BizzLink
Se încarcă...

Furnizarea unui echipament electric pentru impingere/tractare aeronave, pentru transport aeronave din clasele A si B, cu MTOW≤28 tone

Autoritate contractantă: Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti SA

„Furnizarea unui echipament electric pentru impingere/tractare aeronave, pentru transport aeronave din clasele A si B, cu MTOW≤28 tone” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Transport & Mutări, pentru București, județul București, de către Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti SA. Bugetul estimat este Max: RON 412,813.35. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 12 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Furnizarea unui echipament electric pentru impingere/tractare aeronave, fara bara de tractare, cu ridicarea jambei de bot a aeronavei, pentru transport aeronave din claseleA si B, cu MTOW≤28 tone si achizitia serviciilor de mentenanta (revizii tehnice periodice) in perioada de garantie a acestuia.

Numar zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.

Entitatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare primite in a 11 -a zi inainte de data limita pentru depunerea ofertelor.

Condiții referitoare la contract

Garantia de participare, în valoare de 800 euro, irevocabila, va fi constituita conform prevederilor art.164, alin.(4) din Legea 99/2016 modificat prin Legea 208/2022 si OUG 136/2022. In cazul in care garantia de participare va fi constituita in alta valuta, se va folosi cursul comunicat de BNR din data publicarii anuntului de participare. Conturile entitatii contractante sunt: Cont în lei: RO 40 BRDE 445 SV 12412444450, Cont în euro: RO 24BRDE 445 SV 11918064450. Perioada de valabilitate a garantiei de participare este de 4 luni de la data limita stabilita pentru depunerea ofertelor, cu posibilitatea de prelungire la cererea entitatii contractante. Restituirea garantiei se va efectua cf. prev art.164 indic.1 din Legea 99/2016 modificat prin Legea 208/2022 si OUG 136/2022.
Garantia de buna executie este de 10% din valoarea contractului, fara T.V.A. si se va constitui, in termen de maxim 5 (cinci) zile lucratoare de la data incheierii contractului. Acest termen poate fi prelungit, la solicitarea justificată a contractantului, fără a depăşi 15 zile de la data semnării contractului sectorial. GBE va fi constituita conform prevederilor art.164, alin.(4) din Legea 99/2016 modificat prin Legea 208/2022 si OUG 136/2022 si in conformitate cu dispozitiile pct. Garantia de buna executie a contractului din clauzele contractuale.

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Pentru demonstrarea neincadrarii in situatiile prevazute la art. 180, alin (1), lit. a) din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP.
Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) se va completa atat de catre ofertanti, ofertanti asociati cat si, daca este cazul, de catre terti sustinatori.
Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Pentru demonstrarea neincadrarii in situatiile prevazute la art. 180, alin (1), lit. a) din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP.
Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) se va completa atat de catre ofertanti, ofertanti asociati cat si, daca este cazul, de catre terti sustinatori.
Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Pentru demonstrarea neincadrarii in situatiile prevazute la art. 180, alin (1), lit. a) din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP.
Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) se va completa atat de catre ofertanti, ofertanti asociati cat si, daca este cazul, de catre terti sustinatori.
Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE.

Orice operator economic care a depus oferta în mod individual sau în asociere, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere prevăzute la art.177, 178,180 din Legea nr. 99/2016.

Modalitatea de indeplinire
Se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP.
Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) se va completa atat de catre ofertanti, ofertanti asociati si subcontractanti, cat si, daca este cazul, de catre terti sustinatori.
Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE.
Aceste documente pot fi:
1.certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate;
2. cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
3. dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art.179 alin.(2), art. 180 alin. (2), art. 184 din Legea 99/2016 privind achizitiile publice;
4. alte documente edificatoare, dupa caz.
5. În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art.177, 178 și 180 din Legea 99/2016, entitatea contractantă are obligatia de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autoritățI administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens.

Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Pentru demonstrarea neincadrarii in situatiile prevazute la art. 180, alin (1), lit. d) din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP.
Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) se va completa atat de catre ofertanti, ofertanti asociati cat si, daca este cazul, de catre terti sustinatori.
Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE.

Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Pentru demonstrarea neincadrarii in situatiile prevazute la art. 180, alin (1), lit. e) din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP.
Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) se va completa atat de catre ofertanti, ofertanti asociati cat si, daca este cazul, de catre terti sustinatori.
Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE.
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prevazute la art. 73 din Legea nr. 99/2016.

Modalitatea de indeplinire
Se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP. Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire.
Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) se va completa atat de catre ofertanti, ofertanti asociati si subcontractanti, cat si, daca este cazul, de catre terti sustinatori.
Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE.
Persoanele cu functie de decizie din cadrul entitatii contractante implicate în procedura de achizitie publica sunt:
Bogdan Stelian Mindrescu-Director General
Valeriu Mihail Florea-Sef Serviciul Managementul Resurselor Tehnice de Securitate
George Marian Niculie-Sef Serviciul Achiziții
Maria Dinu-Director Directia Implementare Proiecte si Strategie
Cristian Alexe-Director Directia Siguranta Aeroportuara
Laurentiu Matache-Sef Biroul Urmarire si Implementare Proiecte
Tiberius Stoica-Director Directia Tehnica
Gabriel Niculae-Sef Serviciul Intretinere Suprafete Aerodrom
Victor Harabagiu-Sef Biroul Asigurare Tehnico-Materiala si Corporate Security
Madalina Ruxandra Rusu-Director Directia Financiara
Vasilica Marina-Consilier
Gabriel Radu Bondar-Director Directia Operatiuni Aerodrom AIHCB
Adrian Vasilescu-Sef BMCF
Constantin Cirstoveanu-Inspector de specialitate DSA
Mihai Copoeru-Expert achizitii, Serviciul Achizitii
Claudia Georgescu-Expert Achizitii, Serviciul Achizitii
Andreea Iuliana Maxim-Referent de specialitate, Serviciul Achizitii
Monica Stanila-Referent de specialitate, Serviciul Achizitii
Luisa Capezeanu-Referent de specialitate, Serviciul Achizitii
Emil Jernoiu-Sef, Serviciul Operatiuni Speciale AIBB-AV
Eduard Risnoveanu-Inginer,Serviciul Operatiuni Speciale AIBB-AV
Lucian Trache-Referent de Specialitate,Serviciul Aprovizionare
Cristian Popa- Referent de Specialitate, Serviciul Aprovizionare

Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Pentru demonstrarea neincadrarii in situatiile prevazute la art. 180, alin (1), lit. f) din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP.
Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) se va completa atat de catre ofertanti, ofertanti asociati cat si, daca este cazul, de catre terti sustinatori.
Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE

Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Pentru demonstrarea neincadrarii in situatiile prevazute la art. 180, alin (1), lit. g) din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP.
Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) se va completa atat de catre ofertanti, ofertanti asociati cat si, daca este cazul, de catre terti sustinatori.
Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE.

Activitățile economice sunt suspendate
Pentru demonstrarea neincadrarii in situatiile prevazute la art. 180, alin (1), lit. b) din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP.
Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) se va completa atat de catre ofertanti, ofertanti asociati cat si, daca este cazul, de catre terti sustinatori.
Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE.

Faliment
Pentru demonstrarea neincadrarii in situatiile prevazute la art. 180, alin (1), lit. b) din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP.
Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) se va completa atat de catre ofertanti, ofertanti asociati cat si, daca este cazul, de catre terti sustinatori.
Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE

Insolvență
Pentru demonstrarea neincadrarii in situatiile prevazute la art. 180, alin (1), lit. b) din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Lege...

Informații suplimentare

In completarea sectiunii III.1.3.a) Capacitatea tehnica si/sau profesionala:
Asocierea (dacă este cazul)
Mai multi operatori economici au dreptul de a se asocia cu scopul de a depune oferta comuna, fara a fi obligati sa adopte sau sa constituie o anumita forma juridica pentru depunerea ofertei. Toti membrii asocierii au obligatia de a completa DUAE cu toate informatiile solicitate de entitatea contractanta in Documentatia de Atribuire. Operatorul economic va depune odata cu oferta si DUAE si Acordul de asociere. Acesta va fi prezentat intr-un singur exemplar si va fi semnat si stampilat, in cazul unei asocieri, de reprezentantul legal al fiecarui ofertant asociat.

