BizzLink
Se încarcă...

Lucrari de MODERNIZARE, EXTINDERE SI CONSOLIDARE CLADIRE in cadrul proiectului "PLATFORMA NATIONALA PENTRU TEHNOLOGIILE SEMICONDUCTORILOR”

Autoritate contractantă: INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE DEZVOLTARE PENTRU TEHNOLOGII IZOTOPICE SI MOLECULARE

„Lucrari de MODERNIZARE, EXTINDERE SI CONSOLIDARE CLADIRE in cadrul proiectului "PLATFORMA NATIONALA PENTRU TEHNOLOGIILE SEMICONDUCTORILOR”” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Cluj-Napoca, județul Cluj, de către INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE DEZVOLTARE PENTRU TEHNOLOGII IZOTOPICE SI MOLECULARE. Bugetul estimat este Max: RON 7,790,273.03. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 12 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

În cadrul proiectului „Platforma Națională pentru Tehnologiile Semiconductorilor (PNTS)”, Cod SMIS 2021+ 351364, Contract de finanțare nr. G 2024-85828/390008/27.11.2024, AAd nr. 1/01.10.2025, derulat de INCDTIM Cluj-Napoca în calitate de partener P6, se dorește achiziționarea lucrărilor de modernizare, extindere și consolidare cladire.

Obiectul achiziției/contractului vizează execuția lucrărilor identificate în Proiectul tehnic de execuție nr. 135/2025, inclusiv anexele aferente, pentru obiectivul autorizat „Lucrări de modernizare, consolidare, extindere și etajare a clădirii – corpurile C5 și C6”, conform cerințelor Caietului de sarcini și documentației de atribuire.

Lucrările de modernizare, consolidare, extindere și etajare a clădirii existente, respectiv a corpurilor C5 și C6, se referă la realizarea unui spațiu destinat unei Camere anecoice EMC, cu înălțime echivalentă a două etaje, precum și la realizarea unor spații destinate activităților de cercetare-dezvoltare-inovare, distribuite pe două niveluri, amplasate în continuarea spațiului destinat Camerei anecoice.

Activitățile de cercetare-dezvoltare-inovare care urmează să se desfășoare în spațiile nou-create răspund cerințelor obiectivelor specifice ale proiectului PNTS, în special celor privind „formarea nucleului de competențe”, „dezvoltarea resurselor și capacităților tehnologice adecvate” și „transferul tehnologic prin colaborarea cu partenerii privați cooptați în consorțiu”.

Beneficiile anticipate de Autoritatea Contractantă prin realizarea lucrărilor de modernizare, consolidare, extindere și etajare a corpurilor C5 și C6 includ, fără a se limita la acestea:
-realizarea unui spațiu destinat unei Camere anecoice EMC, respectiv o cameră fără ecou în domeniul electromagnetic, destinată creării condițiilor necesare pentru activități de cercetare-dezvoltare-inovare aferente unor produse cu nivel de maturitate tehnologică mai mare de TRL 4, precum și pentru prestarea de servicii de asistență tehnică și măsurători pentru parteneri industriali, conforme cu standardele comerciale de compatibilitate electromagnetică EMC, interferențe EMI și susceptibilitate EMS;
-realizarea unui număr de 13 spații destinate găzduirii unor laboratoare de cercetare și a personalului de cercetare, respectiv:
Laborator pentru testarea compatibilității electromagnetice EMC, adiacent Camerei anecoice;
Laborator de tehnică RF-microunde;
Laborator pentru optică cuantică;
Laborator de mecanică fină optico-electronică;
Laborator pentru testare senzori obținuți în procese de fabricație de filme subțiri;
Laborator de comunicații cuantice;
Laborator pentru testare de distribuții de chei cuantice (QKD);
spații/laboratoare pentru personalul de cercetare din clădirea actuală.

Proiectul „Modernizare, extindere și consolidare clădire”, ca parte a proiectului general „Platforma Națională pentru Tehnologiile Semiconductorilor (PNTS)”, contribuie la realizarea obiectivelor proiectului privind revitalizarea ecosistemului național în domeniul tehnologiilor semiconductorilor, cu accent pe cercetare-dezvoltare, inovare și transfer tehnologic asociate lanțului valoric al semiconductorilor, în vederea realizării de produse și servicii inovative cu impact economic și societal.

