Servicii de întreținere - revizii tehnice periodice și revizii generale la ascensoare din gestiunea Hidroelectrica S.A. 4 Loturi
Autoritate contractantă: SPEEH HIDROELECTRICA SA
„Servicii de întreținere - revizii tehnice periodice și revizii generale la ascensoare din gestiunea Hidroelectrica S.A. 4 Loturi” este o licitație publică din SEAP listată pe BizzLink în categoria Instalații & Reparații, pentru Sector 1, județul București, de către SPEEH HIDROELECTRICA SA. Bugetul estimat este Max: RON 386,656.18. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 14 septembrie 2026. Ofertele se depun pe platforma oficială e-licitatie.ro.
Licitație publică preluată din SEAP (e-licitatie.ro). Ofertele se depun pe platforma oficială SEAP, nu pe BizzLink.
Descriere
Achizitia are ca obiect Servicii de întreținere - revizii tehnice periodice și revizii generale la ascensoare din gestiunea Hidroelectrica S.A. 4 Loturi, conform caietului de sarcini 61036.2/21.07.2026. Termenul limita pana la care operatorii economici pot transmite in SEAP solicitari de clarificari este cel tarziu in a 6-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, conform formular “Solicitari de clarificari” regasit in Sectiunea IV Formulare. Operatorii economici vor transmite, standardizat solicitarile de clarificari atat scanat, cat si in format editabil.
Entitatea pune la dispozitie operatorilor economici in sectiunea Formulare, modelul privind formatul transmiterii solicitarilor de clarificari in vederea facilitarii modalitatii de adresare si primire a raspunsului din partea entitatii contractante.
Entitatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari – in a 4-a zi inainte de termenul limita stabilit prin Anuntul de participare simplificat pentru depunerea ofertelor. Se va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici in termenul limita enunat anterior.Entitatea pune la dispozitie operatorilor economici in sectiunea Formulare, modelul privind formatul transmiterii solicitarilor de clarificari in vederea facilitarii modalitatii de adresare si primire a raspunsului din partea entitatii contractante.(Se solicita transmiterea atat in format pdf. cat si in format editabil.)
Condiții de participare
Motive excludere privind situația operatorului economic:
Pentru loturile: 1,2,3,4
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa Documentul Unic de Achiziții European (DUAE) – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă, in masura cunostintelor sale, si-a incalcat obligatiile in domeniul legislatiei mediului astfel cum sunt mentionate in scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE.
Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include orice documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016).
Pentru loturile: 1,2,3,4
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă, in masura cunostintelor sale, si-a incalcat obligatiile in domeniul legislatiei muncii astfel cum sunt mentionate in scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include orice documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016).
Pentru loturile: 1,2,3,4
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă, in masura cunostintelor sale, si-a incalcat obligatiile in domeniul legislatiei sociale astfel cum sunt mentionate in scopul acestei achizitii publice in legislatia nationala, in anuntul relevant sau in documentele achizitiei ori la articolul 18 alineatul (2) din Directiva 2014/24/UE. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include orice documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016).
Pentru loturile: 1,2,3,4
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă nu a incheiat cu alti operatori economici acorduri care au ca obiect denaturarea concurentei. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include hotărâri judecătorești, decizii ale autorităților competente, declarații sau documente echivalente pentru operatorii economici străini, orice alte documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016).
Pentru loturile: 1,2,3,4
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă are cunostinta de vreun conflict de interese, astfel cum se precizeaza in legislatia nationala, anuntul relevant sau documentele achizitiei, care decurge din participarea sa la procedura de achizitii publice.
