BizzLink
Se încarcă...

Executie lucrări Construire Bază de Agrement în Ghimpați, Oraș Răcari, Județul Dâmbovița.

Autoritate contractantă: ORASUL RACARI

„Executie lucrări Construire Bază de Agrement în Ghimpați, Oraș Răcari, Județul Dâmbovița.” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Răcari Orș. Răcari, județul Dâmbovița, de către ORASUL RACARI. Bugetul estimat este Max: RON 7,288,393.09. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 02 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Orasul Racari implementează proiectul finantat prin Programul Regional Sud Muntenia 2021-2027 cu titlul "Regenerare urbană multizonală, în orașul Răcari", cod SMIS 339021.
Obiectivul de investitie „Construire Bază de Agrement în Ghimpați, Oraș Răcari, Județul Dâmbovița orașul Răcari " face parte din proiectul integrat anterior mentionat.
Investitia se va realiza în județul Dâmbovița.
Amplasamentul proiectului este în intravilanul Orașului Răcari, județul Dâmbovița, pe o suprafață totală de 14642.00 mp, formată din două terenuri, unul cu suprafața de 12.067.00 mp și un altul cu suprafața de 2575.00 mp, terenuri aflate în proprietatea UAT Răcari conform Inventarului bunurilor care aparțin domeniului public al orașului Răcari.
Conform planului de amplasament si delimitare a bunului imobil, vecinatatile terenului pe care urmeaza sa se realizeze proiectul sunt:
• La Nord: NC 74182,TAP,Sterian Gelu;
• La Sud: Școala Ghimpați, Starda Școlii;
• La Est: NC 70373, proprietate particulară;
• La Vest: DE162/1.
Prin implementarea investiției se urmărește creșterea calității vieții, dezvoltarea durabilă a localității și crearea unui mediu urban atractiv, funcțional și incluziv pentru locuitorii orașului Răcari și ai satului Ghimpați.Proiectul este în concordanță cu obiectivele Programului Regional Sud-Muntenia 2021–2027, Prioritatea P6 – „O regiune atractivă”, Obiectivul Specific RSO5.2, care promovează investițiile de regenerare urbană și dezvoltarea spațiilor publice destinate utilizării comunitare.
Obiectivul general al proiectului îl constituie îmbunătățirea calității vieții populatiei din satul Ghimpați, pentru asigurarea unor condiții optime de recreere pentru toți locuitorii, totodată participând la atingerea obiectivelor orizontale în domeniul egalității de șanse, protejarea mediului și dezvoltare durabilă.
Prin proiect se vor realiza urmatoarele obiective:
• Obiect 1: Teren fotbal
- Dimensiuni:55,00 m x 40,00 m
- Suprafața de joc = 2.365,00 mp
• Obiect 2: Teren multisport
- Dimensiuni:55,00 m x 40,00 m
- Suprafața de joc = 2.365,00 mp
• Obiect 3: Spațiu administrativ + grupuri sanitare
- Suprafața construită = 140,00 mp
- Suprfața vestiare = 140,00 mp


• Obiect 4: Teren tenis
- Dimensiuni:32,00 m x 18,00 m
- Suprafața de joc = 2.576,00 mp
• Obiect 5: Teren multisport
- Dimensiuni:32,00 m x 18,00 m
- Suprafața de joc = 576,00 mp
• Obiect 6: Scena
- Suprafața construită = 80,00 mp
- Suprafața desfășurată = 80,00 mp

• Obiect 7: Copertină parcare
- Suprafață construită = 303,00 mp
- Suprafață desfășurată = 303,00 mp

• Obiect 8: Loc de joacă
- Suprafață construită = 165,00 mp
- Suprafață desfășurată = 165,00 mp

• Obiect 9: Împrejmuire
- Lungime împrejmuire = 389,00 mp

• Obiect 10: Spații verzi
- Spațiu verde realizat din gazon însămânțat, suprafața: 5.270,50 mp

A fost obținută autorizatia de construire nr. 27/27.03.2025, pentru execuția lucrărilor de construire și organizare de șantier.
Construcțiile incluse în obiectul contractului fac parte din categoria de importanță “C”- construcții de importantă normală.

