Proiectare, Asistenta tehnica si Executie lucrari pentru investitia „MODERNIZARE STRAZI PRIN ASFALTARE IN COMUNA DARASTI –ILFOV – Strada Intrarea Mihai Eminescu I Tronson II, strada Campului, Strada Taberei”
Autoritate contractantă: COMUNA DARASTI
„Proiectare, Asistenta tehnica si Executie lucrari pentru investitia „MODERNIZARE STRAZI PRIN ASFALTARE IN COMUNA DARASTI –ILFOV – Strada Intrarea Mihai Eminescu I Tronson II, strada Campului, Strada Taberei”” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Dărăști-Ilfov, județul Ilfov, de către COMUNA DARASTI. Bugetul estimat este Max: RON 3,034,907.79. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 23 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Obiectul viitorului contract de achiziție publica îl reprezinta Proiectare, Asistenta tehnica si Executie lucrari pentru investitia „MODERNIZARE STRAZI PRIN ASFALTARE IN COMUNA DARASTI –ILFOV – Strada Intrarea Mihai Eminescu I Tronson II, strada Campului, Strada Taberei” .
Valoarea totala estimata a prezentei proceduri, conform Deviz General este de 3.034.907,79 lei fara TVA constituita astfel:
Strada Intrarea Mihai Eminescu I Tronson II
1. Pentru serviciile de proiectare si asistenta tehnica din partea proiectantului pe perioada de execuție a lucrărilor – 33.516,61 lei fara TVA, defalcată astfel:
- 26.563,32 lei fara TVA – servicii de elaborare a proiectului tehnic si a detaliilor de executie;
- 1.363,64 lei fara TVA - documentatii tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor;
- 5.589,65 lei fara TVA - servicii de asistenta tehnica a proiectantului pe parcursul executiei lucrarilor.
1. Pentru execuția lucrărilor - valoarea estimata de 381.373,31 lei fara TVA, defalcată astfel:
- Cap 4.1. Constructii si instalatii – 379.475,93 lei fara TVA
- Cap. 5.1 Organizare de santier – 1.897,38 lei fara TVA
Strada Câmpului
1. Pentru serviciile de proiectare si asistenta tehnica din partea proiectantului pe perioada de execuție a lucrărilor – 51.816,86 lei fara TVA, defalcată astfel:
- 41.682,15 lei fara TVA – servicii de elaborare a proiectului tehnic si a detaliilor de executie;
- 1.363,64 lei fara TVA - documentatii tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor;
- 8.771,07 lei fara TVA - servicii de asistenta tehnica a proiectantului pe parcursul executiei lucrarilor.
2. Pentru execuția lucrărilor - valoarea estimata de 598.436,57 lei fara TVA, defalcată astfel:
- Cap 4.1. Constructii si instalatii – 595.459,27 lei fara TVA
- Cap. 5.1 Organizare de santier – 2.977,30 lei fara TVA
Strada Taberei
1. Pentru serviciile de proiectare si asistenta tehnica din partea proiectantului pe perioada de execuție a lucrărilor – 154.412,99 lei fara TVA, defalcată astfel:
- 126.442,39 lei fara TVA – servicii de elaborare a proiectului tehnic si a detaliilor de executie;
- 1.363,64 lei fara TVA - documentatii tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor;
- 26.606,96 lei fara TVA - servicii de asistenta tehnica a proiectantului pe parcursul executiei lucrarilor.
2. Pentru execuția lucrărilor - valoarea estimata de 1.815.351,45 lei fara TVA, defalcată astfel:
- Cap 4.1. Constructii si instalatii – 1.806.319,85 lei fara TVA
- Cap. 5.1 Organizare de santier – 9.031,60 lei fara TVA
Valoarea estimata a contractului ce urmeaza a fi atribuit nu cuprinde suma aferenta cheltuielilor diverse si neprevazute, respectiv 145.221,20 lei fără TVA (Strada Intrarea Mihai Eminescu I Tronson II - 19.814,06 lei fara TVA, Strada Câmpului - 31.091,47 lei fara TVA , Strada Taberei- 94.315,67 lei fara TVA), precizata în devizul general, aceasta suma putând fi accesata, dupa caz, în functie de necesitati, prin modificarea contractului în conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice.
Se vor respecta indicatorii tehnico-economici ai investitiei aprobați în conformitate cu prevederile legale, pentru fiecare stradă.
In acest sens, autoritatea contractanta solicită încadrarea valorii lucrarilor proiectate in cea aprobata prin HCL nr. 17/15.04.2026, HCL nr. 18/15.04.2026 și HCL nr. 19/15.04.2026.
In aplicarea dispozitiilor art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, coroborat cu art. 103 alin. (2) din HG 395/2016, autoritatea contractanta stabileste urmatoarele termene cu privire la solicitarile de clarificari: a) termenul limita de primire a solicitarilor de clarificari: 10 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor b) termenul in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari: cu 6 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.59-60 din Legea nr. 98/2016.Persoanele cu functii de decizie din cadrul autoritatii contractante, in ceea ce priveste organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire sunt:
IANCU STEFAN - primar, CRACHIA DAN – Viceprimar, BURICAN ION – secretar comuna;
- consilieri locali: RADUCU VASILE-CRISTIAN, MATEI ALINA ELENA, DESPA VALENTIN,
MATEI MARIAN , GOGONEA VALENTIN-MUGUREL, TOLEA GEORGE-EDUARD, RUSE
MARIN-SORIN.
