BizzLink
Se încarcă...

REACTIVI MONOCLONALI PENTRU DETERMINAREA ANTIGENELOR ERITROCITARE ÎN SISTEMUL OAB ŞI Rh D

Autoritate contractantă: INSTITUTUL NATIONAL DE TRANSFUZIE SANGUINA "Prof.Dr.C.T.Nicolau"

„REACTIVI MONOCLONALI PENTRU DETERMINAREA ANTIGENELOR ERITROCITARE ÎN SISTEMUL OAB ŞI Rh D” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Sănătate & Wellness, pentru Sector 1, județul București, de către INSTITUTUL NATIONAL DE TRANSFUZIE SANGUINA "Prof.Dr.C.T.Nicolau". Bugetul estimat este Max: RON 7,157,515.24. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 08 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Furnizorul va livra ”Reactivi monoclonali pentru determinarea antigenelor eritrocitare în sistemul OAB și Rh D , la termenul din contractul subsecvent, in cantitatile solicitate de fiecare centru judetean de transfuzie sanguina si CTS-MB ,pentru lot 4 la INTS, avand caracteristicile/specificatiile minime precizate in caietul de sarcini.

In temeiul prevederilor art. 160 din Legea 98/2016, modificata prin OUG 107/2017, operatorii economici interesati de procedura vor solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire cu 18 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, iar in temeiul art. 161 din Legea 98/2016, modificata prin OUG 107/2017, raspunsul autoritatii contractante va fi transmis cu 10 zile (in a 11-a zi) inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Pentru loturile: 1,2,3,4
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertantul, ofertantul asociat, terțul, subcontractantul și membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat nu trebuie sa se afle, având în vedere acţiunile sau inacţiunile săvârşite înainte de initierea procedurii, în una dintre situaţiile prevăzute la art. 167 din Legea privind achizitiile publice nr. 98 / 23.05.2016 cu modificarile si completarile ulterioare.
Modalitatea initiala de îndeplinire: Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98 / 2016 cu modificarile si completarile ulterioare.
Documentele justificative se vor prezenta doar de catre operatorii economici clasati pe locul I, II si IIl la solicitarea autoritatii contractante dupa aplicarea criteriului de atribuire prin prezentarea pana la data incheierii raportului procedurii de atribuire.
Aceste documente pot fi:
-. certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate;
- cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice;
-alte documente edificatoare, dupa caz
Pentru persoane juridice straine: Operatorul economic va prezenta documente edificatoare – eliberate de autoritati ale tarii de origine (certificate, caziere judiciare, alte documente echivalente) pentru a rezulta apartenenta / înregistrarea la organe din tara respectiva. Se vor prezenta conform prevederilor legale, care sa ateste ca acestia nu inregistreaza obligatii fiscale restante in conditiile legii incidente in tara de rezidenta. Documentele prezentate in alta limba decat cea romana vor fi insotite de traducere autorizata.
Pentru persoanele juridice straine ca modalitate de indeplinire a cerintei este si completarea DUAE conform art. 193 din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, urmand ca documentele edificatoare sa fie prezentate doar la solicitarea autoritatii contractante, la finalizarea evaluarii oferteloDeclaratie din care sa rezulte daca ,si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei mediului? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.Toate documentele solicitate trebuie sa fi valabile la data depunerii acestora