Termenul limită de răspuns din partea Autorității contractante la solicitările de clarificări: 6 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor.

Număr zile până la care se pot solicita clarificări inainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 12 zile

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Operatorul economic (ofertant, ofertant asociat, tert sustinator, subcontractant) va îndeplini cerinţa prin completarea în SEAP a formularului DUAE.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Operatorul economic (ofertant, ofertant asociat, tert sustinator, subcontractant) va îndeplini cerinţa prin completarea în SEAP a formularului DUAE.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic (ofertant, ofertant asociat, tert sustinator, subcontractant) va îndeplini cerinţa prin completarea în SEAP a formularului DUAE.

Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Operatorul economic (ofertant, ofertant asociat, tert sustinator, subcontractant) va îndeplini cerinţa prin completarea în SEAP a formularului DUAE.

Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Operatorul economic (ofertant, ofertant asociat, tert sustinator, subcontractant) va îndeplini cerinţa prin completarea în SEAP a formularului DUAE.
Cerinţele privind neincadrarea in situatiile prevăzute la art. 60 alin. (1) şi art. 61 din Legea nr. 98/2016 precum şi în prevederile art. 57 din Regulamentul financiar UE nr. 966/2012 se adreseaza fiecărui membru al asocierii in cazul in care ofertantul este o asociere, fiecărui subcontractant - daca este cazul si fiecărui tert sustinator - daca este cazul.
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii vor prezenta odata cu DUAE si cate o declaratie privind neincadrarea in prevederile art. 60 din Legea 98/2016 (Formular nr. 9).
In cazul unei asocieri, aceste cerinte trebuie sa fie indeplinite de catre toti asociatii.
Nota:
Incadrarea intr-una din situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167 din Legea 98/2016, atrage excluderea ofertantului din procedura de achizitie publica.
Daca exista incertitudini referitoare la situatia unui operator economic, autoritatea contractanta are dreptul sa solicite informatii direct de la autoritatile competente.
Lista persoanelor ce detin functii de decizie in cadrul Autoritatii Contractante.
Persoane care aproba /semneaza documente emise in legatura cu sau pentru procedura de atribuire:
1. Caravețeanu Marius Florin (Primar),
2. Tănase Vasile Mugurel (Viceprimar),
3. Ene Octaviana (Secretar General/ Manager proiect),
4. Ene Andreea Luminita (Functionar Economic/ Responsabil financiar),
5. Dumitru Ruben - Responsabil comunicare si IT,
6. Samoiu Daniela Elena – Responsabil Achizitii,
7. Parcalabu Sonia Florentina – Responsabil tehnic.

Membrii consiliului local Oras Răcari: Alionte Aurica, Bucur Stefan, Buia Valentin, Carp Marioara, Costache Verginia, Dinca Mihalache, Ene Gheorghe, Florea Stefan-Alexandru, Haji Saber, Logofatu Dorinel, Ilie Marius-Alexandru, Stancu Luciana Cristian, Tanase Mihai-Cristian, Mihalcea Elena.

Persoane implicate in procedură din partea consultantului: Dojană Gabriel-Andi, Radulescu Raluca - Cristina, Voica Mihaela.

Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Operatorul economic (ofertant, ofertant asociat, tert sustinator, subcontractant) va îndeplini cerinţa prin completarea în SEAP a formularului DUAE.

Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Operatorul economic (ofertant, ofertant asociat, tert sustinator, subcontractant) va îndeplini cerinţa prin completarea în SEAP a formularului DUAE. Documentele justificative care probeaza si susţin îndeplinirea celor asumate prin completarea in SEAP a DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I in clasamentul întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Documentele justificative sunt:
1. Dupa caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic (ofertant, ofertant asociat, tert sustinator, subcontractant) poate beneficia de derogările prevăzute la art. 171 din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
2. Alte documente edificatoare, dupa caz.
Operatorii economici nerezidenti (străini) pentru demonstrarea faptului că nu se încadrează în una dintre situaţiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167 au dreptul de a prezenta orice document considerat edificator, din acest punct de vedere, în ţara de origine sau în ţara în care ofertantul/candidatul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autorităţi competente din ţara respectivă, conform prevederilor art. 168 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.

