Servicii de evaluare imobiliară pentru terenul aparținând domeniului privat al Comunei Sfântu Gheorghe – CF nr. 31232
Autoritate contractantă: Comuna Sfantu Gheorghe (Primaria Comunei Sfantu Gheorghe)
„Servicii de evaluare imobiliară pentru terenul aparținând domeniului privat al Comunei Sfântu Gheorghe – CF nr. 31232” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Contabilitate & Juridic, pentru Sfântu Gheorghe, județul Covasna, de către Comuna Sfantu Gheorghe (Primaria Comunei Sfantu Gheorghe). Bugetul estimat este Max: RON 1,200.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 10 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Comuna Sfântu Gheorghe, județul Tulcea, intenționează să achiziționeze servicii de evaluare imobiliară în vederea întocmirii unui nou raport de evaluare, având ca obiect exclusiv terenul aparținând domeniului privat al Comunei Sfântu Gheorghe, identificat astfel:
• Carte funciară actuală: CF nr. 31232;
• Carte funciară anterioară: CF nr. 30155;
• Număr cadastral: 31232;
• Suprafață: 1.922 mp;
• Categoria de folosință: intravilan, Cc;
• Adresa: comuna Sfântu Gheorghe, județul Tulcea, str. a XVI-a nr. 16;
• Proprietar: Comuna Sfântu Gheorghe – domeniul privat.
Raportul de evaluare va fi întocmit de un evaluator autorizat și independent, cu respectarea standardelor de evaluare aplicabile.
La întocmirea raportului se vor avea în vedere: identificarea exactă a terenului, suprafața, categoria de folosință și configurația cadastrală; amplasamentul, vecinătățile și caracteristicile fizice; regimul juridic și patrimonial; regimul urbanistic și posibilitățile de utilizare; accesul la teren; eventualele servituți, sarcini, restricții și litigii; situația juridică și tehnică a construcțiilor edificate pe teren; contractul de concesiune, actele adiționale și durata rămasă a concesiunii; identitatea și situația juridică actuală a concesionarului și a proprietarului construcțiilor; utilitățile și dotările edilitare; condițiile pieței la data evaluării; tranzacțiile și ofertele comparabile relevante, precum și orice alte elemente care pot influența valoarea de piață.
Condiții referitoare la contract
plata se va face in terme de maxim 30 de zile de la data emiterii facturii insotita de document justificativ
Condiții de participare
Pot depune ofertă operatorii economici/evaluatorii autorizați care dețin dreptul legal de a presta serviciile de evaluare ce fac obiectul achiziției.
Oferta va cuprinde:
• propunerea financiară, exprimată în lei fără TVA și lei cu TVA, după caz;
• documentul/documentele din care rezultă calitatea de evaluator autorizat și dreptul de exercitare a activității;
• datele de identificare ale ofertantului;
• termenul asumat pentru întocmirea și predarea raportului de evaluare;
• declarație privind lipsa conflictului de interese și a situațiilor de incompatibilitate.
Evaluatorul trebuie să fie independent și să nu se afle într-o situație de incompatibilitate sau conflict de interese față de Comuna Sfântu Gheorghe, concesionar, proprietarul construcțiilor sau alte persoane interesate de valorificarea imobilului, astfel cum prevede și art. 4 din Dispoziția nr. 78/25.08.2026.
Criterii de atribuire
Prețul cel mai scăzut, dintre ofertele care îndeplinesc cerințele prevăzute în prezentul anunț.
Informații suplimentare
Ofertele se vor transmite exclusiv prin e-mail, la adresa oficială a Comunei Sfântu Gheorghe:
E-mail: contact@primariasfantugheorghetulcea.ro
Data-limită pentru transmiterea ofertelor: 10.09.2026, ora 16:00.
La rubrica „Subiect” a mesajului electronic se va menționa:
„Ofertă – Servicii de evaluare imobiliară CF nr. 31232”
Oferta și documentele solicitate vor fi transmise în format electronic, ca fișiere atașate mesajului e-mail.
Ofertele transmise după data și ora-limită nu vor fi luate în considerare.
Informații suplimentare
Nu există alte date/documente tehnice puse la dispoziție în etapa de ofertare, informațiile necesare formulării ofertei fiind cele cuprinse în prezentul anunț.
Documentele referitoare la situația juridică și cadastrală a imobilului, contractul de concesiune și celelalte înscrisuri necesare realizării efective a evaluării vor fi puse la dispoziția prestatorului desemnat, după finalizarea achiziției.
Raportul de evaluare va avea ca obiect exclusiv terenul identificat prin CF nr. 31232 și va fi supus ulterior verificării și, dacă sunt îndeplinite condițiile legale, aprobării Consiliului Local, conform Dispoziției nr. 78/25.08.2026.
Autoritatea contractantă:
COMUNA SFÂNTU GHEORGHE, JUDEȚUL TULCEA
Persoană de contact: Sidorencu Ligia
Telefon: +40371337460
E-mail pentru transmiterea ofertelor: contact@primariasfantugheorghetulcea.ro
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 1,200.00
- Termen limită
- 10 septembrie 2026 (8 zile rămase)
- Locație
- Sfântu Gheorghe, Covasna
- CPV
- 79419000-4 - Servicii de consultanță în domeniul evaluării
- Categorie
- Contabilitate & Juridic
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- ADV1546547
- Tip procedură
- Achizitii directe
- Tip contract
- Servicii
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
Contabilitate & Juridic în Sfântu Gheorghe
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.