Lucrări de demolare turn de răcire, canale anexe și stație pompe (include întocmirea proiectului tehnic și a documentațiilor necesare obținerii avizelor pentru autorizația de demolare,,
Autoritate contractantă: Societatea Nationala de Gaze Naturale Romgaz S.A.
„Lucrări de demolare turn de răcire, canale anexe și stație pompe (include întocmirea proiectului tehnic și a documentațiilor necesare obținerii avizelor pentru autorizația de demolare,,” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Mediaș, județul Sibiu, de către Societatea Nationala de Gaze Naturale Romgaz S.A.. Bugetul estimat este Max: RON 1,900,000.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 18 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Lucrări de demolare turn de răcire, canale anexe și stație pompe (include întocmireaproiectului tehnic și a documentațiilor necesare obținerii avizelor pentru autorizația de demolare, conform cerintelor caietului de sarcini nr. 88/22.07.2026.
Termenul limită până la care operatorii economici interesați de accesul la procedura de atribuire pot solicita clarificări: până în a 10 - a zi înainte de termenul limita stabilit in anuntul de participare simplificat pentru depunerea ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP semnata cu semnatura electronica extinsa (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub). Entitatea contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul limita stabilit mai sus, conform art. 29 alin (3) din HG 394/2016, urmând sa nu dea curs solicitărilor de clarificări adresate după termenul-limită stabilit mai sus sau solicitate prin altă modalitate de comunicare decât cea stabilită prin anunțul de participare simplificat. Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare in a 5 - a zi înainte de termenul limita stabilit in anuntul de participare simplificat pentru depunerea ofertelor.
Solicitarile de vizitare a amplasamentului se vor transmite la adresa de e-mail: secretariat.iernut@romgaz.ro, In atentia Serviciului Dezvoltare - Investitii.
Condiții referitoare la contract
Nu se solicita garantie de participare.
Cuantumul garanției de bună execuție va fi de 10 % din valoarea contractului, fără TVA. Garanția de bună execuție a contractului trebuie să fie irevocabilă, necondiţionata si se constituie in conformitate cu prevederile art. 164, alin.(3) si alin. (4) din Legea 99/2016 actualizată.
Garanţia de bună execuţie se constituie în termen de 5 zile lucrătoare de la data semnării contractului sectorial. Acest termen poate fi prelungit la solicitarea justificată a contractantului, fără a depăşi 15 zile de la data semnării contractului sectorial.
În cazul în care garanția de bună execuție se constituie prin Scrisoare de Garanție Bancară/ Poliţă de asigurare,ofertantul va prezenta :
- O scrisoare/Poliță în valoare de 70% din cuantumul valorii garanției de 10% aferente proiectării + execuției;
- O scrisoare/Poliță în valoare de 30% din cuantumul valorii garanției de 10% aferente proiectării + execuției.
Pe întreaga durată a contractului, Contractantul va fi responsabil de desfășurarea activităților din șantier, în vederea îndeplinirii tuturor obligațiilor contractuale și își va asigura încheierea unei polițe de asigurare de răspundere civilă profesională, ce va acoperi riscurile specifice contractului conform art. 31 din Legea 10/1995. Contractantul va prezenta Autorității Contractante polița de asigurare în termen de 30 de zile calendaristice de la semnarea contractului.
Durata garanției de bună execuție a serviciilor și a lucrărilor este de minim 6 de luni de la data semnării procesului verbal de recepție la terminarea lucrărilor.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertanții, terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor
În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 entitatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentificată dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens, din România.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertanții, terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor
În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 entitatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentificată dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens, din România.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertanții, terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor
În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 entitatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentificată dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens, din România.
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertanții, terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor
În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 entitatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentificată dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens, din România.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 72-73 din Legea nr. 99/2016.
Modalitate de indeplinire: AC/EC are obligația completării formularului de integritate conform art. 5 din Legea nr. 184/2016 privind instituirea unui mecanism de prevenire a conflictului de interese în procedura de atribuire a contractelor de achiziție publică.