Documentele vor fi valabile la data prezentării şi vor fi însotite de traducerea autorizata a acestora în limba româna. In cazul în care în ţara de origine sau în ţara în care este stabilit ofertantul nu se emit documente de natura celor solicitate sau respectivele documente nu vizează toate situaţiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167, se accepta o declaraţie pe propria răspundere sau, dacă în ţara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declaraţia pe propria răspundere, o declaraţie autentică dată în faţa unui notar, a unei autorităţi administrative sau judiciare sau a unei asociaţii profesionale care are competenţe în acest sens, conform
prevederilor art. 168 alin. (3) din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice. In cazul ofertanţilor persoane juridice/fizice străine documentele vor fi transmise în limba în care au fost emise, însoţite de traducerea autorizată a acestora în limba română.

Activitățile economice sunt suspendate
Operatorul economic (ofertant, ofertant asociat, tert sustinator, subcontractant) va îndeplini cerinţa prin completarea în SEAP a formularului DUAE. Documentele justificative care probeaza si susţin îndeplinirea celor asumate prin completarea in SEAP a DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I in clasamentul întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Documente justificative sunt:
1. Certificatul constatator emis de ONRC/Documentul justificativ echivalent.
2. Alte documente edificatoare, dupa caz.
Operatorii economici nerezidenti (străini) pentru demonstrarea faptului că nu se încadrează în una dintre situaţiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167 au dreptul de a prezenta orice document considerat edificator, din acest punct de vedere, în ţara de origine sau în ţara în care ofertantul/candidatul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autorităţi competente din ţara respectivă, conform prevederilor art. 168 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Documentele vor fi valabile la data prezentării şi vor fi însotite de traducerea autorizata a acestora în limba româna. In cazul în care în ţara de origine sau în ţara în care este stabilit ofertantul nu se emit documente de natura celor solicitate sau respectivele documente nu vizează toate situaţiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167, se accepta o declaraţie pe propria răspundere sau, dacă în ţara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declaraţia pe propria răspundere, o declaraţie autentică dată în faţa unui notar, a unei autorităţi administrative sau judiciare sau a unei asociaţii profesionale care are competenţe în acest sens, conform prevederilor art. 168 alin. (3) din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice. In cazul ofertanţilor persoane juridice/fizice străine documentele vor fi transmise în limba în care au fost emise, însoţite de traducerea autorizată a acestora în limba română.

Faliment
Operatorul economic (ofertant, ofertant asociat, tert sustinator, subcontractant) va îndeplini cerinţa prin completarea în SEAP a formularului DUAE. Documentele justificative care probeaza si susţin îndeplinirea celor asumate prin completarea in SEAP a DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I in clasamentul întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Documente justificative sunt:
1. Certificatul constatator emis de ONRC/Documentul justificativ echivalent.
2. Alte documente edificatoare, dupa caz.
Operatorii economici nerezidenti (străini) pentru demonstrarea faptului că nu se încadrează în una dintre situaţiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167 au dreptul de a prezenta orice document considerat edificator, din acest punct de vedere, în ţara de origine sau în ţara în care ofertantul/candidatul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autorităţi competente din ţara respectivă, conform prevederilor art. 168 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Documentele vor fi valabile la data prezentării şi vor fi însotite de traducerea autorizata a acestora în limba româna. In cazul în care în ţara de origine sau în ţara în care este stabilit ofertantul nu se emit documente de natura celor solicitate sau respectivele documente nu vizează toate situaţiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167, se accepta o declaraţie pe propria răspundere sau, dacă în ţara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declaraţia pe propria răspundere, o declaraţie autentică dată în faţa unui notar, a unei autorităţi administrative sau judiciare sau a unei asociaţii profesionale care are competenţe în acest sens, conform prevederilor art. 168 alin. (3) din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice. In cazul ofertanţilor persoane juridice/fizice străine documentele vor fi transmise în limba în care au fost emise, însoţite de traducerea autorizată a acestora în limba română

