BizzLink
Se încarcă...

Proiectare si executie lucrari pentru obiectivul de investitie „Infiintarea retelelor de apa uzata si statie de epurare noua in localitatea Dobra, comuna Dobra, judetul Hunedoara”

Autoritate contractantă: COMUNA DOBRA

„Proiectare si executie lucrari pentru obiectivul de investitie „Infiintarea retelelor de apa uzata si statie de epurare noua in localitatea Dobra, comuna Dobra, judetul Hunedoara”” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Dobra, județul Hunedoara, de către COMUNA DOBRA. Bugetul estimat este Max: RON 14,992,910.67. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 22 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Servicii de proiectare (elaborare proiect tehnic, detalii de executie, documentatii necesare pentru obtinerea acordurilor, avizelor si autorizatiilor aferente obiectivului de investitie, verificarea tehnica de calitate a proiectului si asistenta tehnica din partea proiectantului pe toata perioada executiei lucrarilor) si executie lucrari pentru obiectivul de investitie „Infiintarea retelelor de apa uzata si statie de epurare noua in localitatea Dobra, comuna Dobra, judetul Hunedoara”.
Valoarea estimata a contractului este de 14.992.910,67 lei fara TVA , din care:
o servicii de proiectare, in valoare de 880.500,00 lei fara TVA, din care:
- Cap. 3.5.4 Documentatiile tehnice necesare in vederea obtinerii avizelor/ acordurilor/ autorizatiilor: 4.000,00 lei fara TVA
- Cap. 3.5.5 Verificare tehnica de calitate a D.T.A.C., proiectului tehnic si a detaliilor de executie: 5.500,00 lei fara TVA
- Cap. 3.5.6 Proiect tehnic si detalii de executie: 843.000,00 lei fara TVA
- Cap. 3.8.1 Asistenta tehnica din partea proiectantului: 28.000,00 lei fara TVA.
o executie lucrari, in valoare de 14.112.410,67 lei fara TVA, din care:
- Cap. 1 Cheltuieli pentru obtinerea si amenajarea terenului: 0,00 lei fara TVA;
- Cap. 2 Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului: 150.000,00 lei fara TVA
- Cap. 4.1 Constructii si instalatii: 12.040.720,00 lei fara TVA;
- Cap. 4.2 Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale: 153.350,00 lei fara TVA;
- Cap. 4.3 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj: 1.640.150,00 lei fara TVA;
- Cap. 4.4 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care nu necesita montaj si echipamente de transport: 0,00 lei;
- Cap. 5.1.1 Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier: 25.000,00 lei fara TVA;
- Cap. 5.1.2 Cheltuieli conexe organizarii santierului: 98.690,70 lei fara TVA;
- Cap. 6.1 Pregatirea personalului de exploatare: 1.999,97 lei fara TVA;
- Cap. 6.2 Probe tehnologice si teste: 2.500,00 lei fara TVA.
ATENTIE!!! Detalierea valorilor componente ale valorii estimate a viitorului contract, pe capitole este orientativa.
Notă: În calculul valorii estimate a contractului nu au fost incluse și cheltuielile diverse și neprevăzute.

Informatii referitoare la termenul limita in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire: cu 6 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor ce se va mentiona in anuntul de participare asociat.
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 12 zile inainte de data limita de depune a ofertelor.

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
1. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie să se găsească în situațiile prevăzute art. 164 – 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice.
2. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie să se găsească în situațiile prevăzute la art. 59 și 60 din Legea nr. 98/2016.
3. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie să se găsească în situațiile prevăzute la art. 5K din Regulamentul (UE) 2022/576 al Consiliului din 8 aprilie 2022 de modificare a Regulamentului (UE) nr. 833/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina. OI, OA, S, TS, precum și furnizorii acestora, nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 5K din Regulamentul (UE) 2022/576.
Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței:
- Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire in conformitate cu prevederile art. 193 din Legea 98/2016.
- Se va depune, odată cu DUAE, Formularul nr. 11 – privind neîncadrarea în situațiile prevăzute la art. 5k din Regulamentul (UE) 2022/576 al Consiliului din 8 aprilie 2022 de modificare a Regulamentului (UE) nr. 833/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina. Declarația fiecărui ofertant va viza și situația furnizorilor acestuia.

