Management de flota auto si leasing operational
Autoritate contractantă: DISTRIBUTIE ENERGIE OLTENIA S.A.
„Management de flota auto si leasing operational” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Instalații & Reparații, pentru Craiova, județul Dolj, de către DISTRIBUTIE ENERGIE OLTENIA S.A.. Bugetul estimat este Max: RON 166,285,916.75. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 06 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Obiectul acordului cadru il reprezinta achizitia urmatoarelor servicii ” Management de flota auto si Leasing operational “ in vederea desfasurarii in bune conditii a activitatilor directiilor din cadrul DEO.
Serviciile ce urmeaza a fi achizitionate sunt urmatoarele :
Servicii de leasing operational pentru autovehiculele inchiriate in leasing operational proprietatea Prestatorului- Rata leasing lunara
Servicii de management de flota
A. Pentru autovehiculele inchiriate in leasing operational proprietatea Prestatorului
1. RCA, CASCO
2. Inmatriculare autovehicule, rovinieta
3. Operatiuni pentru autovehicule
4. Mentenanta autovehiculelor - ITP
5. Anvelope: mentenanta anvelope, inlocuire /pene /schimbul sezonier /depozitare /transport
6. Consiliere Daune /Fransize
7. Monitorizare flota prin GPS
B. Pentru autovehiculele proprietatea Beneficiarului
1. Rovinieta
2. Operatiuni pentru autovehicule
3. Mentenanta autovehiculelor - ITP
4. Anvelope: mentenanta anvelope, inlocuire /pene /schimbul sezonier /depozitare /transport
5. Consiliere Daune/Fransize
6. Monitorizare flota prin GPS
Servicii de asigurari auto pentru autovehiculele proprietatea Beneficiarului: RCA, CASCO; Acestea se platesc direct catre broker/asigurator, nefacand parte din rata de management de flota auto. In ceea ce priveste plata fransizelor, acestea se platesc direct de catre beneficiar asiguratorului, conform legii.
Servicii conexe managementului de flota auto pentru autovehiculele proprietatea Beneficiarului , pentru cele inchiriate in leasing operational si pentru cele proprietatea altui Prestator
1. Inchiriere autovehicule in sistem tip rent a car
2. Tractare
Servicii care se vor plati separat la efectiv prestat si nu intra in tariful lunar de servicii de management de flota.
Alte Servicii pentru autovehiculele proprietatea Beneficiarului, pentru cele inchiriate in leasing operational si pentru cele proprietatea altui Prestator
1. Asigurare Carburant (GPL, motorina, benzina), Ad Blue si alimentarea cu energie electrica
2. Spalarea autovehiculelor, asigurarea de lichid de parbriz
Servicii care se vor plati separat si nu intra in rata managementului de flota in conformitate cu specificatiile prezentului caiet de sarcini.
Serviciile definite mai sus se vor aplica in viitor si altor modele de autovehicule , fata de cele existente, pe care Beneficiarul le va putea achizitiona in proprietate , pe durata Acordului Cadru, conform:
1 Autoturism Renault 5 BEV
2 Autoturism Duster hybrid
3 Autoturism Jogger hybrid
4 Autoutilitara Ford Ranger PHEV
5 Autoutilitara Toyota Hilux BEV electric
6 Autoutilitara Toyota ProAce City electric
7 Autospeciala PRB
In functie de dinamica pietei auto, modificarilor tehnologice si altor eventuale situatii independente de vointa entitatii contractante, aceasta isi rezerva dreptul de a achizitiona modele similare/echivalente cu cele mentionate mai sus.
Condiții referitoare la contract
Cuantumul garanției de participare: 70.930,00 euro (echivalent 371.708,66 lei). Cursul valutar BNR la care s-a realizat echivalenta EUR/RON din 12.08.2026 este 5,2405 LEI/EUR. Perioada de valabilitate a garanției de participare:este cel puțin egala cu perioada de valabilitate a ofertei,respectiv 180 zile raportate la termenul limita de depunere a ofertelor.Garanția de participare se va depune de către ofertant în etapa de depunere a ofertei.În cazul participării în comun la procedura de atribuire, garanția de participare trebuie constituită în numele asocierii și să menționeze că acoperă în mod solidar toți membrii grupului de operatori economici. Garanția de participare se constituie prin modalitatile prevazute la art 164 alin 4 din Legea 99/2016 Informatii suplimentare referitoare la garantia de participare se regasesc in sect. IV.4.3.
