BizzLink
Se încarcă...

Servicii de amenajare a padurilor Ocolul Silvic Viseu Directia Silvica Maramures

Autoritate contractantă: REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA

„Servicii de amenajare a padurilor Ocolul Silvic Viseu Directia Silvica Maramures” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Contabilitate & Juridic, pentru Sector 2, județul București, de către REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA. Bugetul estimat este Max: RON 2,593,354.65. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 12 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Procedura se organizează în vederea încheierii unui contract de servicii de amenajare a padurilor , pentru suprafața de 22.550,91 ha, amenajamentul Ocolului Silvic Vișeu din cadrul Direcției Silvice Maramureș expirând la data de 31.12.2027, fiind necesară inițierea la timp a procedurii de achiziție pentru respectarea termenelor legale.
Serviciile presupun elaborarea amenajamentului silvic și, după caz, a studiului adițional de modificare a prevederilor amenajamentului silvic, un produs al activității de amenajare cu conținut tehnico-organizatoric, fundamentat ecologic, prin care se stabilesc, pentru o perioadă de timp, lucrările necesare a fi executate într-o unitate de producție, în scopul aducerii și, ulterior, al menținerii caracteristicilor structurale ale arboretelor și ale pădurii în ansamblu la valorile aferente modelului structural optim, definit în concordanță cu obiectivele de natură ecologică, socială și economică urmărite prin gestionarea durabilă.
Potrivit prevederilor Art. 63 alin. (11) din Legea nr. 331/2024 privind Codul Silvic, cu modificările și completările ulterioare, este necesar ca elaborarea amenajamentelor silvice să se facă prin proceduri de achiziție publică.
Amenajarea fondului forestier proprietate publică a statului constituie obligație prioritară a administratorilor fondului forestier. Modul de gestionare a fondului forestier proprietate publică a statului se reglementează prin amenajamente silvice.
Amenajamentele silvice și modificările acestora se aprobă prin ordin al conducătorului Autorității. În cazul terenurilor proprietate publică a statului, amenajamentele furnizează date și informații necesare înregistrării/actualizării
acestora în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului și înregistrării în sistemul integrat de cadastru și carte funciară.
Solicitarile de clarificari formulate de ofertanti pe parcursul perioadei de publicitate a anuntului de participare pot fi făcute cu un termen de cel mult 18 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari formulate cu respectarea termenului de mai sus, o singura
data, in mod consolidat, cu 11 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din
Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor
completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de
atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat), certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte
documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul
prezentării;

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din
Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca,
la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de
atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat), certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte
documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul
prezentării;

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din
Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca,
la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de
atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat), certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte
documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul
prezentării;

Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din
Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca,
la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de
atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat), certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte
documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul
prezentării;

Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din
Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor
completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de
atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar,certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat), certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte
documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul
prezentării;
Persoanele cu functie de decizie din cadrul autoritatii contractante implicate in procedura de achizitie publica sunt: Mihai Sajerli - director , Iacob Andreica- director tehnic , Claudia Tatar- director economic , Alexandra Pop- economist responsabil CFP ,Razvan Horgos – consilier juridic , Marcian Birda- inginer ,Marcel Cosma- inginer , Veronica Maris- inginer , Alin Georgiu- inginer .

Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din
Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor
completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de
atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat), certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte
documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul
prezentării;
Persoanele cu functie de decizie din cadrul autoritatii contractante implicate in procedura de achizitie publica sunt: Mihai Sajerli - director , Iacob Andreica- director tehnic , Claudia Tatar- director economic , Alexandra Pop- economist responsabil CFP ,Razvan Horgos – consilier juridic , Marcian Birda- inginer ,Marcel Cosma- inginer , Veronica Maris- inginer , Alin Georgiu- inginer .

Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din
Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor
completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de
atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat), certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte
documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul
prezentării;

Activitățile economice sunt suspendate
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din
Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca,
la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de
atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat), certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte
documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul
prezentării;

Faliment
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din
Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca,
la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de
atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar,certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat), certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte
documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul
prezentării;

Insolvență
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din
Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca,
la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de
atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat), certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte
documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul
prezentării;

Active administrate de lichidator
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din
Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca,
la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de
atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat), certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte
documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul
prezentării;

Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din
Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca,
la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de
atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat), certificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte
documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul
prezentării;

Concordat
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din
Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca,
la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de
atribuire să prezinte documente justificative, p...

Informații suplimentare

a)Situatia personala a candidatului sau ofertantului
Informatii si formalitati necesare pentru evaluarea respectarii cerintelor mentionate: Operatorii economici participanti la procedura –ofertant ,ofertant asociat ,subcontractant ,tert sustinator - nu trebuie
sa se incadreze în motivele de excludere prevazute la art. 164, art. 165 si art. 167 din Legea 98/2016 si trebuie sa respecte regulile
de evitare a conflictului de interese prevazute la art.60 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii asociati/tertii sustinatori/subcontractantii vor completa
DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte
documente justificative, precum:
- certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat
etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria
răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate, potrivit
art. 165, alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare;
- cazierul judiciar al op. ec. și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului op. ec., sau a
celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC
/ actul constitutiv;
- după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca op.ec. poate beneficia de derogările prev. la art. 166, alin. (2), art. 167, alin. (2),
art. 171 din Lg. 98/2016;
- alte doc. edificatoare, după caz.
Pentru pers. juridice straine, in conf. cu art. 168 alin. (1) din Lg. 98/2016, va fi acceptat ca fiind suficient si relevant pentru ca ofert. nu se
incadreaza in una dintre situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167, orice document considerat edificator, d.p.d.v, in tara de origine sau in
tara in care ofertantul este stabilit, cum ar fi: certificate, caziere judiciare sau alte doc. echivalente emise de autoritati competente din
tararespectiva. In cazul in care in tara de origine sau in tara in care este stabilit ofertantul/candidatul nu se emit documente de natura
celor mentionate anterior sau respectivele documente nu vizeaza toate situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167, se va accepta o
Declaratie pe propria raspundere, sau, daca in tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la Declaratia pe propria raspundere, o
declaratie autentica data in fata unui notar, a unei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are
competente in acest sens. Documentele justificative vor fi reale/actuale la data prezentarii acestora.
Odata cu DUAE se va prezenta acordul de asociere, acordul de subcontractare si angajamentul tertului sustinator, dupa caz”.
b) Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea
standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/ metoda specifica de fabricatie/ prestare/
executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent".

