Module Camp pentru foraj
Autoritate contractantă: Societatea Nationala de Gaze Naturale Romgaz S.A.
„Module Camp pentru foraj” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Mediaș, județul Sibiu, de către Societatea Nationala de Gaze Naturale Romgaz S.A.. Bugetul estimat este Max: RON 905,000.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 16 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Se urmăreşte achiziţia modulelor camp pentru forj pentru dotarea formaţiilor P.P si R.K. Modulele camp pentru foraj se utilizează pe şantierele de reparații sonde de gaz metan ca vestiar, dormitor şi bucătarie pentru membrii formaţiei de lucru, care trebuie sa asigure utilitățile necesare și condiții de utilizare corespunzătoare (încălzire și apa calda, izolații termice si hidrofuge rezistente la orice condiții atmosferice, în orice anotimp, iluminat interior și exterior).
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Autoritatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare / informatiilor suplimentare a 4 -a zi inainte de termenul limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor / candidaturilor va fi de 7 zile. Totodata, potrivit prevederilor legale in vigoare, orice operator economic are dreptul de a solicita clarificari cu privire la continutul documentatiei de atribuire si implicit cu privire la clauzele contractuale (ce sunt parte a documentatiei de atribuire) cu 7 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
DUAE aferent procedurii de atribuire va fi completat de către operatorii economici direct în SICAP.
ATENTIE: Nedepunerea DUAE integrat în SEAP pentru ofertantul unic/ ofertantul asociat odata cu oferta atrage respingerea ofertei ca inacceptabila potrivit art. 143 alin. (2) lit. b) din HG 394/2016 şi respingerii acesteia conform art. 143 alin. (1) din HG 394/2016.
Condiții referitoare la contract
GP : 9.000 lei; Of. care depun oferte vor afisa, obligatoriu, in SEAP dovada constituirii GP, scanata pana la data si ora limita de depunere a ofertelor. Per.val. a GP : 90 de zile de la data limita de depunere a ofertelor. In situatia in care durata de evaluare va depasi termenul initial de 90 de zile, garantia de participare va trebui prelungita in mod automat cu inca 50 de zile. Mod. De constituire a GP va fi conf. cu prev. art.164 alin. 4 din L 99/2016 modificata si completata prin L 208/2022 ce a intrat in vigoare incepand cu data de 10.09.2022 GP se constituie in contul RO14RNCB0231019568860001 al EC, deschis la BCR, Suc. Medias. GP se va restitui conf. Art.164^1 din L 99/2016. NOTA: Institutiile de credit din Romania vor fi interpretate " in stricto sensu" , conf. prev.art.3 din OUG nr. 99 / 2006 privind institutiile de credit si adecvarea capitalului, cu modificarile si completarile ulterioare. In cazul in care ofertantii constituie GP printr-un instrument de garantare emis de o insituție de credit din România sau din alt stat sau de o societate de asigurări, în condițiile legii, vor transmite OBLIGATORIU entitatii contractante ORIGINALUL dovezii constituirii G.P. in termen de 3 zile de la data depunerii ofertelor in SEAP, la adresa: SNGN Romgaz SA – SIRCOSS Medias, str. Soseaua Sibiului, nr. 5, in atentia Serviciului Achizitii.
Cuantumul GBE va fi de 10% din valoarea contractului, fara TVA și se va constitui în conformitate cu prevederile art. 164 alin (3) și (4) din Legea 99/2016, precum și cu prevederile art. 46 din Anexa la H.G. nr. 394/2016, cu modificările și completările ulterioare. GBE se va restitui conf. Art. 164^2 din L 99/2016 actualizata. NOTA: Institutiile de credit din Romania vor fi interpretate " in stricto sensu" , conf, prev.art.3 din OUG nr.99/2006 privind institutiile de credit si adecvarea capitalului, cu modificarile si completarile ulterioare.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
In măsura cunoștințelor sale, participantii la procedura si-au încălcat obligațiile în domeniul legislației de mediu?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune și terții susținători în cazul susținerii), vor completa în DUAE la „Motive de excludere”, Secțiunea C „Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale”.
Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori au obligatia respectarii prevederilor art. 64, alin. (2) din Legea nr. 99/2016.
Documentele justificative : Declaratie pe proprie raspundere prin care operatorul economic declara faptul ca la elaborarea ofertei a tinut cont de obligatiile relevante din domeniile mediului, social si al relatiilor de munca.