Proiectul PNTS se aliniază inițiativelor strategice naționale din cadrul Programului Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare 2021-2027, Prioritatea 4 – STEP, Acțiunea 4.1 – Sprijin pentru dezvoltarea de tehnologii strategice pentru Europa – STEP.

Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde, în mod clar și complet, tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în a 11-a zi înainte de data-limită de depunere a ofertelor.

Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă exclusiv prin intermediul SEAP, disponibil la adresa https://e-licitatie.ro/pub.

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a incalcat obligatiile in domeniul legislatiei mediului? Astfel cum sunt mentionate in scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatia prevazuta la art.167 alin.1 lit.a) din Legea nr.98/2016.

Modalitatea de indeplinire
In acest sens se va completa DUAE in conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Oferta depusa de catre toti operatorii economici trebuie insotita de formularul DUAE, sub sanctiunea respingerii acesteia din urma ca inacceptabila conform art. 137, alin. (2), lit. b) din H.G. 395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei muncii? Astfel cum sunt mentionate in scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatia prevazuta la art.167 alin.1 lit.a) din Legea nr. 98/2016.

Modalitatea de indeplinire
In acest sens se va completa DUAE in conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor, in conformitate cu formularul DUAE. Oferta depusa de catre toti operatorii economici trebuie insotita de formularul DUAE, sub sanctiunea respingerii acesteia din urma ca inacceptabila conform art. 137, alin. (2), lit. b) din H.G. 395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
In masura cunostintelor sale, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei sociale? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatia prevazuta la art.167 alin.1 lit.a) din Legea nr.98/2016.

Modalitatea de indeplinire
In acest sens se va completa DUAE in conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Oferta depusa de catre toti operatorii economici trebuie insotita de formularul DUAE, sub sanctiunea respingerii acesteia din urma ca inacceptabila conform art. 137, alin. (2), lit. b) din H.G. 395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.

Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Operatorul economic se face vinovat de incheierea de acorduri cu alti operatori economici care vizeaza denaturarea concurentei?
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatia prevazuta la art.167 alin.1 lit.d) din Legea nr.98/2016.

Modalitatea de indeplinire
In acest sens se va completa DUAE in conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Oferta depusa de catre toti operatorii economici trebuie insotita de formularul DUAE, sub sanctiunea respingerii acesteia din urma ca inacceptabila conform art. 137, alin. (2), lit. b) din H.G. 395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.

Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Operatorul economic are cunostinta de vreun conflict de interese, astfel cum se precizeaza in legislatia nationala, anuntul relevant sau documentele achizitiei, care decurge din participarea sa la procedura de achizitii publice?
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 59 – 60, respectiv la art. 167 alin.1 lit.e) din Legea nr. 98/2016.
Persoanele care detin functii de decizie din cadrul autoritatii contractante in ceea ce priveste organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire sunt:
Director General si Responsabil proiect Dr. Claudiu-Ortensie FILIP
Director Tehnic Vasile REDNIC
Director Economic Felicia Diana NICOARĂ
Director Stiintific Dr. Dana Alina MAGDAS
Consilier juridic Melania FAUR
Responsabil contract: Radu Ionel POP
Responsabil tehnic: Gabriel POPENECIU
Expert achizitii publice: Carmen Ioana MONE
Sef compartiment financiar: Oana Carmen MOCAN
Inginer de Dezvoltare Tehnologica I: Mihail-Radu-Cătălin TRUȘCĂ

Modalitatea de indeplinire
In acest sens se va completa DUAE in conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Oferta depusa de catre toti operatorii economici trebuie insotita de formularul DUAE, sub sanctiunea respingerii acesteia din urma ca inacceptabila conform art. 137, alin. (2), lit. b) din H.G. 395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.

Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Operatorul economic sau o intreprindere care are legaturi cu acesta a oferit consultanta autoritatii contractante sau entitatii contractante sau a participat in orice alt mod la pregatirea procedurii de achizitii publice?
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatia prevazuta la art.167 alin.1 lit.f) din Legea nr.98/2016.

Modalitatea de indeplinire
In acest sens se va completa DUAE in conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Oferta depusa de catre toti operatorii economici trebuie insotita de formularul DUAE, sub sanctiunea respingerii acesteia din urma ca inacceptabila conform art. 137, alin. (2), lit. b) din H.G. 395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.

Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Operatorul economic s-a aflat intr-o situatie in care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile in legatura cu respectivul contract anterior?
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatia prevazuta la art.167 alin.1 lit.g) din Legea nr. 98/2016.

Modalitatea de indeplinire
In acest sens se va completa DUAE in conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Oferta depusa de catre toti operatorii economici trebuie insotita de formularul DUAE, sub sanctiunea respingerii acesteia din urma ca inacceptabila conform art. 137, alin. (2), lit. b) din H.G. 395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.

Activitățile economice sunt suspendate
Activitatile economice ale operatorului economic sunt suspendate?
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatia prevazuta la art.167 alin.1 lit.b) din Legea nr. 98/2016.

Modalitatea de indeplinire
In acest sens se va completa DUAE in conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Oferta depusa de catre toti operatorii economici trebuie insotita de formularul DUAE, sub sanctiunea respingerii acesteia din urma ca inacceptabila conform art. 137, alin. (2), lit. b) din H.G. 395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.

Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul 1 in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor inainte de atribuirea contractului sunt:
- certificatul constatator emis de ONRC, sau in cazul ofertantilor persoane juridice/fizice straine, documentele echivalente emise in tara de rezidenta, traduse in limba romana
Nota 1: In cazul unei asocieri, se vor prezenta documente pentru fiecare dintre membrii asocierii.
Nota 2: In situatia in care ofertantul beneficiaza de sustinere din partea unor terti sau in situatia in care subcontracteaza parti din contract, acesta va prezenta Certificatul Constatator si pentru tertii sustinatori/subcontractantii declarati.
Nota 3: Din documentele prezentate trebuie sa reiasa informatii valabile/reale la momentul prezentarii.
Nota 4: Documentele justificative emise in alta limba se vor prezenta insotite de traducerea autorizata a acestora in limba romana.

Faliment
Operatorul economic este In stare de faliment?
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatia prevazuta la art.167 alin.1 lit.b) din Legea nr.98/2016.

Modalitatea de indeplinire
In acest sens se va completa DUAE in conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Oferta depusa de catre toti operatorii economici trebuie insotita de formularul DUAE, sub sanctiunea respingerii acesteia din urma ca inacceptabila conform art. 137, alin. (2), lit. b) din H.G.395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.

Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul 1 in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor inainte de atribuirea contractului sunt:
- certificatul constatator emis de ONRC, sau in cazul ofertanților persoane juridice/fizice straine, documentele echivalente emise in tara de rezidenta, traduse in limba romana.
Nota 1: In cazul unei asocieri, se vor prezenta documente pentru fiecare dintre membrii asocierii.
Nota 2: In situatia in care ofertantul beneficiaza de sustinere din partea unor terti sau in situatia in care subcontracteaza parti din contract, acesta va prezenta Certificatul Constatator si pentru tertii sustinatori/subcontractantii declarati.
Nota 3: Din documentele prezentate trebuie sa reiasa informatii valabile/reale la momentul prezentarii.
Nota 4: Documentele justificative emise in alta limba se vor prezenta insotite de traducerea autorizata a acestora in limba romana.

Insolvență
Operatorul economic este In situatie de insolventa sau de lichidare?
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatia prevazuta la art.167 alin.1 lit.b) din Legea nr. 98/2016.

Modalitatea de indeplinire
In acest sens se va completa DUAE in conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Oferta depusa de catre toti operatorii economici trebuie insotita de formularul DUAE, sub sanctiunea respingerii acesteia din urma ca inacceptabila conform art. 137, alin. (2), lit. b) din H.G. 395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.

Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul 1 in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor ina...