- comisia de evaluare: TRANDAFIR BOGDAN, PAUN FLORICA, GRATIANU VERONICA- GABRIELA, DIMITRIU MARICELA, TANASE AURELIA NICOLETA
- consultanti: Ghencea Elena, Fraico Mirela.
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Activitățile economice sunt suspendate
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Faliment
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Insolvență
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Active administrate de lichidator
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Concordat
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Abaterea profesională gravă
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Ofertantii, membrii asocierii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art.167 din Legea nr.98/2016.
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Înregistrare într-un registru comercial
1) Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in nici una dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului.
Modalitatea de indeplinire - Se va completa DUAE de catre ofertant si separat de asociat/subcontractant/tert sustinator;
Nota: Referitor la completarea DUAE, autoritatea contractanta a activat optiunea ɑ: Indicatie globala pentru toate criteriile de selectie, din sectiunea criterii de selectie, astfel incat operatorul economic se va limita la completarea in DUAE a acestui camp, fara sa trebuiasca sa completeze nicio alta parte din sectiunea Criterii de selectie. In ceea ce priveste criteriile de selectie, autoritatea contractantă solicita operatorului economic sa declare ca acesta îndeplineste toate criteriile de selectie indicate în anunt sau în documentele achizitiei mentionate în anunt.
La solicitarea autoritatii contractante se vor prezenta ca documente justificative, de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit după aplicarea criteriului de atribuire, urmatoarele:
a.Persoanele juridice romane
Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC sau echivalent. Din certificatul constatator/extrasul de registru sau echivalent, prezentat trebuie sa rezulte:
a) obiectul de activitate al operatorului economic; obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in CAEN din certificatul constatator emis de ONRC;
b) starea operatorului economic;
c) persoanele care reprezinta operatorul economic in relatia cu tertii. Informatiile cuprinse in acest document, trebuie sa fie reale/actuale la data prezentarii.
Nota: Se permite dovedirea capacitatii de exercitare a activitatii profesionale si prin prezentarea certificatului constatator emis de catre ONRC in forma electronica, prin intermediul serviciului online InfoCert, avand incorporata, atasata sau logic asociata semnatura electronica extinsa.
b. Persoanele juridice straine
In cazul ofertanților persoane juridice/fizice straine, documentele echivalente emise în țara de rezidența, traduse în limba romana.
In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza.
Înregistrare într-un registru comercial
2. Operatorii economici sunt obligați să pună la dispoziția Autorităților Contractante informațiile cu privire la beneficiarul real al fondurilor alocate.
La solicitarea autoritatii contractante se vor prezenta ca documente justificative, de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit după aplicarea criteriului de atribuire, urmatoarele:
a) pentru ofertanții a căror acționari sunt persoane fizice sau persoane juridice înregistrate pe teritoriul României, se va depune un extras ONRC.
b) pentru ofertantul/ofertanții declarat(i) câștigător(i) are/au în structura acționariatului entități juridice străine, autoritatea contractantă colectează de la ofertant o declarație pe proprie răspundere dată de către reprezentantul legal, conform prevederilor articolului 326 din Codul Penal privind falsul in declarații, ce va conține datele privind beneficiarii reali ai entităților juridice străine (cel puțin numele, prenumele si data nașterii), în conformitate cu Legea 129/2019, cu completările si modificările ulterioare.
c) pentru ofertanții străini, înregistrați în afara României, aceștia vor depune documente justificative, certificate sau alte înscrisuri eliberate de autoritatea responsabilă de datele beneficiarului real din țara ofertantului, însoțit de traducerea în limba română, certificată de traducători autorizați, în condițiile legii.
d) pentru ofertanții de tipul asociațiilor si fundațiilor, autoritatea contractantă colectează de la aceștia un extras de la Ministerul Justiției (Registrul Național ONG) privind beneficiarii reali ai asociației/fundației; în cazul în care asociația/fundația este o entitate străină sau are beneficiari reali persoane străine, autoritatea contractantă colectează de la ofertanți o declarație pe proprie răspundere dată de către reprezentantul legal/președinte, conform prevederilor articolului 326 din Codul Penal privind falsul in declarații, ce va conține datele privind beneficiarii reali ai entităților juridice (cel puțin numele, prenumele si data nașterii), în conformitate cu Legea 129/2019, cu completările si modificările ulterioare.
Nota. Cerintele trebuie indeplinite si de asociati, terti sustinatori si subcontractanti.