Declaratia se va depune odata cu oferta. ( Formularul nr. 2 ).
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
În măsura cunoștințelor sale, participantii la procedura si-au încălcat obligațiile în domeniul legislației muncii?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune și terții susținători în cazul susținerii), vor completa în DUAE la „Motive de excludere”, Secțiunea C „Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale”.
Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori au obligatia respectarii prevederilor art. 64, alin. (2) din Legea nr. 99/2016.
Documentele justificative : Declaratie pe proprie raspundere prin care operatorul economic declara faptul ca la elaborarea ofertei a tinut cont de obligatiile relevante din domeniile mediului, social si al relatiilor de munca. Declaratia se va depune odata cu oferta. ( Formularul nr. 2 ).
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
În măsura cunoștințelor sale, participantii la procedura si-au încălcat obligațiile în domeniul legislației sociale?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune și terții susținători în cazul susținerii), vor completa în DUAE la „Motive de excludere”, Secțiunea C „Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale”.
Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori au obligatia respectarii prevederilor art. 64, alin. (2) din Legea nr. 99/2016.
Documentele justificative : Declaratie pe proprie raspundere prin care operatorul economic declara faptul ca la elaborarea ofertei a tinut cont de obligatiile relevante din domeniile mediului, social si al relatiilor de munca. Declaratia se va depune odata cu oferta. ( Formularul nr. 2 ).
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Operatorul economic ( ofertant individual, ofertanti asociati si tert) au încheiat cu alţi operatori economici acorduri care vizează denaturarea concurenţei ?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune și terții susținători în cazul susținerii), vor completa în DUAE la „Motive de excludere”, Secțiunea C „Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale”.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Operatorul economic ( ofertant individual, ofertanti asociati si tert) are cunostinta de vreun conflict de interese, astfel cum se precizeaza In legislatia nationala, anuntul relevant sau documentele achizitiei, care decurge din participarea sa la prezenta procedura de achizitii sectoriale?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune și terții susținători în cazul susținerii), vor completa în DUAE la „Motive de excludere”, Secțiunea C „Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale”. Persoanele cu funcție de decizie din cadrul entității contractante cu privire la organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt:
1. Dumitru ROTAR - Director;
2. Sorin GHEORGHIU – Director Tehnic;
3. Nicolae ANDREA – Inginer Sef;
4. Marius VEZA – Director Economic;
5. Veronica Angela MELINESCU – Sef Serviciul Achizitii;
6. Bianca Loredana PINTEA – Economist, Serviciul Achizitii;
7. Dorin Vasile DEAC SUTEU – Sef Serviciul Dezvoltare;
8.Victor- Tiberiu ANTAL – Inginer, Adj. Sef Sectia Medias
9. Hajnaika Crisan - Economist, Serviciul Contabilitate
10. Victor-Dan BLEAHU - Economist, Serviciul Achizitii
11.Irenke IOO – inginer - Serviciul Dezvoltare
12.Silviu GORON -Maistru -Mecanic -Formatia de mentenanta,instalatii probe productie si RK
13. Ioana MOGA – Economist, Serviciul Controlul Costurilor, Preturi si Tarife
14. Paul Iulian MITRI – Sef Serviciul, Serviciul Protectia Mediului;
15. Andrei POPESCU – Sef Biroul Juridic;
16.Corina-Letitia GANEA – Consilier Juridic, Biroul Juridic;
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Operatorul economic ( ofertant individual, ofertanti asociati si tert) a asigurat consultanta entitatii contractante sau a participat In orice alt mod la pregatirea prezentei procedurii de achizitii sectoriale ?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune și terții susținători în cazul susținerii), vor completa în DUAE la „Motive de excludere”, Secțiunea C „Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale”.
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Operatorul economic ( ofertant individual, ofertanti asociati si tert) s-a aflat Intr-o situatie In care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior Incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile In legatura cu respectivul contract anterior?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune și terții susținători în cazul susținerii), vor completa în DUAE la „Motive de excludere”, Secțiunea C „Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale”.
Activitățile economice sunt suspendate
Operatorul economic ( ofertant individual, ofertanti asociati si tert) are activitățile economice suspendate ?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune și terții susținători în cazul susținerii), vor completa în DUAE la „Motive de excludere”, Secțiunea C „Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale”.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează să fie prezentate, la solicitarea entității contractante, de catre ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile conform art.205, alin.(2) din Legea nr.99/2016, inclusiv de către asociații, terții susținători acestuia.
