BizzLink
Se încarcă...

Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții „CREȘTEREA EFICIENȚEI ENERGETICE A INFRASTRUCTURII DE ILUMINAT PUBLIC ÎN ORAȘUL SCORNICEȘTI, JUDEȚUL OLT”.

Autoritate contractantă: ORASUL SCORNICESTI

„Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții „CREȘTEREA EFICIENȚEI ENERGETICE A INFRASTRUCTURII DE ILUMINAT PUBLIC ÎN ORAȘUL SCORNICEȘTI, JUDEȚUL OLT”.” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Orș. Scornicești, județul Olt, de către ORASUL SCORNICESTI. Bugetul estimat este Max: RON 1,993,050.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 21 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Achiziția are ca obiect exclusiv execuția lucrărilor. Documentația tehnică este deja elaborată la faza PT+DDE, proiect nr. 271/2026, de S.C. ONIX ECO ENERGY S.R.L., și a fost predată beneficiarului împreună cu documentația de verificare tehnică și DTAC.
Predarea P.T. + D.D.E. nr. 271/2026, a documentației de verificare tehnică și a DTAC nr. 271/2026 a fost consemnată prin procesul-verbal de predare-primire și recepție din 06.08.2026.
Din perspectiva efectelor urmărite asupra serviciului de iluminat public, prin realizarea investiției se au în vedere următoarele măsuri principale:
- Asigurarea continuitatii si furnizarii in parametrii proiectati a iluminatului public prin intermediul sistemului existent;
- Aducerea in parametrii cantitativi si calitativi standardizati ai iluminatului stradal si pietonal, desfasurarea normala a activitatilor economico-sociale pe timpul noptii si asigurarea sigurantei traficului;
- Realizarea investiției în infrastructura de iluminat public urmărește modernizarea și eficientizarea sistemului, în raport cu necesitățile de dezvoltare locală ale Orașului Scornicești și cu cerințele de siguranță, eficiență energetică și calitate a serviciului public de iluminat.
Astfel se propun:
- Inlocuirea aparatelor de iluminat existente cu aparate de iluminat noi de tip Led;
- Inlocuirea sistemului de prindere pe stalp a corpurilor de iluminat
- Inlocuirea consolelor, accesoriilor, conductoare conexiune, izolatoare, cleme, armaturi;
- Prevederea unui sistem de telegestiune.
Necesitatea realizării acestei investiții rezultă din starea tehnică actuală a rețelelor iluminat, zona studiată și implicit aparatele de iluminat existente fiind învechite și în marea majoritate la finalul duratei normale de viață.
Toate categoriile de lucrări și instalații se vor executa cu respectarea proiectului tehnic verificat în conformitate cu prevederile legale, normelor, normativelor și standardelor în vigoare. Se va respecta programul de execuție a lucrărilor, programul de recepție și control al calității lucrărilor.
Executantul va executa toate lucrările și va asigura îndeplinirea obligațiilor aferente perioadei de garanție, punând la dispoziție forța de muncă, materialele, utilajele și mijloacele necesare executării. Executantul va prezenta beneficiarului certificatele, declarațiile de performanță/conformitate și celelalte documente de calitate prevăzute de legislația și documentația tehnică aplicabile materialelor și echipamentelor utilizate.
Executantul îşi va lua măsuri specifice de protecţie a echipamentelor electrice şi electronice ofertate, adaptate tipului de rețea existentă. Nu se acceptă solicitări de despăgubire pentru defecțiuni ale echipamentelor cauzate de rețeaua de alimentare.
Pentru a nu exista întreruperi în funcționarea sistemului de iluminat public, Executantul se va asigura ca lucrările de demontare și montare pe fiecare punct luminos vor fi realizate în aceeași zi.
Descrierea modului de realizare a lucrărilor de bază:
Pentru realizarea investiției din punct de vedere al instalațiilor electrice de utilizare se vor realiza următoarele lucrări de bază:
- Demontarea aparatelor de iluminat existente;
- Demontarea brațelor de susținere pe stalpii existenti, unde este cazul;
- Montarea brațelor de susținere pe stalpii existenti, unde este cazul;
- Montarea aparatelor de iluminat public pe stâlpii existenți;
- Realizarea conexiunilor pentru aparate de iluminat;
- Instalarea sistemului de management prin telegestiune;
- Configurare iniţială sistem de telegestiune;
- Testare, verificare şi punere provizorie în funcţiune;
- Punere în funcțiune și recepția lucrări.

