BizzLink
Se încarcă...

Furnizare dotări pentru proiectul „Reabilitare, consolidare și mansardare – Școala Gimnazială ”Friedrich Schiller” cod SMIS 325028 – 2 loturi reluate

Autoritate contractantă: Primaria Municipiului Tirgu-Mures

„Furnizare dotări pentru proiectul „Reabilitare, consolidare și mansardare – Școala Gimnazială ”Friedrich Schiller” cod SMIS 325028 – 2 loturi reluate” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria IT & Software, pentru județul Mureș, de către Primaria Municipiului Tirgu-Mures. Bugetul estimat este Max: RON 810,975.40. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 28 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Furnizare dotări pentru proiectul „Reabilitare, consolidare și mansardare – Școala Gimnazială ”Friedrich Schiller” cod SMIS 325028 – 2 loturi reluate
LOT 1 – Achiziție echipamente IT, audio-video ;i licente software – valoare estimată613.729,55 lei fără TVA
LOT 3 – Achiziție materiale didactice si dotari laboratoare de specialitate - valoare estimată 197.246,85 lei fără TVA
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor: 10 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări sau de informații suplimentare cel târziu in a 6 a zi înainte de termenul-limită pentru depunerea ofertelor stabilit în anunțul de participare.
NOTA! Prezenta documentatie este ca urmare a reluarii loturilor ramase neatribuite din cadrul achizitiei publicata si prin anuntul de participare simplificat nr.SCN1130225/24.08.2023 , cu documentația tehnică, respectiv caietele de sarcini și fișele tehnice revizuite

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Pentru loturile: 1,3
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei mediului? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Situatia personala a ofertantului:
1. Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art 164, 165, 167 din
Legea nr 98/ 2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrate indeplinirea cerintei: se va complete DUAE de catre toti operatorii
economici participant la procedura de atribuire, cu informatiile aferente situatiei lor.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea
autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Aceste documente pot fi:
a. Certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul
general consolidate (buget local, buget de stat etc) valabile la momentul prezentarii; iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate .
b. cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al
respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, asa cum
rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv;
c. dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art.
166 alin. (2),art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice;
d. alte documente edificatoare, dupa caz.
In cazul in care in tara de origine sau in tara in care este stabilit operatorul economic nu se emit documente de tipul celor solicitate
sau acestea nu vizeaza totate situatiile cuprinse la art. 164, art. 166 alin. (2), art. 165, art 167 alin. (2) si art. 171 din Legea 98/2016, se accepta orice document considerat edificator emis de autoritati competente din tara respectiva.
Nota: Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al terțului susținător din care rezultă modul
efectiv în care se va materializa susținerea acestuia și/sau a acordului de asociere, după caz.

Pentru loturile: 1,3
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei muncii? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art 164, 165, 167 din
Legea nr 98/ 2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrate indeplinirea cerintei: se va complete DUAE de catre toti operatorii
economici participant la procedura de atribuire, cu informatiile aferente situatiei lor.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea
autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.

Pentru loturile: 1,3
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei sociale? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art 164, 165, 167 din
Legea nr 98/ 2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrate indeplinirea cerintei: se va complete DUAE de catre toti operatorii
economici participant la procedura de atribuire, cu informatiile aferente situatiei lor.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea
autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.

Pentru loturile: 1,3
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Acorduri cu alti operatori economici care vizeaza denaturarea concurentei
Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art 164, 165, 167 din
Legea nr 98/ 2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrate indeplinirea cerintei: se va complete DUAE de catre toti operatorii
economici participant la procedura de atribuire, cu informatiile aferente situatiei lor.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea
autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.

