Servicii de catering în vederea furnizării de pachete alimentare pentru elevii/preșcolarii din unitățile de învățământ de pe raza Comunei Șotrile, Județul Prahova,
Autoritate contractantă: COMUNA SOTRILE PRAHOVA
„Servicii de catering în vederea furnizării de pachete alimentare pentru elevii/preșcolarii din unitățile de învățământ de pe raza Comunei Șotrile, Județul Prahova,” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria HoReCa, pentru Șotrile, județul Prahova, de către COMUNA SOTRILE PRAHOVA. Bugetul estimat este Max: RON 684,748.80. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 15 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Pregătirea, prepararea și livrarea zilnică a pachetului alimentar pentru elevii și preșcolarii din unitățile de învățământ de pe raza Comunei Șotrile. Transportul și distribuția zilnică, pentru copiii preșcolari și elevi, în anul școlar 2026-2027, se va face conform prevederilor HOTĂRÂRII DE GUVERN nr. 1171/31.12.2025 privind instituirea Programului național „Masă sănătoasă”.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere
prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere
prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare
situației sale. Documentele justificative actualizate, care confirmă cele declarate în DUAE, vor fi prezentate, la solicitarea autorității
contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, inclusiv pentru asociați, subcontractanți
și/sau terți susținători, după caz.
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere
prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare
situației sale. Documentele justificative actualizate, care confirmă cele declarate în DUAE, vor fi prezentate, la solicitarea autorității
contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, inclusiv pentru asociați, subcontractanți
și/sau terți susținători, după caz.
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere
prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare
situației sale. Documentele justificative actualizate, care confirmă cele declarate în DUAE, vor fi prezentate, la solicitarea autorității
contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, inclusiv pentru asociați, subcontractanți
și/sau terți susținători, după caz.
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertanții, ofertanții asociați, subcontractanții și terții susținători au obligația de a respecta prevederile art. 59–60 din Legea nr.
98/2016 privind evitarea conflictului de interese.
Se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare situației sale.
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertanții, ofertanții asociați, subcontractanții și terții susținători nu trebuie să se afle în situația prevăzută la art. 167 alin. (1) lit. f) din
Legea nr. 98/2016. Operatorul economic sau o întreprindere legată de acesta nu trebuie să fi oferit consultanță autorității
contractante și nici să fi participat, direct ori indirect, la pregătirea prezentei proceduri, într-un mod care ar putea denatura
concurența.
Se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare situației sale.
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere
prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare
situației sale. Documentele justificative actualizate, care confirmă cele declarate în DUAE, vor fi prezentate, la solicitarea autorității
contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, inclusiv pentru asociați, subcontractanți
și/sau terți susținători, după caz.
Activitățile economice sunt suspendate
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere
prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare
situației sale. Documentele justificative actualizate, care confirmă cele declarate în DUAE, vor fi prezentate, la solicitarea autorității
contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, inclusiv pentru asociați, subcontractanți
și/sau terți susținători, după caz.
Faliment
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere
prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare
situației sale. Documentele justificative actualizate, care confirmă cele declarate în DUAE, vor fi prezentate, la solicitarea autorității
contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, inclusiv pentru asociați, subcontractanți
și/sau terți susținători, după caz.
Insolvență
Insolvență
Descriere:
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere
prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Active administrate de lichidator
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare
situației sale. Documentele justificative actualizate, care confirmă cele declarate în DUAE, vor fi prezentate, la solicitarea autorității
contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, inclusiv pentru asociați, subcontractanți
și/sau terți susținători, după caz.
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere
prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare
situației sale. Documentele justificative actualizate, care confirmă cele declarate în DUAE, vor fi prezentate, la solicitarea autorității
contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, inclusiv pentru asociați, subcontractanți
și/sau terți susținători, după caz.
Concordat
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere
prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare
situației sale. Documentele justificative actualizate, care confirmă cele declarate în DUAE, vor fi prezentate, la solicitarea autorității
contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, inclusiv pentru asociați, subcontractanți
și/sau terți susținători, după caz.
Abaterea profesională gravă
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere
prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare
situației sale. Documentele justificative actualizate, care confirmă cele declarate în DUAE, vor fi prezentate, la solicitarea autorității
contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, inclusiv pentru asociați, subcontractanți
și/sau terți susținători, după caz.
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere
prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare
situației sale. Documentele justificative actualizate, care confirmă cele declarate în DUAE, vor fi prezentate, la solicitarea autorității
contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, inclusiv pentru asociați, subcontractanți
și/sau terți susținători, după caz.
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Înregistrare într-un registru comercial
Certificat ORC (vezi CS)
Pentru contractele de achiziție de servicii: executarea de servicii de tipul specificat
Măsuri de management al mediului
Proporția de subcontractare
Ofertantul trebuie să demonstreze experiență similară prin prestarea, în ultimii 3 ani calculați până la data-limită de depunere a
ofertelor, de servicii de catering și/sau servicii de preparare, transport și livrare de hrană/masă caldă, în valoare cumulată de
minimum 600.000 lei fără TVA, realizată în cadrul a maximum 3 contracte.
Ofertanții, ofertanții asociați, terții susținători și subcontractanții propuși nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere
prevăzute la art. 164, art. 165 și art. 167 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Modalitatea de îndeplinire: se completează DUAE de către fiecare operator economic participant, cu informațiile corespunzătoare
situației sale. Documentele justificative actualizate, care confirmă cele declarate în DUAE, vor fi prezentate, la solicitarea autorității
contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire, inclusiv pentru asociați, subcontractanți
și/sau terți susținători, după caz.
Acordul de subcontractare/acordurile de subcontractare pentru subcontractanții cunoscuți la momentul depunerii ofertei (dacă este cazul);
Informații suplimentare
Având în vedere dispozițiile Legii 98/2016 privind achizițiile publice și H.G. nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare, autoritatea contractantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor bugetare cu această destinație. În cazul în care, indiferent de motive, creditele bugetare nu vor fi alocate, pe o perioadă de 6 luni de la data aprobării raportului procedurii, procedura de atribuire se va anula de drept, în condițiile în care nu există o altă sursă de finanțare, în conformitate cu prevederile art. 212 alin. (1) lit. c) teza 2 din Legea 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică.
Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că autoritatea contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă autoritatea contractantă a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. Perioada maximă pentru care operează clauza suspensivă este de 6 luni, astfel încât, în cazul în care condiția semnării contractului de finanțare nu este îndeplinită, procedura de atribuire este anulată.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 684,748.80
- Termen limită
- 15 septembrie 2026 (14 zile rămase)
- Locație
- Șotrile, Prahova
- CPV
- 55524000-9 - Servicii de catering pentru școli
- Categorie
- HoReCa
- Publicată pe
- 02 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179384
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Servicii
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 02 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.