Autoritatea contractanta va solicita ofertantului situat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, sa prezinte documentele justificative actualizate, care probeaza indeplinirea cerintei:
• Certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat, etc.) valabile la momentul prezentarii, pentru sediul principal. Pentru sediile secundare/puncte de lucru, operatorul economic va prezenta o declarație pe propria răspundere privind lipsa datoriilor cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat;
• Cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic (asa cum rezulta din Certificatul constatator emis de ONRC/Actul constitutiv), cat si a celor care au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia;
• Dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la Art. 166 alin. (2), Art. 167 alin. (2) si Art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice.
• alte documente edificatoare, dupa caz.

Nota 1: Conform prevederilor art. 196 alin. (1) din Legea 98/2016, AC poate solicita ofertanților să depună toate sau o parte dintre documentele justificative ca dovadă a informațiilor cuprinse în DUAE, în orice moment pe durata desfășurării unei proceduri de atribuire, dacă acest lucru este necesar pentru a asigura desfășurarea corespunzătoare a procedurii. Potrivit alin. (2) al aceluiași articol, înainte de atribuirea contractului de achiziție publică, AC are obligația de a solicita ofertantului clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire să prezinte documente justificative actualizate prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE.
Nota 2: Persoanele juridice straine vor prezenta orice document considerat edificator în țara de origine sau în țara în care ofertantul/candidatul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autorități competente din ţara respectivă. În cazul în care în țara de origine sau în țara în care este stabilit ofertantul/candidatul nu se emit documente de natura celor menționate sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167, se va accepta depunerea unei declarații pe propria răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, unei declarație autentice dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
1. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie să se găsească în situațiile prevăzute art. 164 – 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice.
2. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie să se găsească în situațiile prevăzute la art. 59 și 60 din Legea nr. 98/2016.
3. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie să se găsească în situațiile prevăzute la art. 5K din Regulamentul (UE) 2022/576 al Consiliului din 8 aprilie 2022 de modificare a Regulamentului (UE) nr. 833/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina. OI, OA, S, TS, precum și furnizorii acestora, nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 5K din Regulamentul (UE) 2022/576.
Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței:
- Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire in conformitate cu prevederile art. 193 din Legea 98/2016.
- Se va depune, odată cu DUAE, Formularul nr. 11 – privind neîncadrarea în situațiile prevăzute la art. 5k din Regulamentul (UE) 2022/576 al Consiliului din 8 aprilie 2022 de modificare a Regulamentului (UE) nr. 833/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina. Declarația fiecărui ofertant va viza și situația furnizorilor acestuia.

Autoritatea contractanta va solicita ofertantului situat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, sa prezinte documentele justificative actualizate, care probeaza indeplinirea cerintei:
• Certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat, etc.) valabile la momentul prezentarii, pentru sediul principal. Pentru sediile secundare/puncte de lucru, operatorul economic va prezenta o declarație pe propria răspundere privind lipsa datoriilor cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat;
• Cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic (asa cum rezulta din Certificatul constatator emis de ONRC/Actul constitutiv), cat si a celor care au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia;
• Dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la Art. 166 alin. (2), Art. 167 alin. (2) si Art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice.
• alte documente edificatoare, dupa caz.

Nota 1: Conform prevederilor art. 196 alin. (1) din Legea 98/2016, AC poate solicita ofertanților să depună toate sau o parte dintre documentele justificative ca dovadă a informațiilor cuprinse în DUAE, în orice moment pe durata desfășurării unei proceduri de atribuire, dacă acest lucru este necesar pentru a asigura desfășurarea corespunzătoare a procedurii. Potrivit alin. (2) al aceluiași articol, înainte de atribuirea contractului de achiziție publică, AC are obligația de a solicita ofertantului clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire să prezinte documente justificative actualizate prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE.
Nota 2: Persoanele juridice straine vor prezenta orice document considerat edificator în țara de origine sau în țara în care ofertantul/candidatul este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autorități competente din ţara respectivă. În cazul în care în țara de origine sau în țara în care este stabilit ofertantul/candidatul nu se emit documente de natura celor menționate sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 164, 165 şi 167, se va accepta depunerea unei declarații pe propria răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, unei declarație autentice dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
1. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie să se găsească în situațiile prevăzute art. 164 – 167 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice.
2. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie să se găsească în situațiile prevăzute la art. 59 și 60 din Legea nr. 98/2016.
3. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie să se găsească în situațiile prevăzute la art. 5K din Regulamentul (UE) 2022/576 al Consiliului din 8 aprilie 2022 de modificare a Regulamentului (UE) nr. 833/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina. OI, OA, S, TS, precum și furnizorii acestora, nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art. 5K din Regulamentul (UE) 2022/576.
Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței:
- Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire in conformitate cu prevederile art. 193 din Legea 98/2016.
- Se va depune, odată cu DUAE, Formularul nr. 11 – privind neîncadrarea în situațiile prevăzute la art. 5k din Regulamentul (UE) 2022/576 al Consiliului din 8 aprilie 2022 de modificare a Regulamentului (UE) nr. 833/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina. Declarația fiecărui ofertant va viza și situația furnizorilor acestuia.