Cuantumul garanției de bună execuție reprezintă 10% din prețul (fără TVA) al contractului subsecvent și se va constitui în conformitate cu prevederile art. 45-47 din H.G. nr. 394/2016, precum si art. 164 alin (3) și (4) , art. 164^2 din Legea 99/2016. Garantia de buna executie se constituie de catre Contractant în termen de maxim 5 zile lucrătoare de la semnarea contractului de ambele părți. Termenul de constituire poate fi prelungit cu 15 zile de la data semnării contractului subsecvent la solicitarea justificată si intemeiata a contractantului. Informatii suplimentare se regasesc in sect. VI.3.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Candidatul (si dupa caz asociatul/tertul sustinator/ subcontractantul) trebuie să demonstreze că nu se încadrează în prevederile art 180 din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare si au ţinut cont de obligaţiile relevante din domeniile mediului, social şi al relaţiilor de muncă.
Modalitatea de indeplinire : Participantii la procedura vor completa formularul DUAE cu informatii aferente situatiei lor. Formularul DUAE completat se va prezenta de candidat si pentru asociati daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti). Candidatul si asociatul daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti) nu trebuie se afla in niciuna din situatiile de excludere prevazute la articolul 180 din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Candidatul (si dupa caz asociatul/tertul sustinator/ subcontractantul) trebuie să demonstreze că nu se încadrează în prevederile art 180 din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare si au ţinut cont de obligaţiile relevante din domeniile mediului, social şi al relaţiilor de muncă.
Modalitatea de indeplinire : Participantii la procedura vor completa formularul DUAE cu informatii aferente situatiei lor. Formularul DUAE completat se va prezenta de candidat si pentru asociati daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti). Candidatul si asociatul daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti) nu trebuie se afla in niciuna din situatiile de excludere prevazute la articolul 180 din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Candidatul (si dupa caz asociatul/tertul sustinator/ subcontractantul) trebuie să demonstreze că nu se încadrează în prevederile art 180 din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare si au ţinut cont de obligaţiile relevante din domeniile mediului, social şi al relaţiilor de muncă.
Modalitatea de indeplinire : Participantii la procedura vor completa formularul DUAE cu informatii aferente situatiei lor. Formularul DUAE completat se va prezenta de candidat si pentru asociati daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti). Candidatul si asociatul daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti) nu trebuie se afla in niciuna din situatiile de excludere prevazute la articolul 180 din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Candidatul (si dupa caz asociat/tertul sustinator/ subcontractantul) trebuie să demonstreze că nu se încadrează în prevederile art 180 din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare .
Modalitatea de indeplinire : Participantii la procedura vor completa formularul DUAE cu informatii aferente situatiei lor. Formularul DUAE completat se va prezenta de candidat si pentru asociati daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti).
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
NNeincadrarea operatorilor economici si a asociatilor daca e cazul, si daca exista, tertului/tertilor sustinator/sustinatori si/sau subcontractantului/subcontractantilor, in prevederile art. 73 din Legea privind achizitiile sectoriale nr. 99/2016.
Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: Formularul DUAE completat se va prezenta de candidat si pentru asociati daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti).
Persoanele ce detin functii de decizie în cadrul entitatii contractante sunt:
Membru al Directoratului – Ion Eugen Butoarca, Membru al Directoratului - Dragos Mihail Barbulescu, Director Divizia Administrare- Angelica RADUCANU, Director Directie Achizitii si Logistica – Mariana Neatu- Breciuga, Manager Departament Achizitii - Viorel Catana, Manager Achizitii Servicii –Monica Daniela Stanca, Director Financiar Strategic - Zorel-Cristinel Tita, Presedinte al Comisiei de evaluare (cu drept de vot) - Cristian Radu, Membru (cu drept de vot) al Comisiei de evaluare – Marius TRACHE, Membru (cu drept de vot) al Comisiei de evaluare- Claudia STEFAN, Membru (cu drept de vot) al Comisiei de evaluare -Valentin Stanica, Membru (cu drept de vot) al Comisiei de evaluare – Loredana Nemteanu.
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Candidatul (si dupa caz asociat/tertul sustinator/ subcontractantul) trebuie să demonstreze că nu se încadrează în prevederile art 180 din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare .
Modalitatea de indeplinire : Participantii la procedura vor completa formularul DUAE cu informatii aferente situatiei lor. Formularul DUAE completat se va prezenta de candidat si pentru asociati daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti).
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Candidatul (si dupa caz asociat/tertul sustinator/ subcontractantul) trebuie să demonstreze că nu se încadrează în prevederile art 180 din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare .
Modalitatea de indeplinire : Participantii la procedura vor completa formularul DUAE cu informatii aferente situatiei lor. Formularul DUAE completat se va prezenta de candidat si pentru asociati daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti).
Activitățile economice sunt suspendate
Candidatul (si dupa caz asociat/tertul sustinator/ subcontractantul) trebuie să demonstreze că nu se încadrează în prevederile art 180 din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare .
Modalitatea de indeplinire : Participantii la procedura vor completa formularul DUAE cu informatii aferente situatiei lor. Formularul DUAE completat se va prezenta de candidat si pentru asociati daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti).
Faliment
Candidatul (si dupa caz asociat/tertul sustinator/ subcontractantul) trebuie să demonstreze că nu se încadrează în prevederile 180 lit b) din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.
şi al relaţiilor de muncă. Modalitatea de indeplinire : Participantii la procedura vor completa formularul DUAE cu informatii aferente situatiei lor.Formularul DUAE completat se va prezenta de candidat si pentru asociati daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti).
Documentele justificative prin care se demonstreaza indeplinirea tuturor criteriilor de calificare si selectie in conformitate cu informatiile cuprinse in DUAE, vor fi solicitate tuturor candidatilor selectati inainte de transmiterea invitatiei pentru etapa a doua a procedurii de atribuire, dupa cum urmeaza: Certificat Constatator emis de Oficiul Registrului Comertului, sau dupa caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 179 alin. (2), art. 180 alin. (2) si art. 184 din Legea nr. 99/2016.
Insolvență
Candidatul (si dupa caz asociat/tertul sustinator/ subcontractantul) trebuie să demonstreze că nu se încadrează în prevederile 180 lit b) din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.
şi al relaţiilor de muncă. Modalitatea de indeplinire : Participantii la procedura vor completa formularul DUAE cu informatii aferente situatiei lor.Formularul DUAE completat se va prezenta de candidat si pentru asociati daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti).
Documentele justificative prin care se demonstreaza indeplinirea tuturor criteriilor de calificare si selectie in conformitate cu informatiile cuprinse in DUAE, vor fi solicitate tuturor candidatilor selectati inainte de transmiterea invitatiei pentru etapa a doua a procedurii de atribuire, dupa cum urmeaza: Certificat Constatator emis de Oficiul Registrului Comertului, sau dupa caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 179 alin. (2), art. 180 alin. (2) si art. 184 din Legea nr. 99/2016.
Active administrate de lichidator
Candidatul (si dupa caz asociat/tertul sustinator/ subcontractantul) trebuie să demonstreze că nu se încadrează în prevederile art 180 din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare .
Modalitatea de indeplinire :Participantii la procedura vor completa formularul DUAE cu informatii aferente situatiei lor. Formularul DUAE completat se va prezenta de candidat si pentru asociati daca e cazul (si daca exista, terti sustinator si/sau subcontractanti).
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Candidatul (si dupa caz asociat/tertul sustinator/ subcontractantul) nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 177 și art. 178 și art.180 din Lg nr. 99/2016, cu modificările și
completările ulterioare. În acest sens, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din aceeași lege, ofertanții/candidații vor completa DUAE cu informatii aferente situatiei lor, urmând ca, la solicitarea entității contractante, candidații selectați înainte de transmiterea invitației pentru etapa a doua a procedurii de atribuire să prezinte documente justificative, precum:-certificate de atestate fiscală privind lipsa datoriilor restante, cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a
contribuţiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) pentru sediul social, valabile la momentul prezentării, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate. Informațiile din certificatele menționate anterior trebuie să fie reale/valide la data prezentării acestora.
-cazierul judiciar al operatorul economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare
de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv;
-după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 179 alin. (2), art. 180 alin. (2) si art. 184 din Legea nr. 99/2016;
-alte documente edificatoare, după caz.
Pentru persoanele juridice străine, în conf. cu prev. art. 181 alin. (1) din Lg nr. 99/2016, va fi acceptat ca fiind suficient și relevant pentru a proba că acel candidat nu se încadrează în una dintre situațiile prevăzute la art. 177, art. 178 și art.180 din Lg nr. 99/2016 orice document considerat edificator din acest punct de vedere, în țara de origine sau în țara în care ofertantul este stabilit, cum ar fi: certificate, caziere
judiciare sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara respectivă. În cazul în care în țara de origine sau în țara în care este stabilit candidatul nu se emit documente de natura celor menționate anterior sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 177, art. 178 și art.180 din Lg nr. 99/2016 ofertantul/candidatul are obligația de a prezenta o declarație pe propria răspundere sau un document echivalent, autentic, care să ateste îndeplinirea cerințelor.