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Operatorul economic declară că nu a săvârșit încălcarea obligațiilor în domeniul legislației de mediu.
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Operatorul economic declară că nu a săvârșit încălcarea obligațiilor în domeniul legislației muncii.
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic declară că nu a săvârșit încălcarea obligațiilor în domeniul legislației sociale.
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.

Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Operatorul economic declară că nu a încheiat acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței.
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.

Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Operatorul economic declară că nu se află în conflict de interese prin participarea la procedura de achiziții publice.
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.
Persoanele cu funcții de decizie sunt cele enumerate la secțiunea VI.3 Informații suplimentare.

Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Operatorul economic sau o întreprindere care are legături cu acesta a oferit consultanta autorității contractante sau entității contractante sau a participat în orice alt mod la pregătireaprocedurii de achiziții publice.
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.

Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Operatorul economic s-a aflat într-o situație In care un contract de achiziții publice anterior, un contract anterior încheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiuneanterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sancțiuni comparabile în legătură cu respectivul contract anterior?
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.

Activitățile economice sunt suspendate
Activitatile economice ale operatorului economic sunt suspendate? Operatorul economic completează cu DA sau NU
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.

Faliment
Operatorul economic declară că nu se găsește în procedură de faliment.
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.

Insolvență
Operatorul economic declară că nu se găsește în procedură de insolvență.
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.

Active administrate de lichidator
Activele operatorului economic sunt administrate de un lichidator sau de o instanță?
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.

Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Operatorul economic declară că nu se află în procedură de insolvență, de lichidare, de administrare judiciară sau în alte proceduri similare, conform legislației naționale.
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.

Concordat
Operatorul economic declară că nu se găsește în procedură de concordat preventiv.
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.

Abaterea profesională gravă
Operatorul economic declară că nu a comis abateri grave profesionale.
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.

Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Operatorul economic s-a aflat într-una dintre situațiile următoare: a) Nu s-a făcut grav vinovat de declarații false la furnizarea informațiilor necesare pentru verificarea absențeimotivelor de excludere sau a îndeplinirii criteriilor de selecție, b) a ascuns astfel de informații, c) nu a fost în măsură să furnizeze, fără întârziere, documentele justificative solicitate deautoritatea contractantă sau de entitatea contractantă, și d) a încercat să influențeze în mod nepermis procesul decizional al autorității contractante sau entității contractante, săobțină informații confidențiale care i-ar putea conferi avantaje necuvenite în cadrul procedurii de achiziții publice sau că a furnizat din neglijență informații false care pot avea oinfluență semnificativă asupra deciziilor privind excluderea, selecția și atribuirea?
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. 1 din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin DUAE se vor prezenta, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.


Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Înregistrare într-un registru comercial
Operatorii economici ce depun oferta trebuie să dovedească o forma de înregistrare în condițiile legii din tara de rezidență, din care să reiasă ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului.
In ceea ce priveste modalitatea de completare a DUAE, operatorii economici (Ofertantul unic/Ofertantul asociat/tertul sustinator/subcontractant) vor bifa “DA” sau “NU” la sectiunea «partea IV criteriile de selectie » punctul - a: Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, urmează să fie prezentate la solicitarea autorității contractante, după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, respectand prevederile art. 196 (2)/Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare. Documentele vor fi prezentate doar de ofertantul care se va clasa pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire. Obiectul contractului trebuie să aibă corespondent în codul CAEN din certificatul emis de către ONRC sau de organismul la care operatorul economic este atestat profesional. Informațiile cuprinse în certificatul constatator trebuie să fie reale/actuale la data prezentării.
Nota 1: Operatorii economici nerezidenți (străini) vor prezenta documente echivalente, care dovedesc o forma de înregistrare/atestare ori apartenența din punct de vedere profesional, în conformitate cucerințele legale din tara de rezidenta, din care să rezulte ca domeniul de activitate al ofertantului corespunde obiectului contractului supus procedurii.
Nota 2: In cazul în care la procedura de achiziție participa un grup de operatori economici care depun oferta comuna, cerința trebuie îndeplinită de fiecare membru al asociației, pentru partea de contract pe care o realizează.
Nota 3: In situația în care ofertantul beneficiază de susținere din partea unor terți sau în situația în care subcontractează părți din contract, acesta va prezenta Certificatul Constatator și pentru terții susținători și subcontractanții declarați în DUAE.
Pentru partea de contract care implică executarea lucrărilor la rețeaua electrică de iluminat public, operatorul economic care va executa efectiv aceste activități va deține atestat ANRE tip C2A sau un atestat superior care include competențele atestatului C2A, valabil, emis în conformitate cu Ordinul ANRE nr. 134/2021, cu modificările și completările aplicabile. Cerința poate f...

