Pachete educaționale pentru derularea anuală a atelierelor pedagogice pentru anul școlar 2025 – 2026, pentru elevii din clasa a XI-a din liceele pedagogice și din clasele de vocațional pedagogic, în scopul organizării și desfășurării activităților p...
Autoritate contractantă: MINISTERUL EDUCATIEI ȘI CERCETĂRII
„Pachete educaționale pentru derularea anuală a atelierelor pedagogice pentru anul școlar 2025 – 2026, pentru elevii din clasa a XI-a din liceele pedagogice și din clasele de vocațional pedagogic, în scopul organizării și desfășurării activităților p...” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria IT & Software, pentru Sector 1, județul București, de către MINISTERUL EDUCATIEI ȘI CERCETĂRII. Bugetul estimat este Max: RON 4,317,438.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 07 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Obiectul contractului îl reprezinta achiziționarea de „Pachete educaționale pentru derularea anuală a atelierelor pedagogice pentru anul școlar 2025 – 2026, pentru elevii din clasa a XI-a din liceele pedagogice și din clasele de vocațional pedagogic”, vizate de acest Caiet de sarcini. Atelierele pedagogice, numite in continuare AP, reprezintă un program complementar programului educațional, care se deruleaza anual, timp de 5 zile, în unitățile de învățământ preuniversitar liceal, filieră vocațională – învățământ pedagogic, care formează educatori/educatoare. În situația în care acestea nu se pot desfășura în timpul vacanței de vară, se vor realiza pe parcursul a 5 sâmbete, începând cu luna octombrie 2026 și până la 15 decembrie 2026.
În cadrul proiectului SUETIC, AP au fost gândite a se derula anual, timp de 5 zile, cu un număr de minim 2.800 elevi din clasa a XI-a din liceele pedagogice/clasele de vocațional pedagogic, inclusiv celor proveniți din medii defavorizate (rural, comunități izolate sau segregate rezidențial, comunități dezavantajate socio-economic sau cultural etc.).
Atelierele pedagogice au ca scop familiarizarea elevilor din grupul țintă cu metode de lucru din cadrul diverselor abordări pedagogice aplicate deja în sistem, încă neabordate în formarea inițială. Totodată, aceste ateliere sprijină elevii pentru pregătirea unor materiale pentru mapa personală, pe care o vor utiliza atât în cadrul practicii pedagogice, cât și după finalizarea studiilor, în calitate de angajați ai sistemului. Pentru derularea acestora în anul scolar 2025 – 2026, am luat în considerare numărul de elevi din clasa a XI-a din liceele pedagogice/clasele de vocațional pedagogic din acest an școlar, respectiv 2.871 elevi.
Termenul maxim de livrare a produselor prevazute în caietul de sarcini, obligatoriu a fi respectat de către viitorul furnizor, este de maximum 45 zile de la data constituirii garanției de bună execuție, ca urmare a semnării contractului de către ambele părți.
Valoarea totală a celor 2.871 de pachete educaționale trebuie să se încadreze în valoarea estimată a contractului, respectiv maximum 4.317.438,00 lei fără TVA. Prețul ofertat va cuprinde, în mod obligatoriu, toate costurile aferente îndeplinirii integrale a cerințelor prevăzute în prezentul caiet de sarcini, incluzând, fără a se limita la:
• contravaloarea tuturor produselor din componența pachetului educațional, conform specificațiilor tehnice minime obligatorii;
• ambalarea produselor, conform condițiilor prevăzute la secțiunea „Garanții, condiții de ambalare, livrare, recepționare și plată";
• transportul produselor până la fiecare dintre cele 57 de locații de livrare prevăzute în Anexa 1, inclusiv operațiunile de descărcare-manipulare;
• garanția comercială aferentă produselor pentru care aceasta este solicitată;
• orice alte costuri indirecte (asigurări, documente însoțitoare, certificate, taxe, etc.) necesare pentru îndeplinirea în condiții de calitate a obiectului contractului.
