activitatile de recreere in aer liber.
Oportunitatea investiţiei este justificată de necesitatea punerii in valoare a spatiului neamenajat si a crearii in zona a unui loc de recreere promenada, sport, joaca, pentru locuitorii orasului Murfatlar.
Se propun următoarele direcţii principale de acţiune:
• regenerarea zonelor urbane cu imagine urbană scăzută, abandonate/neutilizate
• realizarea unor principii compoziţionale care să ducă la îmbunătăţirea calităţii mediului prin folosirea materialelor ecologice, prin plantarea unui număr semnificativ de arbori/ arbuşti,
• introducerea unui mobilier de parc de calitate,din materiale reciclabile
• dotarea parcului corpuri de iluminat eficiente din punct de vedere energetic
• sprijinirea biodiversității urbane prin implementarea de soluții bazate pe natură.
Amenajarea va cuprinde o zona de acces cu parcare, trasee de promenadă, locuri de joacă, zone de odihnă și relaxare integrate intr-un sistem verde cu vegetatie specifică locului.
Propunerea contine 8 zone principale:
• Zona 1 – zona acces si parcare automobile si biciclete
• Zona 2 – zona pavilion si platforma locuri de relaxare
• Zona 3 - teren de baschet si spatiu de relaxare
• Zona 4 – loc de joaca pentru copii
• Zona 5 – zona fitness pentru adulti
• Zona 6 – zona spectacole in aer liber
• Zona 7 - platforme puncte de belvedere
• Zona 8 – zona picnic pe gazon
• Zona 9 – pergole din lemn cu acoperis verde
Un punct important în modul de abordare al lucrărilor este menţinerea aspectului de parc natural, bazat pe principii durabile cu o atentie deosebita fata de fauna si flora locala. În acest sens s-a avut grijă la a ţine sub control numărul şi lăţimea aleilor, fiind realizate din beton/dale din piatră, iar sistemul de iluminat al parcului va avea un consum de energie redus.
Organizarea de șantier: Organizarea de șantier se asigură de către executant care va actualiza în acest scop proiectul pentru organizarea șantierului pentru întreaga lucrare și care va ține cont de bazele de producție necesare, cu avizul beneficiarului.
Durata de realizare a obiectivului de investitii privind „AMENAJARE PARC URBAN DE RECREERE-ZONA VEST,ORAS MURFATLAR, JUDETUL CONSTANTA " pentru o perioada de 24 luni, etapizarile si modul de executie fiind clasice conform grafic de execuție din PT.

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei mediului? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
1. Ofertantul unic, Ofertanții asociati, subcontractantii, terții susținători trebuie sa dovedeasca ca nu se incadrează în prevederile art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016; OE (lider, asociat, terț susținător, subcontractant) va prezenta formularul DUAE din documentația de atribuire. Încadrarea în situația prevăzută la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicată pentru atribuirea contractului de achiziție publică.
Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: se va completa DUAE in conformitate cu art. 193 alin. (6) din legea 98/2016, coroborat cu Notificarea ANAP nr. 1/2021, de către OE participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. „Se va completa DUAE bifand DA sau NU ” în Partea IV. Criterii de selecție: - α: Indicație globală pentru toate criteriile de selecție”. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea AC, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Aceste documente pot fi:
• certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate;
3. Ofertantul unic, Ofertanții asociati, subcontractantii, terții susținători trebuie sa dovedeasca ca nu se incadreaza în prevederile art. 59 si 60 din Legea nr. 98/2016;
OE (lider, asociat, terț susținător, subcontractant) va prezenta formularul DUAE din documentația de atribuire. Declarația se va prezenta odată cu DUAE de către toti participanții la procedură. Încadrarea în situația prevăzută la art. 60 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicată pentru atribuirea contractului de achiziție publică.
Ofertantii la procedura au obligatia de a depune, odată cu DUAE, daca este cazul, următoarele documente:
• acordul de asociere
• acordul de subcontractare
• angajamentul ferm al terțului susținător din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia.
Nedepunerea acestora odată cu DUAE, constituie temei pentru solicitarea de clarificări pentru eventualele inadvertențe de formă ale informațiilor cuprinse în secțiunile DUAE, atât ale ofertantului/candidatului, cât și ale subcontractantului/ terțului susținător, acest lucru fiind necesar pentru a asigura desfășurarea corespunzătoare a procedurii de atribuire.