Documentul justificativ: certificat ONRC sau pentru ofertanții străini document echivalent emis in țara de rezidență, se va prezenta la solicitarea entității contractante ofertantului clasat pe locul I după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile conform art.205, alin.(2) din Legea nr.99/2016. Informațiile cuprinse în documentele justificative trebuie să fie reale/valide la data prezentării acestora.
Faliment
Operatorul economic ( ofertant individual, ofertanti asociati, si tert) este în situație de faliment?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune și terții susținători în cazul susținerii), vor completa în DUAE la „Motive de excludere”, Secțiunea C „Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale”.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează să fie prezentate, la solicitarea entității contractante, de catre ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile conform art.205, alin.(2) din Legea nr.99/2016, inclusiv de către asociații, terții susținători acestuia.
Documentul justificativ: certificat ONRC sau pentru ofertanții străini document echivalent emis in țara de rezidență, se va prezenta la solicitarea entității contractante ofertantului clasat pe locul I după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile conform art.205, alin.(2) din Legea nr.99/2016. Informațiile cuprinse în documentele justificative trebuie să fie reale/valide la data prezentării acestora.
Insolvență
Operatorul economic ( ofertant individual, ofertanti asociati, si tert) este în situație de insolventa?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune și terții susținători în cazul susținerii), vor completa în DUAE la „Motive de excludere”, Secțiunea C „Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale”.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează să fie prezentate, la solicitarea entității contractante, de catre ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile conform art.205, alin.(2) din Legea nr.99/2016, inclusiv de către asociații, terții susținători acestuia.
Documentul justificativ: certificat ONRC sau pentru ofertanții străini document echivalent emis in țara de rezidență, se va prezenta la solicitarea entității contractante ofertantului clasat pe locul I după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile conform art.205, alin.(2) din Legea nr.99/2016. Informațiile cuprinse în documentele justificative trebuie să fie reale/valide la data prezentării acestora.
Active administrate de lichidator
Operatorul economic ( ofertant individual, ofertanti asociati si tert) are Active administrate de lichidator?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune și terții susținători în cazul susținerii), vor completa în DUAE la „Motive de excludere”, Secțiunea C „Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale”.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează să fie prezentate, la solicitarea entității contractante, de catre ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile conform art.205, alin.(2) din Legea nr.99/2016, inclusiv de către asociații, terții susținători acestuia.
Documentul justificativ: certificat ONRC sau pentru ofertanții străini document echivalent emis in țara de rezidență, se va prezenta la solicitarea entității contractante ofertantului clasat pe locul I după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile conform art.205, alin.(2) din Legea nr.99/2016. Informațiile cuprinse în documentele justificative trebuie să fie reale/valide la data prezentării acestora.
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune și terții susținători în cazul susținerii), vor completa în DUAE la „Motive de excludere”, Secțiunea C „Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale”.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează să fie prezentate, la solicitarea entității contractante, de catre ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile conform art.205, alin.(2) din Legea nr.99/2016, inclusiv de către asociații, terții susținători acestuia.
Documentul justificativ: certificat ONRC sau pentru ofertanții străini document echivalent emis in țara de rezidență, se va prezenta la solicitarea entității contractante ofertantului clasat pe locul I după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile conform art.205, alin.(2) din Legea nr.99/2016. Informațiile cuprinse în documentele justificative trebuie să fie reale/valide la data prezentării acestora.
Concordat
Operatorul economic ( ofertant individual, ofertanti asociati, si tert) este în situație de concordat preventiv?
Ofertantul (asociații în cazul ofertelor comune și terții susținători în cazul susținerii), vor completa în DUAE la „Motive de excludere”, Secțiunea C „Motive legate de insolvență, conflicte de interese sau abateri profesionale”.
Documentele justificative c...
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
In cazul in care se constata ca ofertele clasate pe primul loc au valori egale, in vederea departajarii ofertelor, entitatea contractanta (prin intermediul SICAP la Sectiunea “Intrebari”) va solicita reofertarea, prin prezentarea unei noi propuneri financiare.
Departajarea ofertelor cu punctaje egale clasate pe primul loc se va face in conformitate cu art. 144 alin 2 HG 394/2016.
În situația în care egalitatea se menține, entitatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai avantajoasă. Perioada de valabilitate a ofertelor este de 3 luni de la termenul limita de depunere a ofertelor.