Ofertele a căror valoare totală depășește valoarea estimată a contractului vor fi declarate inacceptabile, conform art. 137 alin. (2) lit. e) din H.G. nr. 395/2016. Ofertantul nu poate solicita, pe parcursul derulării contractului, costuri suplimentare pentru elemente care, deși nu au fost detaliate explicit în propunerea financiară, erau prevăzute ca obligatorii în caietul de sarcini.
Termenul limita pana la care operatorii economici pot solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este: 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari în a 11-zi inainte de termenul limita stabilit in Anuntul de participare pentru depunerea ofertelor, în masura în care sunt transmise în termenul precizat.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertantul nu trebuie să își fi încălcat obligațiile în domeniul legislației mediului - OUG nr. 195/2005, având obligația de a funcționa cu respectarea prevederilor autorizației de mediu. Infracțiunile de mediu sunt „acele fapte periculoase prin săvârșirea cărora se aduc atingeri relațiilor sociale, care se concretizează printr-o pagubă produsă persoanelor fizice și juridice, prin punerea în pericol a sănătății oamenilor, a animalelor și a plantelor sau prin producerea de pagube economiei naționale
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertantul are obligația de a funcționa cu respectarea prevederilor Legii nr. 319/2006 a securității și sănătății în muncă pentru prevenirea riscurilor profesionale, protecția sănătății și securitatea lucrătorilor, eliminarea factorilor de risc și accidentare, informarea, consultarea, participarea echilibrată potrivit legii, instruirea lucrătorilor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertantul are obligația de a funcționa cu respectarea prevederilor Legii asistenței sociale nr. 292/2011 pentru prevenirea, limitarea sau înlăturarea efectelor temporare ori permanente ale situațiilor care pot genera marginalizarea sau excluziunea socială a persoanei, familiei, grupurilor ori comunităților
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertantul nu trebuie sa aibă un precedent privind încheierea unor acorduri ce vizează denaturarea concurenței conform prevederile art. 167 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 98/2016, cu referire la posibilele înțelegeri ce ar putea interveni între operatorii economici în cadrul procedurilor de achiziție publică, înțelegeri care sunt susceptibile de a încălca dispozițiile Legii nr. 21/1996 a concurenței. Încadrarea in situațiile prevăzute la art. 167, din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achiziție publica
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertantul nu trebuie sa se regăsească in situațiile prevăzute la art. 58 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, respectiv nu se află în situații potențial generatoare de conflict de interese așa cum sunt precizate la art.60 din același act normativ În coroborare cu prevederile art. 167, orice operator economic aflat în această situație va fi exclus de la procedura de atribuire
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertantul nu trebuie sa se regăsească in situata de a fi implicat direct sau indirect în pregătirea acestei proceduri de achiziție. În coroborare cu prevederile art. 167, orice operator economic aflat în această situație va fi exclus de la procedura de atribuire
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertantul nu trebuie sa se regăsească in situația de excludere prevăzută la art. 167 alin. (1) lit. g) din Legea nr. 98/2016 pentru neîndeplinirea obligațiilor contractuale sau întârzierea în îndeplinirea acestora, acest aspect reprezentând o abatere gravă, ceea ce a condus inclusiv la plata penalităților sau la asumarea de către ofertant la obligații de plată a despăgubirilor în ceea ce privește eventualele prejudicii cauzate. Încadrarea in situațiile prevăzute la art. 167, din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achiziție publica
Activitățile economice sunt suspendate
Ofertantul nu trebuie sa se regăsească in situațiile prevăzute în Legea societăților nr.31/1990 - republicată, cu modificările și completările ulterioare privind suspendarea activităților economice. Acest aspect, în coroborare cu prevederile art. 167, din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achiziție publica
Faliment
Ofertantul nu trebuie sa se regăsească in situațiile prevăzute la secțiunea a 7-a Falimentul și lichidarea activelor din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenței și de insolvență. Acest aspect, în coroborare cu prevederile art. 167, din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achiziție publica