Persoanele cu funcție de decizie din cadrul autorității/entității contractante cu privire la organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt urmatoarele:
d-nul Balazs Bela Atila - Director Sucursală interimar
d-nul Hățăgan Olimpiu Sorin -Director Economic interimar
d-na Bircea Angela - Director Tehnic interimar
d-nul Detesan Gheorghe Florin- Director Comercial interimar
d-nul Deac Marcel Ioan – Inginer Şef interimar
d-nul Detesan Horatiu – Consilier juridic
d-nul Matei Nicolae Nicodin - Consilier juridic
d-na Balea Lăcrămioara Camelia Cristina – Şef Serviciu Achiziții
d-na Vlassa Susana Ramona - Şef Serviciu Contabilitate interimar
d-na Botoser Carmen Cristina– Economist Serviciul CCPT
d-nul Brustur Ilie Cristian - Economist Serviciul Financiar
d-na Şanta Cristina – Economist Serviciul Achizitii
d-na Catarig Laura Valentina –Functionar superior-Serv.Dezvoltare-Investitii
d-na Stoica Maria Iulia – Economist Serviciul Achiziții
d-na Danci Daniela – Şef Serviciu Dezvoltare – Investiții
d-na Cioca Raluca – Inginer Constructor Serviciul Dezvoltare-Investiții
d-nul Morariu Claudiu – Sef Sectie ETM1-SPEE Iernut
d-nul Baciu- Bogdan Nicolae- Consilier juridic Serv.Achizitii
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertanții, terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor
În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 entitatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentificată dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens, din România.
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertanții, terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor
În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 entitatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentificată dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens, din România.
Activitățile economice sunt suspendate
Ofertanții, terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor
În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 entitatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentificată dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens, din România.
Faliment
Ofertanții, terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor
În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 entitatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentificată dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens, din România.
Insolvență
Ofertanții, terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016.
Modalitatea de îndeplinire:
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 202 alin. (1) din Legea 99/2016.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor
În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 180 din Legea nr. 99/2016 entitatea contractantă are obligația de a accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o ...
Informații suplimentare
•Ofertantii vor prezenta in cadrul ofertei Nota de Informare privind prelucrarea datelor cu caracter personal - Proceduri precontractuale, potrivit Regulamentului (UE) 679/2016. (conform Formularului nr. 4 din Sect. Formulare si modele de documente pus la dispoziție de entitatea contractantă).
• Pentru vizualizarea documentatiei de atribuire incarcate in SEAP, operatorii economici trebuie sa aiba un program necesar vizualizarii fisierelor semnate electronic ( acest program fiind disponibil gratuit pe site-urile furnizorilor de semnatura electronica).
• Operatorii economici au obligatia de a transmite oferta si DUAE numai in format electronic si numai pana la data si ora limita de depunere a ofertelor conform prevederilor art.67 alin (1) din HG nr. 394/2016.
• DUAE aferent procedurii de atribuire configurat de către entitatea contractantă direct în SEAP la definirea documentației de atribuire, in secțiunea ”Criterii DUAE”, va fi completat de către operatorii economici direct în SEAP, după autentificare, ținând cont de calitatea în care
aceștia participă la procedura de atribuire, respectiv de candidat/ofertant unic/asociere (lider/ofertant asociat)/ subcontractant/terț susținător (conform Ghidului de utilizare DUAE ofertant publicat de către Agenția pentru Agenda Digitală a României).
• Documentele care se transmit prin mijloace electronice, se semneaza cu semnatura electronica extinsa bazata pe un certificat eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat, reprezentand documente originale.
• În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare, în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, entitatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.
