BizzLink
Se încarcă...

Expertiză Tehnică (inclusiv audit energetic) clădire în care funcţionează Şcoala Gimnazială ,,Candiano Popescu’’

Autoritate contractantă: MUNICIPIUL PLOIESTI

„Expertiză Tehnică (inclusiv audit energetic) clădire în care funcţionează Şcoala Gimnazială ,,Candiano Popescu’’” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Design & Arhitectură, pentru Ploiești, județul Prahova, de către MUNICIPIUL PLOIESTI. Bugetul estimat este Max: RON 40,000.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 03 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Pe baza Referatului de necesitate emis de Direcția Tehnic Investiții (nr.7085/03.08.2026) și în conformitate cu Hotărârea Consiliului Local nr. 134/11.05.2026 privind aprobarea bugetului local pe anul 2026, a identificat necesitatea consolidării clădirilor cu risc seismic ridicat. Printre aceste clădiri se află și Școala Gimnazială „Candiano Popescu”, pentru care există deja documentația D.A.L.I., necesară accesării fondurilor nerambursabile prin Programul Național de Consolidare a Clădirilor cu Risc Seismic Ridicat (PNCCRSC).
În baza Legii nr. 212/12.07.2022, instituțiile publice trebuie să identifice clădirile construite înainte de apariția normativului antiseismic P100 78 și să realizeze o evaluare vizuală rapidă a acestora. Municipiul Ploiești a efectuat această evaluare pentru clădirea în care funcționează Școala Gimnazială „Candiano Popescu”.
Pentru includerea unei clădiri în Programul Național de Consolidare, dosarul trebuie să respecte Normele metodologice și să conțină:
• raportul sintetic al evaluării seismice, întocmit conform modelului din Codul de proiectare seismică P100 3/2019 (pct. 8.2 alin. 17),
• raportul de audit energetic,
• certificatul de performanță energetică.
Astfel, în vederea obţinerii finanţării pentru execuţia lucrărilor prin Programul Naţional de Consolidare a Clădirilor cu Risc Seismic Ridicat (PNCCRSC) pentru Şcoala Gimnazială Candiano Popescu, se impune în prima etapa realizarea Expertizei Tehnice a clădirii.

Condiții referitoare la contract

Achizitia se va finaliza prin incheierea unui contract de servicii. Prestatorul se obliga sa presteze servicii pentru Expertiză Tehnică (inclusiv audit energetic) clădire în care funcţionează Şcoala Gimnazială ,,Candiano Popescu’’, conform caiet de sarcini si propunerea tehnica.

Condiții de participare

Completarea formularelor specifice, inclusiv a declaratiei privind insusirea sau formularea de amendamente (numai in ceea ce priveste clauzele specifice) referitoare la formularul de contract de servicii; Formularul de oferta si Anexa la Formularul de oferta, in conformitate cu cerintele Caietului de sarcini si ale Documentatiei de atribuire.

Criterii de atribuire

Pretul cel mai scazut, in conformitate cu prevederile art.187, alin.(3), lit. d), din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice si ale art. 34 si 138, alin. (1) si (2) din H.G. nr. 395/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publică/ acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.

Informații suplimentare

Prezentul anunt continand toate informatiile necesare operatorilor economici interesati pentru participarea la achizitia directa in cauza, cerintele impuse acestora, precum si formularele pe care au obligatia sa le completeze si sa le prezinte, se regasesc in anuntul postat pe site-ul Municipiului Ploiesti, la adresa: https://ploiesti.ro/anunturi_category/achizitii/ , asigurandu-se operatorilor economici accesul direct, nerestrictionat, deplin si gratuit la documentatie. Informatii suplimentare se pot obtine de la Serviciul Achizitii Publice si Contracte, Piata Eroilor, nr. 1A, etaj 6, camera 604, telefon 0244/516699, int. 114, 303.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 40,000.00
Termen limită
03 septembrie 2026 (4 zile rămase)
Locație
Ploiești, Prahova
CPV
71319000-7 - Servicii de expertiză
Categorie
Design & Arhitectură
Publicată pe
31 august 2026
Număr anunț
ADV1545971
Tip procedură
Achizitii directe
Tip contract
Servicii
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 31 august 2026

Design & Arhitectură în Ploiești

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.