Informații suplimentare

Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.În măsura în care solicitările de clarificări sau informații suplimentare au fost adresate in termenul prevăzut in anunțul de participare simplificat, răspunsul autorității contractante la aceste solicitări va fi transmis cu cel putin 6 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor sau solicitărilor de participare.
În cazul în care criteriul utilizat este "preţul cel mai scăzut", clasamentul ofertelor se stabileşte prin ordonarea crescătoare a preţurilor respective, oferta câştigătoare fiind cea de pe primul loc, respectiv cea cu preţul cel mai scăzut. În cazul în care două sau mai multe oferte
sunt situate pe primul loc, autoritatea contractantă solicită ofertanţilor o nouă propunere financiară, iar contractul va fi atribuit ofertantului a cărui nouă propunere financiară are preţul cel mai scăzut.
Referitor la modalitatea de prezentare a propunerii tehnice: 10.20. Mențiunea „sau echivalent”
Orice referire din cuprinsul documentației de atribuire, inclusiv din caietul de sarcini, prin care se indică o anumită origine, sursă, producție, un procedeu special, standarde specifice, o marcă de fabricație sau de comerț, un brevet de invenție și/sau o licență de fabricație, o autorizare, certificare sau atestare, se va citi și interpreta ca fiind însoțită de mențiunea „sau echivalent”.
Regeritor la garantia de participare- Ofertantul va constitui garanția de participare în cuantum de 19.930,50 lei, reprezentând 1% din valoarea estimată a contractului, în conformitate cu prevederile art. 154 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Forma de constituire a garanției de participare va fi cea prevăzută la art. 154 alin. (4) din Legea nr. 98/2016 și de prevederile legale aplicabile. În cazul viramentului bancar, viramentul se va efectua în contul comunicat de Autoritatea Contractantă în SEAP, beneficiar ORAȘUL SCORNICEȘTI, cod fiscal 4491369.
Perioada de valabilitate a garanției de participare va fi cel puțin egală cu perioada de valabilitate a ofertei, respectiv 4 luni de la data limita de depunere a ofertei stabilită prin anunțul de participare publicat în SEAP.
În cazul utilizării unui instrument de garantare, dovada constituirii garanției de participare semnată cu semnătură electronică, se va încărca în SEAP, până cel mai târziu la data și ora limită de depunere a ofertelor şi trebuie să prevadă că plata garanției de participare se va executa necondiționat, respectiv la prima cerere a beneficiarului, pe baza declarației acestuia cu privire la culpa persoanei garantate.
În cazul unor eventuale neconcordanțe referitoare la îndeplinirea condițiilor de formă ale garanției de participare, precum și la cuantumul sau valabilitatea acesteia, comisia de evaluare va solicita clarificări în condițiile art. 132 alin. (3) din H.G. nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare.
În cazul participării în comun la procedura de atribuire, garanția de participare trebuie constituită în numele asocierii și să menționeze că acoperă în mod solidar toți membrii grupului de operatori economici.
Garanția de participare emisă în altă limbă se va încărca în SEAP, însoțită de traducerea autorizată în limba română.
Referitor la garantia de buna executie - În cazul constituirii garanției de bună execuție prin instrument de garantare, acesta va fi emis în condițiile legii de o instituție de credit bancară, instituție financiară nebancară sau societate de asigurare autorizată/înscrisă în registrele ASF, după caz.
În cazul constituirii garanției de bună execuție prin rețineri succesive din sumele datorate pentru facturi parțiale, contractantul are obligația de a deschide un cont la dispoziția autorității contractante, la unitatea Trezoreriei Statului competentă, potrivit prevederilor legale aplicabile. Suma inițială depusă de contractant nu va fi mai mică de 0,5% din prețul contractului fără TVA.
Garanția de bună execuție se poate constitui și prin combinarea modalităților permise de lege.
În cazul unei asocieri, garanția de bună execuție se constituie în numele asocierii și va menționa că acoperă în mod solidar toți membrii grupului de operatori economici.
Referitor la Situația personala a candidatului sau ofertantului - Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 164, 165 și 167 din Legea nr. 98/2016.