Note:
a) Entitatea Contractanta are dreptul de a solicita ofertantilor, in circumstante exceptionale, inainte de expirarea perioadei de valabilitate a ofertei, prelungirea acestei perioade.
b) ofertantul are obligatia de a comunica Entitatii Contractante daca este sau nu este de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei.
c) ofertantul care nu este de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei se considera ca si-a retras oferta, fara ca acest fapt sa atraga pierderea garantiei de participare.
Limba de redactare a ofertei - Romana. Limba de redactare a ofertei - Romana.
Toate certificatele si documentele emise in alta limba decat romana vor fi insotite de traducerea autorizata a acestora in limba romana.
Instrucțiuni privind notificarea rezultatului procedurii În cadrul comunicării, entitatea contractantă va informa ofertantul/ofertanții câștigător/câștigători cu privire la acceptarea ofertei/ofertelor prezentate. Entitatea contractantă va informa ofertanții care au fost respinși sau a căror ofertă nu a fost declarată câștigătoare asupra motivelor care au stat la baza deciziei respective, după cum urmează:
i. fiecărui candidat respins, motivele concrete care au stat la baza deciziei de respingere a candidaturii sale;
ii. pentru fiecare ofertă respinsă, motivele concrete care au stat la baza deciziei de respingere, detaliindu-se argumentele în temeiul cărora oferta a fost considerată inacceptabilă, neadecvată şi/sau neconformă, îndeosebi elementele ofertei care nu au corespuns cerințelor de funcționare și performanță prevăzute în caietul de sarcini;
iii. fiecărui ofertant care a prezentat o ofertă acceptabilă și conformă, prin urmare admisibilă, dar care nu a fost declarată câștigătoare, caracteristicile și avantajele relative ale ofertei/ofertelor câștigătoare în raport cu oferta sa, numele ofertantului căruia urmează să i se atribuie contractul de achiziție sectorială;
iii. fiecărui operator economic dintre cei prevăzuți la pct. i) - iii), data-limită până la care au dreptul de a depune contestație.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE la secțiunile III.1.1.a), III.1.1.b), III.1.3.a) din fișa de date, urmează a fi prezentate, la solicitarea entității contractante, doar de către
ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. In cazul ofertei comune, capacitatea tehnica și profesionala se demonstrează prin luarea în considerare a resurselor cumulate a tuturor membrilor grupului. Ofertanții își asumă răspunderea exclusivă pentru legalitatea și autenticitatea ofertei încărcate în SEAP. Oferta şi documentele care o însoţesc se vor transmite semnate cu semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat, a reprezentantului legal/împuternicit al operatorului economic, sub sancțiunea respingerii ofertei ca inacceptabilă, în conformitate cu prevederile art. 143 alin. 2 lit. j din HG nr. 394/2016, actualizată. Pentru persoana împuternicită să semneze electronic documentele, se va depune în cadrul ofertei împuternicirea acordata în acest sens. Informațiile tehnice relevante referitoare la participarea la procedură online se pot obține la adresa www.e-licitație.ro. Modul în care se poate accesa DUAE în vederea completării de către operatorii economici interesați: a se vedea Notificarea ANAP referitoare la utilizarea Documentului Unic de Achiziții European (DUAE), astfel cum a fost acesta integrat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) din data de 02.07.2019. Entitatea contractantă limitează informațiile solicitate la nivelul DUAE la o singură întrebare DA sau NU - Secțiunea Criterii de selecție din DUAE A. INDICAȚIE GLOBALĂ PENTRU TOATE CRITERIILE DE SELECȚIE, prin care ofertanții confirmă că îndeplinesc cerințele privind criteriile de SELECȚIE impuse prin documentația de atribuire. Cerințele tehnice definite la nivelul anunțului de participare , caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producător, la mărci, brevete, tipuri, la o origine sau la o producție/metoda specifica de fabricație / prestare / execuție, vor fi înțelese ca fiind insotite de mentiunea „sau echivalent”.
