Kit productie pentru Car TV Studio Teritorial Iasi
Autoritate contractantă: R 8468440 - SOCIETATEA ROMÂNA DE TELEVIZIUNE
„Kit productie pentru Car TV Studio Teritorial Iasi” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria IT & Software, pentru Sector 1, județul București, de către R 8468440 - SOCIETATEA ROMÂNA DE TELEVIZIUNE. Bugetul estimat este Max: RON 288,739.67. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 15 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Achiziția acestor echipamente are ca scop extinderea posibilitatilor de productie ale Studioului TVR Iasi, de imbunatatire continua a calitatii programelor si de optimizare a costurilor de productie, format din 2 buc. cameră BlackMagic Design URSA Broadcast G2 cu accesoriile aferente, conform caietului de sarcini nr. 61815/10.08.2026
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzută la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării.
Ofertantul / subcontractantul / terțul susținător (după caz), nu trebuie să se afle în situațiile de excludere prevăzute la art. 164, art. 165, art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea Autorității contractante - Achizitorului, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum:
- certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate, potrivit art. 165 alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare;
- cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum
rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- Declarație privind neîncadrarea în situațiile prevăzute la art. 5k din Regulamentul (UE) 2022/576;
- după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea nr. 98/2016;
- alte documente edificatoare, după caz.
Pentru persoanele juridice străine, în conformitate cu art. 168 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, va fi acceptat ca suficient și relevant, pentru a demonstra că ofertantul nu se încadrează în niciuna dintre situațiile prevăzute la art. 164, 165 și 167, orice document
considerat edificator din punct de vedere legal în țara de origine sau în țara în care ofertantul este stabilit.
Se va depune Formularul nr. 7 -Declaraţie privind respectarea reglementărilor obligatorii în domeniile mediului, social şi al relaţiilor de muncă
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzută la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării.
Ofertantul / subcontractantul / terțul susținător (după caz), nu trebuie să se afle în situațiile de excludere prevăzute la art. 164, art. 165, art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea Autorității contractante - Achizitorului, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum:
- certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate, potrivit art. 165 alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare;
- cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum
rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- Declarație privind neîncadrarea în situațiile prevăzute la art. 5k din Regulamentul (UE) 2022/576;
- după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea nr. 98/2016;
- alte documente edificatoare, după caz.
Pentru persoanele juridice străine, în conformitate cu art. 168 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, va fi acceptat ca suficient și relevant, pentru a demonstra că ofertantul nu se încadrează în niciuna dintre situațiile prevăzute la art. 164, 165 și 167, orice document
considerat edificator din punct de vedere legal în țara de origine sau în țara în care ofertantul este stabilit.
Se va depune Formularul nr. 7 -Declaraţie privind respectarea reglementărilor obligatorii în domeniile mediului, social şi al relaţiilor de muncă
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzută la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării.
Ofertantul / subcontractantul / terțul susținător (după caz), nu trebuie să se afle în situațiile de excludere prevăzute la art. 164, art. 165, art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea Autorității contractante - Achizitorului, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum:
- certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate, potrivit art. 165 alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare;
- cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum
rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- Declarație privind neîncadrarea în situațiile prevăzute la art. 5k din Regulamentul (UE) 2022/576;
- după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea nr. 98/2016;
- alte documente edificatoare, după caz.
Pentru persoanele juridice străine, în conformitate cu art. 168 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, va fi acceptat ca suficient și relevant, pentru a demonstra că ofertantul nu se încadrează în niciuna dintre situațiile prevăzute la art. 164, 165 și 167, orice document
considerat edificator din punct de vedere legal în țara de origine sau în țara în care ofertantul este stabilit.
Se va depune Formularul nr. 7 -Declaraţie privind respectarea reglementărilor obligatorii în domeniile mediului, social şi al relaţiilor de muncă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertanții nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzută la art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării.
Ofertantul / subcontractantul / terțul susținător (după caz), nu trebuie să se afle în situațiile de excludere prevăzute la art. 164, art. 165, art. 167 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea Autorității contractante - Achizitorului, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum:
- certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate, potrivit art. 165 alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare;
- cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum
rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- Declarație privind neîncadrarea în situațiile prevăzute la art. 5k din Regulamentul (UE) 2022/576;
- după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea nr. 98/2016;
- alte documente edificatoare, după caz.
Pentru persoanele juridice străine, în conformitate cu art. 168 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, va fi acceptat ca suficient și relevant, pentru a demonstra că ofertantul nu se încadrează în niciuna dintre situațiile prevăzute la art. 164, 165 și 167, orice document
considerat edificator din punct de vedere legal în țara de origine sau în țara în care ofertantul este stabilit.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Persoanele cu funcție de decizie din cadrul autorității contractante cu privire la organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt:
- Ana Adriana Săftoiu - Preşedinte Director General
- Mihaela Woytovict - Director interimar Directia Economica
- Niculae Voican - Director interimar Directia Tehnica
- Amelia Vasile - Director interimar Departament Juridic
- Geanny Stănescu – Șef interimar Serviciul Achiziții
Ofertantii (ofertant/subcontractat/tert sustinator - dupa caz) vor respecta regulile de evitare a conflictului de interese prevazute la art. 59-60 din Legea 98/2016. In conformitate cu art. 193 din din Legea nr. 98/2016, ofertanții vor completa DUAE, urmand ca la
solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării crit...
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Ofertanții vor indica în cuprinsul ofertei, motivat, care informații din propunerea tehnică și/sau din propunerea financiară sunt confidențiale, clasificate sau sunt protejate de un drept de proprietate intelectuală. Caracterul confidențial trebuie demonstrat prin orice mijloace de probă.Operatorii economici pot solicita clarificări cu un număr de 5(cinci) zile înainte de data limită de depunere a ofertei. Autoritatea contractantă va elabora şi publica Răspunsul consolidat la toate solicitările de clarificări depuse în termenul de mai sus, cu 3(trei) zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 288,739.67
- Termen limită
- 15 septembrie 2026 (13 zile rămase)
- Locație
- Sector 1, București
- CPV
- 32333200-8 - Camere video
- Categorie
- IT & Software
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179425
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.