Pentru loturile: 1,3
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertanții/asociatii, terții susținători și subcontractanții NU trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 164, 165 și 167 din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptările prevăzute la art. 166 și art. 171. Pentru evitarea conflictului de interese privind neincadrarea in prevederile art.59 si 60 din Legea nr.98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, precizăm că persoanele care detin functii de decizie din cadrul autoritatii contractante, în ceea ce priveste organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire, sunt Primarul Municipiului Târgu-Mureș – Soós Zoltán, viceprimar - Mihaly-Levente Kovacs - consilier local, viceprimar Moldovan Calin - consilier local, Secretarul General al Municipiului – Bordi Kinga, Director Exec. Dir. Economică - Fodor Anca Maria; Dir.exec. adj. Directia Scoli - Lobont Horatiu, Manager proiect - Darabont Tamas, Responsabili viză CFP – Ioraș Maria Simona; Responsabili viză juridică: Petrișor Alina, Belean Roxana Daniela, Savu Mirela, Boarescu Florina, Banulici Paul, Bindila Nadia, Buculei Dianora, Responsabil completare formular integritate – Negrea Andrada
Persoană responsabilă cu aplicarea procedurii de atribuire, pe baza documentelor și informațiilor transmise de Direcția Scoli – Negrea Andrada – Consilier Achiziții Publice (președinte fără drept de vot)
Membrii comisiei de evaluare cu drept de vot Lot 1, 3: Darabont Tamas. Maier Laura, Nasca Oana,
Membrii înlocuitori ai comisiei de evaluare: Moldovan Daniela - președinte înlocuitor fără drept de vot – Consilier Achizitii Publice, Lobont Horatiu, Dragut Calin Dorel, Szekely Erika
Experți externi cooptați; Vass Elek Szilard– consultant S.C. Draupnir S.R.L.;
Doc de confirmare: Ofertantul (asociații, subcontractanții și terții susținători), vor completa în DUAE la "Motive de excludere", Secțiunea C "Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale".

Cerinta 2:
Ofertantul sau dacă este cazul, ofertantul asociat, terțul susținător, subcontractantul trebuie să transmită datele și informațiile cu
privire la beneficiarii reali, conf. prev. Directivei (UE) 2015/849 a Parlamentului European (PE) și a Consiliului din 20 mai 2015 privind prevenirea utilizării sistemului financiar în scopul spălării banilor sau finanțării terorismului, de modif. a Reg. (UE) nr. 648/2012 al PE și al Consiliului și de abrogare a Directivei 2005/60/CE a PE și a Consiliului și a Directivei 2006/70/CE a Comisiei.
Mod de îndeplinire: Pentru dovedirea preliminară a îndeplinirii cerinței, SE VA COMPLETA DUAE.
AC va solicita, conform prevederilor art. 132 alin. (2) din HG nr. 395/2016:
a. pentru Ofertanții ai căror acționari sunt persoane fizice sau persoane juridice înregistrate pe teritoriul României, se va depune doc. eliberat de către ONRC, în temeiul prev. art. 56 din L129/2019;
b. pentru ofertanți care au în structura acționariatului entități juridice străine, se va depune o decl. pe proprie răspundere dată de către reprezentantul legal, conform prev. art. 326 din Codul Penal privind falsul în declarații, ce va conține datele privind benef. reali ai entităților juridice străine (cel puțin numele, prenumele și data nașterii), în conformitate cu Lg. 129/2019;
c. pentru ofertanții străini, înregistrați în afara României, se vor depune doc. justif., certificate sau alte înscrisuri eliberate de autoritatea responsabilă de datele benef. real din țara Ofertantului, însoțit de traducerea în limba română, certificată de traducători autorizați, în condițiile legii;
d. pentru ofertanții de tipul asociațiilor și fundațiilor, se va depune un extras de la Ministerul Justiției (Registrul Național ONG) privind benef. reali ai asociației/fundației; în cazul în care asociația/fundația este o entitate străină sau are benef. reali persoane străine, se va depune o decl. pe proprie răspundere dată de către reprezentantul legal/președinte, conf preved. art. 326 din Codul Penal privind falsul în declarații, ce va conține datele privind beneficiarii reali ai entităților juridice (cel puțin numele, prenumele și data nașterii) conf Lg. 129/201.

Pentru loturile: 1,3
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Operatorul economic sau o Intreprindere care are legaturi cu acesta a oferit consultanta autoritatii contractante sau entitatii contractante sau a participat In orice alt mod la pregatirea procedurii de achizitii publice?
Operatorul economic sau o Intreprindere care are legaturi cu acesta a oferit consultanta autoritatii contractante sau entitatii
contractante sau a participat In orice alt mod la pregatirea procedurii de achizitii publice?
Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori si subcontractantii trebuie sa respecte Regulile de evitare a conflictului de interese prevazute la art. 59-60 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Se va completa DUAE.

Pentru loturile: 1,3
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Operatorul economic s-a aflat Intr-o situatie In care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior Incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile In legatura cu respectivul contract anterior?
Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art 164, 165, 167 din
Legea nr 98/ 2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrate indeplinirea cerintei: se va complete DUAE de catre toti operatorii
economici participant la procedura de atribuire, cu informatiile aferente situatiei lor.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea
autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.

