"'Servicii de împăduriri în fondul forestier proprietate publică a statului administrat de către O.S. Mușătești - campania de toamnă 2026” – Directia Silvica Arges
Autoritate contractantă: REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA
„"'Servicii de împăduriri în fondul forestier proprietate publică a statului administrat de către O.S. Mușătești - campania de toamnă 2026” – Directia Silvica Arges” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Grădinărit & Spații Verzi, pentru Sector 2, județul București, de către REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA. Bugetul estimat este Max: RON 495,444.93. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 14 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Servicii de împăduriri în fondul forestier proprietate publică a statului administrat de O.S. Mușătești, în suprafață totală de 35,19 ha, conform referatului de necesitate și devizelor aferente campaniei de toamnă 2026.
Valoare estimata totala: 495.444,93 lei fara TVA
conform documentație de atribuire
Prezentul contract intră în vigoare la data semnării şi îşi încetează valabilitatea la data de 31.12.2026.
(Prestatorul va asigura execuția lucrărilor cu respectarea cerințelor înscrise în prezentul caiet de sarcini, în normele și îndrumările tehnice, în legislația muncii, precum si cu respectarea instrucțiunilor de utilizare a echipamentelor și substanțelor).
Nota: In conformitate cu art.160, alin 2 și art. 161 din Legea 98/2016, modificat prin OUG 107/2017, Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in termen de a 5 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 10.
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii aso-ciati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, cer-tificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării;
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii aso-ciati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, cer-tificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării;
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii aso-ciati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, cer-tificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării;
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii aso-ciati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, cer-tificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării;
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Ofertanții, terții susținători și subcontractanții au obligația prezentării unei declarații privind conflictul de interese în sensul art. 59 din Legea nr. 98/2016. În conformitate cu art. 193 din aceeași lege, operatorii economici vor completa DUAE, iar ofertantul clasat pe primul loc va prezenta, la solicitarea autorității contractante, documentele justificative aplicabile. Persoanele cu funcție de decizie sunt: Chiriloiu Armand, Elena Sandu, Podea Cătălin Ionuț, Brănescu Bogdan Ionuț, Ionescu Dragoș, Vișan Mirela Liliana, Nițescu Ramona Elena, Vișan Elena Dana, Belu Andreea, Pavel Emil Iosif, Gheorghe Cristian Constantin, Cîrstea Ana Maria, Teselios Adonis Simion, Radu Dumitrache.
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Ofertanții, terții susținători și subcontractanții au obligația prezentării unei declarații privind conflictul de interese în sensul art. 59 din Legea nr. 98/2016. În conformitate cu art. 193 din aceeași lege, operatorii economici vor completa DUAE, iar ofertantul clasat pe primul loc va prezenta, la solicitarea autorității contractante, documentele justificative aplicabile. Persoanele cu funcție de decizie sunt: Chiriloiu Armand, Elena Sandu, Podea Cătălin Ionuț, Brănescu Bogdan Ionuț, Ionescu Dragoș, Vișan Mirela Liliana, Nițescu Ramona Elena, Vișan Elena Dana, Belu Andreea, Pavel Emil Iosif, Gheorghe Cristian Constantin, Cîrstea Ana Maria, Teselios Adonis Simion, Radu Dumitrache.
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii aso-ciati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, cer-tificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării;
Activitățile economice sunt suspendate
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii aso-ciati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, cer-tificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării;
Faliment
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii aso-ciati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, cer-tificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării;
Insolvență
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii aso-ciati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, cer-tificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării;
Active administrate de lichidator
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii aso-ciati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, cer-tificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării;
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii aso-ciati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, cer-tificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării;
Concordat
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii aso-ciati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, cer-tificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării;
Abaterea profesională gravă
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii aso-ciati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, cer-tificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării;
Au fost găsiți vinovați de fals în declarații, au divulgat informații, nu au putut furniza documentele necesare și au obținut informații confidențiale ale acestei proceduri
Ofertanții/ofertantii asociati/ tertii sustinatori/subcontractantii nu trebuie să se afle în situația de excludere prevăzute la art. 167 din Legea nr. 98/2016.
În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții/ofertantii aso-ciati/ tertii sustinatori /subcontractantii vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum cazier judiciar, cazier fiscal, cer-tificate constatatoare emise de ONRC și/sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic, valabile la momentul prezentării;
Criterii selecție privind capacitatea de a corespunde cerințelor:
Înregistrare într-un registru comercial
Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contract...
Informații suplimentare
Accelerarea procedurii
Justificarea deciziei: - avand in vedere ca autoritatea contractanta acceptă depunerea ofertelor prin mijloace electronice, indeplinind conditiile prevazute de art. 74 alin. (4) din Legea 98/2016, " Art. 74. - (1) Perioada cuprinsă între data transmiterii anunţului de participare spre publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene şi data-limită de depunere a ofertelor este de cel puţin 35 de zile. (2) În cazul în care autoritatea contractantă a publicat un anunţ de intenţie referitor la contractul de achiziţie publică ce urmează să fie atribuit, aceasta are dreptul de a reduce perioada prevăzută la alin. (1) la cel puţin 15 zile dacă sunt îndeplinite în mod cumulativ următoarele condiţii:
a) anunţul de intenţie a inclus toate informaţiile necesare pentru anunţul de participare, în măsura în care informaţiile respective erau disponibile în momentul publicării anunţului de intenţie;
b) anunţul de intenţie a fost transmis spre publicare cu o perioadă cuprinsă între 35 de zile şi 12 luni înainte de data transmiterii anunţului de participare. ."