Subcontractare (dacă este cazul)
In cazul in care ofertantul va subcontracta o parte din contract, in conformitate cu art.202 alin.(3) din legea nr.99/2016, DUAE va include şi informaţii privind partea din contract care urmează a fi eventual subcontractată, şi va avea anexat acordul de subcontractare. Subcontractanţii pe ale căror capacităţi se bazează ofertantul trebuie să completeze, la rândul lor, DUAE separate, incluzând toate informaţiile menţionate la art.202 alin. (1) lit. a), precum şi cele de la alin. (1) lit. b) şi c) care prezintă relevanţă din perspectiva capacităţilor subcontractanţilor pe care se bazează ofertantul în cadrul procedurii de atribuire. În cazul subcontractanţilor pe ale căror capacităţi ofertantul nu se bazează, DUAE va conţine numai informaţiile menţionate la alin. (1) lit. a).
Acordul de subcontractare va contine cel putin urmatoarele informatii: - Denumire subcontractant - Date de identificare subcontractant. - Denumirea lucrarilor / serviciilor ce vor fi executate / prestate de subcontractant.- Procentul lucrarilor executate / serviciilor prestate de catre subcontract).

Tert sustinator (dacă este cazul)
Fiecare tert sustinator va completa un formular DUAE separat care sa cuprinda informatiile solicitate in: - sectiunea "Motive de excludere" si Criterii de selectie - inscrierea in Registrul Comertului si Capacitatea tehnica si profesionala" - in situatia in care sustinerea acordata se refera la indeplinirea criteriilor referitoare la capacitatea tehnica si sau profesionala. Operatorul economic va depune odata cu oferta si DUAE si „Angajament ferm privind sustinerea tehnica si profesionala a ofertantului”. In baza prevederilor art. 196 alin. 4 din Legea nr. 99/2016, tertii sustinatori vor prezenta documente justificative din care sa rezulte modul efectiv prin care vor asigura îndeplinirea propriului angajament de sustinere, respectiv modul in care vor interveni in situatia in care ofertantul nu isi poate indeplini obligatiile contractuale. In acest sens se va prezenta un plan de mobilizare detaliat care sa cuprinda resursele umane, materiale (echipamentele alocate), cu precizarea intervalului de timp in care va interveni in caz de necesitate (dupa caz). In detalierea planului de mobilizare se va tine cont de complexitatea activitatilor, asa cum au fost descrise in documentatia de atribuire, precum si de termenul cerut de entitatea contractanta pentru finalizarea proiectului. Toate aceste documente se vor prezenta odata cu angajamentul de sustinere.

1. Informatii privind accesarea si completarea DUAE se regasesc pe site-ul ANAP - www.anap.gov.ro, in sectiunea Documente utile -Notificari - Notificare privind utilizarea DUAE integrat SEAP.
Nota: Pentru incarcarea documentelor in SEAP, recomandam operatorilor economici ca acestea sa fie arhivate in arhive de maxim 48 MB semnate cu semnatura electronica extensa. Nu se vor depune alte documente decat cele solicitate prin documentatia de atribuire.
2. La semnarea contractului, ofertantul castigator va prezenta integral, fara stersaturi sau omisiuni, contractul de asociere si subcontractare (acolo unde este cazul).

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 412,813.35
Termen limită
12 octombrie 2026 (38 zile rămase)
Locație
București, București
CPV
34144740-7 - Vehicule de tractare a aeronavelor
Categorie
Transport & Mutări
Publicată pe
04 septembrie 2026
Număr anunț
CN1096139
Tip procedură
Licitatie deschisa
Tip contract
Furnizare
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 04 septembrie 2026

Transport & Mutări în București

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.