Autoritatea contractanta va solicita ofertantului situat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, sa prezinte documentele justificative actualizate, care probeaza indeplinirea cerintei:
• Certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat, etc.) valabile la momentul prezentarii, pentru sediul principal. Pentru sediile secundare/puncte de lucru, operatorul economic va prezenta o declarație pe propria răspundere privind lipsa datoriilor cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat;
• Cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic (asa cum rezulta din Certificatul constatator emis de ONRC/Actul constitutiv), cat si a celor care au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia;
• Dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la Art. 166 alin. (2), Art. 167 alin. (2) si Art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice.
• alte documente edificatoare, dupa caz.

Nota 1: Conform prevederilor art. 196 alin. (1) din Legea 98/2016, AC poate solicita ofertanților să depună toate sau o parte dintre documentele justificative ca dovadă a informațiilor cuprinse în DUAE, în orice moment pe durata desfășurării unei proceduri de atribuire, dacă acest lucru este necesar pentru a asigura desfășurarea corespunzătoare a procedurii. Potrivit alin. (2) al aceluiași articol, înainte de atribuirea contractului de achiziție publică, AC are obligația de a solicita ofertantului clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire să prezinte do...

Informații suplimentare

1. ”Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
2. Ofertantii (subcontractantii si tertii sustinatori - dupa caz) au obligatia de a depune DUAE odata cu oferta, sub sanctiunea respingerii acesteia ca inacceptabila conform Art.137 alin (2) lit.b) din HG 395/2016. Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: Angajamentul ferm al tertului sustinator, Acordul de subcontractare si/sau Acordul de asociere, dupa caz.
3. Oferta si documentele care o insotesc se depun in SEAP, semnate obligatoriu cu Semnatura electronica EXTINSA, sub sanctiunea respingerii ofertei ca inacceptabila in baza Art. 137 alin. (2) litera. j) din HG 395/2016.
4. Autoritatea contractanta solicita ofertantului sa precizeze obligatoriu in oferta, conform Art. 150 alin. (2) din HG nr. 395/2016 si ale Art.219, Art. 220 din Legea nr. 98/2016, numele, datele de contact si reprezentantii legali pentru:
- Subcontractantii sai implicati in proiectarea si executarea contractului de achizitie publica,
- Subcontractantii subcontractantilor contractantului sau subcontractantii aflati pe niveluri subsecvente ale lantului de subcontractare.
- Furnizorii implicati in contractele de achizitii publice de lucrari si de servicii;
5. Orice solicitare de clarificari va fi pusa in SEAP sub forma unui document din care sa reiasa denumirea operatorului economic, numarul de inregistrare al acestui document si datele de contact ale operatorului economic (adresa, telefon, fax, e-mail), semnat cu Semnatura electronica EXTINSA.
Recomandam consultarea Notificarii ANAP nr. 247/06.09.2016 (transmisa si operatorilor economici sub nr. 253/06.09.2016) cu privire la modalitatea de transmitere a solicitarilor de clarificari si a informatiilor suplimentare la documentatiile de atribuire / raspunsurile formulate in cazul desfasurarii procedurilor de atribuire a contractelor de achizitie.
6. Departajarea ofertelor clasate pe primul loc, dupa aplicarea criteriului de atribuire:
Dupa aplicarea criteriului de atribuire, in cazul in care doua sau mai multe oferte au obtinut acelasi punctaj si se claseaza pe locul I, departajarea se va realiza, dupa cum urmeaza:
Cazul 1 – dintre ofertele clasate pe primul loc, oferte care au obtinut acelasi punctaj, in urma aplicarii criteriului de atribuire, oferta desemnata castigatoare, va fi oferta cu cel mai mic pret ofertat.
Cazul 2 – În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situația în care egalitatea se menține, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, și oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 14,992,910.67
Termen limită
22 septembrie 2026 (18 zile rămase)
Locație
Dobra, Hunedoara
CPV
45232400-6 - Lucrări de construcții de canalizare de ape reziduale
Categorie
Renovări & Construcții
Publicată pe
04 septembrie 2026
Număr anunț
SCN1179519
Tip procedură
Procedura simplificata
Tip contract
Lucrari
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 04 septembrie 2026

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.