Informații suplimentare

Din lipsa nr.de caractere, se completeaza Sectiunea III.1.3.a) Capacitatea tehnica si/sau profesionala, Cerinta2-Referințe despre lucrări specificate cu urm precizari de la Nota4:[...]si va fi semnat cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat in conditiile legii. b) documentele transmise ofertantului de catre tertul/tertii sustinator/sustinatori, din care rezulta modul efectiv prin care tertul/tertii sustinator/sustinatori va/vor asigura indeplinirea propriului angajament de sustinere, care se constituie in anexe la angajamentul ferm. Aceste documente vor fi incarcate in SEAP impreuna cu Angajamentul ferm, cu DUAE si cu oferta, si vor fi semnate cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat in conditiile legii. c) documentele justificative din care rezulta indeplinirea nivelului minim solicitat al cerintei privind capacitatea tehnica si profesionala. Documentele mentionate la pct.c) vor fi prezentate, de ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire, anterior atribuirii contractului, la solicitarea Autoritatii Contractante, cu respectarea cerintelor privind semnarea electronica a documentelor.
Nota5: Pentru o evaluare unitara a modului de îndeplinire a cerinței, pentru calculul echivalentei se va aplica cursul mediu anual lei/valuta comunicat fie de BNR pentru fiecare an in parte.
Nota6: Documentele justificative emise în altă limbă se vor prezenta însotite de traducerea autorizată a acestora in limba romana.
Nota7: AC poate solicita ofertantilor sa completeze sau sa clarifice doc justificative prezentate ca dovada a info din DUAE

I. Documente justificative DUAE
Pentru dovedirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv faptul ca ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu se regasesc in situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167 din Legea nr. 98/2016, documentele justificative urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor,
anterior atribuirii contractului, dupa cum urmeaza:
1. Cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere ai acestuia ori al persoanelor care au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul operatorului economic, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC sau din actul constitutiv.
2. Certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor si contributiilor la bugetul general consolidat (buget de stat, buget local etc.), valabile la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaratie pe propria raspundere privind indeplinirea obligatiilor de plata datorate.
In cazul ofertantilor, membrilor asocierii, tertilor sustinatori si subcontractantilor persoane juridice straine, se vor prezenta documente echivalente eliberate de autoritatile competente din tara de rezidenta, in conformitate cu legislatia aplicabila in statul respectiv.
3. Certificatul constatator emis de ONRC, sau in cazul ofertantilor persoane juridice/fizice straine, documentele echivalente emise in tara de rezidenta, traduse in limba romana.
4. Dupa caz, documente prin care operatorul economic demonstreaza ca se incadreaza in situatiile de exceptare sau remediere prevazute la art. 165 alin. (2), art. 166, art. 167 alin. (2) si art. 171 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice.
Alte documente edificatoare sau echivalente, dupa caz, in conformitate cu prevederile art. 168 alin. (1) si (3) din Legea nr. 98/2016.
5. Avand in vedere sursa de finantare PCIDIF, ofertantul (si, dupa caz, subcontractantii/tertii sustinatori) va transmite Declaratia pe propria raspundere privind beneficiarii reali ai fondurilor – Formular nr. 16, completata in conformitate cu informatiile din declaratia privind beneficiarul real depusa la Oficiul National al Registrului Comertului, daca este cazul, potrivit Legii nr. 129/2019, cu modificarile si completarile ulterioare. In cazul ofertantilor persoane fizice/juridice straine, declaratia se va completa in conformitate cu legislatia statului in care ofertantul este stabilit sau dupa caz, se va transmite un extras, o furnizare de informatii ori un alt document echivalent emis de autoritatea competenta straina, din care sa rezulte identitatea beneficiarilor reali si informatiile solicitate de catre Autoritatea Contractanta
prin Formularul nr.16.
Documentele sus aratate vor fi prezentate de catre fiecare asociat, in cazul in care oferta clasata pe primul loc va fi oferta unei asocieri, de subcontractori sau tert sustinator, dupa caz, pentru capacitatea tehnica si profesionala.
In cazul in care in tara de origine sau tara in care este stabilit ofertantul/tertul sustinator/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevazute mai sus sau respectivele documente nu vizeaza toate situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167 din Legea nr.98/2016, autoritatea contractanta are obligatia de a accepta o declaratie pe proprie raspundere sau, daca in tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la declaratia pe propria raspundere, o declaratie autentificata data in fata unui notar, a unei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente in acest sens. Potentialii ofertanti, rezidenti in Uniunea
Europeana si in tarile din Spatiul Economic European (SEE), pot utiliza site-ul web al Comisiei Europene disponibil la urmatoarea adresa: https://ec.europa.eu/tools/ecertis/search pentru a identifica documentele care urmeaza sa fie prezentate ca documente justificative (daca acestea sunt disponibile in tara respectiva).
Nota 1: Autoritatea contractanta are dreptul de a solicita in mod direct informatii de la autoritatile competente care emit documente relevante, in scopul verificarii datelor din declaratiile prezentate de ofertanti.
Nota 2: Documentele justificative emise in alta limba se vor prezenta insotite de traducerea autorizata a acestora in limba romana.
Nota 3: Pentru persoanele juridice straine, se vor prezenta documente echivalente care dovedesc o forma de inregistrare in conformitate cu prevederile legale din tara in care ofertantul este stabilit, din care sa reiasa informatiile solicitate de catre autoritatea contractanta.
Nota 4: In cazul unei asocieri, se vor prezenta documente pentru fiecare dintre membrii asocierii. Pentru indeplinirea cerintei este suficient ca obiectul de activitate al fiecarui membru sa fie in concordanta cu partea din contract pe care o va realiza.
Nota 5: In situatia in care ofertantul beneficiaza de sustinere din partea unor terti sau in situatia in care subcontracteaza parti din contract, acesta va prezenta certificatul constatator si pentru tertii sustinatori/subcontractantii declarati in DUAE. In situatia in care vor fi executate parti din contract de catre subcontractanti, dovada inregistrarii si corespondenta activitatilor principale/secundare din cadrul acestuia cu
obiectul achizitiei se va prezenta obligatoriu si de catre subcontractanti, pentru partea din contract pe care o vor realiza.
Nota 6: Din documentele prezentate trebuie sa reiasa informatii valabile/reale la momentul prezentarii.