Pentru loturile: 1,2,3,4
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertantul, ofertantul asociat, terțul, subcontractantul și membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat nu trebuie sa se afle, având în vedere acţiunile sau inacţiunile săvârşite înainte de initierea procedurii, în una dintre situaţiile prevăzute la art. 167 din Legea privind achizitiile publice nr. 98 / 23.05.2016 cu modificarile si completarile ulterioare.Modalitatea initiala de îndeplinire: Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98 / 2016 cu modificarile si completarile ulterioare.
Documentele justificative se vor prezenta doar de catre operatorii economici clasati pe locul I, II si IIl la solicitarea autoritatii contractante dupa aplicarea criteriului de atribuire prin prezentarea pana la data incheierii raportului procedurii de atribuire.
Aceste documente pot fi:
-. certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate;
- cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice;
-alte documente edificatoare, dupa caz
Pentru persoane juridice straine: Operatorul economic va prezenta documente edificatoare – eliberate de autoritati ale tarii de origine (certificate, caziere judiciare, alte documente echivalente) pentru a rezulta apartenenta / înregistrarea la organe din tara respectiva. Se vor prezenta conform prevederilor legale, care sa ateste ca acestia nu inregistreaza obligatii fiscale restante in conditiile legii incidente in tara de rezidenta. Documentele prezentate in alta limba decat cea romana vor fi insotite de traducere autorizata.
Pentru persoanele juridice straine ca modalitate de indeplinire a cerintei este si completarea DUAE conform art. 193 din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, urmand ca documentele edificatoare sa fie prezentate doar la solicitarea autoritatii contractante, la finalizarea evaluarii ofertelor.Declaratie din care sa rezulte daca, operatorul economic si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei muncii? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.Toate documentele solicitate trebuie sa fi valabile la data depunerii acestora

Pentru loturile: 1,2,3,4
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertantul, ofertantul asociat, terțul, subcontractantul și membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat nu trebuie sa se afle, având în vedere acţiunile sau inacţiunile săvârşite înainte de initierea procedurii, în una dintre situaţiile prevăzute la art. 167 din Legea privind achizitiile publice nr. 98 / 23.05.2016 cu modificarile si completarile ulterioare.Modalitatea initiala de îndeplinire: Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98 / 2016 cu modificarile si completarile ulterioare.
Documentele justificative se vor prezenta doar de catre operatorii economici clasati pe locul I, II si IIl la solicitarea autoritatii contractante dupa aplicarea criteriului de atribuire prin prezentarea pana la data incheierii raportului procedurii de atribuire.
Aceste documente pot fi:
-. certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate;
- cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice;
-alte documente edificatoare, dupa caz
Pentru persoane juridice straine: Operatorul economic va prezenta documente edificatoare – eliberate de autoritati ale tarii de origine (certificate, caziere judiciare, alte documente echivalente) pentru a rezulta apartenenta / înregistrarea la organe din tara respectiva. Se vor prezenta conform prevederilor legale, care sa ateste ca acestia nu inregistreaza obligatii fiscale restante in conditiile legii incidente in tara de rezidenta. Documentele prezentate in alta limba decat cea romana vor fi insotite de traducere autorizata.
Pentru persoanele juridice straine ca modalitate de indeplinire a cerintei este si completarea DUAE conform art. 193 din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, urmand ca documentele edificatoare sa fie prezentate doar la solicitarea autoritatii contractante, la finalizarea evaluarii ofertelor.Declaratie din care sa rezulte daca ,si-a Incalcat obligatiile In domeniul legislatiei sociale? Astfel cum sunt mentionate In scopul acestei achizitii publice In legislatia nationala, In anuntul relevant sau In documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.Toate documentele solicitate trebuie sa fi valabile la data depunerii acestora

Pentru loturile: 1,2,3,4
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertantul, ofertantul asociat, terțul, subcontractantul și membrii organului de administrare/de conducere/de supraveghere/cu putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul ofertantului/ofertantului asociat nu trebuie sa se afle, având în vedere acţiunile sau inacţiunile săvârşite înainte de initierea procedurii, în una dintre situaţiile prevăzute la art. 167 din Legea privind achizitiile publice nr. 98 / 23.05.2016 cu modificarile si completarile ulterioare.Modalitatea initiala de îndeplinire: Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98 / 2016 cu modificarile si completarile ulterioare.
Documentele justificative se vor prezenta doar de catre operatorii economici clasati pe locul I, II si IIl la solicitarea autoritatii contractante dupa aplicarea criteriului de atribuire prin prezentarea pana la data incheierii raportului procedurii de atribuire.
Aceste documente pot fi:
-. certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate;
- cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv;
- dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice;
-alte documente edificatoare, dupa caz
Pentru persoane juridice straine: Operatorul economic va prezenta documente edificatoare – eliberate de autoritati ale tarii de origine (certificate, caziere judiciare, alte docu...