În vederea punerii în aplicare a prevederilor art. 69 alin. (2) din Regulamentul (UE) 2021/1060 al Parlamentului European și al Consiliului din 24 iunie 2021, ofertantul declarat castigator este obligat sa puna la dispozitia autoritatii contractante informatiile cu privire la beneficiarul real al fondurilor alocate. Dupa stabilirea clasamentului, comisia de evaluare va solicita prezentarea documentului care contine informatiile cu privire la beneficiarul real al fondurilor o data cu documentele suport/dovezile aferente informatiilor din DUAE depuse de ofertantul clasat pe primul loc.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei muncii? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
1. Ofertantul unic, Ofertanții asociati, subcontractantii, terții susținători trebuie sa dovedeasca ca nu se incadrează în prevederile art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016; OE (lider, asociat, terț susținător, subcontractant) va prezenta formularul DUAE din documentația de atribuire. Încadrarea în situația prevăzută la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicată pentru atribuirea contractului de achiziție publică.
Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: se va completa DUAE in conformitate cu art. 193 alin. (6) din legea 98/2016, coroborat cu Notificarea ANAP nr. 1/2021, de către OE participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. „Se va completa DUAE bifand DA sau NU ” în Partea IV. Criterii de selecție: - α: Indicație globală pentru toate criteriile de selecție”. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea AC, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Aceste documente pot fi:
• certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate;
3. Ofertantul unic, Ofertanții asociati, subcontractantii, terții susținători trebuie sa dovedeasca ca nu se incadreaza în prevederile art. 59 si 60 din Legea nr. 98/2016;
OE (lider, asociat, terț susținător, subcontractant) va prezenta formularul DUAE din documentația de atribuire. Declarația se va prezenta odată cu DUAE de către toti participanții la procedură. Încadrarea în situația prevăzută la art. 60 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicată pentru atribuirea contractului de achiziție publică.
Ofertantii la procedura au obligatia de a depune, odată cu DUAE, daca este cazul, următoarele documente:
• acordul de asociere
• acordul de subcontractare
• angajamentul ferm al terțului susținător din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia.
Nedepunerea acestora odată cu DUAE, constituie temei pentru solicitarea de clarificări pentru eventualele inadvertențe de formă ale informațiilor cuprinse în secțiunile DUAE, atât ale ofertantului/candidatului, cât și ale subcontractantului/ terțului susținător, acest lucru fiind necesar pentru a asigura desfășurarea corespunzătoare a procedurii de atribuire.
În vederea punerii în aplicare a prevederilor art. 69 alin. (2) din Regulamentul (UE) 2021/1060 al Parlamentului European și al Consiliului din 24 iunie 2021, ofertantul declarat castigator este obligat sa puna la dispozitia autoritatii contractante informatiile cu privire la beneficiarul real al fondurilor alocate. Dupa stabilirea clasamentului, comisia de evaluare va solicita prezentarea documentului care contine informatiile cu privire la beneficiarul real al fondurilor o data cu documentele suport/dovezile aferente informatiilor din DUAE depuse de ofertantul clasat pe primul loc.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei sociale? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
1. Ofertantul unic, Ofertanții asociati, subcontractantii, terții susținători trebuie sa dovedeasca ca nu se incadrează în prevederile art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016; OE (lider, asociat, terț susținător, subcontractant) va prezenta formularul DUAE din documentația de atribuire. Încadrarea în situația prevăzută la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicată pentru atribuirea contractului de achiziție publică.
Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: se va completa DUAE in conformitate cu art. 193 alin. (6) din legea 98/2016, coroborat cu Notificarea ANAP nr. 1/2021, de către OE participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. „Se va completa DUAE bifand DA sau NU ” în Partea IV. Criterii de selecție: - α: Indicație globală pentru toate criteriile de selecție”. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea AC, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Aceste documente pot fi:
• certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate;
3. Ofertantul unic, Ofertanții asociati, subcontractantii, terții susținători trebuie sa dovedeasca ca nu se incadreaza în prevederile art. 59 si 60 din Legea nr. 98/2016;
OE (lider, asociat, terț susținător, subcontractant) va prezenta formularul DUAE din documentația de atribuire. Declarația se va prezenta odată cu DUAE de către toti participanții la procedură. Încadrarea în situația prevăzută la art. 60 din Legea nr.98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicată pentru atribuirea contractului de achiziție publică.