Insolvență
Operatorul economic (ofertant, ofertant asociat, tert sustinator, subcontractant) va îndeplini cerinţa prin completarea în SEAP a formularului DUAE. Documentele justificative care probeaza si susţin îndeplinirea celor asumate prin completarea in SEAP a DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I in clasamentul întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Documente justificative sunt:
1. Certificatul constatator emis de ONRC/Documentul justificativ echivalent.
2. Alte documente edificatoare, dupa caz.
Operatorii economici nerezidenti (străini) pentru demonstrarea faptului că nu se încadrează în una dintre situaţiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167 au dreptul de a prezenta orice document considerat edificator, din acest punct de vedere, în ţara de origine sau în ţara în care ofertantul/candidatul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autorităţi competente din ţara respectivă, conform prevederilor art. 168 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.
Documentele vor fi valabile la data prezentării şi vor fi însotite de traducerea autorizata a acestora în limba româna. In cazul în care în ţara de origine sau în ţara în care este stabilit ofertantul nu se emit documente de natura celor solicitate sau respectivele documente nu vizează toate situaţiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167, se accepta o declaraţie pe propria răspundere sau, dacă în ţara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declaraţia pe propria răspundere, o declaraţie autentică dată în faţa unui notar, a unei autorităţi administrative sau judiciare sau a unei asociaţii profesionale care are competenţe în acest sens, conform
prevederilor art. 168 alin. (3) din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice. In cazul ofertanţilor persoane juridice/fizice străine documentele vor fi transmise în limba în care au fost emise, însoţite de traducerea autorizată a acestora în limba română.

Active administrate de lichidator
Operatorul economic (ofertant, ofertant asociat, tert sustinator, subcontractant) va îndeplini cerinţa prin completarea în SEAP a formularului DUAE. Documentele justificative care probeaza si susţin îndeplinirea celor asumate prin completarea in SEAP a...

Informații suplimentare

Pentru vizualizarea documentatiei de atribuire incarcate in SEAP, operatorii economici trebuie sa aibă un program necesar vizualizarii fișierelor semnate electronic (site-urile furnizorilor de semnatura electronică).
Reguli de comunicare si transmitere a datelor: solicitarile de clarificari referitoare la prezenta documentatie de atribuire se vor adresa in mod exclusiv in SEAP la Sectiunea ”SOLICITARI DE CLARIFICARE/INTREBARI” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice, iar raspunsurile la acestea vor fi publicate in SEAP la Sectiunea ”CLARIFICARI” din cadrul anuntului de participare simplificat.
Pentru transmiterea solicitarilor de clarificari privind documentatia de atribuire, operatorii economici se vor inregistra in SEAP (www.e-licitatie.ro) ca operator economic conform prevederilor art. 5 alin. (1) din H.G. nr. 395/2016 și vor transmite solicitările avand in vedere termenele de răspuns ale autoritătii contractante prevăzute la art. 160-161 din Legea nr.98/2016. Pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor: comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare in legatura cu oferta prin utilizarea facilitatilor tehnice disponibile in SEAP (Sectiunea “SOLICITARI DE CLARIFICARE/INTREBARI”).
Operatorii economici vor transmite răspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SEAP (Sectiunea “SOLICITARI DE CLARIFICARE/INTREBARI”), in format electronic, semnate cu semnatura electronica, conform Legii 455/2001.


Modalitatea de departajare a ofertelor clasate pe primul loc, cu prețuri egale:
În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, departajarea se va face prin solicitarea de noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea care va prezenta preţul cel mai scăzut.

Cerintele tehnice definite la nivelul anunțului de participare, a caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea la standarde, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea „sau echivalent”.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 7,288,393.09
Termen limită
02 octombrie 2026 (28 zile rămase)
Locație
Răcari Orș. Răcari, Dâmbovița
CPV
45212200-8 - Lucrări de construcții de complexe sportive
Categorie
Renovări & Construcții
Publicată pe
04 septembrie 2026
Număr anunț
SCN1179513
Tip procedură
Procedura simplificata
Tip contract
Lucrari
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 04 septembrie 2026

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.