Concordat
Candidatul (si dupa caz asociat/tertul sustinator/ subcontractantul) trebuie să demonstreze că nu se încadrează în prevederile 180 lit b) din Legea nr.99/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.
şi al relaţiilor de muncă. Modalitatea de indeplinire : Participantii la procedura vor completa formularul DUAE cu informatii aferente situatiei lor.Formularul DUAE completat se va prezenta de ...
Informații suplimentare
Conform art 95 alin (1) din Lg 99/2016- Procedura de negociere competitivă se desfăşoară, de regulă, în două etape: a) etapa depunerii solicitărilor de participare şi a selectării candidaţilor prin aplicarea criteriilor de calificare şi selecţie; b) etapa depunerii ofertelor iniţiale de către candidaţii selectaţi in cadrul primei etape şi a evaluării conformităţii acestora cu cerinţele minime stabilite de entitatea contractantă potrivit art. 96 alin. (2) şi
negocierile în vederea îmbunătăţirii ofertelor iniţiale, a depunerii ofertelor finale şi a evaluării acestora, prin aplicarea criteriului de atribuire şi a factorilor de evaluare.
Candidatii/ofertantii vor transmite documentele de participare/justificative/oferta in format electronic-semnate cu semnatura electronica extinsa, bazatã pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat, la adresa de mail: loredana.nemteanu@distributieoltenia.ro.
Pana la data si ora de depunere a candidaturilor, prevazute in anuntul de participare, se vor depune la adresa de email specificata mai sus solicitarea de participare inclusiv DUAE, acord de subcontractare (daca este cazul), acord de asociere (daca este cazul), angajament privind sustinerea (daca este cazul). În cazul subcontractarii, se va depune acordul de subcontractare, si DUAE al subcontractantului. În cazul asocierii, se va depune acordul de asociere, si propriul DUAE de catre fiecare membru al asocierii. Se va completa DUAE in Partea II –Informatii referitoare la operatorul economic-lit. A: „Informatii privind operatorul economic“-la Forma de participare -de catre op.ec. participanti cu informatiile aferente situatiei lor. In cazul in care candidatul apeleaza la sustinerea unui tert, se va depune angajamentul tertului sustinator si propriul DUAE. Se va completa DUAE in Partea II –Informatii referitoare la operatorul economic-lit. C-„Informatii privind utilizarea capacitatii altor entitati“. În cazul în care op.ec își demonstrează situația economică și financiară și/sau capacitatea tehnică și/sau profesională invocând și susținerea acordată de către unul sau mai mulți terți, atunci op.ec va prezenta entitatii contractante, impreuna cu angajamentul în acest sens din partea terțului/terților, măsurile luate pentru a avea acces în orice moment la resursele necesare. Totodata, in acest caz, odată cu documentele solicitate anterior, candidatul are obligația să prezinte documente transmise acestuia de către terț/terții susținători, din care să rezulte modul efectiv prin care terțul/terții susținător(i) va/vor asigura îndeplinirea propriului angajament de susținere, documente care se vor constitui anexe la respectivul angajament.
Documentele justificative prin care se demonstreaza indeplinirea tuturor criteriilor de calificare si selectie in conformitate cu informatiile cuprinse in DUAE, vor fi solicitate tuturor candidatilor selectati inainte de transmiterea invitatiei pentru etapa a doua a procedurii de atribuire.
Candidatul nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 177 și art. 178 și art.180 din Lg nr. 99/2016, cu modificările și completările ulterioare. În acest sens, în conformitate cu art. 202 alin. (1) din aceeași lege, ofertanții/candidații vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea entității contractante, candidații selectați înainte de transmiterea invitației pentru etapa a doua a procedurii de atribuire să prezinte documente
justificative, precum:-certificate de atestate fiscală privind lipsa datoriilor restante, cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuţiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) pentru sediul social, valabile la momentul prezentării, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate. Informațiile din certificatele menționate anterior trebuie să fie reale/valide la data prezentării acestora.
-cazierul judiciar al operatorul economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare
de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv;
-după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 179 alin. (2), art. 180 alin. (2) si art. 184 din Legea nr. 99/2016;
-alte documente edificatoare, după caz.
