Furnizare lemne de foc de esenta tare pentru sezonul rece 2026-2027
Autoritate contractantă: Inspectoratul de Politie Judetean Valcea
„Furnizare lemne de foc de esenta tare pentru sezonul rece 2026-2027” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Grădinărit & Spații Verzi, pentru Râmnicu Vâlcea, județul Vâlcea, de către Inspectoratul de Politie Judetean Valcea. Bugetul estimat este Max: RON 262,522.78. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 08 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Achizitie publica pentru furnizare lemne de foc de esenta tare, pentru locurile de consum din administrarea și folosința Inspectoratului de Politie al Judetului Valcea, prevazute în caietul de sarcini.
Condiții de participare
•Se va prezenta DUAE de catre ofertanti (inclusiv pentru asociati/subcontractanti/terti sustinatori) în conformitate cu prevederile art. 193 alin 1 si 2 din Legea 98/2016 ca prima dovada a neîncadrarii în situatiile de excludere si a îndeplinirii cerintelor solicitate. DUAE poate fi descarcat din SEAP .
•Odata cu depunerea DUAE ofertantii vor prezenta angajamentul tertului sustinator (impreuna cu documente anexe la angajament din care rezulta modul efectiv din care se va materializa sustinerea acestora), acordul de asociere si acordul de subcontractare, unde este cazul.
•Documentele care probeaza îndeplinirea celor asumate în DUAE urmeaza a fi prezentate la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Nedepunerea DUAE odata cu oferta (inclusiv pentru asociat/ tert sustinator/subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila. In cazul constatarii unor erori in completarea DUAE, autoritatea contractanta, in conformitate cu art 209 din Legea 98/2016, poate solicita clarificari prin emiterea de catre ofertant a unui formular nou, semnat electronic.
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractanti nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prevazute la art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice. Pentru a demonstra neîncadrarea în situatiile enumerate operatorul economic va completa DUAE, urmând ca documentele justificative sa fie prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar, la finalizarea evaluarii ofertelor, dupa cum urmeaza :
-certificate constatatoare si certificate de atestare fiscala privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (bugetul local, bugetul de stat, etc.), la momentul prezentarii documentelor. Ofertantii care sunt rezidenti într-un alt stat vor prezenta orice documente edificatoare, eliberate de autoritati competente din tara în care acestia sunt rezidenti, prin care sa dovedeasca lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor catre bugetul de stat si local, în conformitate cu legislatia din tara de rezidenta, la momentul prezentarii documentelor;
-cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau al celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv;
-dupa caz, documente prin care se demonstreaza ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin.2, art. 167 alin 2 si art 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice.
- Formularul D – Declaratie pe proprie raspundere privind evitarea conflictului de interese (situatii prevazute la art. 59 si art. 60 din Legea 98/2016).
În cazul ofertantilor (persoane fizice sau juridice) de alta nationalitate decât cea româna, documentele vor fi transmise în limba de origine, însotite de o traducere autorizata a acestora în limba româna.
Daca exista incertitudini referitoare la situatia unui operator economic, autoritatea contractanta are dreptul sa solicite informatii direct de la autoritatile competente.
Pentru persoanele juridice/fizice române:
- Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii, precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului.
Modalitate îndeplinire : completare DUAE, urmând ca documentul justificativ, respectiv certificat ONRC sau pentru ofertantii straini document echivalent emis în tara de rezidenta, sa fie prezentat la solicitarea autoritatii contractante doar de ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar, la finalizarea evaluarii ofertelor.
Cerinta se aplica inclusiv pentru subcontractanti si/sau terti sustinatori care vor completa informatiile aferente situatiei lor la nivelul unui DUAE distinct.
Nota: Pentru persoanele juridice straine sunt acceptate documente echivalente emise de autoritatile competente din tara de rezidenta.
Documentele mentionate vor fi transmise în limba de origine, însotite de o traducere autorizata a acestuia în limba romana.
Informații suplimentare
1. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent"
2. În cazul în care, în urma clasamentului stabilit de SEAP, comisia de evaluare constata ca pe primul loc sunt clasate doua sau mai multe oferte cu acelasi pret, autoritatea contractanta va solicita, din nou, ofertantilor în cauza, propunerile financiare, exprimate în lei fara TVA, cu patru zecimale, care se vor depune în plic închis la sediul autoritatii contractante. Acestea se vor depune în termen de 3 zile de la finalizarea etapei de evaluare financiara din cadrul procedurii simplificate. Acordul cadru se va încheia cu operatorul economic clasat pe locul întâi. Oferta are caracter ferm si obligatoriu, din punct de vedere al continutului, pe toata durata de valabilitate. Acordul-cadru se va încheia cu pretul rezultat în urma desfasurarii procedurii. Autoritatea contractanta va lua în considerare, în baza criteriului de atribuire „pretul cel mai scazut”, ofertele finale transmise de ofertantii participanti.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 262,522.78
- Termen limită
- 08 septembrie 2026 (8 zile rămase)
- Locație
- Râmnicu Vâlcea, Vâlcea
- CPV
- 03418100-4 - Lemn de esență tare
- Categorie
- Grădinărit & Spații Verzi
- Publicată pe
- 31 august 2026
- Număr anunț
- SCN1179300
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 31 august 2026
Grădinărit & Spații Verzi în Râmnicu Vâlcea
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.