Anunț de intenție PI004385 din 18.12.2025
Activitatea de plantare de toaman se deruleaza in perioada 1 octombrie - 30 noiembrie, fiind influentata de aparitia timpurie a inghetului, iar o procedura la 35 de zile ar pune in pericol realizarea planului de impaduriri.
In conformitate cu art.160, alin 2 și art. 161 din Legea 98/2016, modificat prin OUG 107/2017, Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in termen de a 5 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 10.
Interactiunea cu ofertantii, respectiv procesul de evaluare a ofertelor se va desfasura dupa urmatoarele reguli: Pentru vizualizarea documentatiei de atribuire incarcate in SEAP, operatorii economici trebuie sa aiba un program necesar vizualizarii fisierelor semnate electronic (site-urile furnizorilor de semnatura electronica). Reguli de comunicare si transmitere a datelor: solicitarile de clarificari referitorare la prezenta documentatie de atribuire se vor adresa in mod exclusiv in SEAP la Sectiunea ”Intrebari” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice, iar raspunsurile la acestea vor fi publicate in SEAP la Sectiunea ”Documentatie, clarificari si decizii” din cadrul anuntului de participare. Pentru transmiterea solicitarilor de clarificari privind documentatia de atribuire, operatorii economici se vor inregistra in SEAP (www.e- licitatie.ro) ca operator economic conform prevederilor art.5 alin.(1) din H.G. nr.395/2016 si vor transmite solicitarile avand in vedere termenele de raspuns ale autoritatii contractante prevazute la art.160-161 din Legea nr.98/2016 precum si cele de la art. 103 (2) din HG 395/2016. Pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor: comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare in legatura cu oferta prin utilizarea facilitatilor tehnice disponibile in SEAP (Sectiunea “Intrebari”). Operatorii economici vor transmite raspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SEAP (Sectiunea “Intrebari”), in format electronic, semnate cu semnatura electronica, conform Legii nr. 455/2001. Operatorii economici vor respecta modelul de contract.Contractul intra in vigoare la data inregistrarii la achizitor, ulterior semnarii de catre parti, si isi inceteaza valabilitatea la data de 31.12.2026.. Autoritatea contractanta informeaza fiecare ofertant cu privire la deciziile luate in ceea ce priveste rezultatul procedurii, respectiv atribuirea/incheierea contractului de achizitie publica, inclusiv cu privire la motivele care stau la baza oricarei decizii de a nu atribui contractul, ori de a relua procedura de atribuire, cat mai curand posibil, dar nu mai tarziu de 3 zile de la emiterea deciziilor respective. Departajarea ofertelor: In conformitate cu art 139 din HG 395/2016 in cazul in care atribuirea contractului de achizitie publica se face pe baza criteriului "cel mai bun raport calitate-pret" evaluarea ofertelor se realizeaza prin acordarea, pentru fiecare oferta in parte, a unui punctaj rezultat ca urmare a aplicarii algoritmului de calcul stabilit in documentatia de atribuire. Clasamentul ofertelor se stabileste prin ordonarea descrescatoare a punctajelor respective, oferta castigatoare fiind cea de pe primul loc, respectiv cea cu cel mai mare punctaj. In cazul in care doua sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face avand in vedere punctajul obtinut la factorii de evaluare in ordinea descrescatoare a ponderilor acestora. In situatia in care egalitatea se mentine, autoritatea contractanta are dreptul sa solicite noi propuneri financiare, si oferta castigatoare va fi desemnata cea cu propunerea financiara cea mai mica. Semnarea Contractului: Doar Contractul semnat va constitui un angajament oficial din partea Autoritatii Contractante si nicio activitate nu va incepe pana cand Contractul nu a fost semnat intre Autoritatea Contractanta si Ofertantul castigator. Prevederile art. 207 din Legea 98/2016 si cele ale art. 143 din HG 395/2016 sunt aplicabile in totalitate in cadrul acestei proceduri. Drepturile Autoritatii Contractante in ce priveste Oferta: Autoritatea Contractanta isi rezerva dreptul de a accepta sau respinge orice Oferta in limitele regulilor stabilite si de a anula procedura de atribuire si de a respinge toate Ofertele in orice moment. Autoritatea Contractanta nu va fi sub nici forma responsabila de daune, indiferent de natura lor privind decizia de anulare a procedurii de atribuire, chiar daca Autoritatea Contractanta a fost notificata de catre Ofertanti privind posibilitatea unor daune. Autoritatea Contractanta isi rezerva dreptul de a solicita informatii suplimentare sau complementare privind toate sau parte din informatiile transmise in cadrul Ofertei de la Ofertant sau de la oricare alte autoritati relevante in tara de rezidenta, dupa caz. Acest drept este extins pe intreaga durata de desfasurare a procedurii si se poate referi (fara a se limita la) informatii in legatura cu: a. Situatii care constituie motive de excludere pentru toti Operatorii Economici implicati in procedura, b. Nume, date de contact si reprezentanti legali ai Subcontractantilor Subcontractantilor principalului Contractant, sau mai departe pe lantul de subcontractare, Nume, detalii de contact si reprezentati legali ai furnizorilor implicati in procedura (daca este cazul, chiar daca nu sunt nominalizati in mod expres de catre Ofertant in documentele transmise catre Autoritatea Contractanta). Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 495,444.93
- Termen limită
- 14 septembrie 2026 (14 zile rămase)
- Locație
- Sector 2, București
- CPV
- 77200000-2 - Servicii pentru silvicultură
- Categorie
- Grădinărit & Spații Verzi
- Publicată pe
- 31 august 2026
- Număr anunț
- CN1095910
- Tip procedură
- Licitatie deschisa accelerata
- Tip contract
- Servicii
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 31 august 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.