BizzLink
Se încarcă...

Furnizare Gaze Naturale pentru Aeroportul International "George Enescu" Bacau

Autoritate contractantă: Regia Autonoma Aeroportul International "George Enescu" Bacau

„Furnizare Gaze Naturale pentru Aeroportul International "George Enescu" Bacau” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Energie & Apă, pentru Bacău, județul Bacău, de către Regia Autonoma Aeroportul International "George Enescu" Bacau. Bugetul estimat este Max: RON 397,000.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 14 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Achizitia de gaze naturale pentru R.A. Aeroportul International “George Enescu” Bacau, in calitate de consumator noncasnic eligibil, de pe piata libera pentru o perioada de 12 luni (2026-2027). Procedura de achizitie se va finaliza prin încheierea, cu operatorul economic a carui oferta va fi declarata câstigatoare, a unui contract de furnizare valabil pe o perioada de 12 luni, cu o cantitate estimată de 1105,0 MWh/an, conform Caietului de Sarcini, cu respectarea prevederilor art. 9, alin. (4), lit. a din Hotărârea Guvernului Nr. 394/2016, cu modificările și completările ulterioare.

Condiții referitoare la contract

Valoare garanția de participare: 3.970 lei. Garantia de participare se constituie, în conformitate cu prevederile art. 41 si art. 42 din H.G. Nr. 394/2016. Prin virament bancar, plata se va realiza în contul RO65CECEB00030RON2935785, deschis la CEC Bacău. Perioada de valabilitate va fi de 120 zile. Garanția de participare se va depune scanat în SEAP până la data limită de depunere a oferelor. În cazul depunerii de oferte în asociere, garanţia trebuie constituită în numele asocierii. Garanţia de participare emisă în altă limbă decât română va fi însoţită de traducerea autorizată în limba română. Garantia de participare se va restitui de catre Entitatea Contractanta in conformitate cu prevederile art. 164^1 din Legea Nr. 99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare - Formularul Nr. 6
Cuantumul garanției de bună execuție este de 10 % din valoarea contractului fără TVA si se va constitui, în termen de maxim 5 zile lucratoare de la data semnării contractului de achiziție publică Acest termen poate fi prelungit la solicitarea justificată a contractantului, fără a depăşi 15 zile de la data semnării contractului, conform art. 45 si art. 46 din HG Nr. 394/2016, respectiv se constituie prin virament bancar sau printr-un instrument de garantare emis de o instituție de credit din România sau din alt stat sau de o societate de asigurări, in condițiile legii, și devine anexă la contract. Se va completa Formularul Nr. 7.
Garanția de bună execuție a contractului va fi constituită pe o perioada egală cu perioada de valabilitate a contractului.
Garanția de bună execuție se va restitui în conformitate cu prevederile art. 164^2 din Legea Nr. 99/2016. Perioada de valabilitate a garantiei de buna executie este cel putin egala cu durata contractului.

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Modalitate de îndeplinire: Completarea declarației privind respectarea reglementărilor obligatorii din domeniul mediului. Formularul Nr. 9
Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Modalitate de îndeplinire: Completarea declaratiei privind respectarea reglementarilor obligatorii din domeniul social, al relațiilor de munca și privind respectarea legislației de securitate și sănătate în muncă Formularul Nr. 10
Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Modalitate de îndeplinire: Completarea declarației privind respectarea reglementărilor obligatorii din domeniul social, al relațiilor de muncă și privind respectarea legislației de securitate și sănătate în muncă Formularul Nr.10.
Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă.

Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Modalitate de îndeplinire: Orice operator economic care a depus oferta în mod individual sau în asociere și subcontractanții nu trebuie să se afle în nici una dintre situațiile prevazute de art. 177, 178 si 180 din Legea 99 din 2016
Operatorii economici au obligația de a completa DUAE (Document Unic de Achiziție European) cu informațiile aferente situatiei lor în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea Nr. 99/2016, precum și Declarațiile privind neîncadrarea în situațiile prevăzute de art.177, 178 si 180 - Formularele Nr. 1 si 2. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea Entității Contractante doar de ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor sunt:
I. Pentru persoanele juridice române:
• certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante, cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării
• cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv;
• după caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 177 alin. (2), art. 178 alin. (2), art. 180 din Legea Nr. 99/2016 privind achizițiile publice;
• alte documente edificatoare, după caz.
II. Operatori străini: În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art.177, 178 si 180, Entitatea Contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens.
Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă.

Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Modalitate de îndeplinire: Orice operator economic care a depus oferta în mod individual sau în asociere și subcontractanții nu trebuie să se afle în nici una dintre situațiile prevazute de art. 177, 178 si 180 din Legea 99 din 2016.
Operatorii economici au obligația de a completa DUAE (Document Unic de Achiziție European) cu informațiile aferente situației lor în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea Nr. 99/2016, precum și Declarațiile privind neîncadrarea în situațiile prevăzute de art.177, 178 si 180 - Formularele Nr. 1 si 2. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea Entității Contractante doar de ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor sunt:
I. Pentru persoanele juridice române:
• certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante, cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării
• cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv;
• după caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 177 alin. (2), art. 178 alin. (2), art. 180 din Legea Nr. 99/2016 privind achizițiile publice;
• alte documente edificatoare, după caz.
II. Operatori străini: În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art.177, 178 si 180, entitatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens.
Ofertanții, subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute. Ofertantul/asociatul vor completa DUAE cu informațiile aferente situației lor, precum si Declarația privind neîncadrarea în situatiile potential generatoare de conflict de interese, asa cum sunt definite la art.73 din Legea Nr. 99/2016 – Formular Nr. 3. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea Entitatii Contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Persoanele ce detin functii de decizie din cadrul Entitatii Contractante, a celor cu putere de reprezentare din partea furnizorului de servicii auxiliare, precum și a celor implicați în procedură din partea acestuia din urmă sunt: Nume si prenume- Functie detinuta: Radu Bezniuc - Administrator Executiv, Cojocariu Radu Dumitru - Director Tehnic, Hodea Romeo –Director Operational, Gabriel Mariuta - Director Comercial, Bighiu Mioara – Sef Departament Economic, Cornel Mita - Sef Serviciu Energetic, Ancuta Munteanu – Consilier Juridic, Lucian Neacsu – Expert Achizitii.
Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă

Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Modalitate de îndeplinire: Orice operator economic care a depus oferta în mod individual sau în asociere și subcontractanții nu trebuie să se afle în nici una dintre situațiile prevazute de art. 177, 178 și 180 din Legea 99 din 2016.
Operatorii economici au obligatia de a completa DUAE (Document Unic de Achizitie European) cu informațiile aferente situatiei lor în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea Nr. 99/2016, precum si Declaratiile privind neincadrarea în situațiile prevăzute de art.177, 178 și 180 - Formularele Nr. 1 si 2. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea Entității Contractante doar de ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor sunt:
I. Pentru persoanele juridice române:
• certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante, cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii
• cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv;
• după caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 177 alin. (2), art. 178 alin. (2), art. 180 din Legea Nr. 99/2016 privind achizițiile publice;
• alte documente edificatoare, după caz.
II. Operatori străini: În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art.177, 178 si 180, Entitatea Contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens.
Ofertanții, subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute. Ofertantul/asociatul vor completa DUAE cu informațiile aferente situației lor, precum și Declarația privind neîncadrarea în situațiile potențial generatoare de conflict de interese, asa cum sunt definite la art.73 din Legea Nr. 99/2016 – Formular Nr. 3. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea Entitatii Contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Persoanele ce detin functii de decizie din cadrul Entitatii Contractante, a celor cu putere de reprezentare din partea furnizorului de servicii auxiliare, precum și a celor implicați în procedură din partea acestuia din urmă sunt: Nume si prenume- Functie detinuta: Radu Bezniuc - Administrator Executiv, Cojocariu Radu Dumitru - Director Tehnic, Hodea Romeo –Director Operational, Gabriel Mariuta - Director Comercial, Bighiu Mioara – Sef Departament Economic, Cornel Mita - Sef Serviciu Energetic, Ancuta Munteanu – Consilier Juridic, Lucian Neacsu – Expert Achizitii.
Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă

Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Modalitate de îndeplinire: Orice operator economic care a depus oferta în mod individual sau în asociere și subcontractanții nu trebuie să se afle în nici una dintre situațiile prevăzute de art. 177, 178 si 180 din Legea 99 din 2016.
Operatorii economici au obligația de a completa DUAE (Document Unic de Achizitie European) cu informațiile aferente situației lor în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea Nr. 99/2016, precum si Declarațiile privind neîncadrarea in situatiile prevazute de art.177, 178 si 180 - Formularele Nr. 1 si 2.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea Entității Contractante doar de ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor sunt:
I. Pentru persoanele juridice române:
• certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante, cu pri...

Informații suplimentare

1. Clasamentul ofertelor se stabileşte prin ordonarea descrescătoare a punctajului obtinut, oferta câştigătoare fiind cea de pe primul loc, respectiv cea care a obtinut cu punctajul cel mai mare. Daca doua sau mai multe oferte clasate pe primul loc contin acelasi pret, Entitatea Contractanta va solicita ofertantilor clasati pe primul loc o noua propunere financiara, caz în care contractul va fi atribuit ofertantului a carei noua propunere financiara are pretul cel mai scazut
2. Ofertantii vor prezenta odata cu DUAE, Formularul Nr. 12 – Angajament de respectare a standardelor de prelucrare a datelor cu caracter personal, conform RGPD.
3. Ofertanții vor prezenta odata cu DUAE, Formularul Nr. 13 – Declaratie pe Proprie Raspundere, conform Regulament (UE) 2022/576.
4. Ofertantii vor completa Formularul Nr. 14 - Declaraţie privind partea/partile din Propunerea Tehnica si Financiara, care au caracter confidential.
5. Cerintele Tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”SAU ECHIVALENT”.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 397,000.00
Termen limită
14 septembrie 2026 (14 zile rămase)
Locație
Bacău, Bacău
CPV
09123000-7 - Gaze naturale
Categorie
Energie & Apă
Publicată pe
01 septembrie 2026
Număr anunț
SCN1179321
Tip procedură
Procedura simplificata
Tip contract
Furnizare
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 01 septembrie 2026

Energie & Apă în Bacău

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.