Pentru loturile: 1,3
Activitățile economice sunt suspendate
Activitatile economice ale operatorului economic sunt suspendate?
Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art 164, 165, 167 din
Legea nr 98/ 2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrate indeplinirea cerintei: se va comp...

Informații suplimentare

Pentru vizualizarea documentației de atribuire încărcate în SEAP, operatorii economici trebuie sa aibă un program necesar vizualizării fișierelor semnate electronic (site-urile furnizorilor de semnătura electronică).
Pentru transmiterea solicitărilor de clarificări privind documentația de atribuire, operatorii economici se vor înregistra în SEAP și vor transmite solicitările având în vedere termenele de răspuns ale autorității contractante prevăzute la art.160-161 din Legea nr. 98/2016 precum și cele de la art. 103 (2) din HG nr.395/2016. Solicitările de clarificări referitoare la prezenta documentație de atribuire se vor adresa în mod exclusiv în SEAP la secțiunea "Întrebări" din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice, iar răspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP la secțiunea "Documentație și clarificări" din cadrul anunțului de participare, autoritatea contractantă urmând să nu dea curs solicitărilor adresate prin altă modalitate de comunicare decât cea stabilită. Operatorii economici au dreptul de a transmite oferta numai în format electronic și numai până la data-limită stabilită pentru depunerea ofertelor.
Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor 10 (zece).
Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit. Termenul în care Autoritatea Contractantă va răspunde consolidate la solicitările de clarificări conf. art. 160 al. 2 din Legea nr. 98/2016 și art. 27 din H.G. nr. 395/2016 este cu 6 (șase) zile înainte de termenul-limită de depunere a ofertelor.
După depunerea ofertelor comisia de evaluare va transmite solicitările de clarificare în legătură cu oferta prin utilizarea facilităților tehnice disponibile în SEAP (Secțiunea “Întrebări”).
DUAE completat cu informațiile aferente operatorului economic participant la procedura de atribuire, propunerea tehnică și propunerea financiară vor fi transmise în format electronic / prin mijloace electronice. DUAE-ul este configurat de către autoritate direct în SEAP la definirea documentației de atribuire. SEAP generează automat fișierul în format .xml aferent și îl atașează fără ca utilizatorii să aibă posibilitatea să-l modifice direct sau să-l șteargă.
Răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după autentificare, de către fiecare participant.
Pentru cazurile în care ofertantul este o asociere de operatori economici sau pentru cazurile în care ofertantul are subcontractanți sau terți susținători, fiecare operator economic se va autentifica în sistem și va accesa procedura de atribuire de interes în vederea completării DUAE în calitatea în care a fost inclus în respectiva procedură (asociat, subcontractant, terț susținător). Este necesar ca toți cei care trebuie să răspundă la DUAE să fie înregistrați ca utilizatori ai sistemului.
Documentele precizate mai sus, respectiv fișierele încărcate în SEAP, vor fi semnate cu semnătură electronică extinsă a reprezentantului legal/împuternicit al ofertantului. Comisia de evaluare va analiza și verifica fiecare ofertă din punct de vedere al elementelor tehnice propuse, iar ulterior din punct de vedere al aspectelor financiare pe care le implică.
Operatorii economici vor transmite răspunsurile la clarificări și eventualele documente solicitate pe parcursul evaluării ofertelor prin intermediul SEAP (Secțiunea “Întrebări”), în format electronic, semnate cu semnătură electronică.
Autoritatea contractantă informează fiecare ofertant cu privire la deciziile luate în ceea ce privește rezultatul procedurii, respectiv atribuirea/încheierea contractului de achiziție publică, inclusiv cu privire la motivele care stau la baza oricărei decizii de a nu atribui contractul, ori de a relua procedura de atribuire, cât mai curând posibil, dar nu mai târziu de 3 zile de la emiterea deciziilor respective.
În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situația în care egalitatea se menține, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, și oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 810,975.40
Termen limită
28 septembrie 2026 (26 zile rămase)
Locație
Mureș
CPV
30200000-1 - Echipament și accesorii pentru computer
Categorie
IT & Software
Publicată pe
02 septembrie 2026
Număr anunț
SCN1179395
Tip procedură
Procedura simplificata
Tip contract
Furnizare
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 02 septembrie 2026

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.