Notă: - Ofertantul, ofertantul asociat, subcontractantul, terţul susţinător nu trebuie să se încadreze în situaţiile prevăzute la art. 72 şi 73 din Legea nr. 99/2016. - Persoanele cu funcţii de decizie în cadrul entităţii contractante cu privire la organizarea, derularea şi finalizarea procedurii de atribuire, sunt cele menționate la cap. VI.3 din prezenta Instructiuni catre ofertanti, respectiv :
Iulius-Dan PLAVETI – Presedinte Directorat
2. Bogdan-Nicolae BADEA - Membru Directorat
3. Radu-Ioan CONSTANTIN - Membru Directorat
4. Ianas RADOI - Membru Directorat
5. Marian FETITA - Manager Departament Contabilitate
6. Silvia SOLOGIUC Manager - Departament Achizitii
7. Ion MONCEA Manager - Departamentul Juridic
8. Constantin VIRJE - Manager Departament Mentenanta si Constructii Hidrotehnice
9. Marian BRATU - Sef Serviciu Mentenanta Executiv
10. Ilie IVANOV – Inginer, Serviciul Mentenanta
11. Liviu CRETAN - Subiginer, Serviciul Mentenanta
12. Cosmin BRANEANU - Inginer, Serviciul Mentenanta
13. Adrian MIHALCEA - Inspector ISCIR, Serviciu Mentenanta
14. Horatiu LOTREAN - Inginer, Serviciul Mentenanta
15. Marian DINCA - Sef Serviciu Contracte
16. Sorin BOGATONIU - Sef Serviciu Achizitii
17. Ioana MILU - Economist Servicul Contracte
18. Ionut CONSTANTINESCU – Economist Serviciul Contracte
19. Gabriela SOLOMON - Consilier Juridic Serviciul Contracte
Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include declarații privind conflictul de interese, documente privind structura acționariatului/reprezentării și alte documente edificatoare, orice alte documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016)
Pentru loturile: 1,2,3,4
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă acesta sau o intreprindere care are legaturi cu acesta a oferit consultanta entitatii contractante sau a participat in orice alt mod la pregatirea procedurii de achizitii. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include declarații privind conflictul de interese, declarații, contracte, documente privind raporturile cu entitatea contractantă, orice alte documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016)
Pentru loturile: 1,2,3,4
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă s-a aflat intr-o situatie in care un contract de achizitii publice anterior, un contract anterior incheiat cu o entitate contractanta sau un contract de concesiune anterior a fost reziliat anticipat sau au fost impuse daune-interese sau alte sanctiuni comparabile in legatura cu respectivul contract anterior. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include documente constatatoare, hotărâri judecătorești, decizii ale autorităților competente, declarații, orice alte documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016)
Pentru loturile: 1,2,3,4
Activitățile economice sunt suspendate
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă activitatile economice ale acestuia sunt suspendate. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include certificat constatator emis de ONRC sau registrul profesional, documente emise de instanțe judecătorești sau autorități competente, extrase din registre publice sau documente echivalente pentru operatorii economici străini, orice alte documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016).
Pentru loturile: 1,2,3,4
Faliment
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă este in stare de faliment. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include certificat constatator emis de ONRC sau registrul profesional, documente emise de instanțe judecătorești sau autorități competente, extrase din registre publice sau documente echivalente pentru operatorii economici străini, orice alte documente relevante in masura sa demonstreze indeplinirea cerintei (conform art. 181 din Legea 99/2016).
Pentru loturile: 1,2,3,4
Insolvență
Toți operatorii economici participanţi la procedură (ofertant, ofertant asociat, terţ susţinător, subcontractant declarat, după caz) vor completa DUAE – Secţiunea Motive de excludere cu informaţiile aferente situaţiei lor în care fiecare va preciza dacă este in situatie de insolventa sau de lichidare. Documentele justificative care probează cele asumate prin DUAE se prezintă, doar în situația în care există indicii, informații privind o posibilă încălcare a obligațiilor respective, la solicitarea entității contractante, în conformitate cu art. 205 alin. (2) din Legea 99/2026, numai de ofertantul clasat pe primul loc și pot include certificat constatator emis de...
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
1. INFORMATII PRIVIND MODUL DE COMPLETARE/DEPUNERE A FORMULARULUI DUAE. DUAE este configurat direct în SEAP la documentația de atribuire, fiind generat automat de SEAP fișierul în format .xml.
DUAE se va completa si depune obligatoriu de fiecare ofertant/ofertant asociat/subcontractant, in parte, dupa caz. Operatorii economici participanți la procedurile de atribuire vor completa direct în SEAP, în secțiunea dedicată a procedurii de interes, DUAE deja configurat de entitatea contractantă. DUAE astfel completat va putea fi vizualizat și analizat în secțiunea dedicată acestuia. De asemenea, răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după autentificare, de către fiecare participant.
Pentru cazurile în care ofertantul este o asociere de operatori economici sau pentru cazurile în care ofertantul are subcontractanți și/sau terți susținători, fiecare operator economic se va autentifica în sistem și va accesa procedura de atribuire de interes în vederea completării DUAE în calitatea în care a fost inclus în respectiva procedură (asociat, subcontractant, terț - dacă este cazul). Este necesar ca toți cei care trebuie să răspundă la DUAE să fie înregistrați ca utilizatori ai sistemului. La procedura de atribuire se înscrie și depune ofertă unul dintre membrii asocierii sau operatorul economic care participă cu ofertă individuală, iar ceilalți participanți completează direct în sistem doar DUAE și nu pot modifica oferta. Modul de acces/completare/utilizare și prezentare a documentului DUAE se regăsește detaliat în Notificarea ANAP (www.anap.gov.ro).
2. Ofertantul nu are dreptul, în cadrul aceleiași proceduri, conform art. 53 din HG nr. 394/2016, să depună două sau mai multe oferte, sub sancțiunea excluderii ofertei individuale sau, după caz, a celei în care este ofertant asociat.
