„Îmbrăcăminte de protecție (inclusiv termoizolantă pentru iarnă)”
Autoritate contractantă: COMPANIA NATIONALA DE TRANSPORT AL ENERGIEI ELECTRICE "TRANSELECTRICA" S.A.
„„Îmbrăcăminte de protecție (inclusiv termoizolantă pentru iarnă)”” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Altele, pentru Sector 3, județul București, de către COMPANIA NATIONALA DE TRANSPORT AL ENERGIEI ELECTRICE "TRANSELECTRICA" S.A.. Bugetul estimat este Max: RON 20,506.20. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 28 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Achiziția este neceseră pentru asigurarea echipamentelor individuale de protectie în conformitate cu art. 7 din Legea Securității și Sănătății în Muncă nr. 319/14.07.2006, cu completările și modificările ulterioare, prin care compania prin compertimentul specializat, trebuie să ia următoarele măsuri:
- asigurarea securității și protecția sănătății lucrătorilor;
- prevenirea riscurilor profesionale;
- asigurarea cadrului organizatoric și a mijloacelor necesare sănătății și securității în muncă.
În vederea îndeplinirii acestor măsuri se vor achiziționa 100 bucăți pelerină impermeabilă cu glugă, 100 bucăți pantaloni vătuiți și 40 bucăți vestă reflectorizantă, necesare în punctele de lucru ale Sucursalei Teritoriale de Transport Cluj-Napoca.
Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în două etape, astfel:
- în a 8-a zi calendaristică de la publicarea anunțului de participare și
- în a 5-a zi clalendaristică înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Entitatea contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit, conform art. 29 alin (3) din HG 394/2016.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Pentru loturile: 1,2,3
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Pentru loturile: 1,2,3
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Pentru loturile: 1,2,3
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Pentru loturile: 1,2,3
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Pentru loturile: 1,2,3
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016.
Completarea Formularului 8 (Declarație privind neîncadrarea în prevederile art. 73 conform L99/2016.) Persoanele cu funcție de decizie din cadrul entității contractante cu privire la organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt enumerate în fișa de date.
Pentru loturile: 1,2,3
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Pentru loturile: 1,2,3
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Pentru loturile: 1,2,3
Activitățile economice sunt suspendate
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Pentru loturile: 1,2,3
Faliment
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Pentru loturile: 1,2,3
Insolvență
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Pentru loturile: 1,2,3
Active administrate de lichidator
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Pentru loturile: 1,2,3
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Pentru loturile: 1,2,3
Concordat
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Pentru loturile: 1,2,3
Abaterea profesională gravă
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Pentru loturile: 1,2,3
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Ofertanții și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr.99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanţi la procedura de atribuire, cu informaţii aferente situaţiei lor, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante doar de către ofertantulul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Pentru loturile: 1,2,3
Înregistrare într-un registru comercial
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție sectorială cu informațiile solicitate de către entitatea contractantă – informații referitoare la îndeplinirea cerințelor privind capacitatea de exercitare a activității profesionale. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentul echivalent emis în țara de rezidență, tradus în limba română, urmează să fie prezentat, la solicitarea entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
În situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza.
Loturile: 1,2,3
Proporția de subcontractare Pentru loturile:1, 2, 3
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 și cu Notificarea ANAP nr. 240/2016. Odată cu depunerea DUAE se va depune și Acordul de subcontractare, urmând ca documentele justificative care probează cele asumate în acord să fie solicitate ofertantului clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Notă : În situația în care ofertantul nu are capacitate profesională de a furniza toate produsele cuprinse în contract, are dreptul de a încheia contracte cu subcontractanții desemnați, în aceleași condiții în care el...
Informații suplimentare
1. Cerințele tehnice definite la nivelul anunțului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producător, la mărci, brevete, tipuri, la o origine sau la o producție/metoda specifică de fabricație/prestare/execuție, vor fi înțelese ca fiind însoțite de mențiunea ”sau echivalent”.
2. În sensul art.II din Ordonanța nr. 3 din 25 august 2021 pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul achizițiilor publice, care modifică și completează Legea nr.99/2016:
- alin.(1) sintagma „subcontractant” are următoarea definiție: „subcontractant/subantreprenor - orice operator economic care nu este parte a unui contract de achiziție sectorială și care execută anumite părți ori elemente ale lucrărilor/serviciilor, răspunzând în fața contractantului de organizarea și derularea tuturor etapelor necesare în acest scop. Punerea la dispoziție a unui utilaj sau furnizarea de materiale/bunuri în cadrul unui Contract de achiziție sectorială nu este considerată subcontractare în sensul prezentei legi”,
-alin.(2) entitatea contractantă solicită ofertantului să precizeze în Acordul de subcontractare (Formular nr.5) ”categoriile de servicii/lucrări din contract pe care intenționează să le subcontracteze, precum și procentul sau valoarea aferentă activităților indicate în ofertă ca fiind realizate de către subcontractanți”.
3. În conformitate cu Ordinul ANAP nr. 1017/2019 (ca urmare a numărului limitat de caractere de la nivelul prezentului anunț), pentru instrucțiuni suplimentare necesare ofertanților vă rugăm sa accesați anexa la prezentul anunț, denumită: ANEXA INSTRUCȚIUNI PENTRU OFERTANȚI.
4. În cazul în care comisia de evaluare constată că au fost depuse două sau mai multe oferte financiare admisibile cu aceeași valoare, entitatea contractantă va utiliza facilitatea de reofertare din sistemul SEAP, disponibilă în etapa DELIBERARE.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 20,506.20
- Termen limită
- 28 septembrie 2026 (26 zile rămase)
- Locație
- Sector 3, București
- CPV
- 18110000-3 - Îmbrăcăminte de uz profesional
- Categorie
- Altele
- Publicată pe
- 02 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179398
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 02 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.