Informatii privind Asocierea - DACA ESTE CAZUL
Mai multi operatori economici au dreptul de a se asocia cu scopul de a depune oferta comuna. In acest caz se va prezenta obligatoriu un acord de asociere ( Formularul nr. 7 ) in care se va mentiona faptul ca toti asociatii îsi asuma raspunderea solidara pentru îndeplinirea viitorului contract, ca liderul asociatiei este împuternicit sa se oblige si sa primeasca instructiuni în numele tuturor asociatilor si este raspunzator în nume propriu si în numele Asocierii pentru îndeplinirea contractului. Întelegerea trebuie sa stipuleze, de asemenea ca toti asociatii din Asociere sunt obligati sa ramâna în Asociatie pe întreaga durata a contractului. În cazul depunerii unei oferte în asociere, pentru capacitatea de exercitare a activitatii profesionale si/sau capacitatea tehnica si profesionala cerinta privind autorizatii specifice este considerata îndeplinita, in comun sau de un membru pentru partea de contract pentru care este solicitata autorizatia respectiva.Capacitatea tehnica si profesionala poate fi indeplinita si proportional cu cota de implicare al fiecarui asociat. Exceptie fac urmatoarele criterii de calificare care trebuie indeplinite de fiecare asociat in parte: Sectiunea III.1.a) Situatia personala a ofertantului si Sectiunea III.1.b) - Capacitatea de exercitare a activitatii profesionale.
Modalitatea de indeplinire:
Se va completa cate un DUAE de catre fiecare membru al asocierii completata astfel incat sa se demonstreze indeplinirea cerintelor solicitate. Acordul de asociere ( Formularul nr. 7 ) se va depune odata cu DUAE urmand ca cele asumate sa fie depuse de ofertantul clasat pe primul loc.
Informatii privind terțul susținător - (DACA ESTE CAZUL)
In cazul unei susțineri de terță parte, ofertantul va depune odată cu DUAE și documentele care o însoțesc, angajamentul ferm ale terțului susținător/angajamentele ferme ale terților susținători din care trebuie să rezulte modul efectiv în care terțul/terții susținători vor asigura îndeplinirea angajamentului.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa DUAE, de către terți susținători urmând ca entitatea contractantă să solicite documentele justificative care probează cele asumate în angajament (împreună cu documente anexe la angajament, transmise acestora de către terţ/terţii susţinători, din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susţinerea acestuia/acestora), doar ofertantului clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile. Se va solicita tuturor ofertantilor, ca odata cu depunerea DUAE sa prezinte angajamentul tertului sustinator (impreuna cu documente anexe la angajament, transmise acestora de catre tert/tertii sustinatori, din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia/acestora)-Formularul nr.9.
Instrucțiuni privind semnarea contractului de furnizare
Entitatea contractantă va încheia contractul de furnizare cu ofertantul desemnat câștigător, în perioada de valabilitate a ofertelor, dar nu mai devreme de [8] zile de la data transmiterii comunicării privind rezultatul aplicării procedurii de atribuire pentru a acorda termenul legal de [7] zile pentru formularea eventualelor contestații administrative.
Ofertantul desemnat câștigător are obligația de a se prezenta în termen de [8] zile de la primirea invitației pentru semnarea contractului, transmisă de entitatea contractantă.
Dacă termenul de [8] zile a expirat iar ofertantul desemnat câștigător nu s-a prezentat pentru semnarea contractului, situația va fi asimilată refuzului de a semna contractul, iar entitatea contractantă va reține în favoarea sa garanția de participare.
În cazul în care ofertantul căruia i s-a atribuit contractul este un consorțiu, acesta are obligația de a prezenta la semnarea contractului următoarele documente:
- documente prin care se autorizează persoana care urmează să semneze contractul;
- acordul de asociere din care să rezulte cota de participare a fiecărui membru al asocierii, reprezentantul legal al asocierii, liderul desemnat (informații care nu trebuie să fie diferite față de cele precizate în documentele care au însoțit oferta);
In cazul în care entitatea contractantă nu poate încheia contractul cu ofertantul a cărui ofertă a fost stabilită ca fiind câștigătoare, din cauza faptului că ofertantul se află într-o situație de forță majoră sau în imposibilitatea fortuită de a executa contractul, atunci aceasta are dreptul să declare câștigătoare oferta clasată pe locul următor, în condițiile în care aceasta există și este admisibilă. În caz contrar, procedura de atribuire se anulează.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 905,000.00
- Termen limită
- 16 septembrie 2026 (13 zile rămase)
- Locație
- Mediaș, Sibiu
- CPV
- 44613000-0 - Containere de mari dimensiuni
- Categorie
- Renovări & Construcții
- Publicată pe
- 04 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179485
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 04 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.