BizzLink
Se încarcă...

Servicii de elaborare proiect tehnic și execuție lucrări aferente investiţiei „Modernizare Stație electrică de 6 kV Servicii Comune și racorduri, din SACET Bacău” – Etapa 1

Autoritate contractantă: THERMOENERGY GROUP S.A.

„Servicii de elaborare proiect tehnic și execuție lucrări aferente investiţiei „Modernizare Stație electrică de 6 kV Servicii Comune și racorduri, din SACET Bacău” – Etapa 1” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Renovări & Construcții, pentru Bacău, județul Bacău, de către THERMOENERGY GROUP S.A.. Bugetul estimat este Max: RON 11,266,402.12. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 21 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.

Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.

Descriere

Prin HCL NR. 392/31.08.2026,THERMOENERGY GROUP S.A. este mandatată pentru organizarea și derularea tuturor operațiunilor necesare aferente implementării Etapei I de execuție a investiției „Modernizare Stație electrică de 6 kV Servicii Comune și racorduri, din SACET Bacău”, respectiv pentru: derularea procedurilor de achiziție și semnarea cu ofertantul desemnat câștigător dintre ofertele admisibile ale contractului, cu respectarea criteriului de atribuire ,, cel mai bun raport calitate-pret".
Conform Studiului de Fezabilitate aprobat prin HCL Mun. Bacău nr.258/2026, atasat, obiectivele investiției „Modernizare Stație electrică de 6 kV Servicii Comune și racorduri, din SACET Bacău”, constau atât în dezvoltarea mobilității electrice la nivel municipal, cât și în modernizarea infrastructurii electrice critice care susține funcționarea SACET Bacău, prin creșterea siguranței, continuității și controlului operativ în alimentarea cu energie electrică.
În urma prioritizării obiectivelor, implementarea investiției s-a etapizat, astfel:
- Etapa 1: Proiectarea și realizarea schemei electrice obligatorie pentru asigurarea alimentării cu energie electrică a stațiilor de încărcare a autobuzelor electrice;
- Etapa 2: Realizarea modernizării părții din stația electrică de 6 kV „Servicii comune” aferentă asigurării siguranței, continuității și controlului operativ a infrastructurii de alimentare cu energie electrică a instalațiilor de producere a energiei termice necesară furnizării către consumatorii municipiului Bacău.
Obiectul prezentei achiziții este realizarea Etapei 1, deoarece la nivelul Municipiului Bacău au fost deja recepționate și sunt disponibile pentru operare autobuze și microbuze electrice, impunându-se asigurarea în regim de urgență a infrastructurii de alimentare cu energie electrică aferente acestora. Pentru funcționarea acestui sistem de transport ecologic este necesară asigurarea unei alimentări sigure și continue cu energie electrică pentru aceste stații de încărcare, cu o putere instalată totală estimată la aproximativ 4,5 MWe.

Condiții referitoare la contract

GP este de 112.664,02 lei şi se poate constitui printr-un instrument de garantare emis în condiţiile legii de o instituție de credit din România sau din alt stat sau de o soc de asigurări, sau virament bancar, conform prev art. 41 și art. 42 din HG 394/2016 şi reprezintă maxim 1 % din val estimată a contractului de lucrări. Instrumentul de garantare trebuie să prevadă că plata garanţiei de participare se va executa necondiționat, respectiv la prima cerere a achizitorului, pe baza declarației acestuia cu privire la culpa persoanei garantate. Dacă se optează pentru plată prin virament bancar se face în contul nr. RO48 BRDE 040S V742 5319 0400, deschis la BRD Groupe Societe Generale – Suc BC, cod fiscal CIF RO 33620670. GP se transmite în SEAP, semnată cu semnătură electronică extinsă, până la data și ora limită de depunere a ofertelor (art. 42, alin. 7 din HG 394/2016). GP se restituie sau reţine, după caz, conform art. 43 din HG nr. 394/2016. Cursul la care se va realiza echivalenţa în altă monedă este cel de la data publicării invitaţei de participare în SEAP, stabilit de BNR.Perioada de valabilitate a GP este cel puțin egală cu perioada de valabilitate a ofertei: 120 de zile de la data limită a depunerii ofertei. Ofertele care la data deschiderii nu sunt însoţite de dovada constituirii garanţiei pentru participare vor fi respinse.Prevederile din HG nr. 394/2016, art.138 se aplică în mod corespunzător.
GBE se va constitui prin orice modalitate prevăzută de art. 45 HG 394/2016. GBE este în cuantum de 10% din valoarea fără TVA a contractului şi se va constitui în termen de 5 zile lucrătoare de la semnarea acestuia. Se poate constitui conform art. 46 HG 394/2016 prin virament bancar sau printr-un instrument de garantare emis de o instituţie de credit din România sau din alt stat sau de o soc de asigurări, în cond legii și devine anexa la contract, prev art 42 alin 3 și 5 aplicându-se în mod corespunzator. GBE se restituie în conf cu art.164, alin. 4 din Legea 99/2016.