Modalitate de îndeplinire: se va completa DUAE potrivit art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative se prezintă, la solicitarea autorității contractante, numai de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016.
Persoanele cu functii de decizie sunt cele indicate in documentatia de atribuire: primar, viceprimar, secretar general, persoana cu viza CFP/contabilitate, membrii comisiei de evaluare si expertii cooptati, inclusiv furnizorii serviciilor auxiliare achizitiei, daca este cazul.
Documentele justificative pot fi:
a) certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) la momentul prezentării. Aceste certificate se prezinta pentru sediul principal iar pentru sediile secundare /punctele de lucru se va prezenta o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate.;
b) cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC la actul constitutiv;
c) după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizițiile publice;
d) alte documente edificatoare, după caz.
In cazul în care în tara de origine sau în tara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 164, art.165 și art.167, autoritatea contractanta are obligația de a accepta o declarație pe propria răspundere sau, daca în tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentica data în fata unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens.
Operatorii economici participanți la procedura (lider, asociat, terții susținători și subcontractanții) nu trebuie să fie într-o situaţie de conflict de interese astfel cum sunt prevăzute la art. 59-60, din Legea nr.98/2016.
Modalitate de îndeplinire în cadrul procedurii:
In ceea ce privește modalitatea de completare a DUAE, operatorii economici (Ofertantul unic/Ofertantul asociat/terțul susținător/subcontractant) vor bifa “DA” sau “NU” la secțiunea «partea IV criteriile de selecție » punctul - a: Indicație globala pentru toate criteriile de selecție
Persoanele cu funcții de decizie sunt enumerate în cadrul prezentei secțiuni și vor fi corelate cu informațiile introduse în fișa de date/instrucțiunile pentru ofertanți.
TUDOR DANIEL – PRIMAR
TEODOR RADU – SECRETAR GENERAL UAT SCORNICEȘTI
TRASCA FLORIN – VICEPRIMAR
MARINESCU IONUT DRAGOS - CONSILIER SUPERIOR
ALDESCU LAURA ELENA - SEF SERVICIU CONTABILITATE
PUIU IULIAN - COMPARTIMENT URBANISM
ANGHEL CLAUDIA CATALINA - CONSILIER SUPERIOR – I.T.
OGREZEANU STEFAN NICOLAE – EXPERT EXTERN COOPTAT
1. Încadrarea într-una din situațiile prevăzute la art.164, art.165 și art. 167 din Legea nr.98/2016, atrage excluderea ofertantului din procedura de achiziție publica. Daca exista incertitudini referitoare la situația unui operator economic, autoritatea contractanta are dreptul să solicite informații direct de la autoritățile competente.
2. Nedepunerea documentului DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/ terț susținător/ subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă.
Referitor la experienta similara justificare- Documentele prin care operatorii economici pot demonstra îndeplinirea cerinței privind experiența similară sunt, fără a se limita la acestea și fără caracter cumulativ: copii ale unor părți relevante ale contractelor îndeplinite, certificate de predare-primire, recomandări, procese-verbale de recepție, certificări de bună execuție, documente constatatoare sau alte documente echivalente.
Referitor la beneficiarul real: Ofertantul declarat câștigător va prezenta, la solicitarea Autorității Contractante, înainte de semnarea contractului de achiziție publică, Declarația privind beneficiarul real, conform Formularului nr. 3 din Secțiunea „Formulare”, cu indicarea beneficiarului/beneficiarilor reali și a modalității de exercitare a controlului, în conformitate cu prevederile Legii nr. 129/2019, cu modificările și completările ulterioare. Informațiile declarate trebuie să fie reale și actualizate la data prezentării.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 1,993,050.00
Termen limită
21 septembrie 2026 (18 zile rămase)
Locație
Orș. Scornicești, Olt
CPV
45316110-9 - Instalare de echipament de iluminare stradală
Categorie
Renovări & Construcții
Publicată pe
04 septembrie 2026
Număr anunț
SCN1179475
Tip procedură
Procedura simplificata
Tip contract
Lucrari
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 04 septembrie 2026

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.