Insolvență
Ofertantul nu trebuie sa se regăsească in situațiile prevăzute la Titlul II – Procedura insolvenței din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenței și de insolvență. Acest aspect, în coroborare cu prevederile art. 167, din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achiziție publica
Active administrate de lichidator
Ofertantul nu trebuie sa se regăsească in situațiile prevăzute la secțiunea a 7-a Falimentul și lichidarea activelor din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenței și de insolvență. Acest aspect, în coroborare cu prevederile art. 167, din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achiziție publica
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertantul nu trebuie sa se regăsească in situațiile prevăzute la secțiunea a 7-a Falimentul și lichidarea activelor din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenței și de insolvență. Acest aspect, în coroborare cu prevederile art. 167, din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achiziție publica
Concordat
Ofertantul nu trebuie sa se regăsească in situațiile prevăzute la Capitolul III – Concordatul preventiv din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenței și de insolvență. Acest aspect, în coroborare cu prevederile art. 167, din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achiziție publica
Abaterea profesională gravă
Ofertantul nu trebuie sa fi comis o abatere care să îi afecteze reputația profesională, cum ar fi încălcări ale regulilor de concurență de tip cartel care vizează trucarea licitațiilor sau încălcări ale drepturilor de proprietate intelectuală, săvârșită cu intenție, în conformitate cu prevederile art. 167 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 98/2016 ce reprezintă o transpunere a art. 57 din Directiva 2014/24/UE. Încadrarea in situațiile prevăzute la art. 167, din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achiziție publica
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Ofertantul nu trebuie sa se regăsească in situațiile prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice. Încadrarea in situațiile prevăzute la art. 167, din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice atrage excluderea ofertantului din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achiziție publica
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Înregistrare într-un registru comercial
Certificat constatator eliberat de Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Teritorial, valabil la data prezentării acestuia din care să rezulte: adresa actuală și obiectul de activitate al societății.
Modalitatea de îndeplinire și aplicabilitatea în cadrul procedurii:
- Pentru persoanele fizice/juridice romane: Certificat constatator emis de Oficiul Registrului Comerțului, ofertantul își va asuma raspunderea cu privire la faptul că informațiile cuprinse în acest document trebuie să fie valabile/reale, la data prezentării.
- Pentru persoanele fizice/juridice străine: documente edificatoare care să dovedească o formă de înregistrare ca persoană juridică/fizică sau de atestare ori apartenență din punct de vedere profesional, în conformitate cu prevederile legale din țara în care ofertantul este rezident (traducere legalizată în limba română).
Operatorul economic (lider, asociat, terţ susţinător) va completa cerinţa corespunzătoare în formularul DUAE din documentaţia de atribuire. Acest certificat trebuie prezentat numai de ofertantul clasat pe primul loc conform 196 alin. (2) din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice, după aplicarea criteriului de atribuire (inclusiv de ofertantul asociat sau terţul susţinător, după caz) până la data încheierii raportului procedurii de atribuire.
Cifră de afaceri medie anuală
Ofertantii trebuie sa fi avut media cifrei de afaceri globale/generale in ultimii 3 ani/ultimele 3 exercitii financiare (2023, 2024, 2025) de minim 4.317.438,00 lei fără TVA
Pentru conversia lei/alta moneda, ofertantii vor utiliza cursul mediu de schimb anual al BNR corespunzator anilor pentru care face dovada îndeplinirii acestei cerinte de calificare, respectiv 2023, 2024, 2025.
Modalitatea de indeplinire:
In vederea indeplinirii cerintei, ofertantul/ ofertantul asociat/ tertul sustinator vor completa si depune DUAE, unde se va bifa “a: Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie” din “Parte IV: Criterii de selectie”.
Ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar, dupa aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile, va prezenta, anterior atribuirii contractului, la solicitarea Autoritatii Contractante, situatiile financiare sau extrase din situatiile financiare, rapoarte de audit, precum si orice alte documente relevante, aferente anilor 2022, 2023 si 2024.
Nota 1. Daca un grup de operatori economici depune o oferta comuna, cerinta se demonstreaza prin luarea in considerare a resurselor tuturor membrilor grupului.
In aceasta situatie, si ofertantul asociat va completa DUAE unde se va bifa “a: Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie” din “Parte IV: Criterii de selectie”.
De asemenea, impreuna cu DUAE si cu oferta, se va incarca in SEAP si Acordul de Asociere, semnat cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat in conditiile legii.
Nota 2. In cazul in care beneficiaza de sustinere din partea unui tert, tertul sustinator va completa DUAE.
In cazul in care beneficiaza de sustinere din partea unui tert, ofertantul va prezenta:
a) Angajamentul ferm privind sustinerea capacitatii tehnice acordata de tertul sustinator.
Angajamentul ferm va fi incarcat in mod obligatoriu in SEAP impreuna cu DUAE si cu oferta si va fi semnat cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat digital, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat in conditiile legii.
b) documentele transmise ofertantului de catre tertul/tertii sustinator/sustinatori din care sa rezulte modul efectiv prin care tertul/tertii sustinator/sustinatori asigura indeplinirea propriului angajament de sustinere, care se constituie in anexe la angajamentul ferm. Aceste documente vor fi incarcate in SEAP impreuna cu Angajamentul ferm, cu DUAE si cu oferta, si vor fi semnate cu semnatura electronica extinsa.
c) Documente din care reiese modul efectiv prin care va transfera către contractant sumele puse la dispoziție, atunci când va fi necesar în derularea contractului.
d) Documentele care justifică îndeplinirea criteriului de calificare, respectiv situațiile financiare sau extrase din situațiile financiare pentru anii solicitați din care rezultă îndeplinirea nivelului minim solicitat al cifrei de afaceri.
Terțul susținător al situației economice și financiare răspunde solidar cu ofertantul pentru executarea contractului de achiziție publică, această răspundere angajându-se, în princi...
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Conform art. 53 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare, “orice operator economic are dreptul de a participa la procedura de atribuire în calitate de ofertant sau candidat, individual ori în comun cu alți operatori economici, inclusiv în forme de asociere temporară în scopul participării la procedura de atribuire”. Fără a i se diminua răspunderea în ceea ce privește modul de îndeplinire a viitorului contract, ofertantul are dreptul să invoce suportul unor terți dovedind susținerea de care beneficiază prin prezentarea unui angajament ferm prin care se confirmă faptul că acesta va pune la dispoziția ofertantului resursele invocate (resursele tehnice și resursele financiare).
Ofertantul va elabora oferta în concordanță cu prevederile documentației de atribuire și va indica motivat în cuprinsul acesteia care informații din propunerea tehnică și/sau propunerea financiară sunt confidențiale, clasificate sau protejate de un drept de proprietate intelectuală. Clasamentul ofertelor se stabilește prin ordonarea descrescătoare a punctajelor obținute, oferta câștigătoare va fi cea de pe primul loc, respectiv cea cu punctajul cel mai mare. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt situate pe primul loc, autoritatea contractanta va departaja ofertanții în funcție de prețul ofertat, iar contractul va fi atribuit ofertantului a cărui nouă propunere financiară are prețul cel mai scăzut.
Garanția de participare va fi de 1% din valoarea estimată a contractului fără TVA, respectiv 43.174,00 lei.
Conform articolului 35 alin. 3) lit. b din HG 395/2016, garanția de participare va avea o valabilitate de 90 de zile de la termenul limită de depunere a ofertelor.
Operatorii economici pot constitui garanția de participare în oricare din variantele precizate la articolul 154 din Legea nr.98/2016 coroborat cu prevederile art.36 din HG 395/2016.