Pentru persoanele juridice străine, în conf. cu prev. art. 181 alin. (1) din Lg nr. 99/2016, va fi acceptat ca fiind suficient și relevant pentru a proba că acel candidat nu se încadrează în una dintre situațiile prevăzute la art. 177, art. 178 și art.180 din Lg nr. 99/2016 orice document considerat edificator din acest punct de vedere, în țara de origine sau în țara în care ofertantul este stabilit, cum ar fi: certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara respectivă. În cazul în care în țara de origine sau în țara în care este stabilit candidatul nu se emit documente de natura celor menționate anterior sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 177, art. 178 și art.180 din Lg nr. 99/2016 ofertantul are obligația de a prezenta o declarație pe propria răspundere sau un document echivalent, autentic, care să ateste îndeplinirea cerințelor.
Ulterior etapei de calificare, candidatii calificati vor fi invitati sa depuna oferta tehnica si financiara, insotita de garantia de participare .Ofertele tehnico-financiare vor fi solicitate ulterior de catre entitatea contractanta si numai candidatilor calificati. Entitatea contractanta nu doreste limitarea participantilor. Toti candidatii calificati vor fi invitati in etapa a doua a procedurii de negociere, etapa in care vor fi depuse propunerile tehnice si financiare initiale insotite de garantia de participare.Dovada constituirii garantiei de participare trebuie sa fie prezentata pana la data si ora limita de depunere a ofertelor (tehnica si financiara). Perioada minima pe parcursul careia ofertantul trebuie sa isi mentina oferta: 180 de zile de la data limita stabilita pentru depunere a ofertelor.
In conf cu art. 98 din Lg 99/2016- entitatea contractantă negociază cu ofertanţii ofertele iniţiale şi toate ofertele ulterioare depuse de aceştia, cu excepţia ofertelor finale, în vederea îmbunătăţirii conţinutului acestora. E.c. are obligaţia de a organiza, în cadrul procedurii de negociere competitivă, întâlniri cu fiecare ofertant în parte, în cadrul cărora se desfăşoară negocieri cu privire la ofertele iniţiale depuse de aceştia în etapa a doua a procedurii. La sfârşitul fiecărei întâlniri de negocieri, comisia de evaluare are obligaţia consemnării aspectelor discutate şi convenite într-un proces-verbal de şedinţă, care se semnează de către toţi participanţii la negocieri. Negocierile în cadrul etapei a doua a procedurii se derulează până în momentul în care fiecare participant la negocieri declară că oferta pe care a prezentat-o nu mai poate fi îmbunătăţită, fapt care se consemnează explicit în procesul-verbal de şedinţă. După ce a finalizat etapa a doua, comisia de evaluare are obligaţia de a elabora un raport, care se aprobă de către conducătorul entităţii contractante, iar dupa aprobarea acestuia, entitatea contractantă are obligaţia de a comunica ofertanţilor rezultatul procedurii. Pentru doc emise in alta limba decat romana se impune prezentarea lor insotita de traducerea autorizata in limba romana. Orice posibil ofertant are dreptul de a solicita clarificari despre elementele cuprinse in prezenta documentatie. Modificarea/ completarea Clauzelor contractuale obligatorii (Obiectul si pretul contractului, Durata contractului, Documentele contractului, Obligatiile principale ale partilor, Sanctiuni pentru nerespectarea culpabila a obligatiilor) poate fi solicitata de catre posibilii ofertanti, motivat , doar in perioada clarificarilor referitoare la documentatia de atribuire asa cum este prevazuta la sectiunea I.3). Entitatea contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit in sectiunea I.3. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a solicitarilor de participare: 18 zile. E.c. va raspunde la solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de data depunerii solicitărilor de participare.
Daca se constata ca ofertele clasate pe primul loc, dupa derularea rundelor de negocieri, au punctaje egale, entitatea contractanta, va face departajarea avand in vedere punctajul obtinut la factorii de evaluare in ordinea descrescatoare a ponderilor acestora. In situatia in care egalitatea se mentine, entitatea contractanta are dreptul sa solicite noi propuneri financiare si oferta castigatoare va fi desemnata cea cu propunerea financiara cea mai mica.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent".
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 166,285,916.75
- Termen limită
- 06 octombrie 2026 (33 zile rămase)
- Locație
- Craiova, Dolj
- CPV
- 50111100-7 - Servicii de gestionare a parcurilor de vehicule
- Categorie
- Instalații & Reparații
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- CN1096015
- Tip procedură
- Procedura competitiva cu negociere
- Tip contract
- Servicii
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
Instalații & Reparații în Craiova
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.