Servicii de expertiza tehnica pentru domeniile A4, B2 și D intocmite de catre un expert tehnic atestat
Autoritate contractantă: COMPANIA MUNICIPALĂ ENERGETICA SERVICII BUCUREȘTI S.A.
„Servicii de expertiza tehnica pentru domeniile A4, B2 și D intocmite de catre un expert tehnic atestat” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Design & Arhitectură, pentru București, județul București, de către COMPANIA MUNICIPALĂ ENERGETICA SERVICII BUCUREȘTI S.A.. Bugetul estimat este Max: RON 33,500.00. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 09 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Compania Municipală Energetica Servicii București are în derulare contractul nr.2103/31.12.2025 încheiat cu Primăria Municipiului Bucuresti pentru execuția de lucrări privind “Modernizare magistrale de termoficare aparținând SACET București, 4 obiective însumând o lungime de traseu de 12,950km.”
• Obiectiv 1 – Magistrala III SUD între căminele C2MB – CMV1, lungime traseu 2436m, pentru care s-a emis de către PMB Certificatul de Urbanism nr.145R/60491/22.05.2026
• Obiectiv 2 – Magistrala I SUD între căminele CP3 – CI10-CP15-NI1, lungime traseu 4814m, pentru care s-a emis de către PMB Certificatul de Urbanism nr.101R/60492/22.05.2026
• Obiectiv 3 – Magistrala I SUD între căminele CM11 – C11MB – CI3, lungime traseu 5157m, pentru care s-a emis de către PMB Certificatul de Urbanism nr.99R/60497/22.05.2026
• Obiectiv 4 – Magistrala I-III VEST între căminele CW1’ – FW9, lungime traseu 355m, pentru care s-a emis de către PMB Certificatul de Urbanism nr.153R/60502/22.05.2026
În conformitate cu solicitările din certificatele de urbanism pentru emiterea Autorizațiilor de Construire este necesară întocmirea unei expertize tehnice pentru intervenția în carosabil și trotuarele străzii (lucrări de drumuri) pentru domeniile A4, B2 și D de către un expert tehnic atestat.
Domeniul A4 – rezistență și stabilitate pentru cosntrucții rutiere, drumuri, poduri și tunele;
Domeniul B2 – siguranță în exploatare pentru construcții aferente transportului rutier;
Domeniul D – igienă , sănătate și mediu înconjurător pentru toate domeniile.
Condiții referitoare la contract
Termenul de prestare: maxim 30 zile lucratoare de la emiterea comenzii scrise de către Autoritatea contractantă,
Locație: Sediul companiei, str. Nerva Traian nr.3, etaj 5, sect. 3, București.
SERVICIILE VOR FI PRESTATE DUPĂ TRANSMITEREA UNEI COMENZI FERME DIN PARTEA COMPANIEI MUNICIPALE ENERGETICA SERVICII BUCUREȘTI S.A.
Plata se va efectua prin OP în maxim 30 zile de la data primirii facturii.
În cazul în care, prestatorul nu își îndeplinește la termen obligațiile asumate sau le îndeplinește necorespunzător, atunci Autoritatea contractantă are dreptul de a percepe dobânda legală penalizatoare prevăzută la art. 3 alin. 2^1 din O.G. nr. 13/2011 privind dobânda legală remuneratorie și penalizatoare pentru obligații bănești, precum și pentru reglementarea unor măsuri financiar-fiscale în domeniul bancar, cu modificările și completările ulterioare. Dobânda se aplică la valoarea SERVICIILOR care nu au fost prestate, pentru fiecare zi de întârziere, dar nu mai mult de valoarea achiziției. Prețul ofertei va fi exprimat fără TVA. Serviciile vor corespunde caracteristicilor tehnice menționate. Toate costurile sunt incluse în prețul ofertei.
Întrucât nu este o achiziție lotizată, se vor analiza doar ofertele care cuprind toate serviciile solicitate în cadrul anunțului. Ofertantul nu are dreptul, în cadrul aceleiași achiziții, conform art. 47 din HG nr. 395/2016 să depună două sau mai multe oferte, sub sancțiunea excluderii din competiţie a tuturor ofertelor în cauză.
Condiții de participare
Serviciile vor corespunde caracteristicilor tehnice menționate. Prețul va fi exprimat în LEI, în cifre cu două zecimale, toate costurile sunt incluse în prețul ofertei. Ofertantul va întocmi propunerea financiară în conformitate cu tabelul publicat în cadrul anunțului de publicitate, în documentul ”Specificatii tehnice - Lista cantitati. ”
Prestatorul serviciilor are obligația de a garanta că produsele asociate serviciilor prestate () corespund cu cerințele din cuprinsul anunțului. Oferta va conține și următoarele elemente: termen de prestare de la primirea comenzii, loc de prestare, valabilitate ofertă (minim 30 de zile), modalitate de plată. Oferta va respecta toate cerințele solicitate și va fi însoțită de datele de identificare ale societății. Oferta se va transmite prin e-mail, la adresa: achizitii@cmeb.ro și achiziții@energeticaservicii.ro, până la data și ora limită precizate în anunțul de publicitate. Ofertantul va prezenta: propunerea tehnică (prezentarea caracteristicilor produselor cu serviciile asociate, care fac obiectul achiziției), propunerea financiară în lei fără TVA (preț unitar/produs cu serviciu asociat, și valoarea totală - se va oferta după modelul documentului “lista de cantități și specificații tehnice”); Toate documentele constitutive ale ofertei vor fi semnate de reprezentantul legal al ofertantului.
Criterii de atribuire
Prețul cel mai scăzut al ofertei, fără a depăși valorea estimată a achiziției, cu respectarea condițiilor de participare și a caracteristicilor tehnice și comerciale solicitate. Criteriul de atribuire se aplică numai ofertelor care îndeplinesc cerinţele tehnice impuse.
Informații suplimentare
În cazul în care două sau mai multe oferte admisibile sunt clasate pe primul loc cu prețuri egale, autoritatea contractantă va solicita reofertarea, în vederea departajării ofertelor în cauză. Achizitorul are deplina decizie în selectarea ofertantului câștigător, fără a fi obligat să prezinte justificări celorlalți ofertanți participanți la acțiunea de achiziție a produselor definite mai sus. Eventualele răspunsuri la solicitările de clarificări adresate vor fi publicate pe site-ul https://energeticaservicii.ro, la rubrica Achizitii si licitatii publice – Proceduri in desfasurare. Pentru alte informații ne puteți contacta la adresa de e-mail: achizitii@cmeb.ro
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 33,500.00
- Termen limită
- 09 septembrie 2026 (6 zile rămase)
- Locație
- București, București
- CPV
- 71319000-7 - Servicii de expertiză
- Categorie
- Design & Arhitectură
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- ADV1546502
- Tip procedură
- Achizitii directe
- Tip contract
- Servicii
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
Design & Arhitectură în București
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.