II. Reguli de departajare a ofertelor
In cazul in care doua sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face avand in vedere punctajul obtinut la factorii de evaluare in ordinea descrescatoare a ponderilor acestora. In situatia in care egalitatea se mentine, autoritatea/entitatea contractanta are dreptul sa solicite noi propuneri financiare, iar oferta castigatoare va fi desemnata cea cu
propunerea financiara cea mai avantajoasa.

III. Reguli de comunicare si transmitere a datelor
Toate comunicarile si solicitarile vor fi transmise exclusiv prin Sistemul Electronic de Achizitii Publice. Solicitarile de clarificari referitoare la prezenta documentatie de atribuire se vor adresa in mod exclusiv in SEAP la sectiunea „Doc., clarificari si decizii” din cadrul anuntului de participare, autoritatea contractanta urmand sa nu dea curs solicitarilor adresate prin alta modalitate de comunicare.

IV. Specificatii tehnice
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea la standarde, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea „sau echivalent”.
V. Instructiuni privind semnarea contractului de achizitie
In cazul in care ofertantul caruia i s-a atribuit contractul este un consortiu, acesta are obligatia de a prezenta la semnarea contractului urmatoarele documente: documente prin care se autorizeaza persoana care urmeaza sa semneze contractul; acordul de asociere din care sa rezulte cota de participare a fiecarui membru al asocierii, reprezentantul legal al asocierii, liderul desemnat (informatii care nu trebuie sa fie diferite fata de cele precizate in documentele care au insotit oferta).
In cazul in care ofertantul caruia i s-a atribuit contractul a nominalizat in cadrul ofertei subcontractanti, acesta are obligatia de a prezenta la semnarea contractului contractul/contractele incheiate cu subcontractantii nominalizati in oferta.
In cazul in care autoritatea contractanta nu poate incheia contractul cu ofertantul a carui oferta a fost stabilita ca fiind castigatoare, din cauza faptului ca ofertantul se afla intr-o situatie de forta majora sau in imposibilitatea fortuita de a executa contractul, atunci aceasta are dreptul sa declare castigatoare oferta clasata pe locul urmator, in conditiile in care aceasta exista si este admisibila. In caz contrar, procedura de atribuire se anuleaza.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 7,790,273.03
Termen limită
12 octombrie 2026 (39 zile rămase)
Locație
Cluj-Napoca, Cluj
CPV
45210000-2 - Lucrări de construcții de clădiri
Categorie
Renovări & Construcții
Publicată pe
03 septembrie 2026
Număr anunț
CN1096044
Tip procedură
Licitatie deschisa
Tip contract
Lucrari
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 03 septembrie 2026

Renovări & Construcții în Cluj-Napoca

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.