3. Operatorul economic va preciza lista documentelor/informațiilor din ofertă care sunt confidențiale, clasificate sau protejate de un drept de proprietate intelectuală. Dezvăluirea acestor informații ar prejudicia interesele legitime ale operatorului economic, în special în ceea ce privește secretul comercial și proprietatea intelectuală. Lipsa acestei precizări presupune că documentele devin publice, după încheierea procedurii de achiziție.
4. În conformitate cu prevederile art. 145 alin. (3) din HG nr. 394/2016, în cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare, în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situația în care egalitatea se menține, entitatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, iar oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.
După expirarea termenului de așteptare pentru încheierea contractului, potrivit art. 59 alin. (1) din Legea nr. 101/2016, entitatea contractantă transmite spre semnare ofertantului declarat câștigător contractul. Contractantul are obligația remiterii contractului semnat de reprezentantul/reprezentanții legali în termen de 5 zile lucrătoare de la data primirii acestuia. În caz de netransmitere a contractului în termen, devin incidente prevederile art. 43 alin. (1) lit. c) din HG nr. 394/2016.
5. Deoarece procedura de atribuire se desfășoară integral prin mijloace electronice, documentele/ofertele vor fi semnate cu semnătură electronică extinsă. Numai operatorii economici înregistrați în SEAP au dreptul de a transmite/depune ofertă în format electronic și numai până la data și ora-limită stabilite pentru depunerea ofertelor. Ofertele care se depun la sediul entității contractante nu sunt luate în considerare.
Deoarece procedura de achiziție publică se desfășoară prin mijloace electronice, orice comunicare, solicitare, informare, notificare, solicitare de clarificări, răspunsuri la solicitările de clarificare și altele asemenea vor fi transmise numai prin intermediul SEAP. Comunicările de orice fel care nu sunt transmise prin intermediul SEAP nu vor fi luate în considerare.
NOTĂ: Nu vor fi analizate și nici luate în considerare solicitări de modificare a clauzelor contractuale transmise după data deschiderii ofertelor.
NOTĂ: Conform Legii nr. 99/2016, art. 66 alin. (2), „Entitatea contractantă exclude din procedura de atribuire orice persoană fizică sau juridică, având calitatea de ofertant individual/ofertant asociat/candidat/terţ susţinător/subcontractant, care nu se încadrează în definiţia de la art. 3 alin. (1) lit. ii), fără a mai fi necesară verificarea încadrării în prevederile art. 177, 178 şi 180.”
Conform prevederilor art. 172 din Legea nr. 99/2016, cu modificările și completările ulterioare, solicitările de clarificări privind documentația de atribuire se vor transmite cel mai târziu cu 18 zile înainte de data-limită de depunere a ofertelor, la adresa www.e-licitatie.ro, în cadrul anunțului de participare aferent procedurii, secțiunea Întrebări. Se va utiliza formularul din secțiunea Formulare. În măsura în care solicitările de clarificări sau informații suplimentare au fost adresate în termenul prevăzut în anunțul de participare, entitatea contractantă va răspunde în a 11-a zi înainte de data-limită de depunere a ofertelor, în cadrul anunțului de participare aferent procedurii, secțiunea Întrebări.
Entitatea contractantă își rezervă dreptul de a aplica dispozițiile Regulamentului (UE) 2022/576 al Consiliului din 8 aprilie 2022 de modificare a Regulamentului (UE) nr. 833/2014, respectiv ale Regulamentului (UE) 2025/903 al Consiliului din 13 mai 2025 de modificare a Regulamentului (UE) nr. 269/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina. Dacă va fi cazul, entitatea contractantă va pune în aplicare măsurile restrictive aplicabile procesului de atribuire a contractului.
Operatorii economici nu trebuie să se regăsească în situațiile de excludere prevăzute la art. 177, art. 178 și art. 180 din Legea nr. 99/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 202 și art. 205 din aceeași lege, operatorii economici vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea entității contractante, operatorul economic clasat pe primul loc să prezinte documente justificative, precum certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat, cazierul judiciar al operatorului economic și al persoanelor relevante, precum și alte documente edificatoare, după caz.
Detalii licitație
- Buget estimat
- Max: RON 386,656.18
- Termen limită
- 14 septembrie 2026 (12 zile rămase)
- Locație
- Sector 1, București
- CPV
- 50750000-7 - Servicii de întreținere a ascensoarelor
- Categorie
- Instalații & Reparații
- Publicată pe
- 03 septembrie 2026
- Număr anunț
- SCN1179443
- Tip procedură
- Procedura simplificata
- Tip contract
- Servicii
- Monedă
- RON
Licitație publicată pe BizzLink
Publicată: 03 septembrie 2026
BizzLink este platforma românească de licitații inverse unde oricine poate cere oferte gratuit, iar companiile și profesioniștii verificați concurează pentru proiect.