• Solicitarile de clarificari ale potentialilor ofertanti se vor adresa exclusiv in SEAP la Sectiunea ,,Solicitari de clarificare/Intrebari'' din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice iar raspunsurile la acestea vor fi publicate in SICAP de catre entitatea contractanta, la Sectiunea ,, Clarificari’’ - rubrica ,, Lista clarificari/Notificari si Decizii'' din cadrul anuntului de participare, entitatea contractanta urmand sa nu dea curs solicitarilor adresate prin alta modalitate de comunicare decat cea stabilita in conformitate cu prevederile art. 78 alin. (1) din Legea nr.99/2016 pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor. Comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare privind ofertele depuse, in SEAP la Sectiunea ,,Solicitari de clarificare/Intrebari''’. Operatorii economici vor transmite raspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SEAP, Sectiunea ,,Solicitari de clarificare/Intrebari'', integral in sectiunea corespunzatoare respectivei solicitari, sub forma unuia sau a mai multor documente/fisiere distincte, semnate cu semnatura electronica.
• In cazul in care se depune contestatie, se vor aplica prevederile Legii nr. 101/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.
• Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
• Dacă este cazul, ofertantul va indica motivat in cadrul ofertei, care din informatiile din propunerea tehnica si/sau financiara sunt confidentiale, clasificate sau sunt protejate de un drept de proprietate intelectuala, in baza legislatiei aplicabile.
• Informatiile confidentiale trebuie să fie însoțite de dovada care le conferă caracterul de confidențialitate, în caz contrar nefiind aplicabile prevederile art. 70, alin. (1) din Legea nr. 99/2016. Cu privire la documentele din cadrul ofertelor depuse,care ar putea fi considerate confidentiale, solicitam ofertantilor sa tina cont de prevederile art. 70 alin.4 din Legea 99/2016 potrivit căruia:
- (4) Operatorii economici indică şi dovedesc în cuprinsul ofertei care informaţii din propunerea tehnică şi/sau fundamentări/justificări de preţ/cost sunt confidenţiale întrucât sunt: date cu caracter personal, secrete tehnice sau comerciale sau sunt protejate de un drept de
proprietate intelectuală.
- Informaţiile indicate de operatorii economici din propunerea tehnică, elementele din propunerea financiară şi/sau fundamentări/justificări de preţ /cost ca fiind confidenţiale trebuie să fie însoţite de dovada care le conferă caracterul de confidenţialitate, dovadă ce devine anexă la ofertă, în caz contrar nefiind aplicabile prevederile alin. (1).
Subliniem că motivarea caracterului confidential al elementelor declarate implică nu doar o simplă declaratie dată în acest sens, ci o argumentare temeinică şi plauzibilă prin prezentarea motivelor concrete în temeiul cărora ofertantul doreşte să păstreze confidentiale
unele aspecte din cadrul propunerii tehnice şi/sau din propunerea financiară prin raportare la domeniul de activitate al acestuia, cu atât mai mult cu cât respectivele elemente declarate confidentiale pot viza informatii clasificate sau care sunt protejate de un drept de
proprietate intelectuală.
Astfel, din prevederile sus-citate, se desprind următoarele concluzii: ofertantul are dreptul de a declara confidentiale doar anumite informatii/părti din cadrul propunerii tehnice şi/sau financiare, dar are obligatia de a justifica/motiva caracterul confidential al acestora.
• Ofertantul va prezenta o Declarație pe propria răspundere privind sancțiunile internaționale (conform Formularului nr. 5 din Sect. Formulare si modele de documente pus la dispozitie vde entitatea contractanta). Având în vedere prevederile OUG nr. 202/2008 privind punerea în aplicare a sancțiunilor internaționale, cu modificările și completările ulterioare, se solicită completarea Declarației pe propria răspundere pentru identificarea potențialelor situații în care viitorii parteneri de contract sunt supuși regimului de sancțiuni internaționale. Atribuirea contractului este condiționat de inexistența sancțiunilor. În situația în care ofertantul este supus sancțiunilor internaționale, oferta depusă va fi respinsă.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 1,900,000.00
- Termen limită
- 18 septembrie 2026 (17 zile rămase)
- Locație
- Mediaș, Sibiu
- CPV
- 45111100-9 - Lucrări de demolare
- Categorie
- Renovări & Construcții
- Publicată pe
- 02 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179366
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Lucrari
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 02 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.