Garanția de participare sau, după caz, garanția de bună execuție trebuie să fie irevocabilă, necondiționată și se constituie prin:
a) virament bancar;
b) instrumente de garantare emise în condițiile legii, astfel:
(i) scrisori de garanție emise de instituții de credit bancare sau de instituții financiare nebancare din România sau din alt stat;
(ii) asigurări de garanții emise:
– fie de societăți de asigurare care dețin autorizații de funcționare emise în România sau într-un alt stat membru al Uniunii Europene
și/sau care sunt înscrise în registrele publicate pe site-ul Autorității de Supraveghere Financiară, după caz;
– fie de societăți de asigurare din state terțe prin sucursale autorizate în România de către Autoritatea de Supraveghere Financiară;
c) prin depunerea la casierie a unor sume în numerar dacă valoarea este mai mică de 5.000 lei;
d) prin rețineri succesive din sumele datorate pentru facturi parțiale, în cazul garanției de bună execuție;
e) prin combinarea a două sau mai multe dintre modalitățile de constituire prevăzute la lit. a)-c), în cazul garanției de bună execuție.
Instrumentul de garantare se transmite în SEAP împreună cu oferta și celelalte documente ale acesteia, cel mai târziu la data și ora-limită de depunere a ofertelor, și trebuie să prevadă că plata garanției de participare se va executa necondiționat, respectiv la prima cerere a beneficiarului, pe baza declarației acestuia cu privire la culpa persoanei garantate.
Contul garanției de participare este RO96 TREZ 7005 005X XX00 0182, CUI 13729380, COD MySmis2021 - 333468.
Eliberarea/restituirea garanției de participare se restituie de către Autoritatea contractantă după semnarea contractului de achiziție publică, dar nu mai târziu de 3 zile lucrătoare de la data semnării contractului de achiziție publică cu ofertantul declarant câștigător (art.154^1 din Legea nr.98/2016).
Ofertantul declarat câștigător se obligă să constituie garanția de bună execuție în cuantum de 10% din valoarea contractului fără TVA, în termen de 5 zile lucrătoare de la data semnării contractului. Acest termen poate fi prelungit la solicitarea justificată a contractantului, fără a depăși 15 zile de la data semnării contractului de achiziție publică.
Modul de constituire a garanției de bună execuție a contractului, conform prevederilor art. 154 din Legea nr.98/2016 coroborat cu prevederile art. 40 alin. (1) din HG nr. 395/2016: prin virament bancar sau printr-un instrument de garantare emis în condițiile legii, astfel:
a) virament bancar;
b) instrumente de garantare emise în condițiile legii, astfel:
i) scrisoare de garanție emisă de o instituție de credit din România sau din alt stat;
ii) asigurare de garanții emisă:
- fie de o societate de asigurări care deține autorizație de funcționare emisă în România sau alt stat membru al Uniunii Europene și/sau care este înscrisă în registrele publicate pe site-ul Autorității de Supraveghere Financiară, după caz,
- fie de o societate de asigurări dintr-un stat terț printr-o sucursală autorizată în România de către Autoritatea de Supraveghere Financiară.
Garanția constituită devine anexă la contract.
Autoritatea contractantă va elibera/ restitui garanția de buna execuție conform prevederilor art. 42 din H.G. nr. 395/2016.
Eliberarea/restituirea garanției de bună execuție se va realiza în cel mult 14 zile de la data îndeplinirii de către contractant a obligațiilor asumate prin contract dacă nu a ridicat până la acea dată pretenţii asupra ei, conform dispozițiilor art. 42 alin. (1) din HG nr. 395/2016.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 4,317,438.00
- Termen limită
- 07 octombrie 2026 (34 zile rămase)
- Locație
- Sector 1, București
- CPV
- 30199000-0 - Articole de papetărie și alte articole din hârtie
- Categorie
- IT & Software
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- CN1096016
- Tip procedură
- Licitatie deschisa
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.