Experienta similara lucrari
Experienta similara proiectare
Autoritatea solicită ofertanților să precizeze:
„a) categoriile de lucrări din contract pe care intenţionează să le subcontracteze, precum şi procentul sau valoarea aferentă activităţilor indicate în ofertă ca fiind realizate de către subcontractanţi;
şi
b) datele de identificare ale subcontractanţilor propuşi, dacă aceştia din urmă sunt cunoscuţi la momentul depunerii ofertei sau a solicitării
Ofertantul trebuie sa faca dovada ca a executat si a dus la bun sfarsit, in ultimii 5 ani (calculati pana la data limita de depunere a ofertelor) lucrări similare, in valoare cumulata de cel putin 2.700.000 lei fara TVA, la nivelul a maxim 3 contracte. Prin lucrari similare se intelege lucrari de constructii si/sau modernizari si/sau reabilitari si/sau lucrari de intretinere periodica si/sau reparatii curente de drumuri/strazi urbane sau rurale, drumuri judetene, drumuri nationale, autostrazi sau drumuri expres.
În acest sens ofertantul va prezenta lucrarile executate în ultimii 5 ani (împliniti la data limita de depunere a ofertelor) însotite de certificari de buna executie. Certificarile vor indica beneficiarii, indiferent daca acestia sunt autoritati contractante sau clienti privati, valoarea, tipul lucrarilor executate, perioada si locul si precizeaza daca au fost efectuate în conformitate cu normele profesionale din domeniul si daca au fost duse la bun sfarsit.
Certificarile emise sau contrasemnate de beneficiar (autoritate contractanta sau client privat) pot fi: recomandari si/sau procese verbale de receptie/procese verbale de receptie pe obiect si/sau procese verbale la terminarea lucrarilor si/sau procese verbale de receptie finala si/sau documente constatatoare, emise de autoritatile contractante si/sau certificari de buna executie sau alte documente similare in masura in care acestea sunt emise sau contrasemnate de beneficiar si furnizeaza toate informatiile solicitate pentru demonstrarea indeplinirii cerintei privind experienta similara. Sub sanctiunea considerarii cerintei ca neindeplinita, documentele reprezentand certificari de buna executie, vor avea numar de inregistrare si semnatura emitentului, lipsa acestora fiind vicii de forma care lipsesc documentele de forta probanta.
Ofertantul are obligatia sa evidentieze si sa dovedeasca in mod clar in documentele reprezentand certificari de buna executie depuse, care sunt lucrarile de natura a indeplini solicitarile din documentatia de atribuire.
Pentru calculul echivalentei se va aplica cursul mediu anual leu/alta valuta comunicat de BNR pentru fiecare an in parte. Pentru experienta similara din anul 2026, se va aplica cursul leu/valuta afisat de BNR pentru data in care se publica anuntul de participare.
Ofertantul trebuie sa faca dovada ca a prestat si a dus la bun sfarsit, in ultimii 3 ani (calculati pana la data limita de depunere a ofertelor) servicii similare obiectului achiziției, in valoare cumulata de cel putin 230.000,00 lei fara TVA, la nivelul a maxim 3 contracte.
Prin servicii similare se intelege servicii de proiectare (oricare din fazele: SF...
Informații suplimentare
Criteriul de atribuire al contractului este “cel mai bun raport calitate pret”.
Oferta castigatoare potrivit criteriului de atribuire stabilit, este cea clasata pe primul loc din clasamentul final, respectiv oferta cu punctajul cel mai mare.
În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.
În situatia în care ofertantul clasat pe primul loc nu demonstrează în mod corespunzător îndeplinirea integrală a tuturor criteriilor de calificare, autoritatea contractantă solicită ofertantului clasat pe locul următor să depună toate documentele justificative ca dovadă a informatiilor cuprinse în DUAE, în scopul verificării îndeplinirii criteriilor de calificare.
Aceeasi procedură de lucru se va aplica până va fi identificată oferta operatorului economic care face dovada îndeplinirii tuturor criteriilor de calificare în conformitate cu cerintele stabilite prin DUAE si prin documentatia de atribuire.
Reguli de comunicare si transmitere a datelor:
Solicitarile de clarificari referitoare la prezenta documentatie de atribuire, se vor adresa în mod exclusiv în S.E.A.P. la Sectiunea „Întrebari” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice iar raspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP la Sectiunea ”Documentatie, clarificari si decizii” din cadrul anuntului de participare.
In cazul in care, in scopul verificarii cerintelor solicitate, a conformitatii propunerii tehnice cu cerintele din caietul de sarcini sau in scopul verificarii propunerii financiare autoritatea contractanta solicita prezentarea anumitor documente, acestea trebuie transmise in SEAP, in format electronic semnate cu semnătură electronică extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat . In perioada de evaluare, ofertantii vor urmari solicitarile de clarificari si vor raspunde prin completarea spatiului creat, respectiv prin atasarea documentelor solicitate.
Comunicarea privind rezultatul procedurii va fi realizata in SEAP sau prin utilizarea uneia din urmatoarele modalitati de comunicare: fax/email.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 3,034,907.79
- Termen limită
- 23 septembrie 2026 (20 zile rămase)
- Locație
- Dărăști-Ilfov, Ilfov
- CPV
- 45233120-6 - Lucrări de construcții de drumuri
- Categorie
- Renovări & Construcții
- Publicată pe
- 04 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179494
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Lucrari
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 04 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.