1. La întocmirea ofertelor, ofertanții trebuie să respecte toate instrucțiunile menționate în documentația de atribuire și să
completeze toate formularele puse la dispoziție de autoritatea contractantă.
2. Autoritatea contractanta are dreptul de a solicita ofertantilor în circumstante exceptionale înainte de expirarea perioadei de valabilitate
a ofertei prelungirea acestei perioade. În cazul extinderii perioadei de valabilitate a ofertei aceasta va fi prelungita în mod corespunzator.
Ofertantul are obligatia de a comunica autoritatii contractante daca este sau nu de acord cu prelungiera perioadei de valabilitate a ofertei.
Ofertantul care nu este de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei se considera ca si-a retras oferta fara ca acest fapt sa
atraga pierderea garantiei de participare.
3. Ofertantul va prezenta o declaratie prin care accepta clauzele contractuale cuprinse în modelul de contract din documentatia de
atribuire. In situatia în care sunt obiectiuni la proiectul de contract respectiv modificari al clauzelor contractuale sau adaugarea unor
clauze noi eventualele propuneri de modificare/completare/eliminare de clauze contractuale vor fi formulate în scris cu justificari sub
formă de clarificari la documentația de atribuire sau vor fi înaintate cu oferta. Daca propunerile sunt dezavantajoase pentru autoritatea
contractanta aceasta îsi rezerva dreptul de a le respinge informând ofertantul. Daca ofertantul nu renunta la aceste clauze autoritatea
contractanta va încadra oferta ca neconforma si o va respinge.
4. Autoritatea contractanta va încheia un contract de servicii cu operatorul economic a carui oferta s-a calificat si care
are cel mai bun punctaj, în conformitate cu criteriul de atribuire mentionat și capacitatea disponibilă. Punctajele se rotunjesc la 2 zecimale.
5. Autoritatea contractanta are obligatia de a retine garantia de participare în situatiile prevazute la art. 37 din HG nr. 395/2016. Garanția
de participare se restituie în condițiile prevăzute de art. 154^1 din Legea nr. 98/2016 în contul IBAN declarat de ofertant în CEREREA DE
RESTITUIRE A GARANȚIEI DE PARTICIPARE.
6.Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea
standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de
fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
7 . În situația în care două sau mai multe oferte obțin același punctaj în urma aplicării algoritmului de calcul, clasamentul se va stabili în
ordinea descrescătoare a clasamentului refăcut prin luarea în considerare a punctajului obținut de ofertele respective pentru factorii de
evaluare ai propunerii tehnice având ponderile cele mai mari (de la mare la mic, prin urmărirea ordinii în care aceștia sunt precizați în
documentația de atribuire). În cazul în care prin aplicarea acestui sistem vor rezulta în continuare două sau mai multe oferte care se
clasează pe poziția 1, autoritatea contractantă va reface clasamentul luând considerare ceilalți factori de evaluare cu ponderi egale
(urmărind ordinea precizării acestora în documentația de atribuire). Acest sistem urmează să fie aplicat ori de câte ori este necesar până la
realizarea departajării ofertelor pe poziții distincte în clasament, luându-se în considerare punctajul obținut pentru factorul de evaluare
subsecvent (următorul factor de evaluare a propunerii tehnice conform celor sus-menționate).
8. Cuantumul Garanției de participare (GP) este stabilita la 25933 lei nu depăşeşte 1 % din valoarea estimată, conform art 154, alin.
(2) din Legea 98/2016.
Echivalența pentru o GP depusă în altă valută va avea în vedere cursul BNR valabil la data publicării anunțului in SEAP. Perioada de
valabilitate a GP este de minim 90 zile de la termenul limită de dep. a ofertelor si se va constitui conf. art. 36 din HG nr. 395/2016.
Garanția de participare trebuie să fie irevocabila, necondiționată și poate fi constituită prin virament bancar sau instrumente de garantare,
conform prevederilor art. 154 alin.4, lit. a) și b) din Legea 98/2016. Dovada constiuirii GP se depune în SEAP scanat, în format .pdf, cu
semnătură electronică, impreuna cu dovada achitarii primei de asigurare (in cazul scrisorii/politelor).
În cazul în care ofertantul optează pentru contituirea garantiei de participare prin virament bancar, acesta va vira contravaloarea garantiei în urmatorul cont al Direcţiei Silvice Maramureş IBAN RO51BRDE250SV06747052500 – BRD Baia Mare .
În situația în care garanția de participare este constituită sub forma unui instrument de garantare
(poliță/contract de asigurare) emis de o societate de asigurări, acesta trebuie însoțit de toate anexele (condițiile de asigurare generale și
speciale, dovada plății integrale a primei de asigurare orice alt document semnat de către asigurator și ofertant). Clauzele din Condiții
generale Asigurarea de garanție privind participarea la licitație nu trebuie să fie opozabilă Direcției Silvice Maramureș.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 2,593,354.65
Termen limită
12 octombrie 2026 (38 zile rămase)
Locație
Sector 2, București
CPV
79311100-8 - Servicii de elaborare de studii
Categorie
Contabilitate & Juridic
Publicată pe
04 septembrie 2026
Număr anunț
CN1096072
Tip procedură
Licitatie deschisa
Tip contract
Servicii
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 04 septembrie 2026

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.