BizzLink
Se încarcă...

SERVICII DE ASIGURARE RCA SI CASCO

Autoritate contractantă: SERVICIUL JUDETEAN DE AMBULANTA ARGES

„SERVICII DE ASIGURARE RCA SI CASCO” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Finanțe & Imobiliare, pentru Pitești, județul Argeș, de către SERVICIUL JUDETEAN DE AMBULANTA ARGES. Bugetul estimat este Max: RON 777,125.61. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 05 octombrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Se vor realiza SERVICII DE ASIGURARE RCA SI CASCO
Valoarea estimata fara TVA: intre 64.760,51 si 777.125,61 RON
Moneda: RON
Achizitionarea serviciilor de asigurari (RCA si CASCO) pentru autovehiculele din dotarea Serviciului Judetean de Ambulanta Arges,
Valoare estimata totala LOT 1 = intre 11.139,78 si 133.676,90 RON
Valoare estimata totala LOT 2 = intre 53.620,73 si 643.448,71 RON

Cantitatile minime si maxime aferente acordului cadru pentru fiecare lot in parte sunt conform caietului de sarcini.
Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent:
Lot 1: Val est= 22.279,57 lei;
Lot 2: Val est= 107.241,47 lei

Nota: Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare cu 8 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Operatorii economici pot solicita clarificari cu maxim 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Pentru loturile: 1,2
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Activitățile economice sunt suspendate
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Faliment
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Insolvență
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Active administrate de lichidator
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Concordat
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Abaterea profesională gravă
Conform legislatie.

Pentru loturile: 1,2
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Conform legislatie.


Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Pentru loturile: 1,2
Înregistrare într-un registru comercial
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitate prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situa?iei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa faca dovada ca sunt autorizati de catre organisme acreditate sa efectueze asigurari auto tip RCA si CASCO pe teritoriul Romaniei. Dovada autorizarii emise de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), din care sa reiasa ca societatea are dreptul de a practica asigurari pentru subscrierea riscurilor prevazute in prezenta procedura (in conformitate cu art.21 din Legea nr. 237/2015 privind autorizarea si supravegherea activitatii de asigurare si reasigurare), valabila la momentul prezentarii ofertelor, sau echivalent. Persoanele juridice / fizice straine, în calitate de ofertanti, sau parteneri ai unei asocieri, vor prezenta documente echivalente, emise in conformitate cu legislatia aplicabila in tara de rezidenta, în original sau copie certificata “conform cu originalul” însotite de o traducere autorizata a acestora în limba româna.
Autoritatea contractanta, accepta la momentul depunerii ofertelor, DUAE ca dovada preliminara a indeplinirii de catre operatorul economic a conditiilor/criteriilor stipulate, urmand ca inainte de atribuirea contractului, ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire sa prezinte documentele care stau la baza informatiilor/datelor furnizate.

Informații suplimentare

In cazul in care doua sau mai multe oferte sunt situate pe primul loc, autoritatea contractanta solicita ofertantilor o noua propunere financiara, iar contractul va fi atribuit ofertantului a carui noua propunere financiara are pretul cel mai scazut. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 777,125.61
Termen limită
05 octombrie 2026 (34 zile rămase)
Locație
Pitești, Argeș
CPV
66516100-1 - Servicii de asigurare de răspundere civilă auto
Categorie
Finanțe & Imobiliare
Publicată pe
01 septembrie 2026
Număr anunț
CN1095967
Tip procedură
Licitatie deschisa
Tip contract
Servicii
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 01 septembrie 2026

Finanțe & Imobiliare în Pitești

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.