Ofertantii la procedura au obligatia de a depune, odată cu DUAE, daca este cazul, următoarele documente:
• acordul de asociere
• acordul de subcontractare
• angajamentul ferm al terțului susținător din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia.
Nedepunerea acestora odată cu DUAE, constituie temei pentru solicitarea de clarificări pentru eventualele inadvertențe de formă ale informațiilor cuprinse în secțiunile DUAE, atât ale ofertantului/candidatului, cât și ale subcontractantului/ terțului susținător, acest lucru fiind necesar pentru a asigura desfășurarea corespunzătoare a procedurii de atribuire.
În vederea punerii în aplicare a prevederilor art. 69 alin. (2) din Regulamentul (UE) 2021/1060 al Parlamentului European și al Consiliului din 24 iunie 2021, ofertantul declarat castigator este obligat sa puna la dispozitia autoritatii contractante informatiile cu privire la beneficiarul real al fondurilor alocate. Dupa stabilirea clasamentului, comisia de evaluare va solicita prezentarea documentului care contine informatiile cu privire la beneficiarul real al fondurilor o data cu documentele suport/dovezile aferente informatiilor din DUAE depuse de ofertantul clasat pe primul loc.

Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Operatorul economic a incheiat acorduri care vizeaza denaturarea concurentei?
1. Ofertantul unic, Ofertanții asociati, subcontractantii, terții susținători trebuie sa dovedeasca ca nu se incadrează în prevederile art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016; OE (lider, asociat, terț susținător, subcontractant) va prezenta formularul DUAE din documentația de atribuire. Încadrarea în situația prevăzută la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicată pentru atribuire...

Informații suplimentare

1. Ofertanții vor prezenta în mod obligatoriu următoarele anexe la propunerea tehnică în cadrul secțiunii Propunere Tehnică din SEAP:
- Declarație privind termenul de garanție acordat lucrărilor.
- Declarație prin care ofertantul se angajează să păstreze toate utilajele necesare și personalul necesar pe șantier pe perioada derulării contractului astfel încât să se asigure continuitatea lucrărilor.
- Declarație prin care ofertantul se angajează să asigure paza obiectivului/șantierului pe toată durata de execuție a contractului.
- Declarație de acceptare a condițiilor contractuale. În cazul unei asocieri, aceasta declarație va fi prezentată în numele asocierii de către asociatul desemnat lider.
Ofertanții vor prezenta modelul de contract semnat.
- Declaratiei prin care Ofertantul sa dovedeasca faptul ca la elaborarea ofertei a tinut cont de obligatiile referitoare la conditiile de munca si protectia muncii (SSM).
- Declaraţia privind aplicarea principiului DNSH („Do no significant harm” – „A nu aduce prejudicii asupra mediului”) - Orice documente relevante - diplome, certificate, autorizații, contracte, etc.).
- Declaratie pe proprie răspundere privind partea/părtile din propunerea tehnică și/sau din propunerea financiară declarate confidentiale, clasificate sau protejate de un drept de proprietate intelectuală.
-Declaratie pe proprie raspundere privind respectarea obligatiilor relevante din domeniile mediului, social si al relatiilor de munca" pentru fiecare operator economic (ofertant unic/ofertant asociat/ subcontractant.
- Anexa privind ORGANIZAREA DE ȘANTIER
- Declarație de consimțământ pentru prelucrarea datelor cu caracter personal
- Declarație pe propria răspundere ce va conține datele despre beneficiarul real*
2. Comentarii de tip"da/nu" nu reprezinta îndeplinirea/neîndeplinirea cerintelor solicitate.
3. Ofertantul are obligatia de a întocmi un Opis al documentelor incluse in Propunerea Tehnica. Propunerea tehnica, inclusiv toate formularele mentionate mai sus, vor fi semnate cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat in conditiile legii si vor fi transmise in SEAP in format electronic numai pana la data si ora- limita de depunere a ofertelor, prevazute in anuntul/invitatia de participare. Propunerea tehnica, inclusiv toate formularele mentionate mai sus, vor fi încarcate in SEAP in sectiunile specifice disponibile in sistemul informatic numai de catre operatorii economici înregistrati.