Condiții de participare

Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de indeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in
situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertanții, asociatii, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.73 din Legea nr. 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Toți operatorii economici (ofertant, asociat, subcontractant și terț susținător) vor completa și depune formularul DUAE.
Persoanele cu funcții de decizie din cadru THERMOENERGY GROUP SA privind organizarea, derularea și finalizarea procedurii de atribuire sunt:
Florin PAVĂL Director General
Radu Cristian PALADE Preşedinte comisie, Director Comercial
Violeta BARDAȘU Membru comisie, Contabil Șef
Virgil ALDEA Membru comisie, Director Tehnic
Anca MĂCĂRESCU Membru comisie, Consilier Juridic
Lidia VÎRLAN Membru comisie, Inginer Investiții
Vasilică ALEXANDRU Membru comisie, Şef Secția Electrică
Sorin Vasile LUPU Membru comisie, Şef Secția PRAM AMC
Andrei ANISIA Membru comisie, Inginer Compartiment Management Energetic
Camelia-Mariana JUGLAN Membru comisie-persoana responsabilă cu aplicarea procedurii de atribuire (art. 76 alin (1) din Legea nr. 99/2016), Expert Achiziţii Publice
Cristian CĂUŞ Membru de rezervă - în conformitate cu art. 76 alin (1) din Legea nr. 99/2016, înlocuitor Preşedinte Comisie
Ramona-Vasilica MUNTEANU Membru de rezervă – în conformitate cu art. 76 alin (1) din Legea nr. 99/2016, înlocuitor d-na Violeta BARDAȘU
Andi BOLEA Membru de rezervă – în conformitate cu art. 76 alin (1) din Legea nr. 99/2016, înlocuitor d-nul Virgil ALDEA
Vasile BUTUCARU Membru de rezervă - în conformitate cu art. 76 alin (1) din Legea nr. 99/2016, înlocuitor d-na Anca MĂCĂRESCU
Alina Ionela LEONTE Membru de rezervă - în conformitate cu art. 76 alin (1) din Legea nr. 99/2016, înlocuitor d-na Lidia VÎRLAN
Vasilică SÂRGHI Membru de rezervă - în conformitate cu art. 76 alin (1) din Legea nr. 99/2016, înlocuitor d-nul Vasilică ALEXANDRU
Valeriu BĂNDOIU Membru de rezervă – în conformitate cu art. 76 alin (1) din Legea nr. 99/2016, înlocuitor d-nul Sorin LUPU
Relu MARDARE Membru de rezervă – în conformitate cu art. 76 alin (1) din Legea nr. 99/2016, înlocuitor d-nul Andrei ANISIA
Daniela GANEA Membru de rezervă 1 - în conformitate cu art. 76 alin (1) din Legea nr. 99/2016, înlocuitor d-na Camelia-Mariana JUGLAN
Petronela NIŢĂ Membru de rezervă 2 - în conformitate cu art. 76 alin (1) din Legea nr. 99/2016, înlocuitor d-na Camelia-Mariana JUGLAN

Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.180 din Legea nr. 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa cerința corespunzătoare în formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, numai de ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.

Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Activitățile economice sunt suspendate
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Faliment
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa cerința corespunzătoare în formularul DUAE din documentația de atribuire, urmând ca documentele justificative care fac dovada neîncadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Insolvență
Cazierul judiciar al operatorului economic (inclusiv terți susținători, asociați sau subcontractanți) și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv; Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa cerința corespunzătoare în formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Active administrate de lichidator
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa cerința corespunzătoare în formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat, etc) valabile la momentul prezentarii.
Dacă există se vor prezenta astfel de certificate și pentru terți susținători, asociați sau subcontractanți. Operatorul economic va prezenta pentru sediul principal documente din care să reiasă neîncadrarea prevederilor art. 178 alin (1), iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe proprie răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate.
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa cerința corespunzătoare în formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Concordat
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa cerința corespunzătoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Abaterea profesională gravă
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.

Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Ofertanții, inclusiv asociații, subcontractantii si terții susținători nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la Art.180 din Legea 99/2016.
Modalitate de îndeplinire: Se va completa cerinta corespunzatoare in formularul DUAE din documentatia de atribuire, urmand ca documentele justificative care fac dovada neincadrarii in situatiile de excludere prevazute la art. 180 din Legea 99/2016 sa fie prezentate, la solicitarea entitatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in urma finalizarii evaluarii ofertelor.


Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerinț...

Detalii licitație

Buget estimat
Max: RON 11,266,402.12
Termen limită
21 septembrie 2026 (17 zile rămase)
Locație
Bacău, Bacău
CPV
45251100-2 - Lucrări de construcții de centrale electrice
Categorie
Renovări & Construcții
Publicată pe
04 septembrie 2026
Număr anunț
SCN1179510
Tip procedură
Procedura simplificata
Tip contract
Lucrari
Monedă
RON

Vezi anunțul pe SEAP

Licitație publicată pe BizzLink

Publicată: 04 septembrie 2026

Renovări & Construcții în Bacău

BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.