Informații suplimentare

Operatorul economic (lider, asociat, tert sustinator, subcontractant-daca este cazul) va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire si va ATASA DECLARATIA IN SEAP ODATA CU DUAE. Se vor depune, odată cu DUAE, următoarele documente: declaratie privind neincadrarea in prevederile art. 59 si 60 din Legea nr. 98 / 2016, angajamentul ferm al terțului susținător, acordul de subcontractare și/sau acordul de asociere, după caz.
NOTĂ
Referitor la situația personală a ofertantului, pentru persoanele fizice/juridice străine:
Pentru demonstrarea îndeplinirii cerințelor privind situația personală este permisă prezentarea oricărui document considerat edificator, din acest punct de vedere, în țara de origine a ofertantului sau în țara în care acesta este stabilit, cum ar fi certificate, caziere judiciare sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara respectivă. În cazul în care există incertitudini în ceea ce privește situația personală a respectivilor ofertanți, autoritatea contractantă are dreptul de a solicita în mod direct informații de la autoritățile competente care emit documente de natura celor prevăzute mai sus. În cazul în care în țara de origine sau în țara în care este stabilit ofertantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus, sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute, autoritatea contractantă va accepta o declarație pe propria răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens.
În cazul ofertanților (persoane fizice sau juridice) de altă naționalitate decât cea română, documentele vor fi transmise în limba de origine, însoțite de o traducere autorizată a acestora în limba română.
Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, doar la solicitarea autorității contractante, de către ofertantul (inclusiv pentru asociat/terţ susţinător, daca este cazul) clasat pe locul 1,2 si 3, după aplicarea criteriului de atribuire.
Se vor prezenta documente-suport actualizate dacă este cazul, si pentru terții susținători/ subcontractorii ofertantului clasati pe primele 3 locuri după aplicarea criteriului de atribuire

Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.

Garantie de buna executie (GB) :
GB este datorată numai pentru contractele subsecvente a căror valoare este mai mare decât prragul de la art. 7 alin. 1 din Legea nr. 98/2016..
Potrivit prevederilor art. 154 alin. (4) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările şi se constituie prin:
a) virament și completările ulterioare, garanţia de bună execuţie trebuie să fie irevocabilă, necondiţionată bancar;
b) instrumente de garantare emise în condiţiile legii astfel:
(i) scrisori de garanţie emise de instituţii de credit bancare din România sau din alt stat;
(ii) scrisori de garanţie emise de instituţii financiare nebancare din România sau din alt stat pentru achiziţiile de lucrări a căror valoare estimată este mai mică sau egală cu 40.000.000 lei fără TVA şi respectiv pentru achiziţiile de produse sau servicii a căror valoare estimată este mai mică sau egală cu 7.000.000 lei fără TVA;
(iii) asigurări de garanţii emise:
- fie de societăţi de asigurare care deţin autorizaţii de funcţionare emise în România sau într-un alt stat membru al Uniunii Europene şi/sau care sunt înscrise în registrele publicate pe site-ul Autorităţii de Supraveghere Financiară, după caz;
- fie de societăţi de asigurare din state terţe prin sucursale autorizate în România de către Autoritatea de Supraveghere Financiară;
c) depunerea la casierie a unor sume în numerar dacă valoarea este mai mică de 5.000 lei;
d) reţineri succesive din sumele datorate pentru facturi parţiale, în cazul garanţiei de bună execuţie;
e) combinarea a două sau mai multe dintre modalităţile de constituire prevăzute la lit. a) - c), în cazul garanţiei de bună execuţie.
Restituirea GB se face în termen 14 zile de la data întocmirii procesului-verbal de recepţie a produselor care fac obiectul contractului sau de la plata facturii finale, dacă nu a ridicat până la acea dată pretenţii asupra ei.

