Reparație cutie de viteze ZF 4WG65/II 5443 ce echipează mașina de burat Plasser&Theurer 09-32 CSM-2743
Autoritate contractantă: C.N.C.F. ,,C.F.R." S.A. - SUCURSALA REGIONALĂ C.F. CLUJ - UNITATE OPERAȚIONALĂ
„Reparație cutie de viteze ZF 4WG65/II 5443 ce echipează mașina de burat Plasser&Theurer 09-32 CSM-2743” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Instalații & Reparații, pentru județul Cluj, de către C.N.C.F. ,,C.F.R." S.A. - SUCURSALA REGIONALĂ C.F. CLUJ - UNITATE OPERAȚIONALĂ. Bugetul estimat este Max: RON 180,000.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 08 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Entitatea contractantă dorește achiziționarea serviciului ,,Reparație cutie de viteze ZF 4WG65/II 5443 ce echipează mașina de burat Plasser&Theurer 09-32 CSM-2743” a mașinii de burat tip Plasser&Theurer 09-32 CSM-2743, de la Secția RLU Cluj, achiziționată în 1995, având 22707 ore funcționare motor, care execută lucrări de buraje tehnologice în cadrul lucrărilor de întreținere și intervenții la linii CF de pe raza Sucursalei Regionala CF Cluj. În vederea menținerii în exploatare în condiții de siguranță a circulației și a parametrilor normali de funcționare, este necesară achiziția serviciului de reparație a cutiei de viteze, la o societate producătoare a utilajului sau societăți comerciale autorizate AFER și care dețin Agrement Tehnic eliberat de AFER pentru astfel de servicii sau alte documente ce le înlocuiesc pe acestea și care se aplică în țările membre UE, valabile pe toată durata reparațiilor. Conform OMT 290/2000 serviciul de reparație cutie de viteze ZF 4WG65/II 5443 se încadrează în clasa de risc 1A. Pentru realizarea serviciului se vor respecta cerințele caietului de sarcini nr. 43/C/512/05.06.2026 atașat prezentului anunț.
Condiții referitoare la contract
Achizitia se finalizeaza prin incheierea unui contract de prestări servicii cu durata de 3 luni de zile. In conformitate cu prevederile O.U.G. 120/04.10.2021 cu modificarile si completarile ulterioare, aprobata prin Legea 139/17.05.2022, SRCF Cluj in calitate de entitate contractanta este destinatar al facturii electronice in relatia B2G. Prin urmare prestatorul are obligatia sa emita facturi electronice si sa le transmita prin sistemul national privind facturarea electronica RO e-factura, iar achizitorul primeste factura electronica insotita de sigiliul electronic al Ministerului Finantelor in sistemul national privind factura electronica RO e-factura. Exemplarul original al facturii electronice se considera fisierul de tip XML insotit de sigiliul electronic al Ministerului Finantelor. Platile se vor efectua in LEI , de catre Achizitor in contul Prestatorului, in termen de 30 zile de la data la care fisierul de tip XML insotit de sigiliul electronic al Ministerului Finantelor este disponibil pentru descarcare. Persoana de contact responsabila cu achizitia directa : Vasile ANISORAC telefon mobil: 0724 399 692.
Condiții de participare
Documentele necesare pentru elaborarea ofertei (Modelul de contract, Modele formulare, Caiet de sarcini), se regasesc atașate prezentului anunț. Oferta va cuprinde:
1. PROPUNEREA TEHNICĂ va fi prezentată astfel încât să asigure posibilitatea verificării corespondenței propunerii tehnice cu prevederile caietului de sarcini nr. 43/C/512/05.06.2026 atașat: un comentariu detaliat raportat la cerintele tehnice, (FORMULARUL 3)- Grafic de timp pentru îndeplinirea sarcinilor,
2. PROPUNEREA FINANCIARĂ va conține: Formularul de ofertă (FORMULAR 1) și ANEXA la Formularul de ofertă, (FORMULAR 2) - Centralizatorul de prețuri pentru servicii. Oferta financiară va fi exprimată în lei, fără TVA, cu maxim două zecimale.
3. Declarația de acceptare a condițiilor contractuale- FORMULAR 4. Conditii de contract: se va completa declaratia de acceptare a conditiilor contractuale conform Formularului 4, care va face dovada ca ofertantul si-a insusit si accepta modelul de contract atasat prezentului anunt.
Perioada de valabilitate a ofertei este de 90 zile de la termenul limită de depunere a ofertelor din prezentul anunț. Nu se admit oferte parțiale.
Criterii de atribuire
Oferta castigatoare va fi desemnata pe baza criteriului "pretul cel mai scazut".
Informații suplimentare
Ofertele se depun utilizând poșta electronică, la adresele lacramioara.manus@cfr.ro și corina.ciont@cfr.ro, până la data specificată în prezentul anunț. Nu se acceptă oferte alternative. Clarificari referitoare la această achiziție se pot solicita la adresele specificate anterior, până în data de 07.09.2026, ora 9:00, iar răspunsul la clarificări se va aduce la cunoștință ofertanților în data de 07.09.2026 ora 15:00.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 180,000.00
- Termen limită
- 08 septembrie 2026 (6 zile rămase)
- Locație
- Cluj
- CPV
- 50220000-3 - Servicii de reparare și de întreținere și servicii conexe pentru transportul feroviar și pentru alte echipamente
- Categorie
- Instalații & Reparații
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- ADV1546573
- Tip procedură
- Achizitii directe
- Tip contract
- Servicii
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.