Piese reductoare
Autoritate contractantă: Societatea COMPLEXUL ENERGETIC OLTENIA SA
„Piese reductoare” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Instalații & Reparații, pentru Târgu Jiu, județul Gorj, de către Societatea COMPLEXUL ENERGETIC OLTENIA SA. Bugetul estimat este Max: RON 76,537.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 15 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Contractul consta in furnizarea de piese reductor şi piese motoreductoare conform Anexa la caietul de sarcini nr. 9102/12.08.2026. Solicitarile de clarificari se vor face cu 7 zile inainte de data de depunere a ofertelor la sectiunea intrebari in SICAP, iar raspunsul entitatii contractante se va transmite in a 4 zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde numai la solicitarile de clarificari depuse pana la termenul limita, stabilit pentru primirea acestora.
Condiții referitoare la contract
GP este lot 1=320,00 lei, lot 2=440,00 lei, trebuie sa fie irevocabila si sa fie constituita in suma si pentru perioada de valabilitate a ofertei, respectiv 90 de zile de la data limita de depunere a ofertelor. Mod constituire a GP este conf. art. 164 din Legea 99/2016. Dovada constituirii garantiei de participare pentru oferta depusa se va transmite in SEAP impreuna cu oferta si celelalte documente ale acesteia, cel mai tarziu la data si ora-limita pentru depunerea ofertelor. Instrumentul de garantare trebuie sa prevada ca plata garantiei de participare se va executa neconditionat, respectiv la prima cerere a entitatii contractante, pe baza declaratiei acestuia cu privire la culpa persoanei garantate. În cazul participării în comun la procedura de atribuire, garanția de participare trebuie constituită în numele asocierii cu mențiunea că acoperă în mod solidar toți membrii grupului de operatori economici. Garanția de participare emisă în altă limbă se va încărca în SEAP, însoțită de traducerea autorizată în limba română, urmând ca ulterior, la solicitarea entitatii contractante să fie prezentată în forma originală emisă în statul de reședință. Cont virament RO59 RZBR 0000 0600 1465 2248 deschis la Raiffeisen Bank, Sucursala Tîrgu Jiu. Garantia de participare se restituie de catre entitatea contractanta conform prevederilor art.164¹, alin. 3 din Legea 99/2016.
Garanţia de bună execuţie a contractului se va constitui în conformitate cu prevederilor art. 164, alin.4 din Legea 99/2016,in cuantum de 10% din valoarea contractului,fara TVA. Ofertantul va opta pentru una dintre modalităţile de constituire a garanţiei de bună execuţie prevăzute la Art.164, alin.4 din Legea 99/2016. Garantia de buna executie se va restitui conform art.164², alin.1, din Legea 99/2016. În cazul participării în comun la procedura de atribuire, garanția de buna executie trebuie constituită în numele asocierii cu mentiunea că acoperă în mod solidar toți membrii grupului de operatori economici.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Pentru loturile: 1,2
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Se va completa formularul Declaratie privind respectarea prevederilor art. 64 alin. 2, din Legea 99/2016
Pentru loturile: 1,2
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Se va completa formularul Declaratie privind respectarea prevederilor art. 64 alin. 2, din Legea 99/2016
Pentru loturile: 1,2
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Se va completa formularul Declaratie privind respectarea prevederilor art. 64 alin. 2, din Legea 99/2016
Pentru loturile: 1,2
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Se va completa .
Pentru loturile: 1,2
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Se va completa .
Pentru loturile: 1,2
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Se va completa .
Pentru loturile: 1,2
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Se va completa .
Pentru loturile: 1,2
Activitățile economice sunt suspendate
Se va completa .
Pentru loturile: 1,2
Faliment
Se va completa .
Pentru loturile: 1,2
Insolvență
Se va completa .
Pentru loturile: 1,2
Active administrate de lichidator
Se va completa .
Pentru loturile: 1,2
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertantii, tertii sustinatori nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prevazute la art. 177, 178, 180 din Legea nr.99/2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se vor completa declaratiile privind neincadrarea in situatiile prevazute la art. 177, 178, 180 din Legea nr. 99/2016, si, de asemenea, se va completa in DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de primul
ofertant admisibil clasat pe primul loc/lot în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Aceste documente sunt:
1.• certificate constatatoare cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local,buget de stat etc.) VALABILE la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/puncte de lucru, o declaratie pe propria raspundere privind indeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor, taxelor sau contributiilor la bugetul general consolidat datorate;
2.• cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv.
3.• dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art.179 alin. (2), art. 180 alin. (2), art. 184 din Legea 99/2016 privind achizitiile publice;
4.• alte documente edificatoare, dupa caz.
