BizzLink
Se încarcă...

FURNIZARE ,INSTALARE ,PUNERE IN FUNCTIUNE ECHIPAMENTE MEDICALE Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Autoritate contractantă: Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii "Sf. Ioan" Galati

„FURNIZARE ,INSTALARE ,PUNERE IN FUNCTIUNE ECHIPAMENTE MEDICALE Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Sănătate & Wellness, pentru Galați, județul Galați, de către Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii "Sf. Ioan" Galati. Bugetul estimat este Max: RON 200,000.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 08 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

FURNIZARE ,INSTALARE ,PUNERE IN FUNCTIUNE ECHIPAMENTE MEDICALE-Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata
conform caiet de sarcini
Finalizarea procedurii de atribuire prin încheierea acordului cadru, este supusa urmatoarei conditii:
Clauza suspensiva: Procedura de atribuire a acordului cadru a fost initiata sub incidenta prezentei clauze suspensive, in sensul ca:
- Incheierea contractului subsecvent este conditionata de obtinerea/aprobarea finantarii din fonduri bugetare [bugetul de stat/local , fonduri proprii ] si /sau fonduri europene nerambursabile, semnarea contractului fiind posibila doar in situatia in care se respecta dispozitiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finatele publice.
- In cazul în care, indiferent de motive, nu va fi aprobată finanțarea astfel încât autoritatea contractantă să dispună de fondurile necesare, autoritatea contractantă va aplica prevederile art. 212 alin.(1) lit. c) teza a II-a din Legea nr. 98/2016, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Perioada maximă pentru care operează clauza suspensivă este de 24 luni.

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Activitățile economice sunt suspendate
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Faliment
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Insolvență
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Active administrate de lichidator
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Concordat
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Abaterea profesională gravă
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata

Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
se aplica la echipamentul medical :Sistem complet pentru fixare craniana intraoperatorie-1 bucata


Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Înregistrare într-un registru profesional relevant
Cerinta nr.2-Avizul de funcționare /Autorizarea/Certificatul de înregistrare si anexele acestuia emis de Ministerul Sănătății sau Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale, conform legii 95 din 2006 - republicată și actualizată coroborată cu Ordinul MS 1008/2016, valabil la data prezentării, pentru activitățile de distribuție, reparare, mentenanță și punere în funcțiune a echipamentelor. Avizul Agenției Naționale a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale emis în baza prevederilor din Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății republicată cu modificările si completările ulterioare, pentru activități de comercializare/distributie, reparare, verificare si punere in functiune pentru dispozitivul medical, desfășurate de operatorul economic care depune oferta în cadrul procedurii, valabil la data prezentării documentelor. (Activitățile de comercializare si de prestări servicii în domeniul dispozitivelor medicale sunt menționate la art. 3 din Ordinul Ministerului Sănătății nr. 1008/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a titlului XX din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, referitoare la avizarea activităților în domeniul dispozitivelor medicale. În cazul în care tara de origine sau în tara în care este stabilit ofertantul este alta decât România, apartenența din punct de vedere profesional va fi dovedită cu documente din țara de origine, echivalente cu cele solicitate. Aceste documente se vor depune în limba română, traduse de traducător autorizat.)
Pentru desfășurarea corespunzătoare a activităților de evaluare a propunerilor tehnice, autoritatea contractantă solicită tuturor ofertanților să prezinte, odată cu propunerea tehnică, aceste avize/autorizații.
Operatorul trebuie să aibă minim 1(un) inginer de service calificat care pot răspunde în maxim 24 - 48 ore în caz de solicitare la intervenție.
Nota : In Avizul de functionare trebuie sa se regaseasca producatorul dispozitivului medical ofertat si categoriile/grupa dispozitivului medical pentru care se executa comercializare/distribuție, reparare, verificare și punere în funcțiune . Neîndeplinirea unei singure cerințe atrage declararea ofertei tehnice ca fiind neconforme.

Înregistrare într-un registru comercial
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului.

Mod de indeplinire: Completare DUAE (Documentul Unic de Achizitie European), urmând ca documentul justificativ, respectiv certificatul constatator emis de O.N.R.C. (Oficiul National al Registrului Comertului) valabil la momentul prezentarii sau pentru ofertantii straini, document echivalent emis în tara de rezidenta, sa fie prezentat, la solicitarea autoritatii contractante, doar primului operator economic clasat in clasamentul intermediar întocmitla finalizarea evaluarii ofertelor.

În cazul în care tara de origine sau în tara în care este stabilit ofertantul este alta decât România, apartenenta din punct de vedere profesional va fi dovedita cu documente din tara de origine, echivalente cu cele solicitate. Aceste documente se vor depune în limba româna, traduse de traducator autorizat.

Proporția de subcontractare

Cerinta nr.1-Informatii privind asocierea

Mod de indeplinire: Completare DUAE (Documentul Unic de Achizitie European) , urmând ca documentul justificativ, respectiv Acordul de asociere sa fie prezentat, in conditiile existentei unui acord si la solicitarea autoritatii contractante, in forma legalizata, doar primului operator economic clasat in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.

Informații suplimentare

”Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 200,000.00
Termen limită
08 octombrie 2026 (36 zile rămase)
Locație
Galați, Galați
CPV
33162000-3 - Dispozitive și instrumente pentru blocul operator
Categorie
Sănătate & Wellness
Publicată pe
02 septembrie 2026
Număr anunț
CN1096068
Tip procedură
Licitatie deschisa
Tip contract
Furnizare
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 02 septembrie 2026

Sănătate & Wellness în Galați

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.