Murături si rădăcinoase 2026
Autoritate contractantă: Penitenciarul Vaslui
„Murături si rădăcinoase 2026” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Grădinărit & Spații Verzi, pentru Vaslui, județul Vaslui, de către Penitenciarul Vaslui. Bugetul estimat este Max: RON 135,575.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 30 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Obiectul achiziției il reprezintă furnizarea de produse alimentare - rădăcinoase, materie primă pentru murături și varză albă în baza contractelor de furnizare atribuite în perioada octombrie-noiembrie. Produsele alimentare ce urmează a fi achiziționate sunt împărțite în 3 (trei) loturi, în cantități estimate conform caietului de sarcini. Cele 3 (trei) loturi de produse sunt: Lotul 1 „Murături (gogonele, ardei kapia, morcov, telină rădăcini, patrunjel frunze)”, Lotul 2 „Rădăcinoase (morcovi, păstârnac, pătrunjelul rădăcină și țelina rădăcină)”, și Lotul 3 - Varză albă. Se va încheia câte un contract de furnizare pentru fiecare lot în parte cu operatorii economici care obțin cel mai mare punctaj, criteriul de atribuire fiind „cel mai bun raport calitate - preț” cu respectarea condițiilor de calitate solicitate prin caietul de sarcini. Numărul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 19 zile. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatii suplimentare in a 11 zi, inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Pentru loturile: 1,2,3
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr. 98/2016. Declaratie pe proprie raspundere conform careia sunt respectate obligatiile in domeniul legislatiei mediului, muncii si sociale
Pentru loturile: 1,2,3
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016. Declaratie pe proprie raspundere conform careia sunt respectate obligatiile in domeniul legislatiei mediului, muncii si sociale.
Pentru loturile: 1,2,3
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr. 98/2016. Declaratie pe proprie raspundere conform careia sunt respectate obligatiile in domeniul legislatiei mediului, muncii si sociale.
Pentru loturile: 1,2,3
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sä se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr. 98/2016
Pentru loturile: 1,2,3
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,2,3
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,2,3
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,2,3
Activitățile economice sunt suspendate
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,2,3
Faliment
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,2,3
Insolvență
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,2,3
Active administrate de lichidator
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sä se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,2,3
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sä se regaseasca in situatiile prevazute Ia art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,2,3
Concordat
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,2,3
Abaterea profesională gravă
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr. 98/2016.
Pentru loturile: 1,2,3
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sä se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr. 98/2016.
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Pentru loturile: 1,2,3
Înregistrare într-un registru comercial
Operatorii economici care depun oferta trebuie sa dovedească o forma de înregistrare in condițiile legii din tara de rezidenta din care sa reiasă ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitate profesionala de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Completarea DUAE, documentul justificativ, respectiv certificatul ONRC (sau pentru ofertantii straini, document echivalent emis in tara de rezidenta), sa fie prezentate doar la solicitarea autorității contractante la finalizarea evaluării ofertelor de catre ofertantul clasat pe primul loc in cadrul clamanentului intermediar.
Loturile: 1,2,3
Pentru contractele de achiziție de bunuri: certificate emise de organisme de control al calității Pentru loturile:1, 2, 3
Pentru a putea demonstra păstrarea în siguranță a produselor alimentare ce fac obiectul prezentei proceduri cât si transportul acestora, ofertanții vor prezenta următoarele:
- Act doveditor (Autorizaţie sanitar-veterinară) eliberat de către Direcţia Sanitar Veterinară şi Siguranţa Alimentelor privind respectarea normelor de igienă şi siguranţă a alimentelor de către producător /distribuitor.
- Act doveditor (Autorizaţie sanitar-veterinară) eliberat de către Direcţia Sanitar Veterinară şi Siguranţa Alimentelor privind respectarea normelor de igienă şi siguranţă a alimentelor pentru mijloacele de transport.( documentele vor fi vizate Ordinul M.S. nr. 976 din 16 decembrie 1998 pentru aprobarea Normelor de igiena privind productia, prelucrarea, depozitarea, pastrarea, transportul si desfacerea alimentelor si Ordinul A.N.S.V.S.A. 111/2008 din 16 decembrie 2008, privind aprobarea Normei sanitare veterinare şi pentru siguranţa alimentelor privind procedura de înregistrare sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentelor a activităţilor de obţinere şi de vânzare directă şi/sau cu amănuntul a produselor alimentare de origine animală sau nonanimală, precum şi a activităţilor de producţie, procesare, depozitare, transport şi comercializare a produselor alimentare de origine nonanimală.”) Completarea DUAE, documentele justificative, respectiv autorizațiile (sau pentru ofertanții străini, document echivalent emis în țara de rezidență), să fie prezentate doar la solicitarea autorității contractante la finalizarea evaluării ofertelor de catre ofertantul clasat pe primul loc in cadrul clamanentului intermediar.
Informații suplimentare
Se va încheia câte un contract de achiziție publică pentru fiecare lot în parte. Potrivit Ordinului nr.1017 din 20 februarie 2019, DUAE se completeaza direct in SEAP. Documentele încărcate de autoritatea contractantă vor purta semnătura electronica extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 135,575.00
- Termen limită
- 30 septembrie 2026 (31 zile rămase)
- Locație
- Vaslui, Vaslui
- CPV
- 03221000-6 - Legume
- Categorie
- Grădinărit & Spații Verzi
- Publicată pe
- 31 august 2026
- Număr anunț
- CN1095956
- Tip procedură
- Licitatie deschisa
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 31 august 2026
Grădinărit & Spații Verzi în Vaslui
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.