Documentatia de atribuire este afisata in SICAP, www.e-licitatie.ro. Toate raspunsurile la clarificari cerute de catre operatorii economici sau formulate de catre autoritatea contractanta vor fi postate pe site-ul www.e-licitatie.ro.
Avand in vedere ca autoritatea contractanta va semna acordul cadru doar cu operatorii ecomomici situati pe locul I,II, III,dupa caz, modul de departajare a ofertelor cu punctaj egal raportat la criteriul de atribuire precizat la sectiunea ll.2.5-- pretul cel mai scazut ,se va face astfel:
1.In cazul in care comisia constata ca au fost depuse/introduse in SEAP mai mult de doua oferte admisibile cu preturi egale la ofertantii clasati pe locul I, autoritatea contractanta va transmite prin SEAP, o solicitare de clarificare referitoare la depunerea unor noi propuneri financiare imbunatatite (cu 2 zecimale), iar operatorii economici vor transmite raspunsul lor folosind facilitatile oferite de SEAP, caz in care contractul va fi atribuit primilor 3 ofertanti care au pretul cel mai scazut.
2.In cazul in care comisia constata ca au fost depuse maimult de 2 oferte admisibile cu preturi egale de catre ofertantii clasati pe locul II, modul de departajare a acestora se va face prin solicitarea, in SEAP, a unei noi propuneri financiare imbunatatite (cu 2 zecimale), iar operatorii economici vor transmite raspunsul lorfolosind facilitatile oferite de SEAP, astfel incat ofertantul clasat pe locul I sa nu fie afectat, respectiv noua propunere financiara sa nu fie egala sau mai mica decat oferta clasata pe locul I.
3.In cazul in care comisia constata ca au fost depuse mai mult de 2 oferte admisibile cu preturi egale de catre ofertantii clasati pe locul III, modul de departajare a acestora se va face prin solicitarea in SEAP, a unei noi propuneri financiare imbunatatite (cu 2 zecimale), iar operatorii economici vor transmite raspunsul lor folosind facilitatile oferite de SEAP, astfel incat ofertantii clasati pe locul II sa nu fie afectati, respectiv noua propunere financiara sa nu fie egala sau mai mica decat oferta clasata pe locul II.
Autoritatea contractanta va incheia contracte subsecvente cu operatorul economic clasat pe locul I pana cand acesta isi declara incapacitatea de a mai furniza produsele sau se reziliaza acordul cadru cu acesta. In aceasta situatie autoritatea contractanta va incheia contracte subsecvente cu operatorul economic clasta pe locul II sau III daca cel clasat pe locul II refuza semnarea contractului subsecvent.
Atentie! La transmiterea documentelor si ofertei in SEAP, nu se vor incarca elemente ale DUAE / propunerii tehnice / garantiei de participare(dupa caz)ca fisiere in cadrul sectiunii propunerii financiare deoarece acestea nu vor putea fi evaluate.
Potentiali Ofertanti, rezidenti în tările Comunitătii Europene si tările Spatiului Economic European (EEA), pot consulta site-ul web al Comisiei Europene - DG Crestere economică disponibile la următoarea adresă: https://ec.europa.eu/tools/ecertis/search pentru a identifica si compara documentele echivalente (dacă sunt disponibile) solicitate de către Autoritatea Contractantă în Fisa de Date a Achizitiei.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 7,157,515.24
Termen limită
08 octombrie 2026 (36 zile rămase)
Locație
Sector 1, București
CPV
33696100-6 - Reactivi pentru determinarea grupelor sanguine
Categorie
Sănătate & Wellness
Publicată pe
02 septembrie 2026
Număr anunț
CN1095993
Tip procedură
Licitatie deschisa
Tip contract
Furnizare
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 02 septembrie 2026

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.