4. In situatia in care, in scopul verificarii conformitatii Propunerii Tehnice cu cerintele caietului de sarcini, Autoritatea Contractanta solicita clarificari/completari. Atât solicitarea, cat si raspunsul ofertantului se transmit in SEAP in format electronic, semnate cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat.
5. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
6.În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu preturi egale, departajarea se va face prin reofertare. Mai exact, va fi declarata castigatoare oferta care a obtinut cel mai mic pret in urma reofertarii, autoritatea contractantă va solicita prin SEAP depunerea de noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mica.
7. Reofertarea se va face prin SEAP, urmând a se încheia contractul cu ofertantul a cărui noua propunere financiară are pretul cel mai scăzut.
8. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situația în care egalitatea se menține, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, și oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.
9. Operatorii economici pot fi excluși din procedura de achiziții publice sau pot fi urmăriți în justiție în temeiul legislației naționale în cazuri grave de declarații false atunci când au completat DUAE sau, în general, atunci când au furnizat informațiile solicitate pentru verificarea absenței motivelor de excludere sau a îndeplinirii criteriilor de selecție ori în cazul în care nu au divulgat aceste informații sau nu au fost în măsură să prezinte documentele justificative.
10. Prezumția de legalitate si autenticitate a documentelor prezentate: ofertantul își asumă răspunderea exclusivă pentru legalitatea si autenticitatea tuturor documentelor prezentate în original, copie si/sau copie „conformă cu originalul” în vederea participării la procedură.
În acest scop, analizarea de către comisia de evaluare a documentelor prezentate de ofertanți nu angajează din partea acesteia nicio răspundere sau obligație fată de acceptarea respectivelor documente ca fiind autentice sau legale și nu înlătură răspunderea exclusivă a ofertantului sub acest aspect. În acest sens, operatorii economici care, fie nu prezintă sau prezintă informații parțiale cu privire la propria lor situație privind incidența motivelor de excludere sau îndeplinirea criteriilor de calificare și selecție sau care se fac vinovați de declarații false în conținutul informațiilor transmise la solicitarea autorității contractante vor fi respinși, cu aplicarea în mod corespunzător a dispozițiilor/consecințelor legale incidente.
11. Achizitorul va avea dreptul de a uza oricand de toate prevederile art 221 din legea 98/2016 cu conditia indeplinirii conditiilor impuse de acest articol. Prin urmare, uzul efectiv al acestui articol nu va putea fi niciodata considerat ca reprezentand o schimbare a condițiilor care au restricționat concurența. Prin mentionarea in documentatia de atribuire a faptului ca in situatia in care conditiile impuse de articolul 221 vor fi indeplinite, autoritatea contractanta va avea dreptul oricand de a uza de prevederile lui, autoritatea contractanta respecta principiul transparentei, putand fi retinut faptul ca restrangerea concurentei nu va putea fi invocata in situatia in care art 221 din Legea 98/2016 va fi aplicat pe parcursul executarii contractului. Prezenta prevedere rerezinta un amendament care permite cresterea valorii contractului astfel ca in cazul in care vor fi necesare modificari la contractul incheiat care sa duca la cresterea valorii lui, in baza art 221 din Legea 98/2016 (art 72 din Directiva 24/2014) nu se va putea afirma ca modificarea reprezinta intentia partilor de a renegocia contractul si ca alti competitori au fost privati de aceasta informatie pe care daca ar fi stiut o ar fi fost interesati in a licita.
12.Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor:10 zile
In masura in care solicitarile de clarificari sau informatii suplimentare au fost adresate in termenul prevazut in anuntul de participare simplificat, raspunsul autoritatii contractante la aceste solicitari va fi transmis cu 6 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor sau solicitarilor de participare. Autoritatea isi rezerva dreptul de a nu raspunde solicitarilor de clarificari care sunt transmise mai tarziu de termenul precizat mai sus.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 8,751,761.65
Termen limită
21 septembrie 2026 (17 zile rămase)
Locație
Orș. Murfatlar, Constanța
CPV
45112711-2 - Lucrări de arhitectură peisagistică a parcurilor
Categorie
Renovări & Construcții
Publicată pe
04 septembrie 2026
Număr anunț
SCN1179507
Tip procedură
Procedura simplificata
Tip contract
Lucrari
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 04 septembrie 2026

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.