Pentru loturile: 1,2
Concordat
Se va completa .
Pentru loturile: 1,2
Abaterea profesională gravă
Se va completa .
Pentru loturile: 1,2
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Persoanele care detin functii de decizie din cadrul entitatii contractante sunt:
- Trufelea Constantin-Cosmin - Presedinte al Directoratului
- Bălășoiu Ion - Membru al Directoratului
- Petroniu Ion– Membru al Directoratului
- Popescu Adriana Luminita - Director Direcția Financiar Contabilitate
- Motocu Marian - Director Direcția Energie
- Chircă Delia - Director Direcția Comercială
- Manea Elena-Laura-Şef Departament Juridic
- Tita Ion - Coordonator Compartiment Achizitii Produse si Echipamente Tehnice pt. Activitatea Energetica
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Pentru loturile: 1,2
Înregistrare într-un registru comercial
Pentru probarea informatiilor completate, Entitatea contractanta va solicita ofertantului clasat pe primul loc/lot in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor: certificatul constatator emis de ONRC din care sa reiasa ca ofertantul are ca obiect de activitate principal sau secundar activitatile care fac obiectul contractului; Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiese ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in nici una dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Pentru persoane Juridice straine se vor prezenta documente echivalente emise in tara în care acestia sunt rezidenti. Documentele vor fi prezentate in traducere autorizata in limba romana. Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție sectorială cu informațiile solicitate de către entitatea contractantă – informații referitoare la îndeplinirea cerințelor privind capacitatea de exercitare a activității profesionale. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea entității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I/lot în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza.
Informații suplimentare
Potrivit prevederilor art.202 din Legea 99/2016, autoritatea contractanta va accepta in cadrul ofertelor DUAE (Documentul Unic de Achizitie European) in locul documentelor solicitate in vederea demonstrarii cerintelor de calificare, ca dovada preliminara (instructiuni privind completarea DUAE sunt disponibile la adresa www.e-licitatie.ro). Solicitarile de clarificari ale potentialilor ofertanti se vor adresa in mod exclusiv in SICAP la Sectiunea ”Intrebari” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice iar raspunsurile la acestea vor fi publicate in SICAP, la Sectiunea ”Documentatie si Clarificari” din cadrul anuntului de participare, entitatea contractanta urmand sa nu dea curs solicitarilor adresate prin alta modalitate de comunicare decat cea stabilita in conformitate cu prevederile art. 78 alin. (1) din Legea nr. 99/2016 pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor. Comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare privind ofertele depuse, in SICAP la Sectiunea “Intrebari”. Operatorii economici vor transmite raspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SICAP (Sectiunea “Intrebari”), integral in sectiunea corespunzatoare respectivei solicitari, sub forma unuia sau a mai multor documente/fisiere distincte semnate cu semnatura electronica. Evaluarea ofertelor se realizeaza prin compararea preturilor prezentate in cadrul ofertelor admisibile,intocmindu-se in ordinea crescatoare a preturilor respective, clasamentul pe baza caruia se stabileste oferta castigatoare. Daca se constata ca ofertele clasate pe primul loc/lot au preturi egale, entitatea contractanta va solicita clarificari prin intermediul SICAP, în vederea încarcarii electronice de catre operatorii economici de documente care contin noi preturi (noi Formulare de oferta). Înainte de atribuirea contractului sectorial, entitatea contractanta va solicita ofertantului clasat pe primul loc/lot dupa aplicarea criteriului de atribuire, sa prezinte documentele justificative actualizate prin care sa demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare, în conformitate cu informatiile cuprinse în DUAE. DUAE se va completa, dupa caz, si de asociat sau tertul sustinator. În cazul operatorilor economici straini se vor prezenta documente echivalente emise în conformitate cu legislatia aplicabila în tara de rezidenta.
Informaţiile indicate de operatorii economici ca fiind confidenţiale, inclusiv secrete tehnice sau comerciale şi elementele confidenţiale ale ofertelor, trebuie să fie însoţite de dovada care le conferă caracterul de confidenţialitate, in caz contrar nefiind aplicabile prevederile alin. (1), conform art. 70, alin. 4, din Legea nr. 99/2016 actualizata.
Nota: Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 76,537.00
- Termen limită
- 15 septembrie 2026 (13 zile rămase)
- Locație
- Târgu Jiu, Gorj
- CPV
- 42142000-6 - Piese pentru elemente de angrenare și de antrenare
- Categorie
- Instalații & Reparații
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179420
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Furnizare
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
Instalații & Reparații în Târgu Jiu
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.